^

Zdraví

A
A
A

Co dělat, když se kousnete do jazyka?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 13.11.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Někdy se lidé koušou do jazyka. Někomu se to stává občas, jinému pravidelně. Kromě alternativních znaků spojených s tímto jevem existuje rozumné vysvětlení.

Příčiny kousání do jazyka

Proč tedy dochází ke kousání do jazyka? Existuje několik hlavních důvodů:

  • neurologické - v případě porušení centrálního a periferního nervového systému dochází k tonickému napětí žvýkacích svalů, což vede k jejich neregulované kontrakci;
  • psychologický - stres, přepětí vyvolávají dobrovolný pohyb maxilofaciálních svalů;
  • zubní - malokluze, nekvalitní ošetření, špatně zvolená rovnátka, špatně padnoucí zubní protézy;
  • osteopatické - následky porodních poranění, osteochondróza krční páteře.

Rizikové faktory

Alkoholismus, nadměrné kouření, prášky na spaní, antidepresiva mohou problém kousání do jazyka zhoršit. Mezi rizikové faktory patří také narušení dýchání nosem, ke kterému dochází v důsledku časté rýmy, adenoidů, zakřivení nosní přepážky, helmintové infekce a zneužívání žvýkaček. Někdy po anestezii při ošetřování a extrakci zubů dochází ke ztrátě citlivosti a s tím i nadměrné námaze potřebné ke žvýkání.

Symptomy kousání do jazyka

Po kousnutí do jazyka okamžitě cítíte bolest, tvoří se na něm vřed, zarudnutí, někdy se objeví bulka. Násilná reakce následuje zvláště tehdy, když to udělalo dítě. Nejčastěji se to děje během jídla.

Ve snu je kousání obvykle zaznamenáno až po probuzení a teprve poté člověk cítí nepohodlí v ústech, bolest a pálení při čištění zubů, žvýkání jídla. Můžete si velmi silně kousnout do jazyka, zatímco rána krvácí, v oblasti její lokalizace se někdy tvoří hnisání a rozvíjí se zánětlivý proces.

Často si rodiče stěžují, že dítě v noci cvaká čelistí a kouše si jazyk, někdy se jim podaří kousnout pod jazyk.

Komplikace a důsledky

Těžká forma křečovité kontrakce čelistních svalů může vést nejen k tvorbě ran na jazyku, ale také k vymazání zubní skloviny, rozvoji zánětlivých-dystrofických parodontálních tkání.

Samotná rána se může zvrhnout v tuberkulózní bolák, dochází ke keratinizaci sliznice (leukoplakie) a tvoří se maligní útvar.

Diagnostika kousání do jazyka

Pro stanovení diagnózy je nutné nejprve kontaktovat zubního lékaře, který na základě anamnézy, vyšetření může určit příčinu obrušování a kousání jazyka, případně jej odeslat na podrobnější vyšetření k neuropatologovi, zaslat biomateriál na histologii.

Léčba kousání do jazyka

Problém kousání do jazyka se nám nezdá významný a přesto může rána bolet a hojit se až týden, což způsobuje nepříjemnosti a nepohodlí. Proto potřebuje léčbu.

O všem, co souvisí se zubními problémy, rozhodne lékař:

  • brousí ostré hrany zubů;
  • nainstalujte konzolový systém pro opravu špatného skluzu, speciální desky, které snižují sílu stlačení čelisti;
  • ošetřit kazivé zuby, znovu nainstalovat zubní protézy, vyměnit staré výplně.

Co má člověk dělat, když se kousne do jazyka? Jak léčit vřed? Pokud rána krvácí, pevně ji přitiskněte na patro nebo tvář. Zastavit krvácení pomůže led zabalený do čistého kusu látky nebo sterilního obvazu.

Je dobré si vypláchnout ústa ústní vodou, pokud ji doma máte. Vhodný je také solný roztok (lžička soli na sklenici teplé vody), směs ve stejných dílech 3% peroxidu vodíku a vody, roztok jedlé sody.

Pokousaný jazyk můžete namazat gelem z aloe vera, analgetikem a antiseptikem na dutinu ústní, zubní lepicí pastou, magnéziovým mlékem, prodávaným v lékárně. Abyste tyto prostředky nepolykali, je nejlepší je přiložit na obvaz a přidržet je na ráně. Frekvence léčby by měla být alespoň 3krát denně.

Z alternativních receptur má dobrý léčivý účinek med. Když si dáte lžíci do úst, musíte ji tam chvíli držet, aniž byste polykali. Obaluje sliznici, chrání před množením patogenů. Přidáním kurkumy do sladkosti jen zvýšíte její antibakteriální účinek.

Prevence

Hlavním preventivním opatřením jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře, včasné zubní ošetření, odstranění vzniklých ostrých nerovností, úprava protéz, výměna opotřebovaných a korekce skusu. Při provozování traumatických sportů je nutné používat ochranné prostředky.

Lidé trpící epileptickými záchvaty by měli o svém problému říci ostatním, poskytnout doporučení v této věci.

Když přijímáte jídlo, musíte ho žvýkat pomalu, bez spěchu.

Předpověď

Prognóza je příznivá, léze se hojí rychle nebo se hojí déle, pokud jsou léčeny.

Alternativní znamení kousnout se do jazyka

A s čím si lidé spojují kousání do jazyka? Podle jedné verze značka varuje před hádkou s okolím, podle druhé, že o vás mluví nepřátelé. Ale pravděpodobně nejjistější - je čas zastavit konverzaci a nevyhazovat zbytečné informace.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.