^

Zdraví

Dexter

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dexdor nebo dexmedetomidin je vysoce selektivní agonista receptoru α2, který se používá u středních a mírných sedativ u dospělých pacientů s ICU.

trusted-source[1]

Indikace Dexter

Léčba je indikována k použití jako účinná sedativa během nebo po intubaci.

trusted-source[2], [3], [4], [5]

Formulář vydání

Lék je koncentrát pro infuzní roztok (100 μg / ml). Ampulky o objemu 2 ml se vyrábějí, injekční lahvičky o objemu 5 nebo 10 ml.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Farmakodynamika

Dexmedetomidin má celou řadu farmakologických účinků a je také selektivní agonista α2-adrenoreceptoru. Vzhledem k tomu, že lék snižuje rychlost uvolňování z nervových zakončení norepinefrinu, má silný sympatolytický účinek na tělo. Sedativní účinek se projevuje díky poklesu excitability modrého bodu, který je základem jádra NA (umístěného v mozkovém kmeni). Ovlivňuje tuto oblast Dexdor a má sedativní účinek (podobný přirozenému spánku) - droga způsobuje sedaci, ale pacient je současně v aktivním stavu bdění.

Dexmedetomidin působí jako anestetikum a také má mírný analgetický účinek na chronickou bolest v dolní části zad. Síla účinku bude záviset na dávce. Pokud je rychlost infuze nízká, převládá centrální účinek, což vede k poklesu krevního tlaku a srdeční frekvence. Vyšší dávky mají periferní, zúžení cév, působení, zvýšení krevního tlaku. V tomto případě se zvyšuje závažnost bradykardického účinku. Dexmedetomidin téměř nezhoršuje funkci dýchacího systému.

Farmakokinetika

Dexmedetomidin se váže na proteiny krevní plazmy o 94%. Konstantní limit akumulace látky je 0,85-85 ng / ml. Tato složka se váže na α-1-kyselý glykoprotein, stejně jako na sérový albumin. Metabolizováno především v játrech.

Po podání radioaktivně značeného dexmedetomidinu intravenózně po 9 dnech byly detekovány v moči 95% označených prostředků, a další 4% - ve výkalech. Hlavními metabolickými produkty v moči jsou 2 izomerní N-glukuronidy, které dohromady tvoří přibližně 34% celkové dávky a navíc N-methylovaný O-glukuronid, z čehož část je 14,51% dávky. Podíl sekundárních metabolitů (to je karboxylová kyselina a navíc trihydroxy, stejně jako O-glukuronidové látky) je odděleně rovna 1,11-7,66%. Méně než 1% nezměněné látky zůstalo v moči. Přibližně 28% všech metabolitů nalezených v moči jsou neidentifikované polární metabolické produkty.

trusted-source[10]

Dávkování a aplikace

Dospělí pacienti, kteří podstoupili intubaci a jsou v ústech, mohou převést na recepci společnosti Dexdor. Počáteční rychlost infuze by měla být 0,7 μg / kg / h a potom by měla být postupně upravována (maximální dávka je 0,2-1,4 μg / kg / h), aby se dosáhl potřebný index sedace. V počáteční fázi je vhodné snížit infuzi nízkou rychlostí. Je třeba poznamenat, že dexmedetomidin je silná látka, takže pro něj je rychlost infuze v čase 1 hodinu.

Často v koncentrované šokové dávce pacient nepotřebuje. Pacienti, kteří potřebují injekci do sedace dříve, můžete nejprve zavést dávku infúze v objemu 0,5-1 μg / kg hmotnosti po dobu 20 minut. V tomto případě bude počáteční objem infúze 1,5 až 3 μg / kg / h po dobu 20 minut. Po zavedení zaváděcí infuze bude následující rychlost 0,4 μg / kg / h. Tento indikátor lze dále nastavit.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Používejte Dexter během těhotenství

Nedoporučuje se užívat přípravek Dexdor během těhotenství. Použití je povoleno pouze v případech, kdy pro budoucí matku je přínos užívání léku vyšší než riziko negativních důsledků pro dítě.

Kontraindikace

Používání přípravku Dexdorum je kontraindikováno s vysokou citlivostí na dexmedetomidin nebo jiné složky léku.

trusted-source[11], [12], [13]

Vedlejší efekty Dexter

Mezi nejčastější nežádoucí účinky užívání dexmedetomidinu patří: AH (15% pacientů), snížení krevního tlaku (25%) a bradykardie (13%). Mezi další nežádoucí účinky patří:

  • systém krve a metabolismu: nejčastěji hypo- a hyperglykemie; Ve vzácných případech je pozorována metabolická acidóza nebo hypoalbuminémie;
  • duševní poruchy: manické a konvulzivní stavy; ve vzácných případech - halucinace;
  • kardiovaskulární systém: nejčastěji infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční nebo tachykardie; méně častý vývoj stupně ABB 1 a nižší MOS;
  • respirační orgány: příležitostně se pozoruje dušnost;
  • orgány trávicího traktu: převážně zvracení s nevolností, pocit suchosti v ústní dutině; vzácně - plynatost;
  • celkové poruchy, stejně jako lokální reakce: zejména hypertermie nebo abstinenční syndrom; smát a nedostatečný terapeutický účinek léčiva mohou být zřídka pozorovány.

trusted-source[14], [15], [16]

Předávkovat

Největší látka infúze dexmedetomidinu rychlost předávkování byla 60 ug / kg / h po dobu 36 minut, a 30 ug / kg / h po dobu 15 minut (V důsledku toho je dítě ve věku 20 měsíců a dospělých). Nejčastěji v případě předávkování byly pozorovány reakce jako pokles krevního tlaku, bradykardie, zvýšená sedace, pocit ospalosti a srdeční zástava.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Interakce s jinými léky

Použití přípravku Dexdorum v kombinaci se sedativy a hypnotiky, stejně jako anestetika a opioidy může způsobit potenciaci účinků jejich účinků. Prostřednictvím výzkumu byla schopna identifikovat zesílení účinků v situaci, kdy v kombinaci s příjmem látky sevofluranovým, propofolem, isofluran, midazolam a alfentanilu.

Nebyly zaznamenány žádné stopy farmakokinetické interakce mezi těmito látkami (kromě sevofluranu) a Dexdor. Ale protože je zde možnost farmakodynamické interakce v případě, že kombinace těchto činidel, nebo kombinace dávkování Deksdora mu sedativa, anestetika, hypnotika nebo opioid může požadovat snížení.

Při kombinaci s léky Dekstdorom, které způsobují bradykardický a hypotenzní účinek, mohou být tyto účinky zesíleny. Je však třeba poznamenat, že ve studii interakce tohoto léčiva s esmololem byl dodatečný účinek mírný.

trusted-source[25], [26], [27]

Podmínky skladování

Výrobek doporučujeme skladovat při teplotách nepřesahujících 25 ° C. Po zředění roztoku je možné jej skladovat maximálně 24 hodin při teplotě 2 - 8 ° C.

trusted-source[28], [29], [30]

Skladovatelnost

Dexdor lze používat po dobu 3 let ode dne přípravy.

trusted-source[31], [32]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Dexter" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.