^

Zdraví

Dýňová semínka na prostatitidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 13.04.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi alternativní způsoby léčby zánětu prostaty uznávané oficiální medicínou patří dýňová semínka na prostatitidu. Kromě toho se vyrábí řada léků, jejichž hlavní složkou je dýňový olej. [1]

Indikace Dýňová semínka

Indikace pro použití dýňových semen a  dýňového oleje  jsou: nebakteriální, kongestivní a  kalkulózní chronická prostatitida , adenom prostaty,  difúzní změny v parenchymu prostaty .

Léčba prostatitidy dýňovými semínky je zároveň doplňkovým nástrojem v komplexní  léčbě chronické prostatitidy . [2]

Farmakodynamika

Mechanismus terapeutického účinku, tedy přínos dýňových semínek při prostatitidě, je způsoben obsahem oleje v dýňových semenech, který má antioxidační vlastnosti díky přítomnosti biologicky aktivních látek. Mezi nimi jsou pro prostatu nejdůležitější karotenoidy (provitamin A), zinek a jedna z esenciálních mastných kyselin linolová.  [3]

Karotenoidy pomáhají snižovat peroxidaci lipidů v membránách buněk parenchymu prostaty, zlepšují mikrocirkulaci a tkáňový trofismus v něm.

100 g dýňových semínek obsahuje téměř 8 mg zinku (při potřebné denní dávce pro muže - 11 mg). A zinek, přítomný ve významném množství ve zdravé tkáni prostaty, je zodpovědný za buněčný růst, opravu DNA a imunitu. Optimální hladina tohoto životně důležitého stopového prvku v těle snižuje riziko hyperplazie prostaty a také snižuje intenzitu a frekvenci  příznaků chronické prostatitidy .

Potřeba omega-polynenasycené kyseliny linolové je dána tím, že jejím metabolismem vzniká omega-6 nenasycená kyselina arachidonová, která je nezbytná pro buněčnou imunitu (syntéza prostaglandinů) pro regeneraci poškozených tkání. Mimochodem, kombinace zinku a kyseliny linolové v dýňovém oleji zvyšuje jeho vstřebávání a hydrolýzu esenciálních mastných kyselin na fosfolipidy. [4]

Dávkování a aplikace

Všechny recepty na dýňová semínka s medem z prostatitidy se skládají z jednoho způsobu přípravy: na 400-500 g nejvíce drcených syrových loupaných semen se odebere poloviční množství přírodního medu (200-250 g); ingredience se smíchají do hladka. Můžete válet kuličky (o hmotnosti cca 15 g), nebo si zjednodušit způsob aplikace a užívat čajovou lžičku této směsi denně po dobu jednoho a půl až dvou měsíců (ráno před jídlem).

Nikdo přesně neví, kolik dýňových semen by se mělo jíst na prostatitidu, protože se jedná o alternativní lék, nikoli lék. Není také známo, zda se jím nelze předávkovat.

Kontraindikace

Tento lék je kontraindikován v přítomnosti gastritidy a žaludečních vředů, cholelitiázy, dyspepsie a zánětlivého onemocnění střev,  alergií na  dýňová semínka, stejně jako obezity a cukrovky.

Vedlejší efekty Dýňová semínka

Mezi možné vedlejší účinky dýňových semínek patří problémy s funkcí střev, zejména průjem.

Podmínky skladování

Směs drcených dýňových semínek s medem skladujte v uzavřené nádobě v lednici. 

Skladovatelnost

Jeho trvanlivost je 2,5-3 měsíce.

Analogy

Pacienti s prostatitidou mohou využít příznivých vlastností dýňového oleje pomocí rektálních  čípků na prostatitidu  s dýňovým olejem - Vitol, Tykveol, Bioprost.

Lékaři předepisují i kapsle s dýňovým olejem – Garbeol, Tykveol, Peponen nebo Permixon.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Dýňová semínka na prostatitidu" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.