Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dyspareunia

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.06.2018

Dyspareunia - bolest při vložení penisu do vaginy nebo během sexuálního styku; bolest se může objevit v okamžiku proniknutí (u vchodu do pochvy), s hlubším úvodem, pohybem penisu nebo po pohlavním styku.

Pacient nemusí stejný problém řešit, a proto se jí zeptejte na pocity během sexuálního styku. Postoj pacienta k gynekologickému vyšetření vám může říci stejně jako samotné vyšetření. Požádejte ji, aby ukázala, kde je bolest. Pokud existuje skutečný vaginismus, nesmí trvat na vyšetření a omezit se na poradenství a psychoterapii.

Dyspareunie může být povrchní (kolem vchodu do pochvy). Příčinou je často infekce, proto věnujte pozornost vředům a výtokům během vyšetření. Je suchost vagíny? Pokud ano, není příčinou nedostatku estrogenu nebo nedostatek sexuální stimulace? Byl pacient nedávno suturován perineum po porodu? Švy nebo jizva mohou být příčinou jasně lokalizované bolesti odstraněné vyříznutím jizvy a lokálním podáním analgetik? Pokud v důsledku operace dojde k příliš úzkému vstupu vagíny, je nutná druhá operace.

Hluboká dyspareunie je cítit uvnitř. Je způsobena endometriózou a septickým procesem v pánevní oblasti; pokud je to možné, zkuste pracovat na příčině. Pokud se vaječníky nacházejí v rozpoznávací kapse nebo je provedena hysterektomie, mohou být vaječníky zraněny během aftershocků během sexuálního styku, navrhnout jinou pozici.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Příčiny dyspareunie

Hypertónus pánevních svalů a jejich vysoká tuhost jsou charakteristické pro všechny typy chronické dyspareunie. Nejcharakterističtější příčinou povrchní dyspareunie je vestibulitida. Vestibulitida (zánět pochvy) jsou nejčastější formou syndromu chronické pánevní bolesti, a příchozí impulsy v nervovém systému, od periferních receptorů a mozkové kůry remodulates z neznámých důvodů. V důsledku senzibilizace pacienta vnímá tento podnět není jako normální kontakt a kolik bolesti (alodynie). Mnoho žen má souběžně močových cest (např vulvovaginální kandidóza, hyperoxalurií), ale Etiologickou role těchto přestupků neprokázané. Některé ženy mají také další poruchy, bolest (jako je syndrom dráždivého tračníku. Bolest Výskyt u vestibulitidu poznamenat ihned po zavedení penisu do pochvy, při jízdě a během ejakulace u mužů. Když vestibulitida může objevit pálení a dizuricheskie nepořádek po pohlavním styku. Když vaginismus je bolest při zavedení penisu do pochvy, ale bolest se zastaví, když se zastaví pohyb penisu a restartován, bolest může přetrvávat s vaginismus, když polo pohybové tého člena zaniká, bolest může zmizet při pohlavním styku, a to navzdory pokračujícím pohybu penisu.

Jiné příčiny vynořit dyspareunie jsou atrofické vaginitidy, vulvy léze nebo porucha (např., Sklerotizující zoster, vulvy dystrofie), vrozené vady, fibróza po radioterapii, pooperační zúžení mezery zádveří a zadní komisura stydkých pysků.

Příčinou hluboké dyspareunie jsou hypertonické pánevní svaly a poruchy dělohy nebo vaječníků (např. Fibroidy, endometrióza). Velikost a hloubka zavedení penisu ovlivňuje vzhled a závažnost příznaků. Poškození sexuálních senzorických nebo vegetativních svazků nervových vláken, stejně jako použití selektivních inhibitorů serotoninu, může vést k získanému narušení orgasmu.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16]

Diagnostika dyspareunie

Pro diagnostiku povrchové dyspareunie chování kontrola celé vulvy, včetně kůže, záhyby mezi malé a velké stydké pysky (umístí charakteristické trhliny typické chronické kandidózy), klitorální kapuci, otevření močové trubice, panenské blány, otevřené kanály velkými žlázy zádveří (na atrofie, příznaky zánětu a kožní léze typické pro sklerotizující lišejníky). Vestibulitida může být diagnostikována pomocí bavlněného tamponu k identifikaci alodynie (citlivost při dotyku); ovlivněn unpainful vnější zónu pohybem vatovým tamponem než typický bolestivé místo (k otvoru panenské blány k otevření močové trubice). Hypertenze pánevních svalů může být podezření, když nastane bolest během sexuálního styku; mohou být diagnostikovány palpací hlubokých svalů, které zvedají konečník, zejména kolem sedacích vazů. S palpací močové trubice a močového měchýře je možné odhalit patologickou bolestivost.

Diagnóza hluboké dyspareunie vyžaduje pečlivé dvouměsíční vyšetření k identifikaci bolesti během pohybu děložního čípku, dělohy a palpace příloh. Je charakterizován výskytem bolesti v detekci uzlů v utero-rektu a ve vaginálních klenbách. Doporučuje se provést rektální vyšetření pro palpaci recto-vaginální septa, zadní povrch dělohy a příloh.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Léčba dyspareunie

Léčba je předepsána přítomnost specifických faktorů (např endometrióza, sklerózující zoster, vulvy dystrofie, vaginální infekce, vrozené vady pohlavních orgánů, post radiální fibróza. - viz příslušné části příručky). Optimální léčba vestibulitidy je nejasná; V současné době se používá řada přístupů, ale stále existují vágní podtypy poruch, které vyžadují různé metody léčby. Obvykle se používá systémové léky (např., Tricyklická antidepresiva, antikonvulziva) nebo formulace pro místní podávání (např. Kromoglykát 2% nebo 2 až 5% lidokainu glaksal založené smetana) pro přerušení cyklu chronické bolesti. Chromoglykát stabilizuje leukocytární membrány včetně žírných buněk a přeruší neurogenní zánět, který je základem vestibulitidy. Chromoglykát nebo lidokain by měly být aplikovány na oblast alodynie pomocí stříkačky o objemu 1 ml bez jehly. Doporučuje se provést tuto manipulaci pod dohledem lékaře a pomocí zrcadel (alespoň zpočátku). Někteří pacienti s vestibulitidou mohou těžit z psychoterapie a sexuální terapie.

Lokální estrogeny doporučují pacientům s atrofickou vaginitidou a slzami v zadním hrotu labyrin. Ženy s hypertenzí pánevních svalů mohou zlepšit svůj stav pomocí gymnastiky, aby posílily svaly pánevního dna, případně s biofeedbackem, aby uvolnili pánevní svaly.

Po vyléčení z konkrétních důvodů by sexuální páry měly vyvinout uspokojující formy neprostupujícího pohlaví a být léčeni pro porušení sexuální touhy (zájmu) a sexuálního vzrušení.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.