^

Zdraví

A
A
A

Hepatitida

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hepatitida je považována za jednu z hlavních příčin všech zánětlivých procesů v játrech. Onemocnění virové etiologie je obviňováno z patologií tohoto důležitého orgánu, ne náhodně, podle statistik po celém světě existuje víc než 500 milionů lidí s virovou hepatitidou. To ovšem neznamená, že tento údaj je konečný, protože hepatitida často probíhá v latentní podobě a člověk může být nosičem viru, aniž by to věděl.

Hepatitida pochází z řeckého označení jater - hepatos, je to nejzranitelnější orgán pro viry, které způsobují hepatitidu. Příčinou onemocnění však mohou být nejenom viry, ale i intoxikace, včetně alkoholu, cholecystitidy a cholangitidy, stejně jako intoxikace a toxikóza během těhotenství.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Etiologie virové hepatitidy a hlavní viry hepatitidy

Hepatitida A

Toto onemocnění, které máme na mysli hepatitidy A, v XIX století objevil velký klinickým Sergey Botkin, později jeho jméno bylo jmenováno nejen nemoci, ale i zdravotnické zařízení St. Petersburg - Klinické infekčních nemocí nemocnice.

Hepatitida A je způsobena virem, který má membránu, postoj k kyselinám a enzymům. Takže škodlivé činidlo proniká do těla a snadno překonává kyselost gastrointestinálního traktu. Kromě toho se virus dokonale "cítí" sám v jakémkoli kapalném médiu, proto je jeho distribuce skrze vodu typickou. Jediným relativním plusem hepatitidy A je skutečnost, že člověk je více než oni jen jednou v životě, pak v jeho imunitním systému je ochrana proti tomuto viru vyvinutá po celý život.

Prevalence hepatitidy A není kvantifikovatelná a přesná statistická data. Je jen známo, že 99% dětí je nakaženo hepatitidou A v Evropě, Evropané jsou méně ochotni nemocné, ale podle nejnovějších informací byla každá sekunda tisíc Evropanů také nemocná touto chorobou.

Zdrojem infekce jsou potraviny, ovoce, voda, ryby, tepelně neupravené nebo tepelně neupravené. Také virus A je přenášen prostřednictvím elementární nečistoty, není to nic za to, že se tato hepatitida nazývá problém nevyplachovaných rukou. Infikovaná osoba vylučuje stovky miliónů virů do prostředí s výkaly a viry zůstávají na špinavých rukou po dlouhou dobu. I bez bohaté představivosti je snadné si představit nebezpečí infekce tímto všudypřítomným virem, který obklopuje člověka doslova všude. Infekce nastává cestou fekálně-orální, vnikne-li virus do střeva, pak do krevního oběhu a do jater, přesněji do buněk, které jsou pro něj nejatraktivnější - hepatocyty. Viry hepatitidy jsou fixovány uvnitř buňky (v cytoplazmě) a tam se začínají množit. S žlučou se virus opět přenese do střevního traktu a vylučuje se výkaly. Jaterní buňky nejsou ničeny samotným virem, ale jeho vlastním imunitním systémem, který vysílá T-lymfocyty k boji proti viru. Lymfocyty vidí hepatocyty jako nosiče škodlivého činidla a zničují je. Výsledkem je zánětlivý proces v játrech, úmrtí hepatocytů a úplná svoboda virem rozmnožená v příjemném prostředí.

Inkubační doba onemocnění může trvat od 14 do 42 dnů, tentokrát však osoba nadále infikuje životní prostředí, někdy aniž by to věděla. Mělo by se také vzít v úvahu, že hepatitida A může být zcela nepovšimnuta, to znamená, že může být asymptomatická nebo se projevuje jako nevýznamná znamení. Hlavní příznaky virové hepatitidy A závisí na tom, jak moc je nemocný (u dětí se příznaky často vůbec nevykazují). Klasické příznaky jsou následující: 

 • Horečka, bolesti hlavy; 
 • Slabost; 
 • Kožní vyrážky nejasné etiologie; 
 • Možný průjem, snížená chuť k jídlu; 
 • Ztmavnutí moči a depigmentace výkalů; 
 • Žluťá sklera žlutá (bílé oči); 
 • Žloutenka (kůže).

Hepatitida B

Hepatitida způsobená virem B je závažnější a zdravotně ohrožující formou onemocnění. Akutní hepatitida může vést k chronickému zánětu jater, alespoň k cirhóze a dokonce ik smrti - jako maximum. Cesta infekce tímto virem, obvykle parenterální (krví), méně často sexuální, dokonce méně často - vertikální (od matky k dítěti během těhotenství). Hepatitida způsobená virem B je mnohem lépe vyloučena, protože existuje postup očkování proti této chorobě. Také bezpečnostní opatření a opatření na ochranu během pohlavního styku na pomoc obsahovat šíření viru B. Těhotné ženy v prohlášení na porodnické záznamy složit požadované zkoušky, které určují virus v raném období.

Známky hepatitidy B jsou podobné příznakům infekce virem A, ale existují rozdíly. Latentné období trvá déle, někdy až šest měsíců, u malých dětí, nemoc často prochází bez zjevných projevů. Akutní průběh onemocnění také probíhá tajně. Hlavní známky, na kterých lze poznat hepatitidu B, jsou následující: 

 • Nevolnost, někdy až zvracení; 
 • Bolest na pravé straně epigastria, často v hypochondriu; 
 • Horečka, horečka; 
 • Bolavé klouby; 
 • Žlutý, někdy šedožlutý odstín kůže, sklera očí; 
 • Depigmentace výkalů a barvení moči v tmavé barvě; 
 • Splenomegalie (zvětšení velikosti sleziny); 
 • Hepatomegalie (zvýšení velikosti jater).

Diagnóza hepatitidy způsobené virem B se provádí na základě anamnézy, abdominální palpace, biochemických studií. Tento typ hepatitidy je plný nejen chronického zánětu jater a destrukce jeho buněk, ale také selhání jater, cirhózy, až po oncoprocess.

Hepatitida C

Hepatitida způsobená virem C, není náhodou nazývána paradoxně - "láskyplný vrah". Oni jsou také infikováni parenterálně, to znamená, přes krevní oběh. To může být aplikován, také non-sterilní jehly, která je společná mezi narkomany, tento typ hepatitidy je přenášen přes nechráněný pohlavní styk, případně prostřednictvím transfuzi krve od infikovaného dárce, což prakticky nevyskytuje v naší doby. Více často než ne, hepatitida C je zcela nepostřehnutelná a toto je jméno - "láskyplné". Iterická, typická pro hepatitidu, nemusí být.

Symptomatika se zpravidla projevuje v poslední fázi, kdy se již rozvíjejí patologické procesy - cirhóza, onkologie. Mohou se objevit ascites (nadýmání), celková slabost a astenie. Nejčastěji se tato hepatitida určuje v laboratorních studiích velmi různých onemocnění. Vakcíny pro tuto chorobu ohrožující zdraví dnes dnes neexistují. Virus je velmi houževnatý: během 4-5 dnů neztrácí škodlivé vlastnosti ani ve vnějším prostředí.

Existují také viry D, F, E a G. Hepatitida D není nezávislou chorobou, je možné pouze jako patologický "spojenec" hepatitidy B.

Zbývající viry jsou téměř nebyla zkoumána, protože většina z nich jsou infikovány, Asijce a lidé z Afriky, kteří žijí v odlehlých vesnicích a mají své vlastní kulturní tradice, které neumožňují, aby vyhledali lékařskou pomoc.

Hepatitida nevirální etiologie: příčiny, příznaky, detekce onemocnění a prognóza

Hepatitida může mít nevirální povahu, když faktory, které způsobují zánět, nejsou viry, ale toxiny. Játra jsou správně považovány za hlavní orgán, který zpracovává a neutralizuje různé škodlivé látky. Také játra jsou schopna se sama-opravit, regenerovat, ale jeho regenerační vlastnosti nejsou neomezené. Jaterní mitochondrie jsou granulární organely, které jsou zodpovědné za dýchání buněk a jejich nasycení energií. Také mitochondrie a jsou schopné samoreprodukce, tento proces je také narušen v důsledku intoxikace jater. Navíc, pod vlivem toxinů, mitochondrie začnou růst ve velikosti - bobtnat, autoreplicirovatsya - rychle rostou a dělí, takže zánětlivý proces začíná. Nevirová hepatitida může být toxická etiologie způsobená radioterapií nebo autoimunitní příčinou.

Hlavní faktory vyvolávající nevírovou hepatitidu:

 • Chronická závislost na alkoholu; 
 • Akutní otravy alkoholem; 
 • Medikovaná intoxikace; 
 • Otravy jedovatými houbami; 
 • Otrava látkami, průmyslová výroba - trichlorethylen, fosfor, vinylchlorid a další; 
 • Radiační ozařování.

K toxické faktory zahrnují otravu alkoholem jako chronický alkoholismus, a tak používá v jedné dávce k překročení likér. Také toxické příčiny jedí nejedlé houby, léčivé otravu. Radiační faktor - účinky záření, záření na lidské tělo jako jediný ionizujícího záření, stejně jako dávkování, ale konstantní. Autoimunitní faktor v klinické praxi je méně častý. Typicky, autoimunitní hepatitida typu detekován vyšetření na základní autoimunitní onemocnění - NUC - ulcerózní kolitida, autoimunitní endokrinní poruchy (thyroiditida), intra-artikulární zánětlivé procesy - synovitida.

Symptomatologie hepatitidy nevirální etiologie je zřejmá, zpravidla se objevují příznaky intoxikace v první den, méně často do dvou dnů. Takový rychlý vývoj nemoci často vede k smrti. Hlavní příznaky, které signalizují nebezpečí, jsou: 

Žlutý odstín kůže (během jednoho dne se rozvíjí žlutost), ale toto znamení se nemusí projevit; 

 • Všeobecná silná slabost, zimnice; 
 • Ospalý, apatická; 
 • Depigmentace výkalů a barvení moči; 
 • Když je tetrachlorid intoxikován, prvním znakem je bolest hlavy; 
 • Při intoxikaci drogami, vyrážky v epigastrické oblasti, jsou typické zvýšené tělesné teploty.

Symptomatologie tohoto typu hepatitidy je velmi podobná příznakům jiné hepatitidy, ale rozvíjí se mnohem rychleji a její projevy jsou akutnější.

Diagnostika nevirové hepatitidy je obtížná, protože onemocnění začíná náhle a rychle se rozvíjí. Symptomy jsou často podobné v klinice se známkami jiných akutních zánětlivých onemocnění, toxická hepatitida alkoholické etiologie je nejlépe diagnostikována z vysvětlujících a zřejmých důvodů. V biochemických studiích je hlavním indikátorem zánětu proteinový index a hladina bilirubinu. Konečné potvrzení diagnózy hepatitidy zpravidla poskytuje biopsii jaterních buněk.

Včasná diagnostika hepatitidy a absence významných doprovodných patologií je prognózou léčby nevirové hepatitidy poměrně příznivá. Sorpční drogy, dlouhodobé užívání hepatoprotektů, detoxikační opatření a terapie vitaminem poskytují pozitivní výsledky. Pouze v případech akutního, rychlého zánětu a nedostatku potřebné lékařské péče v první den destrukčního procesu nelze zastavit (obvykle se jedná o akutní intoxikaci alkoholem).

Jak zabránit hepatitidě?

Může se zabránit hepatitidě. Pro to je nutné dodržovat základní, civilizovaná pravidla, včetně hygienických pravidel: 

 • Pokaždé, když jste navštívili toaletu, kontaktujte špinavé prádlo, je třeba umýt nebo vyčistit ruce; 
 • Před každou přípravou jídla je nutné umýt ruce; 
 • Je nutné umýt ruce po veřejné dopravě nebo na veřejných místech; 
 • Používejte pouze čistou, dekontaminovanou nebo vařenou vodu; 
 • Všechny produkty, které se dostaly do kontaktu s půdou, musí být důkladně omyty, oloupány nebo podrobeny tepelnému ošetření; 
 • Pravidelně provádějte čištění v obytných nebo kancelářských prostorech s použitím dezinfekčních prostředků; 
 • Všechny sexuální kontakty jsou přípustné pouze za podmínek ochrany, antikoncepce a tak dále; 
 • Použití hygienických potřeb jiných lidí může vést k infekci, zubní kartáček, holící strojek, nůžky musí být individuální; 
 • Poraďte se s lékařem, a pokud nejsou žádné kontraindikace, očkování.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.