Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hroty po císařském řezu: znaky a prevence

Lékařský expert článku

Gynekolog, specialista na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Těhotenství a narození dítěte jsou nejkrásnější a nejšťastnější období života ženy. Ale ne všechno je bez mráčku. Někdo může mít problémy s nosením plodu a jiní po uplynutí těhotenství čelí skutečnosti, že nemohou porodit samy o sobě, v důsledku čehož se lékaři musí obrátit na operaci nazvanou císařský řez. Ale na to všechno nekončí. Častým problémem jsou hroty po císařském řezu, které následně znatelně zakrývají radost spojené s narozením nového života.

Jaké jsou hroty?

Hroty po císařském řezu nejsou nic jiného než jizva tkáně vytvořená na místě "práce" chirurgického skalpelu. Mimochodem, vznik adhezí je charakteristický nejen pro císařský řez. Vzhled adhezí na těle je normální fyziologický proces, který se vyvíjí po jakýchkoli kavitárních operacích a je jednou z nejčastějších komplikací po císařském řezu.

Tvorba adhezí podle lékařů je spojena s ochrannými funkcemi těla. Proto se chrání před nákapem uvnitř a šířením v břišní dutině otevřenými ranami, které jsou výsledkem porušení integrity různých tkání a orgánů během operace. Jedná se o ochrannou reakci organismu, která je základem patogeneze vývoje adhezního procesu.

Na jizvách nikdy nedochází k vývoji purulentně-zánětlivých procesů. Ty (hroty) chrání před tímto osudem a celou břišní dutinou. A všechno by nebylo nic, kdyby tyto stejné hroty nebyly příčinou fúze střevních smyček s okolními orgány, což následně výrazně komplikuje život nově matované matky.

Příčiny adheze po císařském řezu

Pokud si myslíte pečlivě, pak se nic podobného v našem neohraničeném světě právě tak nevidí. Vše je důvodem. Takže v případě vzniku adhezí po císařském řezu. Jejich vzhled byl podpořen z několika důvodů, včas vyloučen, což je možné vyhnout se nepříjemným následkům.

Lékaři mají tendenci věřit, že hlavním a nejčastějším důvodem vzniku srůsty po císařském řezu je stále nedostatečná fyzická aktivita žen po operaci. Sedavý životní styl mladých matek může být způsoben faktem, že tělo je dostatečně pomalu, aby se zotavilo po těžkém porodu. Důsledkem strachu z nesrovnalostí v pooperačních stezích, bolesti v dolní části břicha s aktivním pohybem a vegetativních poruch způsobených hormonální nerovnováhou, která vznikla během těhotenství, přispívají také k omezení aktivity.

Tvorba adhezí a lepení orgánů břišní dutiny může v peritoneu vyvolat zánětlivé procesy. Při císařském řezu se vytváří adheze jen v oblasti malého pánev, kde "zánětové" ohniska často "hnízdí".

Vzhled srážek je někdy způsoben nesprávným provozem císařského řezu. Pak chybou je nedostatek odbornosti chirurga nebo nedbalost ze strany asistentů a zdravotnického personálu. Nepřesný švový nebo "náhodně" zapomenutý v inventáři břišní dutiny se také stává poměrně častou a vážnou příčinou vzniku procesu lepidla.

V zásadě platí, a sedavý způsob života a rozvoje zánětlivých procesů v pánevních orgánů a neschopnost zaměstnance provádějící operaci, jsou jen rizikové faktory pro vznik srůstů v pooperačním období, které se lze vyhnout, pokud se týkají zdraví (i zdraví druhých ) pečlivěji.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Patogeneze

Hřiby jsou útvary z pojivové tkáně těla. Jejich formování může být diagnostikováno již v prvních 12 hodinách po operaci prováděné na břišní dutině. To je vzhledem k uvolnění po dobu 3 dnů následujících po provozu exsudát z rány, obsahující různé buněčné struktury a kapalná frakce krve, obsahující fibrinogen (bezbarvý protein v krevní plazmě, produkovaný v játrech). Z posledně uvedených a tvořících vláken, které leží na povrchu peritonea a orgánů uvnitř břicha.

Fibrinogen stimuluje tvorbu fibroblastů, které zase syntetizují kolagen, který je základem lepicí tkáně. Tvorba adhezí končí v příštích 2-4 týdnech.

Zánětlivé procesy se rovněž aktivně podílejí na tvorbě lepicí tkáně. Je to nejen bílé krvinky se podílejí na zánětlivém procesu, ale i celá řada dalších buněk, mezi nimiž jsou výše uvedené fibroblasty se jejich schopnost stimulovat poliferatsii procesy a regeneraci tkání. Tak jsou vytvořeny všechny podmínky pro vznik tvorby jizev z pojivové tkáně.

Podle statistik nejběžnější jsou pichlavé vaječníky po císařském řezu. Zvýšení počtu případů jejich vzniku je podpořeno rychlým nárůstem počtu zánětlivých onemocnění vaječníků, zejména infekční povahy. Diagnostika není vždy možná včas a ženy nejsou ve spěchu, aby se s tímto problémem pustili do gynekologa, aniž by si mysleli, že se to neoprávněně vystavuje riziku vzniku patologií vedoucích k neplodnosti.

Pokud jde o důvody, pro které mohou tvořit srůsty po císařském řezu, první cenu v „ratingu oblíbenosti“, můžete ho přiřadit operativního zásahu a jeho účinky a různé zánětlivé procesy berou „čestné“ druhé místo.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Symptomy adheze po císařském řezu

Navzdory skutečnosti, že hroty se začínají tvořit v prvních hodinách po operaci, většina žen dlouho nevěří jejich existenci. Zvláště to platí pro srůsty po císařském řezu, protože nově maminky mají někdy čas podívat se do hory, neposlouchat jejich pocity. Všechna myšlenka na ženy v postpartánním období jsou zaměřena právě na jejich vzácné dítě, které vytěsňují tváře svého zdraví.

První známky vzniku adhezí jsou nepříjemné bolesti, lokalizované hlavně v dolní části břicha. Bolest během srůsty po císařském řezu se liší od podobných příznaků při peritonitidě nebo zánětu céka (apendicitida). Mají tažný charakter. Někdy jsou doprovázeny pocity raspiraniyy, jako s otokem střeva. Tyto příznaky, jako je nadměrná tvorba plynu, jsou nejčastěji označovány jako podvýživa nebo použití staletých potravin.

Situace se zahřívá vznikající problémy s židli, která se stává častým a kapalina (průjem), nebo provádí jen zřídka a jen s obtížemi (zácpa). Žena se ještě více přesvědčen, že vinu za onemocnění gastrointestinálního traktu, se často objevují na pozadí těhotenství, jako jedna z komplikací, i když věděl o růstu pojivové tkáně v místě posledních generických operací.

Pokud se na vaječnících vytvoří hroty po císařském řezu, bolesti v dolní části břicha jsou nudné, bez výrazné intenzity. Jsou charakterizovány záviděníhodnou stálostí s lokalizací na jedné straně břicha, v souvislosti s níž ženy berou takové bolesti pro dlouhý proces hojení postoperativního stehu. Pain se zintenzivňuje pouze během menstruace, což se brzy nestane u kojících.

Někdy se pocity bolesti rozšířily do dolní části hřbetu, doprovázené pocit těžkosti v ní.

Syndrom bolesti však není povinným příznakem vyvíjejícího se procesu adheze. Nejčastěji dochází k tvorbě adhezí bez významných příznaků. Nadýmání a zácpa vinu na střevní obstrukci, aniž by se zabýval důvody jejího vzniku, a průjem symptomy připisované otravu jídlem, nebo opět spojené s účinky dočasné obstrukce střeva.

Otázka se objevuje v případě, že několik pokusů o otěhotnění pro druhý nebo třetí čas zůstává ženským tělem nezodpovězeno. Právě zde jsou odhaleny důsledky operace provedené jednou. Ukazuje se, že adheze komplikují uvolnění vajíčka z vaječníku, brání úplné ovulaci a oplození vajíček nebo vyvolat vejcovodů překážku v důsledku vývoje zánětlivého procesu, nebo měnit strukturu samotných reprodukčních orgánů.

To vše je doprovázeno nesrovnalostmi v menstruačním cyklu, sníženým výkonem, neustálou slabostí, nedostatečným vylučováním zelenkavé nebo žluté, někdy s krvavými žilkami. Teplota těla může vzrůst na hodnoty subfebrilů (37-38 stupňů) a zůstává tak dlouhou dobu, což ukazuje na vývoj patologického procesu. Tyto příznaky nelze ignorovat, protože zahrnují mimo jiné porušení reprodukční funkce ženského těla.

Bolest Spike po císařským řezem a abnormální výboje mohou zhoršit psycho-emocionální a fyzické zátěži, zvýšené aktivity a zvedání těžkých předmětů při pohlavním styku a podchlazení pánev a dolní části zad při menstruaci a v době ovulace, s plnou močového měchýře a při defekace během evakuace střev. Také by se mělo věnovat pozornost v souvislosti s pravděpodobností vzniku adhezí po císařském řezu.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Etapy

Není možné stanovit stupeň vývoje procesu lepidla očima. Takové informace lze získat pouze v době diagnostických studií z laparoskopických dat.

Stádia šíření komorové nemoci se určuje na základě závažnosti patologických změn v práci orgánů zapojených do tohoto procesu.

Takže, krok lepidlo způsob se vyznačuje uspořádáním adhezí po císařským řezem okolo reprodukčních orgánů (vaječníky a vejcovodu), nebo jiných orgánů umístěných v dutině břišní, ale nemají žádný vliv na jejich funkci.

V kroku II se proces tvorby adhezí na jizvy po císařský řez označený jejich rozdělení mezi jednou z vaječníků a vejcovodu, včetně jiných pánevních orgánů, které mohou zabránit výstupu z vajíček ve vejcovodu.

Třetí stupeň adheze se vyznačuje vývojem neplodnosti. Hroty splétají vajíčko, způsobují její překážku a zcela blokují zachycení vajíčka.

trusted-source[17]

Formuláře

Existují také tři typy rozvoje adhezí po operaci. Přesněji řečeno, mluvíme o formách, ve kterých může nastat onemocnění charakterizovaná tvorbou adhezí po císařském řezu.

Při akutních adhezí formě, vyznačená tím ileus závažnost symptomů (akutní a křeče bolesti břicha, nevolnost a zvracení, porucha stolice), doprovázené zvýšením teploty na 38-39 °, a srdeční frekvence (puls) slabost, pokles ukazatele krevní tlak jevů intoxikace .

Přerušovaná forma průběhu adheze je častější než akutní. Je charakterizován téměř stejnými příznaky, ale jejich intenzita je mnohem slabší. Ve větší míře proto patologie zůstává bez povšimnutí a malátnost se odepisuje z důvodu problémů s střevem (symptomy střevní obstrukce jsou výraznější než jiné).

Pro chronickou formu adhezního procesu je "normou" absence nepříjemných příznaků. Občas lepidlo nemoc sám může připomínat slabé výkresu bolesti v podbřišku, zažívací poruchy v podobě periodicky objevuje zácpa nebo průjem, ztráta hmotnosti bez jakýchkoli předpokladů pro to.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Komplikace a důsledky

Otázka důsledků vývoje procesu adheze po operaci císařského řezu zůstává otevřená, neboť odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech. Například věk pacienta, forma, v níž se onemocnění vyskytuje, stupeň rozložení počtu a velikosti adhezí.

Samy o sobě hroty jsou benigní subjekty a nepředstavují žádné nebezpečí pro zdraví, pokud jejich tvorba neovlivní práci jiných orgánů.

Nejčastější komplikací, které mohou způsobit, srůsty po císařském řezu, je snížení střevní perilstatiki a vývoj střevní obstrukce, což vede k otravě těla toxiny vznikající při stagnaci potravy ve střevech.

Významné zvýšení teploty v akutní formě toku lepidla onemocnění a potřebou aktivně pohybovat, stará se o dítě, může dát komplikace na kardiovaskulární systém, způsobit vývoj tachykardie a hypotenze.

Ale nejhorší pro ženy v plodném věku je diagnóza "neplodnosti". Ale jedna z nejčastějších příčin neplodnosti u mladých žen je právě tvorba adhezí na vaječnících nebo ve vejcovodu po podstoupí císařský řez, což omezuje podporu vajíčka ve vaječníku a jeho dopadení vejcovodů.

Pokud budeme mluvit o nebezpečných důsledcích ke vzniku srůstů, že mezi ně patří vývoj sekundární neplodnosti, vyskytující se na pozadí mimoděložního těhotenství. Pokud vznik adhezí ovlivní vaječníky a dělohu s vajíčkovodem, může dojít k nepředvídané situaci. Když se vajíčko, které létají do vejcovodu, po plodné setkání s „vybraným“ spermie nemohou dostat na místo určení (v děloze) v důsledku obstrukcí vejcovodu, způsobené šíření srůstů v této oblasti, vývoj těhotenství dochází mimo dělohu. A tento stav je nebezpečný nejen pro zdraví a plodnost, ale také pro život samotné ženy.

Jaká je pravděpodobnost vývoje mimoděložního těhotenství nebo neplodnosti, je nemožné odpovědět, dokud nebude zaveden stupeň šíření adhezivního procesu. Na otázku, zda je možné otěhotnět s hrotmi po císařském řezu, neexistuje ani konečná odpověď. Jedna věc je jistá, že hroty po císařském řezu nejsou verdikt. Účinná léčba, často zahrnující a operační zákrok, nejčastěji umožňuje obnovit průchodnost vajíček. Další věc, pokud proces lepidla způsobil porušení funkcí reprodukčních orgánů, což vedlo k neplodnosti. Nejdůležitější věcí je neumožnit široké rozšíření procesu a v případě vytváření velkého množství adhezí přijmout opatření k jejich neutralizaci co nejdříve.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Diagnostika adheze po císařském řezu

Existují 2 hlavní varianty vývoje událostí. Nebo tvorba adhezí následujících císařským řezem toky s charakteristickými příznaky tohoto procesu, a žena sama přišla na předporodní kliniku pro pomoc nebo lepicí onemocnění není tak děje, a jeho účinky jsou uvedeny v případě, že je otázka, o nemožnosti početí.

Existuje také třetí varianta, kdy je patologická proliferace pojivové tkáně v břišní dutině zjištěna jako výsledek preventivního gynekologického vyšetření, nejčastěji v souvislosti s dalšími onemocněními genitální oblasti. Ano, pouze pravidelná prohlídka gynekologa z různých důvodů je téměř největším problémem pro většinu žen, zejména pro mladé matky, které jsou absorbovány v péči o své dítě.

Ale čím dřív bude odhaleno tvorbu srůstů na vnitřních orgánů, tím více produktivní bude léčit nemoci, a menší pravděpodobnost neplodnosti, což je zvláště důležité pro mladé ženy, které znovu a znovu sen stát se matkou.

Vzhled příznaků střevní obstrukce po císařském řezu, který nebyl dříve pozorován, by již měl sloužit jako poplachový signál a žena ji může slyšet bez pomoci odborníka. Lékaři naopak také potřebují provést průzkum žen, které prodělaly kavitární operaci se zvláštní pozorností, s jakýmikoliv patologiemi, aniž by vyloučily paralelní vývoj adhezí.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34]

Analýzy

Specifické testy pro detekci srůstů po utrpení císařský dodávku neuskuteční. Nicméně konvenční laboratorní vyšetření krve a výtěr z pochvy umožní lékař nakreslit úplný obraz o zdraví pohlavní oblasti žen. V tomto případě je možné odhalit skryté infekční zánětlivé procesy, pro identifikaci infekčního agens, a dokonce diagnostikovat nebezpečný patologie, jako dysplazie (jako výsledek histologického vyšetření a nátěru), ve chvíli, kdy začíná jejich léčbu souběžně s manipulací neutralizovat negativní vliv adhezí.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39]

Instrumentální výzkum

Instrumentální diagnostika umožňuje doplnit obraz onemocnění, ale ne všechny jeho metody jsou dostatečně účinné. Například ultrazvuk a MRI pánevních orgánů umožňují určit přesnou polohu novotvarů, ale nemohou přesně odpovídat na otázku: jsou to hroty nebo něco jiného.

Elektrogastrografie poskytuje ucelený obraz o tom, trávicího traktu, ale nepomáhá určit důvod, proč došlo k střevní obstrukce. Rengenografiya pánev pomáhá detekci přítomnosti zánětlivého výpotku v dutině břišní, což je příčinou tvorby adhezí po císařským řezem, jakož i k určení, zda se plynatost a nadýmání se zvýšily.

Pro stanovení abnormální funkci vejcovodů a vaječníků v souvislosti s možným vývojem lepicí hysterosalpingografie onemocnění použité metody, která umožňuje vidět abnormální změny ve struktuře orgánů a jejich provoz a určení stupně vývoje adhezí.

Nejkomplexnější a nejpřesnější informace o problému však lze získat pouze z výsledků laparoskopie. To je nejen efektivní metoda instrumentálních diagnostiky, což umožňuje vizuálně určit s velkou přesností přítomnost srůstů a jejich umístění, odhadnout jejich velikost, určení stupně rozvoje lepicí onemocnění, ale také microoperation (na malé kousky představil speciální zařízení s fotoaparátem), pomocí kterého můžete provádět naléhavé léčení patologie.

Diferenciální diagnostika

Pro diferenciální diagnostiku hrají důležitou roli pro sběr anamnézy pacienta, studium svých stížností a vnější vyšetření, včetně břicha pohmatem. Skutečnost, že zkouška na židli se zrcadly nemůže říct nic o problému, ale když pohmatem může odhalit porušení pohyblivostí dělohy nebo přítomnost infiltrace (těsnění, což naznačuje vznik poměrně velkou adhezí) v oblasti vaječníků a vejcovodů.

Je důležité objasnit, že pacient nebyl zda měla předchozí kontrolní operaci v pánevní oblasti, pokud jde o pravidelné a bolestivé menstruaci, existují žádnou bolest při pohlavním styku, kde je bolest, jaká je povaha bolesti a dalších otázkách pomoci objasnit diagnózu .

Kdo kontaktovat?

Léčba adheze po císařském řezu

Léčba srážek může být prováděna dvěma způsoby: pomáhá při řešení adhezí a odstranění nepříjemných příznaků nebo re-chirurgie k odstranění adhezí a prevenci relapsů. Konzervativní léčba zahrnuje použití léků a metod fyzioterapie.

Mezi léky používané pro křeče po císařském řezu se rozlišují 4 skupiny léků:

 • Formulace, které podporují resorpci adheze vzhledem k rozpouštění fibrinu (fibrinolýza znamená „“ „plasmin streptokináza“, „trypsin“, „“, „himopsina Longidaza“, „“, „Alteplasa Actilyse“, atd.)
 • Prostředky pro antimikrobiální terapii (antibiotika: "Tetracyklin", "Cefazolin", "Vilprafen", sulfonamidy, například "Ftalazol" atd.)
 •  Léky, které snižují koagulaci krve (antikoagulancia: "Heparinová mast", "Cleavin", "Wafarin" atd.)
 • Léky, které odstraňují zánětlivé procesy v oblasti pánve (protizánětlivé léky: kortikosteroidy, NSAID, blokátory kalciového kanálu atd.).

Někdy v komplexní léčbě jako posilující činidlo mohou být předepsány vitaminy, přestože v boji proti srážením nesou významnou roli.

Pokud jde o pooperační adhezi, se dostanou do popředí přípravky 1. Skupiny, v případě potřeby jsou předepsány další přípravky, pokud je zánětlivý proces paralelní s lepidlem.

"Fibrinolysin" má schopnost rozkládat proteinové vlákna fibrinu, takže adheze se stávají drobnějšími a nakonec se zcela rozpouštějí.

Dávkování a podání: podává se kapátkem v kombinaci s chloridem sodným a heparinem. Dávka 100-200 jednotek na 1 ml vody pro injekci. Dávka "Heparin" je 2krát nižší než "Fibrolizin".

Léčba lékem se provádí za přísné kontroly koagulability krve.

Drobné nežádoucí účinky léku: alergické reakce, snížení krevního tlaku, bolest břicha a místa vpichu, krvácení. Ale kontraindikace dost, mezi nimi: těhotenství, sklon ke krvácení, hepatitida, laktaci, ulcerózní lézí gastrointestinálního traktu, poškození jater, atd aplikovat lék ne dříve než 10 dní po operaci ..

"Trypsin" je jedním z nejčastěji používaných léků s prothiolytickým účinkem. Patří do třídy enzymových přípravků schopných štěpit viskózní exsudát rány a fibrinózní formace, což jsou hroty po císařském řezu.

V souvislosti s tímto problémem se lék užívá ve formě intramuskulárních injekcí nebo lokálně s použitím připraveného roztoku pro zvlhčování tamponů, které se potom injikují do vaginy. Tampon se nanáší na několik hodin. Je lepší to udělat večer. Dávkování pro intravenózní injekce je 5-10 mg. Prášek se zředí roztokem chloridu sodného nebo prokainu. Injekce se provádí 1 nebo 2 krát denně po dobu 6 až 15 injekcí.

Příjem léku může být doprovázen zvýšením srdeční frekvence, teplotou, alergickými projevy, bolestivostí a zarudnutím v místě podání léku. Léčba se nepoužívá k léčbě pacientů se závažnými jaterními, ledvinovými a plicními onemocněními, srdečním selháním, pankreatitidou. A také v případě přecitlivělosti na léčivo.

„Himopsina“ - enzym přípravek pro vnější použití, které po nanesení na tělesné tkáně usnadňuje odstraňování hnisavých ran a hmotnost resorpce fibrinových útvary, včetně pooperačních srůstů. Dobré výsledky se dosahují na čerstvé rány a ne stagnující jizvy jako preventivní činidlo.

Vyrábí se ve formě prášku, který je před použitím smíchán s roztokem prokainu nebo chloridu sodného (od 25 do 50 mg prášku na 10 až 50 ml roztoku). Hotový roztok je impregnován ubrousky a aplikován na pooperační šití po dobu 2-4 hodin.

Nežádoucí účinky léku jsou malé: mírné zvýšení teploty nebo lokální alergické projevy. Nepoužívá se v přítomnosti nádorových nádorů, závažného srdečního selhání, vředů na kůži a krvácení z ran.

"Longidase" - neméně populární droga než "trypsin". Je vhodný pro použití s hroty na reprodukční orgány, což je často po císařském řezu, protože je k dispozici ve formě čípků a prášku pro přípravu léku. Indikace pro použití výslovně uvádějí, že je určena k prevenci a léčbě adhezí v malé pánvi.

Prášek, stejně jako v předchozích případech, je chován v chloridu sodném nebo prokainu. Dávkování pro léčbu adhezí v malé pánvi je 3000 ME. Injekce se provádí intramuskulárně jednou za několik dní (interval mezi injekcemi je 3 až 5 dní). Terapeutický průběh 10 až 15 injekcí.

Pro větší účinek paralelně s injekcemi se doporučuje ošetření svíčkami doporučené pro vložení do konečníku nebo vaginy. Zavést čípku by měl být 1krát po 3 dnech v 10 čípcích.

Z vedlejších účinků spojených s oběma formami léčiva lze identifikovat pouze vzácné alergické reakce. Při intramuskulárním podání lze pozorovat bolest a zarudnutí v místě vpichu.

Lék má málo kontraindikací k použití. Toto těhotenství, zhoubné nádory, přecitlivělost na složky léku. Pro / m zavedení léku mírně více omezení: akutní infekční nemoci, krvácení (plicní a oční), selhání ledvin.

Souběžně s příjmem účinných léků se v každém případě konají fyzioterapeutické zasedání. Fyzioterapie v tomto případě zahrnuje elektroforézu postupy s hyaluronidázy, Lydasum a jiné specifické enzymatické přípravky elektrostimulace tkání, parafín, bláto, magnetoterapie ve spojení se zvláštním léčebné masáže a cvičení, s efektivní, aby lepidlo onemocnění.

Alternativní léčba adhezí po císařském řezu

Budeme přímo říkat, že jen těžko lze zbavit adhezí na vnitřních orgánech pouze pomocí norem alternativní medicíny. Alternativní léčba je účinná pouze na začátku patologického procesu tvorby adhezí (etapa 1 lepidlo nemoc) může pozastavit vzhled fibrinové formace zvýšením hemo a lymfy, což má vliv na syntézu a proliferaci pojivové tkáně.

 1. Nejlevnější a nejúčinnější alternativou je odtuzení lněného semínka. Suroviny pro ně lze zakoupit téměř v každém obchodě s potravinami. Semena lnu se vaří ve vroucí vodě po dobu asi 3-5 minut, filtrujte. Bublina se používá pro tampony: gázu těsně kroucenou ve formě tamponu, namočenou v teplém vývaru, trochu stlačena a vkládána do pochvy. Postup je prováděn v noci po dobu jednoho týdne. Efektivní prostředky pro adheze na vaječníky a vejcovody.
 2. Pokud lněné semínko vaření v gázy, vývar můžete využít k tampony a lehce stiskl semeno srovnal na kus gázy, v němž bylo vařené, a aplikovat jako obklad na břiše v místě, kde údajně nachází srůsty. Postupy by měly být prováděny každé 3-4 dny. Léčba je 1 měsíc.
 3. U tamponů a injekčních stříkaček můžete použít infuzi kořenů kbelíku. Pro infuzi si vezměte 30 g drceného kořene a nalijte 175 g vody, jejíž teplota by měla být 60 stupňů. Po 8 hodinách je infuze připravena. Léčba je 1 měsíc.
 4. Jako analog léčby léčivými enzymy v alternativní medicíně se používá terapie lidských slin - jeden z nejsilnějších enzymových léků. Hroty po císařském řezu nemohou odolat, jestliže jsou pooperační jizvy bohatě mastné s ranními slinami.

S adhezi může dojít k určitému pokroku při praktické léčbě bylinného původu. Mezi účinnými v tomto ohledu je možné identifikovat bylinky s třezalkou, šalvějí, sabelníkem, semeny mléčného bodláka a plantainu, mořského kořene, aloe. Dělají infuze, tinktury alkoholu a odvarů, které se užívají ústně, používají se jako sprchy nebo pro externí použití. Dobrým účinkem jsou infuze z bylinných dávek, které jsou konzumovány interně v kombinaci s tradičními léky a fyzioterapeutickou léčbou. Taková léčba pomůže léčit onemocnění a předcházet recidivám, které nejsou vždy pod silou chirurgického zákroku.

trusted-source[40], [41], [42], [43]

Homeopatie v boji proti lepivému onemocnění

Homeopatie mohou významně přispět k léčení adhezí po císařským řezem účinnými přírodními prostředky, jako jsou Silicea (Silicea), Fluoricum Kyselina (Atsidum flyuorikum), calcarea fluorica (Kalkareja flyuorika), Graphites (grafit), Sanguinarinum nitricum (Sangvinarium nitrikum).

První dvě léky jsou považovány za nejefektivnější z hlediska resorpčních adhezí. Pozitivní dynamika u pacientů po císařském řezu je pozorována i v zanedbaných případech s chronickými jizvami. Oba přípravky jsou přirozené anorganické sloučeniny ve formě homeopatických granulí, které současně pořizují 7 kusů. Granule se drží pod jazykem, dokud se úplně nerozpustí. Množství recepce Silicea - 3krát denně, fluorid kyseliny - 2krát denně.

Fluorid vápenatý je také účinným nástrojem pro pooperační adhezi, ale pokud je to možné, měla by být vaše volba zastavena u prvních dvou léčiv, jejichž společné podání dává velmi dobré výsledky, pomáhá předcházet operačním a pooperačním komplikacím.

Další anorganická látka homeopatie Grafit je zvláště účinný v počátečním stádiu vzniku adhezí, kdy se exsudát hromadí v břišní dutině. Ve formě roztoku se lék aplikuje třikrát denně na 10 kapek.

Na začátku léčby recidiv komorové nemoci se doporučuje užívat léky dohromady v 6 ředěních grafitu (5 granulí ráno) a Silicea (5 pelet ve večerních hodinách) po dlouhou dobu.

Homeopatický lék rostlina „Sangvinarikum nitrikum“ 6 ředění pomáhá rozloučit s nepříjemnými kreslení bolesti v břiše, které jsou v důsledku nešťastné srůsty po císařským řezem. Vezměte ji ráno a večer na 5 pelet.

Homeopatické přípravky jsou dobré, protože nemají prakticky žádné kontraindikace a jejich vedlejší účinky jsou omezeny na alergické projevy na pozadí nesnášenlivosti jednotlivých složek léku.

Operační léčba

V prvním stadiu komorové nemoci se chirurgická intervence obvykle nevyžaduje, což nelze říci o druhé a třetí fázi. Zde je nezbytná jedna léčiva a fyzioterapie. Pokud adheze zasahují do normálního fungování vnitřních orgánů, vyvrcholí úlohu odstranění střev, vaječníků, dělohy atd. A obnovení jejich normálního fungování re-chirurgickou operací.

Při diagnostice a léčbě je nejúčinnější a méně traumatickou metodou laparoskopie. Během diagnostického vyšetření můžete okamžitě provést separaci a vyříznutí lepidla "pavučina", protože je zastoupena ženami vyčerpanými bolesti a nepohodlí.

V současné době jsou chirurgické manipulace pro uvolnění zamotaných a "přilepených" orgánů prováděny třemi způsoby:

 • přes laser (laserová terapie),
 • pomocí tlaku vody (vodní disekce),
 • s pomocí elektronozhy (elektrochirurgie).

Nejlepším účinkem, pokud jde o prevenci relapsů adhezí, je chirurgická léčba laserem, ale chirurgický skalpel se prakticky nepoužívá k "neutralizaci" adhezí po císařském řezu.

Aby se předešlo recidivám onemocnění a zabránilo vzniku nových adhezí v důsledku nové operace, používají se tyto metody prevence:

 • zavedení bariérových kapalin do břišní dutiny, které brání výskytu exsudátu a tvorbě fibrinózní tkáně,
 • používejte samoabsorbovatelné fólie, které je obklopují vnitřními orgány malé pánve, v blízkosti pooperačních jizev.

Je velmi dobré, pokud je chirurgická léčba doplněna léčbou protizánětlivým a proteolytickým plánem.

Prevence

Prevence vzniku adhezí po císařském řezu by měla začít okamžitě po návratu z nemocnice. Aktivnichat nestojí za moc, aby nedošlo k narušení pooperačních švy, ale přechod na měření sil stále potřebné, zejména proto, že to vyžaduje i rutinní péči o oblíbené a obvyklých domácích povinností vašeho dítěte.

Preventivní vyšetření u gynekologa po určité době po operaci císařského řezu pomůže zabránit vzniku a rozšíření lepidla. Pečlivý přístup k vašemu zdraví vám nedovolí ztratit první známky patologického šíření pojivové tkáně a všechny nepříjemné a podezřelé příznaky by měly být oznámeny lékařem, který vás sleduje, abyste zastavili proces adheze včas.

Je velmi důležité nezačínat a objevovat se z různých důvodů, infekčních a zánětlivých procesů v oblasti pánve, které podporují vznik adhezí.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48]

Předpověď

Prognóza komorové nemoci, která vznikla po chirurgickém zákroku (císařský řez, potraty, abdominální chirurgie), je méně příznivá než v případě tvorby fibrinózní tkáně na pozadí zánětlivých procesů. Nicméně včasná léčba pomoci pomůže vyhnout se nepříjemným následkům. Dokonce i ve druhé fázi onemocnění existují dobré šance řešit problém pozitivně.

Pokud je proces zahájen, pak ani chirurgická léčba nemusí mít pozitivní účinek. Pokud se bolest a hroty nějak podařilo zvládnout, pak problém neplodnosti v tomto problému není vždy možný.

Je pravda, že hroty po císařské sekci v současné době nemohou být překážkou pro ty, kteří znovu sní o poznání radosti z mateřství. Nakonec existují metody IVF a jiné způsoby, jak porodit dítě samo o sobě. V extrémních případech se můžete obrátit na služby náhradní matky. Ale pokud má žena velké srdce a laskavou duši, protože není schopna porodit své dítě, je schopná obklopit láskou a péčí o dítě, které zůstane bez rodičovské péče, což není méně cenné než narození nového života.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.