^

Zdraví

A
A
A

Hygroma nohy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ve většině případů se vlhkost nohy nachází v kotníku nebo mimo falanální kosti.

Rostoucí vlhkost způsobuje nepříjemné pocity při chůzi, reaguje s bolestí v místě styku s botami. Pevné boty zase vyvolávají nárůst patologického zaměření v množství, které stlačuje okolní nervová vlákna a krevní cévy.

Hygrom nebo gangliových (z řeckého «hygros» - vlhkosti, „oma“ - nádor, „ganglion“ - uzel) je druh benigní jednoho typu nádoru, který je vytvořen v důsledku hromadění tekutiny v nejvíce serózní tašky. Obsahy kapaliny často zahrnují nečistoty hlenu nebo fibrinu. Serózní novotvar je lokalizován v bezprostřední blízkosti kloubních nebo šlachových plášťů. Ganglion je degenerativní typ synoviální cysty.

Hygroskopická kapsle, podobně jako cystická forma, má hustou stěnu pojivové tkáně plněné viskózním obsahem. Vnitřní tekutina je gel transparentní nebo nažloutlé barvy. V závislosti na místě se vyznačuje měkký, elastický a tvrdý (jako kost, chrupavka) typ novotvaru.

Předpokládá se, že příčinou vzniku hygromy je metaplazie (proces degenerace) buněk kapslí. Degenerativní změny tvoří buňky následující struktury: vřetenovitý tvar (z něhož se rozvíjí kapsle) a sférický (naplněný kapalným obsahem).

Hygroma nohou má vysoké procento recidiv po operaci a konzervativní terapie neposkytuje očekávaný účinek. Přítomnost dokonce i malé zbytkové degenerativní oblasti po léčbě obnovuje násobení patologických buněk.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Příčiny hygromu chodidel

Faktory, které ovlivňují možnost a četnost vývoje hygromy, zůstávají na úrovni předpokladů. Nejčastěji se nádor detekuje ze zadní strany nohy v místě povrchového umístění synoviálního vaku, který prochází mechanickým působením.

Traumatologové poukazují na následující příčiny hygromu chodidla: 

 • přítomnost dědičné predispozice mezi krevními příbuznými; 
 • jednorázová nebo opakovaná traumatizace; 
 • přítomnost nadměrné fyzické námahy; 
 • prodlouženým stlačením nesprávně přizpůsobených bot.

Vznik nádorových onemocnění je také podporován chronickými zánětlivými onemocněními - bursitidou (poškozením kloubů) a tendovaginitidou (patologií šlach).

Stupeň zánětu je charakterizován růstem buněk uvnitř kapsulárního povrchu. Výsledkem tohoto procesu je vícenásobná komora samotného vaku tvořena propojkami, dutinami a prameny. Malý hygrom patek obsahuje hustou kapalinu, velkoobjemovou hmotu s krystaly cholesterolu a krve.

trusted-source[6], [7]

Symptomy nohy hygromy

Benígní tvorba nádorů se pomalu zvyšuje. Dlouhodobě existuje malá vlhkost nohou (až 3 cm), která nezpůsobuje žádné nepříjemnosti. Proces růstu je doprovázen roztahováním synoviálního vaku a nudnou bolestí místní povahy, jejíž posílení nastává během cvičení. Zvýšení velikosti ohniska nádoru narušuje citlivost nervových zakončení, což vede ke stagnaci krve v krevním řečišti.

Tvorba nádorů na podrážce nemusí být dokonce sondována. Podezření na patologii umožňuje hrubý povrch pokožky nad vlhkostí, stejně jako syndrom bolesti během pohybu.

Následující příznaky hygromu nohy jsou: 

 • ze strany kůže - drsnost a zhrubnutí nebo naopak hladkost a nehybnost povrchu; 
 • se vzrůstajícím vzděláním bez zánětu - se pohybuje pohyblivý, měkký-pružný zaoblený nádor s výraznou malou bolestí; 
 • reakce na tlak a pohyb - bolest tahového charakteru vzniká v oblasti šlachy / kloubu; 
 • znamením zánětu je zčervenání kůže na kůži.

Klinicky se symptomy hygromy chodidla projevují různými způsoby, v závislosti na individuálním průběhu patologického procesu, lokalizací nádoru. Někteří pacienti uvádějí sníženou pohyblivost kloubu.

S palpací může být novotvar buď měkký, elastický nebo hustý pohyblivý. Všechny případy ukazují jasné omezení hygromy, těsně spojené základnou se sousedními tkáněmi. Epidermie nad nádorem se volně mění.

Průběh onemocnění může mít chronickou formu s výskytem prodloužených, silných bolestí. V důsledku poranění z hygromu začne obsah tekutiny unikat a při nakažení dochází ke zčervenání, otoku a podobně.

Hygroma šlachy nohy

V oblasti šlachových šlach je vytvořena ganglion šlach nebo vlhkost šlachy nohy a je benigní, nádorová, cystická neoplazma. Ve většině případů je nádor lokalizován na kotník.

Hygroma šňůry malé velikosti nevyvolává nepříjemné pocity, nepředstavuje nebezpečí. S růstem novotvaru je možné stlačit šlach, omezit pohyblivost nohy, vzhled bolesti a nepohodlí při pohybu.

Příčiny výskytu ganglií šlach mohou být konstantní tlak nebo tření na oblasti šlach, stejně jako výsledné zranění. Vývoj nádoru často předchází bursitida (choroba kloubního sáčku) a tendovaginitida (problém s pláštěm šlach).

Hygroma má kapsli, často vícevrstvou, naplněnou hustou synoviální tekutinou. Uvnitř kapsle je jedna nebo více komorová forma. Gangliová dutina je izolována nebo komunikuje s rodičovským synoviálním vakem.

Stádia vývoje novotvaru šlach: 

 1. koloidní přeměna synovia; 
 2. tvorba cystického výčnělku; 
 3. přítomnost vyvinutého nádoru.

Hygroma šlachy nohy je rozdělena do hlavních typů: 

 • izolovaná forma - kapsli ganglií existuje odděleně od mateřské skořápky, má pouze připevnění na základně dutiny. Obsah vlhkosti je umístěn v uzavřené dutině; 
 • anastomóza - má pro komunikaci průchod, který spojuje hygrom matek dutinu, poskytuje obousměrný úniku obsahu (nadřazené dutiny a zpět z ní do kapsle nádoru); 
 • ventil - v oblasti připojení nádoru k rodičovské dutině je ventil. Zvýšený tlak v mateřské oblasti (v případě traumatu nebo nadměrného cvičení) přispívá k jednostrannému pronikání synoviálního obsahu do kapsle hygrohomu.

Hygroma nohy nepoškozuje zdraví pacienta, ale způsobuje majiteli velké potíže. Tato skutečnost vyžaduje odstranění ganglií šlach.

Hygroma levé nohy

Noha prochází velkou fyzickou námahou, zvláště pokud je lidská činnost spojena s aktivním a pravidelným pohybem. Hygroma nohy se rozvíjí v oblasti prstů nebo šlachy. Faktory provokatéři jsou často individuální charakteristiky těla a životního stylu pacienta.

V klinické praxi je hygroum levého chodidla častější, což je vysvětleno větší zátěží, kterou má praváka na levém konci. Neoplazma je lokalizována v oblasti kotníků nebo z vnější strany kostí flanalu.

Rozhodnutí o způsobu léčby přijme lékař po vizuální prohlídce a dalších studiích.

Hygroma pravé nohy

Nádorová nádory se vyvíjejí z této strany a na tomto místě, kde dochází ke konstantnímu tření, tlaku, nadměrnému zatížení. Rizikovými faktory jsou: zranění, aktivní sporty, nepohodlná obuv.

Hygroma pravé nohy se vytváří hlavně u leváků, protože hlavní zatížení je na pravé straně. Kromě estetického nepohodlí způsobuje rostoucí novotvar bolestivý bolestivý, tahový charakter, který se zvyšuje s fyzickou aktivitou nebo pohybem.

Přítomnost vlhkosti nohy je příležitostí pro konzultaci s odborníkem, který nabídne optimální léčbu.

Hygroma nohy u dítěte

U dětí je hygrom je nádorovitý, kulovitý nový růst, jehož velikost se pohybuje v rozmezí 5-70 mm. Vzhled nádoru je spojen s patologickými procesy pojivové tkáně kolem struktur kloubů. Provokátoři jsou - velká fyzická aktivita a trauma. Malé dvorce v aktivní hře mohou snadno rozmístnout prst na nohu, vytáhnout banda nebo zasáhnout nohu. Medicína často čelí případům bezproblémového vývoje patologického zaměření.

Ať už to bylo cokoli, rostoucí hygroma chodidla u dítěte způsobuje nepříjemnosti v procesu chůze. Blízkost vzniku nádorů k nervovým zakončením způsobuje silný syndrom bolesti, což způsobuje, že dítě není ochotno nosit boty a dokonce se pohybovat.

Malé novotvary jsou ošetřovány konzervativně: 

 • ozařování ultrafialovým zářením; 
 • použití parafin / bláto; 
 • působením elektroforézy.

Velké rozměry ganglií u dětí jsou okamžitě odstraněny. Pro děti starší 10 let se chirurgická intervence provádí v lokální anestézii, děti jsou vystaveny celkové anestézii. Výběr anestezie se však zvolí individuálně.

Hygroma nohou u dítěte je ošetřena: 

 • punkce - v oblasti nádoru je provedena malá punkce, kterou se evakuuje obsah ganglií a volná dutina je naplněna sklerotizující látkou; 
 • metoda vyříznutí - výchova je řezána na základ, lemována. Ujistěte se, že používáte těsný obvaz.
 • léčba laserovým paprskem je bezkrevná metoda s minimem komplikací, zatímco zdravý proces neovlivňuje zdravé tkáně.

Moderní technologie umožňují, aby se dítě vrátilo domů dvě až tři hodiny po operaci a doba trvání manipulace nepřekročila dvacet minut.

Diagnóza hygromu chodidel

Rozlišujte typický hygrom (sousedící s povrchem kůže) ortopedem nebo chirurgem vizuální prohlídkou a palpací. Přesná diagnóza se provádí na základě klinických příznaků a anamnézy. Za účelem vyloučení osteoartikulárních lézí se doporučuje rentgenografie.

V některých případech diagnóza hygromu chodidel vyžaduje další metody vyšetření - ultrazvuk, MRI, punkci. Ultrazvuk poskytuje pohled na tvorbu struktury indikuje přítomnost v kapsli stěnách krevních cév a dalších. Magnetické rezonance se používá k určení tvárné, což hygrom prozkoumat jeho strukturu a obsah sáčku.

Metodu diferenciální diagnostiky zvolí lékař, zejména v případech aneuryzmatu tepny, abscesu.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Kdo kontaktovat?

Léčba hygromu chodidel

Hygroma nohy je oblast působnosti ortopedů, chirurgů a traumatologů, kteří určují způsob léčby. V počátečním stádiu onemocnění se používá konzervativní léčba: 

 • aplikace parafínu, bláta;
 • tepelná a fyzioterapie (ultrazvuk, elektroforéza s použitím jódu); 
 • punkování s odstraněním kapalného obsahu a následným naplněním dutiny glukokortikoidními hormony, antibiotiky a dalšími léky (zejména s nadouváním); 
 • Imobilizace s ortopedickým obvazem nebo sádrokartonovým fixátorem po dobu až jednoho týdne, aby se snížila tvorba synoviální tekutiny (vyžaduje, aby pacient měl dlouhou nepřítomnost na pracovišti).

Bohužel konzervativní léčba hygromu chodidel je neúčinná a přináší téměř 100% relapsů. Klinická praxe ukazuje, že jediným účinným způsobem, jak se zbavit nádoru, zůstává chirurgická operace.

Indikace pro chirurgický zákrok: 

 • bolestivý syndrom trvalé povahy (v klidu nebo pohybu); 
 • šití, omezení pohyblivosti kloubů; 
 • neestézní vzhled; 
 • rychlý nárůst vzdělání ve velikosti; 
 • výskyt komplikací - hnisavost, otoky, zarudnutí kůže.

Operace se provádí excizí nebo laserovou terapií. Bursektomie (excize synoviálního vaku) se provádí lokální anestezií. K odstranění kapsle hygromu je třeba zcela, včetně všech oblastí patologické tkáně. Chirurg věnuje maximální pozornost základně hygromy nohy, stejně jako okolní nervy a cévy, aby nedošlo k jejich poškození. Vyprázdněná dutina by měla být umyta, lemována a vypouštěna. Na končetině se pro spolehlivou fixaci aplikuje přítlačný obvaz a sádrokarton. Odtok je stažen první den po operaci. Obnova se objeví po 7-20 dnech.

Laserová léčba hygromu chodidel je bezkrevná metoda a má několik výhod: 

 • úplné zničení formace se provádí zahříváním bez poškození zdravých buněk; 
 • po postupu není jizva; 
 • laser poskytuje protizánětlivý a antibakteriální účinek; 
 • komplikace jsou minimalizovány; 
 • hojení dochází rychle.

Hygromu neotevírejte ani nenahládejte sami sebe, může to vést k šíření jeho obsahu a následnému zánětlivému procesu. Kromě infekce vede samoléčba k poškození nervových zakončení a cév.

Odstranění hygromu chodidel

Odstranění hygromu nohou nejvýše 10 cm v průměru se provádí v ambulantním prostředí bez hospitalizace. Doba trvání operace je asi 20 minut. Manipulace se provádí v lokální anestézii. Chirurg řeší skalpel, jehož hodnota závisí na parametrech samotného hygromy (velikost, umístění, vzhled). Vytvoření segmentové struktury se v každém ze segmentů rozdělí pro důkladnější čištění z obsahu. Novorozeneční nádory nad 10 cm a sousední neuromuskulární svazky jsou odebrány na operačním sále.

V klinické praxi se používá odstranění hygromu nohou pomocí endoskopického zařízení. Mezi výhody této metody patří: malý řez, minimální tkáňové trauma a krátká doba pooperační rehabilitace.

Kapalné obsahy hygromy podléhají lékařskému výzkumu za účelem vyloučení rakovinných buněk.

Léčba hygromu chodidel s alternativními prostředky

Hygroma nohy přináší fyzické i estetické nepohodlí. Růst nádoru a zvýšení bolestivého syndromu jsou příležitostí k provádění konzervativní terapie pod dohledem specialisty. V této fázi je možné použít alternativní recepty. Takový integrovaný přístup vám umožní zbavit se patologie.

Následující léčba hygromu nohou se vyznačuje alternativními způsoby: 

 • na dříve vyprané listy zelí, tenké med. Umístěte hygrom na místo, fixujte jej dvěma hodinami, poté je třeba vyměnit kompresi; 
 • rozpuštěný ve sklenici mořské soli vody (1-2 polévkové lžíce) se mísí s červeným jílem, aby se získala konzistence zakysané smetany. Tlustá, rovnoměrná vrstva rozdělí kompozici na místo nádoru a pokryje obvazem gázu / bandáže. Jdou s kompresí celý den, jak to suší, navlhčí je vodou; 
 • otřete čerstvý pelyň (větvičky a listy), roztáhněte se na patologické zaměření, upevněte obvazem; 
 • připravte kaše ze stejných částí přírodního medu, dužiny aloe, žitné mouky. Tato směs se udržuje v noci, zahřeje se celofánem a pribintovavuje na gigrómu; 
 • komprese z hovězí žluče, změněné každé tři hodiny; 
 • pozitivní účinek je pozorován při mazání novotvaru šťávou zlatého knírečku.

Pokud nedojde k žádnému zlepšení, měli byste se poradit se svým lékařem o okamžité léčbě.

Více informací o léčbě

Prevence hygromu chodidel

Bezpečnostní pravidla proti možnému vzniku nádorů: 

 • dělat fyzické cvičení, dbát na rovnoměrné rozložení zátěže na obou končetinách, aby nedošlo k přetížení stejné skupiny kloubů; 
 • fixovat klouby elastickým obvazováním při aktivním sportu; 
 • každé poškození kloubu by mělo být vyšetřováno specialistou.

Prevence hygromy nohy spočívá v opotřebení pohodlné obuvi s použitím individuálních a správně vybraných protéz, s výjimkou trvalého zatížení, absence traumatizace, včasná léčba souvisejících patologických procesů.

Bohužel kvalitní odstranění gigromu je poměrně vzácné. Chirurg musí mít vysokou schopnost úplně odstranit formu. Proto před konečným rozhodnutím o operaci je třeba vzít v úvahu preventivní opatření k vyloučení pooperačního relapsu: 

 • lékař musí stanovit řadu testů a radiografie postižené oblasti a nevede vás k operaci po pětiminutové konzultaci; 
 • doba trvání operace trvá nejméně 20 minut, takže fráze o minutové manipulaci by vás měla upozornit; 
 • Předem se dozvíte o pooperačním režimu, který vyžaduje několik týdnů zavedení těsného obvazu a nehybnosti končetiny.

Předpověď hygromy nohou

Spontánní poškození hygromy, které porušuje celistvost kapslí, vede k odtoku kapalného obsahu směrem ven. Některé případy zvláštního nebo náhodného poranění kapsle tvorby nádorů nevedou k otevření zvenčí. Současně se kapalina rozprostírá přes tkáně. V medicíně až do 80. Let existovala metoda "rozdrcení" hygromu, který byl zaslouženě zapomenut, protože způsobil velké množství relapsů onemocnění. Když obsah kapsle v hygromu byl přeplněn, plášť ve většině případů obnovil svou strukturu a byl naplněn kapalinou. Místo "rozdrcené" hygromy se často vyvinula řada patologických ohnisek.

Samoléčení, náhodná trauma vyvolávají zánětlivé reakce, způsobují exacerbace ve formě nadýchání a infekce. Buďte opatrní, abyste nenarušovali používání "lidových" prostředků, protože některé recepty obsahují skutečné toxické látky. Hygroma nohy je léčena častěji chirurgickými metodami, které poskytují stabilní pozitivní účinek. Příslušnou konzultaci a vhodnou terapii lze předepisovat pouze zkušený chirurg.

Po operaci (děrování, vyříznutí, odstranění laserem) je prognóza hygromy chodidel příznivá. Chirurgická metoda poskytuje nejméně opakovaných případů vývoje vzdělávání. Samozřejmě, hodně záleží na individuálních vlastnostech organismu, dědičné predispozici a kvalifikaci chirurga.

Hygroma nohy je běžné onemocnění, zejména v mladém věku. Abyste udrželi nohu krásnou a zdravou, měli byste být včas (pokud zjistíte první alarmující příznaky), kontaktujte odborníka.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.