^

Zdraví

Odstranění Hygromy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 28.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V současné době je nejúčinnější způsob léčby pouze odstranění hygromy, což přináší minimální relapsy.

Benígní typ, jako cysta, zaoblený nádor je hygromní (ganglion). Velikost sedavé formace se liší od malého hrachu až po kuličku o průměru více než 10 cm. Oblíbeným místem lokalizace novotvaru je zadní část ruky, ale nachází se na dlani a prstech. Hygromy jsou diagnostikovány také na nohou, zápěstí a zápěstí v oblasti krku.

S malými hygromy lidmi žije celý život, protože kromě estetické nespokojenosti neoplazmy nezpůsobují žádné nepohodlí. Růst nádorů má řadu problémů - stlačení neuromuskulárních svazků a šlach, narušení normálního fungování kloubu, silný syndrom bolesti. Přítomnost nepříjemných příznaků zpřístupňuje otázku metod léčby. Konzervativní terapie, a to i v kombinaci s alternativní medicínou, bohužel nevede k očekávanému výsledku, zejména v zanedbaných případech. 

Provedení punkce (malá punkce, která umožňuje odvádění obsahu nádoru ven) pomáhá jen chvíli, dokud se uvolněná kapsle znovu nenaplní. Dříve byla praktikována metoda rozdrcení hygromy, která šíří nádorovou tekutinu přes tkáně. Taková manipulace přinejmenším vedla k obnovení jednoho nebo několika gigromů a maximálně hrozilo zánětlivému procesu.

Většina lékařů souhlasí, že odstranění ganglií je jediným radikálním způsobem, jak se zbavit novotvaru. Indikace pro chirurgickou léčbu bude rychlý růst nádoru, syndrom bolesti, ztuhlost kloubu, ztráta citlivosti.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kdo kontaktovat?

Operace k odstranění hygromy

Pro stanovení přesné diagnózy nebo podrobné studie nádoru je předepsáno další vyšetření. Pacient dává řadu testů, často z nádoru, aby provedl punkci ke kontrole obsahu kapaliny. Punkování je metoda diferenciace hygromy od jiných nádorových formací - lipomů (abnormalita tukové tkáně) a ateroma (benigní nádor benigního typu).

Při podezření na hygroskopický kloub se doporučuje podstoupit roentgenografii, aby se vyloučila osteoartikulární patologie. Ultrazvuk může provést strukturální posouzení ganglií, které se objeví v kapsulární stěně cév. MRI poskytuje závěr o přítomnosti uzlových struktur, struktuře stěn kapsle a povaze kapalného obsahu. Každá z popsaných metod pomáhá odborníkovi určit správnou konzervativní léčbu nebo poslat pacienta k operaci.

V současné době se operace odstraňování hygromy provádí třemi způsoby: 

 • excize - doktor úplně rozřízne ganglii s kapslí; 
 • ohřev laserovým paprskem - pokračuje až do zničení hygromy bez ovlivnění zdravých buněk; 
 • endoskopicky - pomocí malého řezu za pomoci speciálního vybavení.

Po chirurgickém zákroku by měla následovat povinná imobilizace kloubu s tvrdým obvazem, aby se zabránilo relapsům, a doporučuje se léková terapie. V řadě případů je sádra dlouhá až na 3-5 týdnů, což zabraňuje pohybu kloubu.

Operace k odstranění hygromy trvá až půl hodiny. Po vyříznutí kapsle se dutina omyje aseptickým roztokem a v případě potřeby se sutě oddělí do rany až 2 dny.

Laserové odstranění hygromy

Moderní medicína nabízí odstranění nádorů pomocí laserové terapie a endoskopie. Tyto techniky jsou prakticky nekrvavé, vyznačují se rychlostí manipulace, čistým pooperačním stehem a minimálním obdobím rehabilitace.

Odstranění hygromy pomocí laseru je v podstatě stejná operace s řezem a expozicí nádoru. Výsledek léčby, jako v případě chirurgického zákroku, bude záviset na zkušenosti a kvalifikaci operujícího lékaře.

Před zahájením léčby laserem byste měli podstoupit další diagnostiku - rentgenovou nebo magnetickou rezonanci. Tyto metody výzkumu pomohou chirurgovi stanovit proveditelnost používání laseru, stejně jako účinnost tohoto účinku.

Ve většině případů se používá zařízení s laserovým oxidem uhličitým s koagulačními a dezinfekčními vlastnostmi. Teplota vysokoenergetického paprsku je 800 stupňů. Operace se provádí za lokální anestézie. Po disekci kůže nad nádorem působí chirurg na kapsli teplem, což zajišťuje odstranění hygromy. Postup je dokončen ošetřením dutiny šitím zevnitř i zevnitř za použití imobilizujícího sádrovce nebo obvazu podložky.

Odstranění tvorby laseru kromě zjevných výhod - doba trvání vyhoření ne více než 15 minut, možnost provozu dětí přes sedm let - má také své nevýhody. Hlavní nevýhodou moderních technologií je vysoká pravděpodobnost relapsu, což se vysvětluje skutečností, že ústa kapsle nejsou podávány, jako při obvyklé excizi s skalpelem.

Technika odstraňování hygromu

Bolestná operace k vyčinění ganglionu vyžaduje, aby byl chirurg vysoce kvalifikovaný a zručný. To je částečně způsobeno lokalizací nádoru, kdy jeden nesprávný pohyb vyvolává nenapravitelné komplikace. Místo hygroma v předloktí oblasti, konkrétně palmární plocha průmětu zápěstí, je považován za nejvíce traumatické kvůli blízkosti radiální tepny. Nedostatečná přesnost lékaře může poškodit tepnu. Na druhé straně, pokud chirurg opustí alespoň malou část nádorové kapsle, obnoví se celistvost hygromy s časem a forma se naplní tekutinou.

Odstranění hygromu není vždy odůvodněno lokální anestezií, protože hlubší tkáně si zachovají citlivost. Adekvátně vyříznut možné pouze v celkové anestezii nebo místní anestézie ganglion, je-li roztok dodáván přímo do nervových svazků, řezání široké bolesti končetin / zóny.

Sekvence a technika odstraňování hygromy: 

 • minimální řez se provádí nad nádorem, jehož velikost závisí na velikosti samotné formace; 
 • vnitřní kapalina je evakuována (někdy je nádor vyříznut spolu s obsahem); 
 • obklopující gangliové tkáně, úhledně oddělené a vyříznutí nádoru. Zvláštní pozornost je věnována založení hygromy, aby nedošlo k opuštění patologických buněk vyvolávajících opakovaný růst vzdělání; 
 • zpracování a archivování dutiny; 
 • šití a fixace ortézou.

V pooperačním období jsou obvazy prováděny ošetřením ran. Švy se odstraní po 7-14 dnech. Některé případy vyžadují úplnou nehybnost nohy nebo ruky po dobu jednoho týdne, aby se vyloučila možnost relapsu.

Odstranění hygromu štětce

Tvorba nádorů na rukou je jednou z profesionálních onemocnění spojených s častými opakovanými pohyby rukou sportovci, hudebníky, programátoři, sekretářky atd.

Hygroma štětce je lokalizována v oblasti metakarpofalangeálního nebo radiokarpálního kloubu v zóně flexorových svalů na prstech. Jestliže novotvar, kromě vnějšího nepřátelství, způsobuje bolestivý syndrom a naruší mobilitu končetin, je nutné se uchýlit k chirurgickému zásahu. Pohybující se subkutánní kulička je ošetřena úplnou excizií, laserovým paprskem nebo endoskopií.

Chirurgické odstranění hygromu ruky je nejčastějším postupem, který umožňuje co nejvíce odstranit celé patologické zaměření a zabránit opětovnému růstu novotvarů. Existuje také konzervativní léčba hygromy, při které se otevře nádorová kapsle, synoviální tekutina se evakuuje a prostor, který byl uvolněn, je naplněn léčivými přípravky.

Odstranění hygromy ruky laserovým a endoskopickým zařízením je méně traumatické techniky, které zaručují rychlou dobu zotavení.

Po provedení operace některým z těchto metod se na zápěstí umístí fixační bandáž (ortéza) po dobu 7-14 dnů.

Odstranění hygromu zápěstního kloubu

Synoviální nádor zápěstí pod dlaní často existuje několik let, aniž by rušil nosič. Zvýšený neoplasmus, bolest, znecitlivění prstů na rukou s výrazným brněním naznačují potřebu chirurgického zákroku.

Hygroma zápěstního kloubu se často shoduje s radiální tepnou, která vyžaduje, aby chirurg měl zvláštní přesnost při excizi, jinak může dojít k narušení krevního oběhu.

Odstranění hygromu zápěstního kloubu se provádí v lokální nebo celkové anestezii. Někteří lékaři doporučují celkovou anestezii, protože během operace se hluboké tkáně poškrábá, aby se části kapsle úplně vycpaly. Před chirurgickým zákrokem byste měli podstoupit další diagnózu (ultrazvuk, MRI) a předat řadu testů (často punkci z hygromy samotné).

Odstranění hygromy má několik důležitých fází: 

 • oddělení nádoru od zdravých tkání; 
 • excize ganglií; 
 • přesné ohýbání dutiny, aby se zabránilo úniku tekutiny z kloubu; 
 • šití rány zvenčí; 
 • fixace končetiny speciální ortézou nebo tlakovou bandáží.

Odstranění hygromu zápěstí

Hygroma zápěstí je vytvořena na vnějším povrchu ručního kloubu. Růst novotvaru vede k nepříjemným následkům ve formě: bolestí bolesti, omezením motorické aktivity kartáče, nemožnosti zvedání hmotnosti, rychlé svalové únavy,

Uvedená symptomatologie je důvodem pro vyšetření, které zahrnuje vizuální vyšetření z palpace, rentgenografie a histologické vyšetření. Rentgen umožňuje rozpoznávat hygromu od lipomu a jiných nádorových formací. Tyto diagnostické způsoby jsou před konečné místo určení na odstraňování hygrom zápěstí velmi důležité, protože tvoří úplný obraz nemoci a dávají představu o funkcích vnitřní struktury hygrom.

Na odstranění zápěstí se provádí excize nebo hoření laserovým paprskem. V obou metodách je velmi důležité odstranit všechny části kapsle tak, aby dutina nebyla znovu naplněna synoviální tekutinou. Hodně závisí na dovednostech operujícího lékaře, který musí šít výstupní otvor. Pacient musí udržovat úsporný režim a v některých případech zajistit úplnou nehybnost štětce.

Odstranění hygromu na nohou

Na nohou oblíbených míst lokalizace gigrom je zastávka (včetně prstů), oblast kolena nebo kyčle. Umístění nádoru je navíc možné v blízkosti kloubu a šlachy. Maximální nepohodlí způsobuje růst popliteálních ganglií, což zabraňuje volnému pohybu. Trvalé tření nádoru způsobuje bolest. Můžete se pokusit zbavit hygromy různými mastimi, lotiony nebo injekcemi, ale skutečný výsledek je dosažen pouze chirurgickým zákrokem.

Odstranění hygromu na noze, tvořené na šlachu, je také nejúčinnější metodou. Šlachový ganglion malé velikosti nepředstavuje žádné nebezpečí a nemá žádné příznaky. Zvýšení tumorového nádoru způsobuje tlak na šlach, v důsledku čehož se chůze pacienta stává neohrabaným, což způsobuje značné utrpení. Spuštěný proces růstu hygromy šlachy kromě silných bolestí ohrožuje nemožnost pohybu.

Spolehlivou metodou léčby hygromy na nohou je operace nebo laserové spalování. Metody poskytují minimální množství relapsů úplným zničením kapsle s obsahem kapaliny.

Odstranění hygromu chodidel

Působivé rozměry hygromu na chodidle zabraňují žít plný život a přinášejí estetickou nespokojenost a silnou bolest. Pacienti s tumory nohou někdy nemohou nosit boty kvůli nepohodlí a možným zraněním novotvaru. Neúmyslné otevírání kapslí ganglií je plné zánětu a následného vyčerpání, což mnohokrát komplikuje léčbu. Z tohoto důvodu je nutné hygromu nohy včas odstranit chirurgickými prostředky pomocí laserového či endoskopického zařízení.

Terapeutické taktiky jsou zvoleny lékařem na základě symptomů, velikosti novotvaru, dodatečné vyšetření (ultrazvuk, rentgenové vyšetření, MRI), údaje o histologických vyšetřeních. Odstranění hygromu nohy je choulostivá a namáhavá práce, kterou může provést zkušený chirurg. Nepokládejte se po operaci bez toho, abyste absolvovali rentgenové záření a prověřili testy. Minimální shromažďování informací o vnitřní struktuře nádoru (přítomnost krevních cév, uzlové formy atd.) Umožní lékaři jednat co nejpřesněji a nejspolehlivěji.

Odstranění vlhkosti u dítěte

Naštěstí se hygromy zřídka objevují v dětství. Nádor se častěji vytváří během nitroděložního vývoje s nadměrnou aktivitou plodu nebo naopak. Provokativní nádorové nádory v blízkosti kotníku se často stávají zátěží nebo zraněními získanými ve sportovních sekcích a tanečních studiích.

Začátek každé léčby začíná vyšetřením ortopedického chirurga, podáním testů a nezbytnými vyšetřeními (rentgenem, ultrazvukem). Lékař zvolí optimální řešení problému konzervativně nebo chirurgicky.

Směr odstranění vlhkosti u dítěte je uveden v následujících případech: 

 • rychlý růst novotvaru; 
 • bolestivý syndrom bolesti, trvalý charakter, a to nejen při pohybu, ale i v klidu; 
 • omezení pohybu, pocit brnění, necitlivost končetiny; 
 • nemožnost vést obvyklý způsob života (dítě nechce nosit boty apod.); 
 • absence pozitivního výsledku konzervativní terapie.

Děti mladší 10 let pod celkovou anestézou starší 10 let - pod individuální indikací pod lokální nebo celkovou anestézou. Operace je stejná jako u dospělých. Po ukončení procedury je aplikován těsný obvaz, ortéza, elastický longe pro omezení pohyblivosti končetiny po dobu až 14 dnů.

Odstranění vlhkosti u dítěte endoskopem a laserem jsou považovány za jemnější metody. Výhodou léčby jsou minimální poranění (okolní tkáně nejsou poškozené), malý řez a krátká doba zotavení.

Komplikace po odstranění hygromy

Pooperačními problémy jsou otoky, vyčerpání, vypouštění tekutiny z hojivé rány. To vše svědčí o nekvalitní úpravě dutiny po vyříznutí kapsle hygromy, nesouladu s obvazovým režimem a doporučení lékaře k zajištění klidového stavu končetin v určeném období.

Nejčastější komplikace po odstranění hygromy jsou obnovení integrity gangliové dutiny a její opětovné naplnění synoviální tekutinou. Relaps je možné v následujících případech: 

 • neúplná izolace kapsulárního vaku (po operaci zůstává malý fragment nebo buňka); 
 • nevede lemování dutiny zevnitř; 
 • absence fixačního obvazu (sádru dlouhá, ortéza atd.).

Odstranění benigního nádoru nekvalifikovaným, nezkušeným chirurgem může způsobit poškození neuromuskulárních svazků, ztrátu citlivosti a dokonce i mobilitu končetin. Proto je důležité podrobit se rentgenovému vyšetření a ultrazvukovému vyšetření před zahájením operace.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Rehabilitace po odstranění hygromy

Po chirurgickém zákroku, který trvá přibližně půl hodiny, pacient opustí zdravotní zařízení ve stejný den. Spalování hygromatického laseru trvá až 20 minut. Následující den pacient přichází každý den na ošetření obličeje a ran. Pokud nejsou po 7-14 dnech odebrány stehy (pokud nejsou bioresorbovatelné), závisí na konkrétním průběhu hojení.

Rehabilitace po odstranění hygrom zahrnuje: na sobě imobilizér sádra pneumatik populární breysovoy ortézu nebo obvazu pro aplikaci, která je upevňovací rameno k urychlení zjizvení a minimalizovat případy re-formace hygrom.

Termín návratu pacienta do obvyklého způsobu života je individuální v každém konkrétním případě a závisí na složitosti operace, umístění nádoru a dodržování všech doporučení ošetřujícího lékaře.

Cena odebrání hygromy

Ceník lékařských služeb v Kyjevě se liší podle vlastnictví instituce ve veřejné či soukromé struktuře. Proč většina pacientů navzdory předražené cenové politice zvolí soukromé klinice? Odpověď spočívá v nedostatečné frontě a větší odezvě zdravotnického personálu.

Cena odstranění hygromy se skládá z částky: 

 • primární konzultace lékaře. Přibližně - to je 150-600 UAH. Splácení ceny závisí nejen na statutu instituce, ale také na tom, kdo chcete podstoupit zkoušku - od běžného lékaře nebo profesora; 
 • obrazy nádoru (rentgen, ultrazvuk, MRI) pro zamýšlené použití - od 200 UAH na místo. Náklady na tomogram může dosáhnout 800 UAH; 
 • potřebné testy (krev, histologie obsahu ganglia atd.) - přibližně 1000-1500 UAH; 
 • excizie hygromy samotné - v oblasti 2500 UAH; 
 • anestezie, instalace kapátků, injekcí, švů, přípravků atd. - asi 3000 UAH; 
 • pooperační manipulace (obvaz, léčba ran) - od 100 UAH.

Celkově, množství potřebné k odstranění hygromy, může dosáhnout 7000 UAH. I když všechno závisí na klinice, způsobu excize a složitosti samotného případu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.