Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hypertenze

Lékařský expert článku

Kardiolog, srdeční chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.06.2018

Hypertenze je velmi časté onemocnění, které jako společná definice kombinuje několik typů hypertenze. Hypertenze se vyvíjí v zúžení průsvitu stěnách malých krevních cév, tepen, čímž je narušena normální tok dopravy, a které se usazují v místech přísné krev začne tlačit na stěnách cév.

Co je hypertenze?

Zvýšený krevní tlak může být příznakem, ale může to být také nezávislé onemocnění. Pokud je člověk diagnostikován chronickými onemocněními ledvin, kardiovaskulárního systému, štítné žlázy, nadledvin, je hypertenze téměř nevyhnutelná jako jeden z projevů těchto onemocnění. Také zvýšený tlak může být adaptivní, adaptivní odezva orgánů a systémů na změny jako vnější - nadměrná tělesná aktivita a vnitřní - psychoemoční faktory, stres. Prakticky všechny typy hypertenze s včasnou diagnózou jsou sledovány jak pomocí léčebné terapie, tak s pomocí jiných metod, které nejsou léky.

Normální krevní tlak u relativně zdravé osoby je stanoven v mezích 100/60 a 140/90 mm rtuti, pokud regulační systémy přestanou fungovat správně, může se vyvinout hypertenze nebo hypotenze.

Statistiky poskytují informace, že téměř 30% světové populace trpí jedním nebo druhým stupněm hypertenze, a dokonce nedávno téměř nebylo známo žádné takové onemocnění, jako je hypertenze. Pouze Homo sapiens jsou charakterizovány porušením v práci kardiovaskulárního systému, žádný z nich není ovlivněn představitelem zvířecího světa. Až do století XIX-XX-X hypertenze, v zásadě jen málo bylo známo, že je jedním z prvních případů infarktu významně potvrzen lékaři jen v 30. Letech minulého století v jedné z evropských zemí, ve stejném období, nedošlo k žádným klinicky potvrzený případ Kardiovaskulární patologie v afrických a asijských zemích. Pouze s rozvojem urbanizace a pronikáním moderních technologií do těchto zemí se asijská a africká populace také stala zranitelnou hypertenzí, jejíž vrchol se objevil v 70. Letech 20. Století.

Od konce minulého století je hypertenze rozdělena na primární a sekundární

 1. Primární (esenciální) hypertenze je samostatná nosologická jednotka, nezávislá onemocnění, která není provokována poruchou funkce orgánů a systémů. Zvyšuje krevní tlak, nejsou v důsledku, například, onemocnění ledvin hypertenze, diagnostikována jako primární (EG - esenciální hypertenze nebo GB - hypertenze) se liší trvalé klinické příznaky - zvyšující se tlak, systolický a diastoliticheskogo. Téměř 90% všech pacientů s perzistujícím vysokým krevním tlakem má primární hypertenzi. 
 2. Symptomatická hypertenze, který se také nazývá sekundární - je hypertenze, vyvolává primární onemocnění, například zánětlivých procesů v systému ledvin - glomerulonefritida, polycystické onemocnění ledvin, porucha nebo hypofýzy fungující slinivky břišní. Také sekundární hypertenze se rozvíjí na pozadí patologických změn v cévním systému - ateroskleróza může vyvolat hypertenzi a symptomatický neurotickou nemoc. Také je sekundární hypertenze poměrně běžná v těhotenství as gynekologickými onemocněními - cysty a novotvary

Hypertenze je také klasifikována ve stupních, v závislosti na stupni zvýšení krevního tlaku. 

 • Pokud je krevní tlak fixován v rozmezí 140/90 a 159/99 mm rtuti, je hypertenze diagnostikována jako onemocnění 1. Stupně. Současně se tlak může vrátit k normálu, ale periodicky "přeskočit" na určené hranice. 
 • Pokud je krevní tlak fixován v rozmezí od 160/100 do 179/109 mmHg, je hypertenze považována za onemocnění II. Stupně. Neexistuje téměř žádná remise, tlak však lze léčit. 
 • Arteriální tlak, který se neustále udržuje v mezích indikátorů 180/110 a vyšších, je považován za klinický příznak hypertenze ve fázi III. V této fázi krevní tlak prakticky neklesne na normální úroveň, a pokud klesá, je doprovázen srdeční slabostí až po selhání srdce.

Hypertenze, kromě stadia vývoje onemocnění, je rozdělena do samostatných klinických forem. Hyperadrenergní hypertenze je vlastně počáteční fáze vývoje onemocnění, která však může trvat mnoho let. Zjevná této formě hypertonie, sinusová tachykardie, nestabilní krevní tlak, když tryskem systolický index, zvýšené pocení, zrudnutí kůže, bolesti hlavy pulzování, úzkost. Obličej a končetiny se často zvětšují, prsty se otupí, močení je narušeno. Existuje také závažnější forma - maligní hypertenze, která se rychle rozvíjí. Krevní tlak se může zvýšit do takové míry, že existuje riziko, encefalopatie, ztráty zraku, plicní edém, a je zde riziko selhání ledvin. Naštěstí se tato forma prakticky dnes nenachází, protože hypertenze je nejčastěji diagnostikována mnohem dříve a její vývoj lze zastavit pomocí komplexních léčebných opatření.

Indikátory tlaku

Arteriální tlak je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu člověka a indikátorem normálního fungování kardiovaskulárního systému. Tlak má dva parametry - systolický a diastolický. Horní číslo je systolie, to je index krevního tlaku během kontrakce srdečního svalu, když krev vstupuje do tepen. Nižší hodnota je index krevního tlaku během uvolnění srdečního svalu. Předpokládá se, že hypertenze začíná, když ukazatele překročí normu 140/90 mm Hg. To samozřejmě je podmíněným omezením, jelikož existují podmínky, kdy existuje riziko vzniku infarktu myokardu dokonce i na číslech 115/75 mm Hg. Formalizace a snižování průměrné úrovně celé rozmanitosti stavu krevního tlaku pomáhá lékařům pozorovat odchylky v čase a začínat symptomatickou a pak standardní léčbou.

Co způsobuje hypertenzi?

Hypertenze je považována za multietnické, multifaktoriální onemocnění, jejíž skutečné příčiny nejsou zcela pochopitelné. Více specifických faktorů vyvolávajících sekundární hypertenzi, protože příčinou je základní onemocnění. Konečná diagnóza esenciální hypertenze se provádí po komplexním vyšetření vyloučením přítomnosti provokujících nemocí. Primární hypertenze, vyjádřená v lékařských termínech, je genetická nerovnováha regulačních mechanismů v těle (nerovnováha tlakových a depresorových systémů krevního tlaku).

Z důvodů, které lékaři popsali a pečlivě zkoumali, můžeme pojmenovat následující:

 • Patologie ledvin je nefritida a častěji glomerulonefritida. Faktor, který vyvolává sekundární hypertenzi.
 • Stenóza (zúžení) renálních artérií.
 • Vrozená patologie, u které je renální tepna neprůchodná (koarktace).
 • Novotvary nadledvin - feochromocytóza (narušení produkce norepinefrinu a adrenalinu).
 • Zvýšená produkce aldosteronu - hyperaldosteronismus, který se stane při nádorovém procesu v nadledvinách.
 • Dysfunkce štítné žlázy.
 • Alkoholismus.
 • Předávkování nebo trvalé užívání léků, zejména hormonálních, antidepresiv.
 • Závislost.

Faktory, které jsou považovány za provokativní ve smyslu porušení normální úrovně tlaku, lze rozdělit na nutriční, věkové a patologické:

 • Věk nad 55 let pro muže a 65 let pro ženy.
 • Zvýšení hladiny cholesterolu v krvi (nad 6,6 mmol).
 • Dědičná predispozice, rodinná historie.
 • Obezita, zejména břicho, když je v pásu více než 100-15 cm u mužů a 88-95 u žen.
 • Diabetes, změna v normální hladině tolerance glukózy.
 • Hypodinamie, osteochondróza.
 • Chronický stres, zvýšená úzkost.

Mechanismus vývoje hypertenze v krátkosti je následující:

U spasmodické artritidy - arterií orgánů, nejčastěji ledvin, například pod vlivem stresového faktoru, dochází k poruchám výživy ledvinné tkáně, vzniká ischémie. Obličky se snaží vykompenzovat poškození tím, že vyvíjejí renín, což naopak vyvolává aktivaci angiotenzinu a zúžení krevních cév. Výsledkem je zvýšení tlaku a rozvoj hypertenze.

Symptomy hypertenze

Primárním příznakem hypertenze a někdy i hlavním příznakem je přetrvávající přebytek indexů rtuti o velikosti 140/90 mm. Jiné příznaky hypertenze jsou přímo spojeny s parametry krevního tlaku. Pokud tlak stoupá mírně, člověk jednoduše cítí onemocnění, slabost, bolest v hlavě.

Pokud tlak překročí normu o 10 jednotek, začne se bolest hlavy intenzivně a konstantně, nejčastěji se nachází v occiputu a chrámů. Osoba je nemocná s nevolností, někdy se vyskytuje zvracení. Obličej se zčervená, pocení se zvedne, je vidět třes prstů, často jejich znecitlivění.

Pokud hypertenze trvá dlouhou dobu, pak se rozvinou patologické procesy v srdeční činnosti, srdce začne bolet. Bolest může být propíchnutá, akutní, může ozařovat do ruky, ale nejčastěji se bolest srdce lokalizuje vlevo v hrudi, aniž by se dále rozšířila. Na pozadí neustálého vysokého krevního tlaku se objevuje úzkost a nespavost.

Hypertenze je také charakterizována závratě a sníženým zrakem.

Oční značky - plátno nebo skvrny, "mouchy" před očima. Často dochází k prudkému nárůstu kodního tlaku, může dojít k krvácení z nosu.

Dalším příznakem hypertenze je závrat. Vize se zhoršuje.

Koncový stupeň, kdy hypertenze přechází do třetího stupně, neurose nebo deprese se připojí k typické symptomatologii. Často se hypertenze v této formě vyskytuje v patologickém "spojení" s ischemickou chorobou srdeční.

Nejnebezpečnějším projevem hypertenze je krize - stav s prudkým nárůstem, skok v krevním tlaku. Cryptický stav je plný mozkové mrtvice nebo srdečního záchvatu a projevuje se takovými příznaky:

 • Náhlá, náhlá nebo rychle rostoucí bolest hlavy. 
 • Parametry krevního tlaku do 260/120 mm rtuti. 
 • Tlak v srdci, bolest bolesti. 
 • Těžká dušnost. 
 • Zvracení, počínaje nauzeou. 
 • Zvýšený puls, tachykardie. 
 • Ztráta vědomí, křeče, paralýza.

Hypertenze v krizovém stadiu je ohrožujícím stavem, který může mít za následek mrtvici, srdeční záchvat, a proto i při nejmenším, alarmujícím signálu, byste měli požádat o naléhavou lékařskou pomoc. Hypertenzní krize se zastaví pomocí injekčních diuretik, kardiálních a hypertenzních léků. Hypertonik, který ví o svém problému, musí trvale užívat předepsané léky k prevenci krizového stavu.

Kdo kontaktovat?

Léčba hypertenze

Hypertenze v počátečním stádiu, kdy ukazatele krevního tlaku často nepřekračují normu, mohou být léčeny prostředky bez léku. První metodou je kontrola tělesné hmotnosti a pozorování nízké hladiny cukru a chudé stravy. Dieta při hypertenzi zahrnuje také omezení příjmu slaných potravin, kontrolu používání kapaliny - ne více než 1,5 litru denně. Také účinná je psychoterapie, autogenní trénink, který odstraňuje úroveň celkové úzkosti a napětí. Tyto metody jsou účinné pro první stupeň hypertenze, i když mohou být použity jako pomocné a doplňkové prvky hlavní terapie II. A III. Stupně hypertenze.

Farmakologické prostředky, které zahrnují léčbu hypertenze, jsou předepsány podle "postupného" principu. Používají se důsledně, směřují k různým orgánům a systémům, dokud není krevní tlak zcela stabilizován.

Hypertenze v první fázi zahrnuje použití diuretik (diuretik), beta-adrenoblockerů, blokátorů adrenergních receptorů pro zvládnutí tachykardie. Dávka anaprilinu se vypočítá na základě anamnézy, hmotnosti a stavu pacienta, zpravidla činí 80 miligramů denně. Pokud se arteriální tlak normalizuje po dvou až třech dnech, dávka anaprilu je snížena a podávání je často podáváno každý druhý den. Jako diuretikum je účinný hypothiazid, který je předepsán po podání 25 mg jednou denně, střídající se po jednom nebo dvou dnech, aby nedošlo k oslabení srdečního svalu. Pokud začne hypertenze ustupovat, diuretikum může být podáváno jednou týdně. Není neobvyklé, že když diuretika a beta-blokátory nemůže být použit ve spojení s je znázorněn příjem spazmolytika možných nežádoucích účinků (diabetes, dna nebo astma), v těchto situacích. Během celého průběhu léčby je třeba sledovat hladinu krevního tlaku třikrát denně.

Hypertenze II etapa dohledem komplexní terapie zahrnující obě beta-blokátory a diuretika a spazmolytika, ACE (angiotensin-konvertujícího enzymu) a formulace draslíku. Z účinného b-blokátory, atenolol lokren, whisky, které jsou schopny řídit bušení srdce, snižují vaskulární rezistenci na obvodu. Také tyto léky jsou účinné při diagnostikované bradykardii, když je srdeční frekvence snížena. Inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu mohou neutralizovat zvýšenou produkci reninu, což zvyšuje krevní tlak. Jedná se o spirapril, ethanolol, methiopril, kapuce a další léky této skupiny. Tato činidla aktivovat funkci levé srdeční komory, což snižuje hypertrofii, dilataci koronárních cév, a tím přispívají k normalizaci průtoku periferní krve. Antagonisté vápníku jsou navrženy tak, aby zablokovaly vápníkové kanály v cévních stěnách a zvětšovaly jejich lumen. Jedná se o Corinfar, Amlodipin, Felodipin a další látky v této kategorii léků. Antagonisté kalcia by měli být jmenováni pouze na lékaře nebo kardiologa, protože tyto léky mohou vyvolat otoky, závratě a bolesti podobně. Kombinace léků je vybrána s ohledem na všechna možná vedlejší rizika a kontraindikace. Všimněte si také, že dlouhodobé podávání diuretik může způsobit snížení hladiny draslíku v těle (hypokalémie) tak, diuretika musí užívat s jídlem nebo Pananginum asparkamom. Diabetici, hypothiazid není předepsán, nahrazuje se verosporonem.

Stadia hypertenze III - závažná forma onemocnění, která se vyznačuje odolností vůči tradičním lékům. Proto by měla být léčba pečlivě zvolena s přihlédnutím ke všem individuálním charakteristikám pacienta. Terapeutické rozmezí zahrnovala diuretika, draslík-šetřící nejčastěji, jako je například amilorid nebo spironolakton, navíc ukazuje použití periferní vasodilatátory farmaceutického průmyslu dnes vyrábí mnoho kombinaci účinné léky, jako je Adelphanum, Brinerdin, trirezit. Tyto léky působí na těch pacientů, jejichž tělesa se používají buď v monoterapii zastavil a reagovat na to, nebo má značné kontraindikace použití standardní léčby používané pro hypertenze I a fáze II.

Síla hypertenze III je také řízena vazodilatačními látkami, jako je fenygidin nebo corinfar, která je předepsána třikrát denně za 10 miligramů. Stále roste vazodilatační činidla nahradila alfa-adrenergní blokátory - pratziol, fentalomine. Také kombinované činidlo kombinující vlastnosti alfa a beta-blokátorů - trandát (hydrochlorid labetalolu) může být také účinné. Tento lék v kombinaci s diuretikem dokáže nahradit tři nebo dokonce čtyři další méně účinné léky. Z ACEI je indikován kaptopril, který zlepšuje periferní oběh a kontroluje hladinu reninu. Captopril se užívá třikrát až čtyřikrát denně, kombinuje se s diuretikem, který umožňuje po týdnu snížit krevní tlak na normu.

Hypertenze I a II stupeň je léčena doma a nevyžaduje hospitalizaci. Ve vzácných případech je možná hospitalizace, aby bylo možné provést analytické průzkumy a sledovat zdravotní stav. Hypertenze probíhající v těžkých formách je léčena pouze v nemocnici, v kardiologickém oddělení, délka pobytu závisí na stavu krevního tlaku a výkonu orgánů a systémů těla.

Jak je prevence hypertenze?

Hypertenze, pokud se již vyvinula, bohužel zůstává s člověkem navždy. Prevence v tomto smyslu se týká pouze prevence krizových situací prostřednictvím pravidelného užívání předepsaných léků, denního sledování krevního tlaku, fyzické aktivity a úbytku tělesné hmotnosti.

Nicméně, pokud v rodinné anamnéze má osoba příbuzné s hypertenzí, ale onemocnění se ještě nezjistilo, mohou být přijata preventivní opatření. Pravidla jsou poměrně jednoduchá - udržování zdravého životního stylu a motorické aktivity, protože jedním z důvodů, které vyvolávají hypertenzi, je hypodynamie. Hypertenze je také předcházena normální stravou, kde jsou minimalizovány cholesterol a slané potraviny.

Hypertenze je také špatný zvyk, takže pokud se člověk nechce připojit k řadám hypertenzních pacientů, měl by přestat kouřit a omezit užívání alkoholických nápojů. Navíc pozitivní nálada a nálada pomáhají vyrovnat se s jakoukoli chorobou a hypertenze "rád" pesimistům. Recepty jsou jednoduché - užívejte si života, zůstaňte v klidu a péče o nervy, pak vaše srdce a cévy budou fungovat "jako hodiny" a tlak bude podle známého slova "jako astronaut".


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.