^

Zdraví

Kostní dřeň

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vyzařují červené dřeň (medulla ossium rubra), která u dospělého je v trabekulární buňky plochých a krátkých kostí, epiphyses dlouhé (trubkové) kosti, a žlutou dření (medulla ossium flava), vyplňující dutinu diafýza kostní dřeně z dlouhých kostí. Celková hmotnost kostní dřeně na dospělého člověka o 2,5-3,0 kg (5/4-7/4% hmotnostních), a asi polovina červené kostní dřeni. Červená kostní dřeň se skládá z myeloidní tkáně, včetně tkání a retikulární gemotsitopoeticheskie prvků. Obsahuje hematopoetické kmenové buňky - prekurzory všech krevních buněk a imunitního systému (lymfatické). Tyto červené dřeně jeho krmení větev kapiláry s průměrem 6-20 mikrometrů široké a kapilárním průměrem 500 mikronů - sinusových, které putují přes stěnu do krevního řečiště zralé vytvořené prvky (buňky) krve a imunitního systému (B-lymfocyty).

Žlutá kostní dřeň je reprezentována hlavně tukovým tkáním, které nahradilo myeloidní a lymfatické tkáně. Přítomnost žluté barvy mastných inkludací v degenerovaných retikulárních buňkách udává název této části kostní dřeně. V žluté kostní dřeni nejsou žádné krevní prvky. Při velké ztrátě krve na místě žluté kostní dřeně se může opět objevit červená kostní dřeň.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Vývojové a věkové charakteristiky kostní dřeně

V embryonálním období dochází k hematopoéze v krevních ostrovech žloutkového vaku (od 19. Dne do začátku 4. Měsíce nitroděložního života). Od 6. Týdne hematopoézy pozorované v játrech.

Kostní dřeň se na konci druhého měsíce začíná tvořit v kostech embrya. Od 12. Týdne se objevují cévní kostní dřeň, včetně sinusoidů. Kolem krevních cév se objevuje retikulární tkáň, tvořící první ostrovce hematopoézy. Od této doby začne kostní dřeň fungovat jako hemopoetický orgán. Počínaje 20. Týdnem vývoje se hmotnost kostní dřeně rychle zvyšuje, rozšiřuje se směrem k epifýzám. Při diafýze tubulárních kostí jsou kostní tyčinky resorbovány a tvoří dutinu kostní dřeně. U novorozenců obsahuje červená kostní dřeň všechny dutiny kostní dřeně. Tukové buňky v kostní dřeni se poprvé objeví po porodu (1-6 měsíců) a 20-25 let ve žlutém kostní dřeni vyplňuje medulární dutiny diafýzy dlouhých (trubkových) kostí. U starých lidí kostní dřeň získá konzistenci podobnou hlenu (želatinová kostní dřeň). V epifázi tubulárních kostí, v plochých kostech se část červené kostní dřeně také změní na žlutou kostní dřeň.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.