^

Zdraví

Kůže

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kůže (cutis), která tvoří obecnou pokrývku lidského těla (komuni- komum), přímo v kontaktu s vnějším prostředím, plní řadu funkcí. Chrání organismus před vnějšími vlivy, včetně mechanických, podílí se na termoregulaci organismu a v metabolických procesech, vylučuje pot, kožní mastnotu, dýchací funkci, obsahuje zásoby energie (podkožní tuk). Kůže zaujímá plochu 1,5-2,0 m 2, v závislosti na velikosti těla, je obrovské pole pro různé typy citlivosti: hmatové, bolestivé, teploty. Tloušťka kůže v různých částech těla je odlišná - od 0,5 do 5 mm. Kůže je vyzařována povrchovou vrstvou - epidermis tvořenou z ektodermu a hlubokou vrstvou - dermis (vlastně kůže) původu mezodermu.

Epidermis (epidermis) je vícevrstvý epitelium, jehož vnější vrstva se postupně odstraňuje. Epidermie se obnovuje díky vrstvě hlubokého růstu. Tloušťka epidermis je jiná. Na boky, rameni, hrudníku, krku a obličeji je tenký (0,02-0,05 mm), na dlaních a podrážkách se vyznačuje značnou fyzickou zátěží 0,5-2,4 mm.

Epidermie se skládá z mnoha vrstev buněk, spojených do pěti hlavních vrstev: nadržený, lesklý, granulovaný, pichlavý a bazální. Povrchová vrchná vrstva se skládá z velkého počtu horních šupin, vytvořených v důsledku keratinizace buněk podkladových vrstev. Horní vločky obsahují bílkoviny keratin a vzduchové bubliny. Tato vrstva je hustá, elastická, neprochází vodou, mikroorganismy, atd. Horny vločky postupně slushchyvayutsya a nahrazeny novými, které se dostanou na povrch z hlubokých vrstev.

Pod vrchnou vrstvou je lesklá vrstva tvořená 3-4 vrstvami plochých buněk, které ztratily jádra. Cytoplasma těchto buněk je impregnována eleidin proteinem, který dobře odráží světlo. Pod lesklou vrstvou je zrnitá vrstva sestávající z několika vrstev zploštělých buněk. Tyto buňky obsahují velké zrnky keratogialinu, které, jak se buňky pohybují na povrch epitelu, se změní na keratin. V hloubce epiteliální vrstvy jsou buňky pichlavých a bazálních vrstev, které jsou spojeny pod názvem růstové vrstvy. Mezi buňkami bazální vrstvy se nacházejí pigmentové epiteliocyty obsahující pigment melanin, na jejichž množství závisí barva pleti. Melanin chrání pokožku před účinky ultrafialového paprsku. V některých oblastech těla je pigmentace obzvláště výrazná (sálavý hrnek prsu, šourku, kolem konečníku).

Dermis nebo samotná kůže (dermis, s. Corium) se skládá z pojivové tkáně s některými elastickými vlákny a buňkami hladkého svalstva. Tloušťky předloktí dermis není větší než 1 mm (u žen) a 1,5 mm (u mužů), v některých místech dosahuje 2,5 mm (kůže na zádech u mužů). V samotné pokožce je izolována povrchová papilární vrstva (stratum papillare) a hlubší sítová vrstva (stratum reticulare). Papilární vrstva je uspořádána přímo pod pokožkou, že se skládá z volných vláknitých nepravidelných pojivové tkáně a formy výstupky - papily (papily), obsahující závěs krev a lymfatické kapiláry, nervová vlákna. V souladu s tím je uspořádání papil na povrchu kůže viditelných epidermálních hřebeny (cristae cutis), a mezi nimi jsou podlouhlé vybrání - kožních strií (sulci cutis). Hřebenatky a drážky jsou nejlépe vyjádřeny na podrážce a dlaních, kde tvoří komplexní individuální vzorec. Používá se ve forenzních vědách a forenzních vědách pro identifikaci (otisky prstů). Papilární vrstva uspořádány svazky buněk hladkého svalstva spojených s vlasových folikulů, a v některých místech, tyto nosníky jsou nezávisle (kůže obličeje, prsu, bradavky, šourek).

Síťová vrstva se skládá z hustého, neformovaného pojivového tkaniva obsahujícího svazky kolagenu a elastických vláken a malého počtu síťových vláken. Tato vrstva bez ostrého okraje se změní na subkutánní základ, nebo vlákno (tela subcutanea), obsahující více či méně množství mastných hrud (panniculi adiposi). Tloušťka tukových ložisek není na všech místech stejná. V čele a nosu je tuková vrstva slabě vyjádřena a na víčkách a kůži šourku chybí. Na hýždích a podrážkách je zvláště dobře vyvinutá tuková vrstva. Zde provádí mechanickou funkci, která je elastickým vrhem. U žen je tuková vrstva lepší než u mužů. Stupeň ukládání tuku závisí na druhu stavby, na tucích. Tukové nánosy (tukové tkáně) jsou dobrý tepelný izolátor.

Barva kůže závisí na přítomnosti pigmentu, který se nachází v buňkách bazální vrstvy pokožky a také se vyskytuje v dermis.

trusted-source[1]

Nádoby a nervy pokožky

Kůže proniká větvemi z povrchových (kožních) a svalových tepen, které v tloušťce kůže tvoří hluboké dermální a povrchní podsoskovuyu arteriální sítě. Hluboká kožní síť se nachází na okraji samotné kůže a podkožní tukové základny. Tenké tepny, které vystupují z větev a krev, dodávají tukové segmenty, samotnou kůži (dermis), potní žlázy, vlasy a také vytvářejí arteriální síť v základu papily.

Z této sítě se provádí přívod krve papily, do níž kapiláry, které tvoří kapilární smyčky, přicházejí do špiček papil. Z povrchové sítě se do mazových žláz a vlasových kořenů objevují tenké cévy. Žilní krve z kapilár proudí do žil, tvoří povrchní podsosochkovo, a pak hluboký podosochkovoe žilní plexus. Z hlubokého podsozochkovogo plexusu proudí venózní krev do hlubokého dermálního venózního plexu a pak do subkutánního žilního plexu.

Lymfatické kapiláry na kůži pro vytvoření povrchové síť v retikulární dermis, které proudí do kapilár ležících v pupeny a hluboké - v blízkosti hranice s podkožní tukové tkáně. Tvořené z hluboké sítě lymfatických cév, které jsou spojeny s cévami fascie svalů, směřují do regionálních lymfatických uzlin.

Inervace kůže se provádí jako větve somatických senzorických nervů (kraniální, spinální) a vlákna autonomního nervového systému. V epidermis, papilární a retikulární vrstvy existuje řada, liší strukturou nervových zakončení, snímací dotykové (dotek), tlak, bolesti, pocit teploty (chlad, teplo). Nervové zakončení v kůži jsou rozloženy nerovnoměrně. Jsou obzvláště četné v kůži obličeje, dlaních a prstů ruky, vnějších pohlavních orgánů. Inervace žlázy, svaly, zvedání vlasy, krev a lymfatické cévy provádí postganglionic sympatické vlákna přicházející do kůže jako součást somatických nervů, jakož i společně s cév. Nervová vlákna tvoří plexusy v podkožní tukové tkáni a v papilární vrstvě dermis, stejně jako kolem žláz a kořenů vlasů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.