^

Zdraví

Léčba svědění uší

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.07.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Když ucho svědí, není možné plně pracovat a odpočívat. Pouze lékař však může navrhnout, jak zmírnit svědění v uchu, předepsat účinné léky po vyšetření, po zjištění příčiny nepohodlí.

Nejčastější příčinou pocitu svědění ve zvukovodu je hromadění síry spojené s jejím hypersekrecí nebo nedostatečně účinným výstupem (sirná zátka). V současné době pro jejich rozpuštění a prevenci vzdělávání existují speciální kapky na svědění v uších - cerumenolytika. Liší se chemickým složením, nicméně mají srovnatelnou účinnost, což rozšiřuje výběr.

A-Cerumen neo+ je dostupný ve formě roztoku baleného v lahvičkách s kapátkem, jejichž obsah je po otevření nutné spotřebovat do 24 hodin. Droga obsahuje povrchově aktivní látky (kolagenový hydrolyzát, kokosbetain, PEG-120 methylglukóza dioleát), které jemně přeměňují nahromaděný a zaschlý ušní maz, zvlhčují a uvolňují jeho strukturu, ale nezpůsobují bobtnání. Sirná zátka se rozpouští postupně, přičemž nedochází k poruchám sluchu a poruchám fungování vestibulárního aparátu. Zvlhčovače a barviva obsažená v roztoku jsou přírodního původu. Kapky neovlivňují práci ceruminózních žláz. Po vyčištění zvukovodu se vosk opět přirozeně vylučuje.

Nežádoucí účinky při aplikaci se vyskytují velmi zřídka a mají charakter lokálního podráždění. Cerumenolytika mohou užívat těhotné a kojící ženy.

Délku léčby a dávkování předepisuje lékař. Kapky se používají nezávisle pouze s plnou jistotou, že svědění v uchu je způsobeno sirnou zátkou. Při sebemenších pochybnostech o původu svědění, podezření na infekci, perforaci bubínku a jiné patologické příčiny je použití A-Cerumenu kontraindikováno.

K vyčištění zvukovodu od nahromadění síry se lék instiluje do každého ucha ráno a večer po zahřátí lahvičky s kapátkem v ruce na tělesnou teplotu. Zcela spotřebujte obsah lahvičky a nakapejte polovinu z balení (1 ml) do zvukovodu každého ucha. Nedoporučuje se zasouvat špičku hluboko do zvukovodu.

Nebyly zjištěny žádné lékové interakce se systémovými léky. Při současném použití s jinými ušními kapkami je nutné dodržet časový interval mezi instilacemi.

Podobně působí kapky Remo-Vax. Účinné látky roztoku (fenylethanol, allantoin, benzethonium chlorid, kyselina sorbová, butylhydroxytoluen) pronikají do tloušťky ušního mazu ve zvukovodu a postupně je rozpouštějí. Tekutý lanolin a norkový olej mají změkčující a zvlhčující účinek na povrch kůže zvukovodu, pomáhají odlupovat její odumřelou vrstvu a čistí. Lék je hypoalergenní. Předávkování a lékové interakce s jinými léky nebyly pozorovány.

Cerumenolýza se provádí nakapáním asi 20 kapek do ucha s roztokem ohřátým na tělesnou teplotu v dlani. Poté musíte ležet s ošetřeným uchem nahoru po dobu 20-30 minut. Pokud se v obou uších vytvořily zátky, postup se opakuje na druhé straně. V případě velkých usazenin síry může být zapotřebí až pět ošetření za den. Vyčištění zvukovodu obvykle trvá tři až pět dní.

Cerumenolitika se také používají k prevenci tvorby sírových zátek, výskytu příznaků "plaveckého ucha". Takové kapky ze svědění v uších nejsou návykové a toxické. Lze je užívat dlouhodobě, ale je třeba dodržovat dávkování a doporučení lékaře.

Vyhněte se kontaktu s očima, nosem a ústy. Pokud k tomu dojde, postižené orgány se omyjí velkým množstvím vody.

Častou příčinou svědění v uších jsou otitis – záněty zevního a středního ucha různého původu, které jsou rozhodující při výběru léku.

V časných stádiích otitidy se dává přednost lékům, které mají lokální účinek. Nejvhodnější pro léčbu uší jsou tekuté formy. Kapky proti svědění a bolesti jsou dostupné s různými účinnými látkami. Při správně stanovené diagnóze je terapeutický účinek pociťován doslova ihned po aplikaci.

Otinum - předepisuje se při akutním zánětu středního ucha - zevního a středního ucha, pocitech ucpanosti, po úrazech, odstranění cizích těles a k odstranění sirných zátek. Hlavní aktivní složkou cholinového roztoku je salicylát, který inhibuje enzymatickou aktivitu cyklooxygenáz a zabraňuje syntéze mediátorů zánětu a bolesti. Kapky mají mírný antimykotický a antibakteriální účinek. Přítomnost glycerinu ve složení kapek pomáhá změkčit suché nahromaděné síry a usnadňuje jejich odstranění ze zvukovodu. Lék je kontraindikován u pacientů s aspirinovou triádou, známou hypersenzitivní reakcí na jiná NSAID. Není předepsáno pro perforaci ušního bubínku. Přítomnost salicylátu činí tento lék nežádoucím pro těhotné a kojící ženy, malé děti, protože neexistují žádné rozumné údaje o výsledcích léčby těchto kategorií pacientů. Opatrnosti je třeba u pacientů s vazomotorickou rýmou a nosní polypózou.

Do ucha se nakape roztok, který se zahřeje v dlani na úroveň tělesné teploty. Do zevního zvukovodu každého ucha se libovolně dávkují tři nebo čtyři kapky, přičemž pacient si lehne k ošetřovanému uchu a 10 minut po nakapání se přetočí na druhou stranu. Pro terapeutické účely se během dne uši instilují třikrát až čtyřikrát, aby se rozpustily zátky - dvakrát. Doba trvání léčby by neměla přesáhnout deset dní. Pokud čtvrtý den nenastanou žádné pozitivní změny ve stavu pacienta, lékař by měl zvolit jiný lék.

Otipax - komplexní (fenazon + lidokain) lék ve formě ušních kapek je předepsán pro zánět středního ucha nachlazení, barotraumatického původu, stejně jako komplikace chřipky a SARS. Anestetizuje, snižuje teplotu, odstraňuje příznaky zánětu. Účinek je cítit již pět minut po vstupu kapek do ucha, po čtvrt hodině bolest téměř úplně ustoupí. Hlavní účinek je analgetický, proto jsou kapky předepisovány pacientům, u kterých je svědění v uchu doprovázeno bolestí. Kontraindikováno u osob přecitlivělých na složky. Nedoporučuje se používat v případech porušení integrity ušního bubínku. Klinicky významný systémový účinek instilace Otipaxu nebyl identifikován, proto tento lék mohou užívat těhotné a kojící ženy, děti ve věku od jednoho měsíce. Nežádoucí účinky při použití kapek - podráždění, hyperémie, otoky, kopřivka, zvýšené svědění ve zvukovodu. Zahrabaný bez ohledu na věk v bolavém uchu, čtyři kapky dvakrát nebo třikrát během dne. Maximální průběh léčby je deset dní.

Svědění a hnisavý výtok z ucha jsou charakteristické pro bakteriální zánět středního ucha, vnější a sekundární, bez perforace bubínku. Anauran - kapky obsahující širokospektrá antibiotika, polymyxin B a neomycin a také anestetikum lidokain. Kombinace antibakteriálních léků zajišťuje smrt většiny mikroorganismů nacházejících se v zánětu středního ucha. Lidokain odstraňuje bolest a zmírňuje stav pacienta během léčby. Účinek správně předepsaných kapek se dostavuje rychle - výtok z ucha zmizí, svědění ustane, proto pokud během prvních dnů nedojde ke zlepšení, měli byste se poradit s lékařem, abyste změnili lék. Léčba by neměla trvat déle než deset dní. Delší léčba může způsobit rozvoj superinfekce, ototoxické účinky až úplnou ztrátu sluchu.

U těhotných, kojících žen a dětí do šesti let je lék kontraindikován. Nežádoucí účinky mají charakter lokálního podráždění kůže. V závislosti na závažnosti zánětu středního ucha může lékař předepsat dvě až čtyři kapky. U dospělých pacientů je jedna dávka čtyři až pět kapek do každého ucha, dětem, které dosáhly věku šesti celých let, lze vkapat dvě nebo tři kapky najednou.

Otofa - antibakteriální kapky na bázi antituberkulotického antibiotika rifamycinu, který inhibuje enzymatickou aktivitu RNA polymerázy grampozitivních a gramnegativních koků, zejména - pyogenních: stafylokoky, streptokoky a některé další bakterie, které infikují vnější a střední ucho. Inaktivace katalyzátoru syntézy RNA patogenních mikroorganismů blokuje tento proces, což vede k jejich rychlé smrti. Kapky Otof lze také použít k perforaci ušního bubínku.

Kontraindikací pro jmenování je přecitlivělost na účinnou látku nebo další složky kapek. Ve výjimečných případech jsou předepsány těhotné a kojící ženy. Nežádoucí účinky mají charakter lokálního podráždění - vyrážka, hyperémie, otoky.

Doporučená jednotlivá dávka pro dospělé pacienty je pět kapek, frekvence procedur tři denně. Dětem se vkápnou tři kapky dvakrát. Kapky se nechají v uchu několik minut a poté se hlava nakloní tak, aby gravitačně vytekly. Maximální doba aplikace kapek Otofa je sedm dní. Delší doba léčby je možná pouze na lékařský předpis.

Dioxidin (hydroxymethylchinoxalinoxid) může být předepsán v případech neúčinnosti jiných antibakteriálních látek pro těžký purulentní zánět středního ucha. Ušní kapky s takovou účinnou látkou se neuvolňují - obsah lékárenské ampule se ředí (může obsahovat 0,5% nebo 1% účinné látky) nezávisle hypertonickým roztokem na koncentraci 0,1-0,2%. Ambulantní léčba by měla být plně pod dohledem lékaře. Lék je toxický, část proniká do systémového oběhu, proto je nutné striktně dodržovat doporučení pro dávkování a přípravu kapek. Před použitím proveďte test snášenlivosti. Kapky s dioxinem jsou kontraindikovány u těhotných žen, kojících žen, osob s poruchou funkce nadledvin. Dětem může lékař takové kapky předepsat jen výjimečně.

Je třeba poznamenat, že připravený roztok je vhodný pouze na jeden den. Použije se jen pár kapek (děti jedna nebo dvě kapky do každého ucha, dospělým tři nebo čtyři), zbytek se vylije a druhý den se připraví nová. Před instilací je nutné vyčistit zevní zvukovod od hnisu bavlněnou turundou namočenou v peroxidu vodíku (3%). Droga působí rychle. Účinek se dostaví do tří až čtyř dnů nebo je léčba ukončena. Rozvoj nežádoucích účinků je také důvodem k přerušení léčby.

V případech těžkého hnisavého zánětu středního ucha se používá systémová antibiotická terapie. Nejpoužívanějšími antibiotiky na bolest a svědění v uchu jsou penicilinové řady (amoxicilin: flemoxin, augmentin; amoxil) a cefalosporiny (cefodox, cefotaxim). Často předepisujte léky ze skupiny makrolidů - spiramycin, rosithromycin. Jsou považovány za méně toxické. V případě déletrvajícího chronického zánětu středního ucha lze použít fluorochinolony - ciprofloxacin, norfloxacin.

Plísňová infekce zevního zvukovodu se léčí lokálními antimykotiky. Je předepsáno ošetření pokožky antiseptiky s antifungální aktivitou: Castellani, Burovova kapalina, roztoky amfotericinu, anilinová barviva, chinosol, jodid draselný (2%) a další. Před zahájením procedury je povrch kůže zvukovodu očištěn od sekretů, síry, deskvamovaných krust, fragmentů houbového mycelia.

Při svědění v uších jsou předepsány antimykotické masti - nystatin, klotrimazol.

Nystatinová mast je zvláště účinná při ušní kandidóze, lze ji však předepsat i na aspergilózu. Polyenové antibiotikum nystatin se dokáže vázat na ergosteroly, které tvoří buněčné stěny mikroorganismu. Destrukce buněčné membrány má za následek uvolnění cytoplazmatických složek do mezibuněčného prostoru a narušuje životaschopnost buňky. Při místní aplikaci k absorpci prakticky nedochází, mast se však nedoporučuje používat v pediatrické praxi a k léčbě těhotných a kojících žen. Kontraindikováno v případě alergie na přísady. Naneste tenkou vrstvu na postiženou pokožku jednou nebo dvakrát denně. Délka kurzu by neměla být delší než deset dní. Léčebnou kúru je možné opakovat s časovým odstupem dvou až tří týdnů.

Klotrimazol, kromě ničení buněčné membrány houby, má další toxický účinek prostřednictvím interakce s mitochondriálními a peroxidázovými enzymy s tvorbou peroxidu vodíku, jehož zvýšení koncentrace vytváří další podmínky pro ukončení vitální aktivity houbové buňky. Tento zástupce imidazolů je účinný proti různým houbám, zejména Aspergillus a Candida, a také proti běžným patogenům hnisavých infekcí, jako jsou stafylokoky a streptokoky. Lék se prakticky neabsorbuje do systémového oběhu. Jeho embryotoxicita nebyla studiemi potvrzena, nicméně klotrimazol je těhotným a kojícím ženám předepisován s opatrností. V prvním trimestru se zásadně nepředepisuje, stejně jako přecitlivělé pacientky.

Krém se nanáší v tenké vrstvě na kůži zvukovodu dvakrát až třikrát denně. Léčba je dlouhá, v průměru - měsíc. Možné nežádoucí účinky mají povahu lokálních reakcí. Nedoporučuje se používat v kombinaci s jinými antimykotiky (nystatin, amfotericin B, natamycin), protože účinnost léčby je snížena.

S recidivující mykózou, poškozením vnitřních struktur ucha je předepsána systémová terapie. U aspergilózy je lékem volby itrakonazol, ušní kandidóza se úspěšně léčí flukonazolem nebo ketakonazolem. Zvláště účinná je kombinovaná léčba - kombinace tablet a externích prostředků.

Pacientům se smíšenou infekcí nebo s neznámým typem patogenu jsou předepisovány vícesložkové přípravky - kandibiotika, která mají současně baktericidní, fungicidní, protizánětlivý a analgetický účinek.

Kandibiotikum, tzv. Ušní kapky, které si v poslední době získávají oblibu mezi pacienty i lékaři. Složení roztoku zahrnuje čtyři aktivní složky, které poskytují široké spektrum účinku léčiva.

Antibiotikum chloramfenikol, širší veřejnosti známější pod obchodním názvem levomycetin, které inhibuje enzymatickou aktivitu hlavního katalyzátoru syntézy proteinů v buňce většiny bakterií vyskytujících se při zánětu středního ucha.

Antifungální účinek poskytuje léku již výše zmíněná klotrimazolová složka.

Beklomethason dipropionát je hormonální složka v ušních kapkách, která poskytuje silný protizánětlivý účinek, který zmírňuje alergickou reakci nejen na vnější dráždivé látky, ale také na metabolické produkty plísňových a / nebo bakteriálních infekčních agens. Rychle odstraňuje svědění a otorrheu.

Lidokain hydrochlorid - téměř okamžitě zmírňuje bolest a zmírňuje stav pacienta během léčby.

Kapky jsou kontraindikovány u pacientů s intolerancí jejich složek, nepoužívají se u lézí s herpes virem a při podezření na perforaci bubínku. Systémová absorpce je minimální, ale aby se předešlo vedlejším účinkům s tím spojeným, dospělí jsou léčeni ne déle než týden, děti - ne déle než pět dní. Je zakázáno používat kapky pro děti do dvou let, těhotné a kojící ženy. Registrované nežádoucí účinky při dodržení doporučených dávek a délky léčby mají charakter lokálního podráždění.

Pacientům ve věku od dvou do 11 let se do každého ucha vkápnou dvě kapky čtyřikrát denně. Od dvanácti let se počet kapek zvyšuje na tři nebo čtyři a frekvence instilací je třikrát nebo čtyřikrát denně. Před zákrokem pacient nakloní hlavu k rameni nemocným uchem nahoru a po nakapání v této poloze nějakou dobu setrvá a zajistí, že kapky proniknou hluboko do zvukovodu.

Pokud je příčinou svědění v uších nedostatek vitamínů, minerálních složek, snížení imunity, doporučuje se pacientovi zavést do stravy potraviny, které mohou doplnit výsledný nedostatek. Lékař může pacientovi předepsat vitamíny a vitamín-minerální komplexy.

Systémová onemocnění, projevující se takovým příznakem, jako je svědění v uších, jsou léčena odborníky příslušného profilu.

Fyzioterapeutická léčba ušních onemocnění se často stává dobrým doplňkem lékařské léčby, pomáhá nejen odstranit zánětlivý proces a bolest, ale také stimulovat imunitní systém.

Nejoblíbenější metodou je použití vysokofrekvenčních magnetických polí (UHF terapie). Využívá se také medicinální elektroforéza, která přispívá k rychlejšímu a efektivnějšímu vstřebávání léčiv. V boji proti nepohodlí uší se používá fototerapie, pneumomasáž, diadynamik. Fyzioterapeutické léčbě prospěje pouze to, že procedury bude provádět kvalifikovaný odborník na doporučení lékaře, který zohledňuje zdravotní stav pacienta. Obvykle po týdenním průběhu procedur je již pociťováno výrazné zlepšení pohody.

Alternativní léčba

Lékaři proti samoléčbě při svědění v uších. Jejich negativismus je založen na tom, že po takové zdánlivě neškodné léčbě musí pacienti ve většině případů stejně navštívit lékaře a následky samoléčby se poté odstraňují mnohem obtížněji.

Alternativní prostředky pro léčbu sluchových problémů by proto měly být použity pouze po stanovení diagnózy a se souhlasem lékaře.

Alternativní medicína používá různé prostředky k léčbě svědění uší. Kromě toho může stejný domácí přípravek nejen změkčit nahromadění suché husté síry, ale také dezinfikovat zvukovod a ničit patogenní mikroorganismy.

Velmi účinným přírodním kandibiotikem je čerstvě vymačkaný olej z vlašských ořechů. Potřebuje trochu, doslova jednu nebo dvě kapky do každého ucha. Proto je možné takové množství vymáčknout z půlky ořechového jádra přes lopatku. Abyste si nástroj nezlomili a usnadnili si vytlačování, je lepší jádro ořechu nejprve rozdrtit nožem na menší kousky a poté vymáčknout. Pokud tam není žádná pipeta, můžete knot gázy nebo bavlněné turundy namočit vymačkaným olejem a vložit do ucha. Podle recenzí nepohodlí v uchu zmizí doslova po jednom nebo dvou procedurách, protože ořech má silné antiseptické vlastnosti.

Docela bezpečný alternativní lék na bolest a svědění v uchu je čistý list pelargónie. Odtrhne se z rostliny, sroluje do trubičky a vloží do bolavého ucha.

Šťáva z aloe, česnek nebo cibule má antiseptické vlastnosti. Vylisovaná část šťávy se smíchá v poměru 1:1 s rozehřátým rostlinným olejem a do ucha se vloží gáza namočená v roztoku (vata).

Alternativní léčitelé doporučují jemně otřít zvukovod peroxidem vodíku, 6% stolním nebo jablečným octem, položit vatové tampony namočené v boritém nebo kafrovém lihu a vyždímané, aby dovnitř nezatékal. V žádném případě by se do ucha neměly kapat alkoholové roztoky, peroxid, ocet, neředěná šťáva z česneku, cibule, aloe. Můžete si poškodit bubínek a sliznici zvukovodu.

Obecně je alternativou k přímé instilaci tato metoda: vložit gázový knot do ucha a nakapat do něj, a ne přímo do zvukovodu.

Mezi alternativní metody léčby patří léčba fytosvíčkami pro uši, které se prodávají v lékárnách. Lékaři jsou z velké části skeptičtí k použití této metody, protože se domnívají, že její použití není bezpečné, můžete se spálit a účinnost je diskutabilní. Fytosvíčky však mají mnoho příznivců, podle jejichž recenzí se s jejich pomocí zvukovod dokonale vyčistí od nahromadění síry, zánět středního ucha a otomykóza zmizí, protože čípky jsou vyrobeny z přírodního včelího vosku s přídavkem propolisu a léčivých bylin. Trychtýřovitá svíčka zahřívá ucho při hoření. Dále se do zvukovodu odpařují fytoncidy z bylin, silice, propolis, který je součástí přípravku. Díky tomu je dosaženo protizánětlivého účinku, zklidňuje se svědění a bolest, sirná zátka taje, rozpouští se a vytéká ze zvukovodu. Návod k použití je přiložen ke svíčkám, je třeba jej dodržovat a dodržovat uvedená opatření. Na čípku je značka, pod kterou se nesmí spálit. Před spaním je lepší dát čípky, po proceduře je nežádoucí pít chlazené nápoje a umýt si vlasy.

Chcete-li se zbavit svědění v uchu, používá se léčba bylinami. Do boltce se doporučuje vkápnout 2-3 kapky teplého heřmánkového nálevu. Několik minut po nakapání se ucho stočí dolů, aby nálev volně vytékal.

Do nálevu z měsíčku (čajová lžička) se přidají tři kapky levandulového oleje. Vatový tampon je impregnován touto kompozicí, trochu vytlačen a vložen do ucha před spaním.

Při otomykóze se do ucha instiluje infuze celandinu nebo se v létě zvukovod maže čerstvě vymačkanou šťávou z rostliny.

Před použitím alternativních prostředků musíte být pevně přesvědčeni o celistvosti ušního bubínku, jinak může domácí léčba způsobit nenapravitelné škody.

Homeopatie

Lékárenské komplexní homeopatické přípravky značky Heel: Engystol tablety a kapky Schwef-Heel mohou pomoci při svědivých dermatózách jakékoliv lokalizace a původu, zejména chronických.

Kapky obsahují jednu účinnou látku Sulphur v několika homeopatických ředěních. Používá se jako konstituční lék na různé kožní problémy, včetně hnisání. Pomáhá v případech spojení dermatóz s poruchami trávicího traktu a hepatobiliárního systému. Stabilizuje nervový systém. Působení léku je založeno na stimulaci obranyschopnosti pacienta. Kapky jsou účinné i v pokročilých případech s přidruženou sekundární infekcí.

V tabletách jsou kromě dvou ředění Sulphur tři ředění Vincetoxicum hirundaria, který pomáhá obnovit buněčnou imunitu po virových infekcích, takže tento lék má smysl používat v případech komplikací v uších po nachlazení.

Homeopatické léky by měl předepisovat lékař se speciálními znalostmi, pak bude léčba přínosná.

Klasická homeopatie má také velký arzenál léků na úlevu od svědění v uších různého původu.

Hypersekrece síry, sklon k tvorbě zátek je často jednou z indikací pro předepisování homeopatik pacientovi Mercurius solubilis nebo Ferrum phosphoricum, svědění ve zvukovodu a olupování - Aurum muriaticum, furunkulóza zvukovodu - Hydrastis; otomykóza a bakteriální otitis - Pulsatilla.

Při léčbě zánětů středního ucha, včetně chronických, se používají Lachesis, Lycopodium, Graphites, Barita carbonica. Svědění v uších psychogenního původu může zastavit Silicea a Psorinum.

Homeopatická léčba není ani tak zaměřena na odstranění a potlačení příznaků, jako spíše na zlepšení celkového zdravotního stavu pacienta. Preparáty jsou vybírány s přihlédnutím k mnoha faktorům, individuálně, podle konstitučního typu pacienta.

Chirurgická operace

Potíže projevující se svěděním v uších se z velké části odstraňují konzervativními metodami. Pokud nemluvíme o rostoucím novotvaru, který se v počátečních fázích vyvíjí asymptomaticky, ale zabírá místo ve zvukovodu, brání volnému odtoku síry, která způsobuje svědění. Nádory se doporučuje léčit radikálními metodami. S volným přístupem a malými rozměry se používá kryodestrukce, rádiové a laserové zařízení, škrábání, nicméně hlavní metodou zůstává otevřená chirurgie.

Při komplikacích hnisavého zánětu středního ucha a šíření infekce uvnitř se v bubínku provede řez, který zajistí volný tok hnisu.

Instrumentální odstranění sirných zátek (kyretáž, vakuová aspirace) není chirurgickou léčbou. Takové manipulace se provádějí v přítomnosti perforace ušního bubínku, protože mytí je v tomto případě kontraindikováno.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.