^

Zdraví

A
A
A

Svědění v uších: příčiny, diagnóza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.07.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Touha podrbat se v uchu není tak vzácná. Téměř okamžitě si to nedobrovolně uvědomíme, někdy aniž bychom tomuto jednání přikládali důležitost. Nejčastěji je taková reakce způsobena kouskem síry, který se dostal až k samému okraji zvukovodu. Je docela přijatelné jej odstranit špičkou prstu, po kterém nepohodlí okamžitě přejde. Ale někdy se svědění v uších stává rušivým, cítí se hluboko uvnitř, doprovázené přetížením uší a způsobuje neustálé nepohodlí. To jsou již patologické příznaky. Nepokoušejte se je odstranit pomocí vatových tamponů nebo jiných zařízení, opláchněte si ucho proudem vody z velké injekční stříkačky. Takovými způsoby můžete situaci jen zhoršit a dokonce ztratit sluch. Musíte navštívit lékaře a zjistit původ nepohodlí.

Epidemiologie

Statistiky WHO ukazují, že více než 5 % světové populace je uznáno jako invalidní kvůli získané ztrátě sluchu nebo úplné ztrátě sluchu z důvodů, z nichž velké většině by se dalo předejít. Více než třetinu všech případů onemocnění uší tvoří otitis – zevní a střední ucho, čtvrtinu – plísňové infekce. Přibližně 5 % populace různého věku pravidelně navštěvuje zdravotnická zařízení za účelem odstranění sírových zátek ve světě. Kromě toho může ucho svědit i z jiných důvodů. Problém je tedy celkem častý.

Příčiny svědění v uších

V uších máme speciální žlázy (ceruminózní), které vylučují síru, světle hnědou látku, která je přirozeným lubrikantem, který plní ochranné funkce. Síra chrání zvukovod před vysycháním, likviduje se s ní prach, nečistoty, kapky vody, různé mikroorganismy a dokonce i drobný hmyz, který se dostane zvenčí. Když se usadí na lubrikantu, neproniknou dále, ale postupně se pohybují směrem k výstupu, což je usnadněno žvýkáním, polykáním a mluvením. Právě tuto hrudku síry přetrvávající na okraji lze periodicky pociťovat jako svědění u vstupu do zvukovodu. Ale vše, co se děje v rámci přirozené samočištění, nás většinou neštve. Ale nepříjemné svědění hluboko ve zvukovodu, kterého se nelze zbavit a abstrahovat, přináší značné nepříjemnosti.

Důvody pro to mohou být velmi různé. Například porušení výroby ušního mazání. Skutečnost, že se síra intenzivně hromadí v uších, ucpává ušní průchody, tvoří sirné zátky a způsobuje svědění, je způsobena její nadměrnou sekrecí a/nebo nedostatečným samočištěním, které jsou ohroženy pro osoby používající sluchadla, neodstraňují sluchátka z uší, starším lidem, ale i těm, kteří si uši pravidelně čistí vatovými tyčinkami. Navíc taková anatomická vlastnost, jako je zúžený nebo zakřivený zvukovod, také přispívá k tvorbě akumulace síry i při její normální sekreci.

Nízká produkce síry vede k přesušení epitelu zvukovodu, tvorbě mikrotrhlin v něm, což samo o sobě může způsobovat nepohodlí a navíc zvyšuje riziko infekce.

Nejčastější infekcí, která způsobuje svědění v uchu, je plíseň. Nejčastěji je postižena vnější část zvukovodu. U lidí je otomykóza ve většině případů způsobena houbami rodu Aspergillus (ušní aspergilóza)  [1] a  Candida  (ušní kandidóza). Jiné patogeny se vyskytují mnohem méně často. Můžete se nakazit, když se kontaminovaná voda dostane do ucha, poškrábe ho špinavýma rukama nebo tvrdým předmětem (zápalka, vlásenka). Původci houby žijí s námi všude, takže trauma epitelu zvukovodu, přítomnost mikrotrhlin v něm výrazně zvyšuje pravděpodobnost infekce, zejména v kombinaci s masivní invazí. Často se mykóza vyskytuje po dlouhodobé léčbě antibakteriálními ušními kapkami na pozadí ničení užitečné bakteriální mikroflóry. [2]

Infekční agens jsou nejen houbového původu, ale také bakteriální, virové. Často je svědění v uchu po zánětu středního ucha, který vznikl jako komplikace chřipky, SARS, tonzilitidy, sinusitidy. Může být příznakem erysipelu – infekce kůže obličeje v oblasti ucha β-hemolytickým streptokokem-A. [3]

Osoby se sníženou imunitou jsou nejvíce náchylné k infekci různými infekcemi.

Svědění ve zvukovodu může projevovat alergii nebo  kontaktní dermatitidu , může se objevit u pacientů s neinfekčními dermatózami (lupénka, ekzém).

Chronická systémová onemocnění se mohou projevit takovým příznakem, jako je svědění v uších. Suchost povrchu kůže ve zvukovodu se vyskytuje u lidí se sníženou funkcí štítné žlázy. Porucha hormonální rovnováhy vede k narušení práce jiných orgánů, a tedy i metabolismu.

Xeróza může indikovat  diabetes mellitus . Při tomto onemocnění dochází k vysychání kůže v důsledku trofických poruch způsobených intoxikací spojenou s hyperglykémií. Vylučovací orgány si s likvidací toxinů neporadí a na tento proces je napojena kůže.

Svěděním v uších může tělo signalizovat nedostatek vitamínů a minerálních látek, k čemuž dochází po delším dodržování dietních omezení ve stravě.

Často je to svědění v uších, které se stává nejnápadnějším a nejbolestivějším projevem časného nárůstu intoxikace. Navíc hromadění toxinů v kůži a touha škrábat se v uchu mohou být spuštěny chronickým selháním ledvin a / nebo jater.

Takovým příznakem se mohou projevit i parazitické invaze, například giardiáza komplikovaná dyskinezí nebo zánětem žlučových cest.

Otokarióza - infekce ušním roztočem se v našem klimatickém pásmu vyskytuje zřídka. Člověk se nemůže nakazit těmi klíšťaty, která parazitují v uších koček a psů. Ušní roztoč u lidí je hmyz přivezený nejčastěji z cesty do asijských zemí (Indie, Thajsko a další), kde na své oběti čekají malí parazité, kteří se ukrývají na zelenině a ovoci, listech stromů. Větší klíšťata žijí v našich zeměpisných šířkách, ale nelze úplně vyloučit jejich pronikání do ucha, jako jakýkoli jiný hmyz, například mravenec. I když se to moc často nestává.

Demodex  , roztoč, který parazituje na mazových žlázách (Demodex brevis) a vlasových folikulech (Demodex folliculorum) pokožky obličeje, se může usadit i u vchodu do zvukovodu a způsobovat svědění v boltci. Tento parazit se živí kožním mazem a preferuje oblasti pokožky bohatě zásobené mazovými žlázami. Uši nejsou, takže touha poškrábat je pravděpodobně nebude prvním příznakem demodikózy.

Často se v uchu objevuje svědění od kousnutí komára nebo jiného pijavice krve. Je pochybné, že hmyz vletí hluboko do ucha, ale jeho kousnutí může způsobit alergie a bude svědit nejen v místě kousnutí zvenčí, ale hluboko ve zvukovodu.

Při neurologických onemocněních může být svědění v uších. Jeho psychogenní povaha se předpokládá, pokud vyšetření neukazuje na patologické změny spojené s infekcí, v uších nejsou nalezeny zánětlivé procesy, poranění, olupování nebo sírové zátky.

Akutní respirační virové infekce provází kašel a rýma. Svědění v uších při nachlazení (jak často nazýváme SARS) je však také možné. Ucho, krk a nos spolu úzce souvisí a ne nadarmo je ošetřuje stejný specialista. Zvukovod je bohatý na reflexogenní receptory. Spousta lidí tam má spouštěč kašlacího reflexu, jsou to oni, kdo začnou kašlat, když se snaží "zavrtat" hluboko do ucha. Zpětnou vazbu lze vysledovat při nachlazení: kašel - a svědění v uchu.

Rýma také vede k ucpání a svědění ve zvukovodu. Otok a hromadění hlenu v nosních průchodech a dutinách stlačuje Eustachovu trubici, která spojuje nosohltan a střední ucho, což vede k nepohodlí. Při nachlazení v uchu se navíc zvyšuje produkce ochranného tajemství, imunitní systém reaguje zvýšením lymfatických uzlin nosohltanu, což také přispívá k ucpání a svědění v uších.

Již je jasné, že rizikové faktory svědění v ušní skořápce se mohou lišit, stejně jako patogeneze výskytu tohoto příznaku, proto pochopení povahy jeho výskytu pomůže zbavit se nesnesitelného nepohodlí, pro které potřebujete kontaktovat specialisty. Koneckonců, bez kvalifikované diagnostiky a léčby může mnoho onemocnění vést k poškození sluchu až k jeho úplné ztrátě.

Symptomy svědění v uších

Neustálá touha poškrábat se ve zvukovodu, obvykle doprovázená dalšími projevy - zvonění v uších, hluk, přetížení, bolestivost, ztráta sluchu, je vážným důvodem pro vyšetření ve zdravotnickém zařízení, protože s takovými příznaky se mohou projevovat různé patologie. Pouze odborník může přesně odpovědět na otázku o příčině nepohodlí.

Přesto již první známky potíží mohou napovědět, jakým směrem je vhodné hledat příčinu nepohodlí.

Neustálé silné svědění uší zvenčí snad svědčí o alergické reakci na kontakt s novým šamponem, čepicí z nevhodného materiálu, novou barvou na vlasy, špatně vymáchaným povlečením, kousnutím hmyzem sajícím krev. Takové příznaky na konci slunečného dne stráveného venku mohou naznačovat, že máte spálenou kůži na uších, a pokud byl den větrný, pak byl větrný. Uši mohou také omrznout, v teplé místnosti je začnou svědit. Kromě svědění se objeví další příznaky, zejména zrudnutí kůže a otok. Alergie může být nejen kontaktní. Svědění kůže kdekoli může pocházet z neznámého jídla nebo drogy.

Pokud jste neustále v místnosti se zvýšenou suchostí vzduchu a zároveň pijete málo vody, vaše pokožka se začne vysušovat. Uši naopak mohou svrbět více, protože je většinou nic nechrání a kromě sucha v místnosti jsou vystaveny nepříznivým vlivům prostředí. V tomto případě je nepravděpodobné, že by se kůže na uších „spálila“, pokud je nečešete. Spíše dojde k olupování, kůže ztenčí a "pergamen". Navíc při dehydrataci budete mít často žízeň.

Svědění mimo zvukovod v kombinaci s pocitem plnosti a určitou lokální hypertermií může být prvním příznakem otitis externa ("ucho plavce"). Většinou při vniknutí špinavé vody infikované bakteriemi dojde k postižení jednoho ucha, u kterého došlo k poškození epitelu, možný je však i oboustranný zánět zevního zvukovodu. Zevní otitis není vždy infekčního původu. Zánět se může vyvinout poté, co se chlorovaná voda z bazénu dostane do ucha (jako reakce na přítomnost chlóru). Dlouhé koupání, studený vzduch na souši může způsobit celkovou hypotermii, která v součtu skončí zevním zánětem středního ucha. S rozvojem onemocnění je možná určitá porucha sluchu, hypertermie a bolestivost.

Xeróza (suchá kůže) jakékoli etiologie, která se vyskytuje u chronických metabolických poruch, se může projevit jako neustálé silné svědění vnějšího povrchu uší, vzrušujícího a zvukovodu. Doprovodné příznaky zároveň napovídají, ve kterém orgánu patologický proces dozrává. Renální svědění je doprovázeno tupou bolestí v dolní části zad nebo mírně nižšími, dysurickými poruchami; jaterní - chuť hořkosti v ústech, nevolnost, říhání s vůní zkažených vajec, nažloutlý odstín kůže a skléry očí, tíže nebo bolest pod pravým žebrem, výskyt nahnědlých jaterních skvrn na kůži. Diabetici mohou po jídle pociťovat slabost, žízeň, změny hmotnosti a rozmazané vidění. Častá nachlazení a další infekce na diabeticích prostě ulpívají. Při hypotyreóze dochází k otoku sliznic ucha, krku a nosu a zhoršení jejich průchodnosti, zhrubnutí hlasu, pomalosti – pacient prostě „spí za pochodu“, snížení všech funkcí – tep, hybnost. Trávicího traktu, hypotermie, hypotenze, anémie. Stojí za zmínku, že u systémových patologií může být a bude svědění v uších znatelnější než na jiných místech, ale bude trpět celý povrch kůže, navíc se zhorší kvalita nehtů a vlasů. Ztratí elasticitu a stanou se matnými, křehkými. Všudypřítomná slabost bude připomínat zhoršení celkového zdravotního stavu.

Psychogenní svědění může být na jednom místě, nebo jej lze pozorovat na více místech. Pacient si může stěžovat na různé klinické příznaky, ale fyzikální a instrumentální vyšetření a analýzy obvykle nepotvrdí přítomnost patologického procesu odpovídající potížím.

Svědění v krku a uších může být příznakem mykózy nosohltanu. Současně je v krku patrný bělavý povlak, z úst je cítit kyselý zápach a může se objevit tekutý výtok z uší. Plísňová infekce krku se také nazývá plísňová angína - zatímco hrdlo bolí, může se zvýšit teplota a pacientova pohoda se může výrazně zhoršit.

Dutina ústní, hrdlo a ucho mohou být infikovány různými patogeny. Nejčastěji se infekce vyskytuje ve vodě, zejména ve stojaté vodě. V tomto případě je často pociťováno svědění oblohy a v uších. Obloha se stává edematózní hyperemickou nebo s bělavým povlakem, v závislosti na patogenu. Chcete-li to identifikovat, musíte předat nátěr k analýze.

Alergická reakce z dýchacích orgánů se většinou neomezuje jen na jeden, každý trpí v té či oné míře: svědění, otoky sliznic, čirý výtok, dokonce i zvýšení tělesné teploty může být komplexním projevem reakce z přecitlivělosti..

Někdy svědění v krku a uších doprovází nástup ARVI, s dehydratací v důsledku sucha, kůže a sliznice svědí na různých místech, nicméně taková poměrně jasná lokalizace naznačuje, že příčina je také spojena s poškozením orgánů ORL.

Bolest a svědění v levém, pravém uchu, tedy v jakémkoliv, přinejmenším vylučuje systémová onemocnění. S největší pravděpodobností se může jednat o akutní zánět středního ucha, který je často komplikován předchozím infekčním onemocněním. Intenzivní vystřelující bolest, přetížení, ztráta sluchu je většinou pociťována na jedné straně. Edém zvukovodu přispívá k hromadění síry, jejíž sekrece se zvyšuje. Ucho svědí hluboko uvnitř, pokusy o dotek způsobují zvýšenou bolest. Akutní zánět středního ucha je ve většině případů doprovázen zvýšením teploty na 39℃ a více.

Bolest a svědění v jednom uchu mohou být příznaky otomykózy. Svědění a překrvení se vyskytuje v počáteční fázi onemocnění. Zánětlivý proces vede k otoku zvukovodu, odmaštění jeho povrchového epitelu, ztrátě sluchu. V akutním stadiu se připojuje bolest a výtok z ucha se specifickým zápachem, obsahující deskvamované krusty epidermis a úlomky houbového mycelia. Lymfatické uzliny mohou otékat pod čelistí, klíčními kostmi a zadní částí krku. Přidávají se celkové příznaky - slabost, poruchy spánku, hypertermie.

Bolest a svědění v jednom uchu mohou být důsledkem traumatického poranění - kousnutí hmyzem, požití cizího tělesa, vaskulární poruchy související s věkem, neustálé jednostranné vystavení hluku a také psychogenní povahy.

Svědění a suchost v uších, kromě výše popsané xerózy, spojené s chronickými onemocněními nebo dehydratací, může naznačovat počáteční fázi plísňové infekce. Plísně, usazující se na pokožce, přispívají k jejímu odmašťování, suchost vede k loupání. Později se připojí další známky mykózy, zejména se objeví sekrety, kterými tělo ze zvukovodu vyloučí odumřelé částečky kůže a úlomky plísňového mycelia.

Svědění v uších a loupání může být příznakem dermatózy - lupénky, ekzému. Seboroická dermatitida je často lokalizována ve zevním zvukovodu a za ušními záhyby. Častěji je postižena také pokožka hlavy, někdy je však jediným projevem tohoto onemocnění vnější zánět středního ucha. Onemocnění je charakterizováno dlouhým recidivujícím průběhem. V teplé sezóně pacienti obvykle přecházejí do remise a s prvním podzimním nachlazením dochází k exacerbaci. Mírné formy se vyznačují odlupováním, mírným zarudnutím a svěděním. V závažnějších případech začíná relaps vyrážkou malých folikulů, přecházejících do většího erytému s jasnými hranicemi, kulatými nebo oválnými, na kterých se tvoří mastné tlusté krusty. V místech vyrážek kůže svědí.

Celiakie (nesnášenlivost lepku) je vzácné autoimunitní onemocnění, které má mnoho příznaků, někdy se projevující jako mučivé svědění v uších a jejich loupání.

Pokud se v uších objeví krusty a svědění, pak může být důvod zcela neškodný, související s hygienou, navíc jak s úplným zanedbáním péče o uši, tak se zaujatým prováděním hygienických postupů.

Svědění v uších a překrvení - s takovými příznaky může začít otomykóza, další příznaky se objeví o něco později. V přítomnosti sírové zátky v uchu jsou obvykle pociťovány právě takové příznaky a jiné se obvykle neobjevují. Svědění ve zvukovodu a překrvení mohou naznačovat rozvoj otitis externa. Navíc se v uchu zahřeje, později se dostaví bolest při žvýkání, ztráta sluchu, horečka.

Alergické reakce na vdechování dráždivých látek se mohou projevit svěděním v nose a uších. Mohou to být výpary a prach z pracího prášku, vůně parfému nebo kolínské vody, kosmetika a další těkavé látky. Současně nos obvykle leží, objevuje se hojný průhledný výtok, oči zčervenají a vodnaté a svědí v krku. Svědění v uších a očích je také nejspíše projevem alergie na těkavé látky. Podobné příznaky mohou doprovázet vývoj virové infekce. Bude následovat kašel, rýma, horečka. Nelze vyloučit ani infekci plísní nebo bakteriální infekci s takovými příznaky.

Svědění a výtok v uších mohou být příznaky různých patologií. Zakalené, šedavé nebo žlutozelené skvrny jsou s největší pravděpodobností příznaky plísňové nebo bakteriální infekce. Mohou mít různou konzistenci, někdy při akutnějším a pokročilejším procesu jednoduše „tečou“ z ucha. Stává se, že výtok je detekován pouze při čištění ucha vatovým tamponem nebo turundou. Pacient navíc většinou začne na postižené ucho hůře slyšet, je v něm hluk, může se objevit bolest. Při hnisavé otitidě - vystřelující bolest, vysoká horečka, otok. Palpace v místech nejbližších lymfatických uzlin obvykle způsobuje bolest.

Transparentní výtok je pozorován s alergiemi na vnější zvukovod nebo poškozením celistvosti tympanické membrány. Ve druhém případě jsou stížnosti charakteristické, že v uších je tekutina a svědění. Tyto příznaky svědčí o hromadění exsudátu ve středoušní dutině (zánět středního ucha bez známek zánětu).

Při zlomenině spodiny lebeční může ze zvukovodu vytékat mozkomíšní mok, i když v takových případech jsou příznaky velmi závažné (je nepravděpodobné, že by jeho hlavním projevem bylo svědění a tekutina v uších).

Krvavý výtok z ucha obvykle naznačuje poranění nebo novotvar.

Někdy má síra velmi tekutou konzistenci, nahnědlý vydatný výtok může být známkou její hypersekrece.

Téměř ve všech popsaných případech lze pozorovat svědění a tinnitus. To je způsobeno tím, že zvukovod je ucpaný sírou nebo hnisem, cizím tělesem nebo je značně zúžený otokem. Hluk může připomínat zvuk mušle přitisknuté k uchu, nebo může být velmi hlasitý a cítit se jako hvizd větru, zvonění nebo řev a být doprovázen dalšími již zmíněnými příznaky.

Svědění v hlavě a uších - takové klinické příznaky mohou být způsobeny přesušenou kůží z různých důvodů: od častého šamponování sušícími šampony až po systémové patologie. V tomto případě je pozorován suchý peeling kůže, lupy na hlavě. Může být suchá: s nedostatečnou vlhkostí, beri-beri, psoriázou. Vlasy zároveň blednou, ztrácejí zdravý lesk a stávají se křehkými, na konečcích sestříhanými. Na kůži se mohou objevit vyrážky.

Lupy mohou být mastné. Seboroická dermatitida, způsobená nadprodukcí kožního mazu, je charakterizována tvorbou hustých zrohovatělých krust a svěděním. Nejčastěji lokalizované na pokožce hlavy, zachycující vnější zvukovod a oblast za ušima.

Svědění v hlavě a uších může znamenat alergickou dermatitidu. Takovou reakci může způsobit jakýkoli produkt péče o vlasy, trvalá, nový klobouk, špatně vymáchaný povlak na polštář, exotické jídlo, droga a mnoho dalšího.

Paraziti: vši, roztoči (Demodex folliculorum), bakteriální, plísňové, alergické ekzémy, zanedbání hygieny i při absenci parazitární invaze vede k tomu, že svědí hlava a uši.

Svědění v uších je nejvýraznější v noci a téměř v každém případě a zvláště alergické. Denní doba není diagnostickým ukazatelem a není charakteristickým příznakem.

U těhotných žen, doslova od prvních dnů, začíná docházet k silné restrukturalizaci těla. Za prvé, imunita oslabuje a na tomto pozadí můžete „vyzvednout“ houbovou nebo bakteriální infekci.

Nastávající maminka se stává citlivější na mnoho dráždivých látek a svědění v uších během těhotenství může být projevem alergické reakce.

V posledním trimestru těhotenství může být svědění kůže způsobeno stagnací žluči.

Důvody mohou být různé - stejná sirná zátka nebo beriberi. Ale samoléčba těhotné ženy je přinejmenším krátkozraká. Musíte svůj problém probrat s lékařem, případně podstoupit vyšetření a nechat se léčit pod jeho dohledem.

Svědění v uších dítěte je nejčastěji způsobeno hrudkou síry, kterou je nutné odstranit z okraje zvukovodu, ale pouze tam, kde je to vidět očima. V žádném případě by si dítě nemělo čistit uši vatovými tyčinkami, a to ani tzv. Dětskými.

Uši jsou samočistící systém, i voda, která se zdravým dětským uším při koupání dostane, se sama vylévá. Maximálně, co lze po koupeli udělat, je osušit vnější stranu ucha ručníkem.

Dítě může kousnout hmyz do ucha. V takovém případě můžete najít místo kousnutí a ošetřit ho bepanthenem nebo záchranářem.

Paraziti, jako jsou vši, se mohou objevit u dítěte, zejména u dítěte navštěvujícího mateřskou školu. Nedělejte si z toho příliš složité. V civilizovaném světě už přišli se speciálním termínem „prosperující vši“. Moderní vši se přizpůsobily sanitaci a hygieně. Dokonce prý preferují čisté a ne příliš husté vlasy. Ostatně ne nadarmo nabízejí lékárny řadu léků na pedikulózu, včetně těch z dovozu.

Neustálé svědění v uších dítěte může být příznakem infekce, nutričních chyb, zranění, zánětu středního ucha a zcela dospělých onemocnění. Pokud tedy nenajdete hrudku síry, vši nebo kousnutí od komára, měli byste se poradit s lékařem.

Komplikace a důsledky

Je nemožné ignorovat neustálé svědění v uších. Takové nepohodlí přináší do našich životů příliš mnoho nepříjemností. Navíc může být příznakem vážných onemocnění, a to jak přímo uší, tak dalších životně důležitých orgánů.

Zvláště nebezpečné je odstranit sírovou zátku improvizovanými prostředky - sponkami do vlasů, párátky, vatovými tyčinkami, které se často nazývají špunty do uší. Neodborné jednání často vede k různým komplikacím. Pomocí vatového tamponu můžete často zatlačit nahromaděnou síru hluboko do zvukovodu nebo jej ještě více zahustit, zlomit bubínek a poškodit vazy řetězu kůstek.

Svědění v uších, způsobené suchým vzduchem, hypersekrecí síry, psychogenními příčinami, přímo neohrožuje sluchové orgány, ale vytváří nepohodlí a způsobuje neustálou touhu poškrábat ucho. Toto působení totiž zvyšuje pravděpodobnost mikrotraumat a infekce. Takže i nevinné, na první pohled, příčiny svědění vyžadují vážný postoj.

Včasná nebo nesprávná léčba zánětu středního ucha, mykózy ucha může vést k perforaci bubínku a částečné nebo úplné ztrátě sluchu. Infekce vnějších struktur vypadají zpočátku neškodněji a lze je zcela vyléčit. Pokud však nejsou opatření přijata včas, pak se zánětlivý proces rozšíří do vnitřních struktur ucha - "ucho plavce" se přemění na zánět středního ucha. Ve zvukovodu jsou vytvořeny příznivé podmínky pro reprodukci houbové flóry. Je teplo, tma a vlhko. Infekce se může rozšířit do dalších orgánů ORL, kostí lebky (akutní mastoiditida), mozkových struktur.

Včas neodhalená systémová patologie, jejímž projevem bylo svědění ve zvukovodu, se může stát těžkým chronickým onemocněním, příčinou invalidity a dokonce předčasné smrti.

Diagnostika svědění v uších

K určení příčiny tohoto nepohodlí je nutné komplexně vyšetřit především sluchové orgány. Lékař naslouchá stížnostem pacienta, předepisuje potřebné testy - nutně se odebírá nátěr výtoku ze zvukovodu, aby se vyloučila / potvrdila přítomnost houbové nebo bakteriální flóry. Klinický krevní test může indikovat přítomnost zánětlivého procesu (zvýšená ESR), alergickou reakci nebo parazitární invazi (eozinofily), změny imunitního stavu (lymfocyty, leukocytóza). Změna jiných indikátorů může naznačovat přítomnost potíží v těle. Při podezření na chronická onemocnění lze objednat krevní testy na cukr, hormony štítné žlázy, jaterní testy, hladinu kreatininu a močoviny. Při podezření na poruchu funkce ledvin jsou předepsány obecné a specifické testy moči.

Vyšetření ucha (otoskopie) se provádí pomocí ušních trychtýřů, které umožňují vizualizaci zevního zvukovodu (optické), bubínku, kontrolu jeho celistvosti a pohyblivosti (pneumatický Sigleův trychtýř). Pro kontrolu slouží také čelní reflektor a ušní sonda. Při podezření na ztrátu sluchu se provádí audiometrie.

Optická endoskopie je moderní metoda pro studium vnitřních struktur ucha a nosohltanového ústí Eustachovy trubice.

K identifikaci systémových onemocnění, které se projevují takovým příznakem, jako je svědění v uších, lze předepsat konzultaci lékařů jiných specializací a jakoukoli instrumentální diagnostiku.

Na základě výsledků vyšetření se provádí diferenciální diagnostika k identifikaci příčiny patologie a předepsání účinné léčebné strategie.

Kdo kontaktovat?

Léčba svědění v uších

Více o léčbě se dočtete v publikaci Léčba svědění uší .

Prevence

Hlavní metodou prevence tvorby voskových zátek je správná ušní hygiena. Je to samočistící orgán. Nemusíte lézt do zvukovodu pomocí vatových tamponů a dalších zařízení. Vnější část ucha postačí omýt mýdlem a vodou (šamponem) a osušit ručníkem.

Abyste se vyhnuli barotraumatu, je nutné se správně vysmrkat, střídavě sevřít jeden nosní průchod a druhý uvolnit od hlenu.

Včas léčit onemocnění orgánů ORL, vyvarovat se poranění uší, zamezit vnikání dráždivých látek do ucha - chránit je individuální gumovou čepičkou před chlorovanou vodou v bazénu, nosit čepici při práci v prašné místnosti, při nákupu si otestovat nová značka barvy na vlasy atd.

Chraňte pokožku uší před sluncem, mrazem a dalšími vnějšími vlivy. Sluchátka nepoužívejte neustále, udržujte je v čistotě a pravidelně otírejte části, které přicházejí do styku s pokožkou zvukovodu, antiseptikem.

Posilte svůj imunitní systém zdravým životním stylem a správným stravováním.

Pokud se u vás objeví nepříjemné pocity, poraďte se s lékařem a zjistěte jejich příčinu.

Předpověď

Příčiny, které způsobují svědění v uších, nejsou v drtivé většině smrtelné. Při včasné návštěvě lékaře je docela možné zbavit se nepříjemných pocitů.

V pokročilých a komplikovaných případech může dojít ke zhoršení sluchu až k jeho úplné ztrátě.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.