^

Zdraví

Demodecózní analýza

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Demodikózu lze potvrdit pouze laboratorními testy. Analýza demodikózy spočívá v odhalení parazitických mikroorganismů na oblastech pokožky nebo v sekreci vlasových folikulů.

K identifikaci roztočů se provádí škrábání, které netrvá dlouho a je prováděno dermatologem nebo kosmetologem.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Indikace

Analýza demodikózy je předepsána, pokud jsou podezření na infekci parazitů. Onemocnění je způsobeno subkutánním roztočem z rodiny demodexů, který se usazuje v mazových žlázách, vlasových folikulích a podává sebakteriální sekreci.

Symptomy onemocnění jsou zčervenání kůže, dilatované krevní cévy, kožní peeling, svědění. Při porážce řas je silné svědění, otoky, ráno je pacient trápěn viskózní látkou na očích apod.

Příprava na analýzu demodikózy

Analýza demodikózy je nezbytná pro identifikaci roztoče a určení jeho typu.

Před tím, než lékař provede škrábání z kůže nebo řas, nemůžete tři dny vypláchnout, použijte make-up a nepoužívejte žádné masti a krémy po dobu 10 dnů.

Stojí za zmínku, že Demodexes nesnášejí ultrafialové světlo v ranní a odpolední úkrytu v hlubokých vrstvách kůže, stále blíže k povrchu ve večerních hodinách av noci.

Tato vlastnost parazitů hraje v analýze velkou roli, jelikož v případě, že se škrábání odebírá, když se parazit skrývá v hlubokých vrstvách, analýza nemůže ukázat nic a nebude možné stanovit správnou diagnózu.

Téměř všechny laboratorní testy probíhat pouze v dopoledních hodinách, to je důvod, proč i po opakovaném dary Demodex neukazují, že zhoršuje kůži a vede k aktivnímu šíření parazita.

Abyste se vyhnuli chybám, je nejlepší předat analýzu po 6-7 hodin (můžete najít dermatology nebo kosmetičky, kteří se nyní dohodli na provedení studie).

Jak předat analýzu demodikózy tváře?

Analýza demodikózy obličeje spočívá v vyšetření kožních částic z postižených oblastí.

Lékař používá skalpel nebo oční lžičku, která oškrabá částice epidermis, postižené onemocněním, také pro studium v laboratoři může být přijata obsah akné.

Okamžitě po plotu lékař umístí částice kůže na sklo s 10% alkalickým roztokem a studie pod mikroskopem.

Studie trvá asi 15 minut, pozitivní diagnóza se provádí při identifikaci larv, klisen a prázdných skořápků. Stejně jako u studií řas, když jsou detekovány pouze prázdné skořápky, je nutná druhá analýza.

Kdo kontaktovat?

Krevní test na demodikózu

Hlavním prostředkem pro detekci demodexu je studium řas, oblasti epidermis pro přítomnost klíštěte a jeho životně důležitých produktů (larvy, vejce, prázdné skořápky). Celková krev přiřazeno standardní, stejně jako u jiných onemocnění, bude to odhalí celkový stav pacienta a stanovit související onemocnění (anémie, zánět, bakteriální infekce, alergických, parazitická onemocnění, atd.).

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Analýza řas pro demodikózu

Zkouška pod mikroskopem s řasami je hlavní metodou pro detekci demodexu a potvrzení diagnózy.

Pro analýzu lékař potřebuje několik řasy pacienta (obvykle užívá pro 4 řasy s horní a dolní oční víčka), které jsou umístěny ve speciálním roztoku (alkalická nebo glycerol) a zkoumány pod mikroskopem.

Pokud jsou na řasy, vejce nebo larvy, prázdné skořápky zjištěny vzorky parazitů, pak odborník dospěje k pozitivnímu výsledku.

Jsou-li zjištěny pouze prázdné skořepiny, je nutná druhá analýza.

Také analýza demodikózy pomáhá určit typ klisen, protože léčba závisí na tom a jeho trvání.

Nejdelší léčebný proces pro detekci Demodex brevis (krátkozraké klíště)

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Kde mohu provést analýzu demodikózy?

Analýzu demodikózy lze provést téměř ve všech laboratořích. Obvykle se k těmto testům řídí lékař, může doporučit i laboratoř.

V řadě laboratoří se tato analýza provádí nezávisle. Pacient musí na postiženou oblast lepit lepicí pásku, nejlépe v noci. Ráno by měla být tato páska vložena mezi dvě sklenice (vydaná v laboratoři) a co nejdříve ji přenesena do laboratoře. Stejně jako v ostatních případech tento přístup neumožňuje poprvé zjistit onemocnění.

Analýza demodikózy může identifikovat příčinu svědění, odlupování a zarudnutí na kůži. Bohužel dnes neexistuje žádná metoda, která by poprvé umožnila identifikaci onemocnění, a v některých případech musí pacient opakovaně odebrat škrábání.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.