Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Otolaryngolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.02.2020

Otolaryngolog je doktor, který léčí onemocnění ORL. Lékařská práce je spojena s orgány sluchu a zápachu, stejně jako s hlavou, krkem a krkem. Podívejme se na zvláštnosti práce otolaryngologa, na jaké choroby se ošetřuje lékař a kdy se s ním zachází.

Otolaryngolog je lékař, který se specializuje na diagnostiku a léčbu různých onemocnění, které jsou spojeny s orgány ORL, to jsou uši, krk, hlava, nos, krk. Zdraví orgánů ORL má zvláštní význam, protože uši, nos a krk vytvářejí křižovatku dýchacích a zažívacích traktů. Tyto orgány nejprve reagují na působení různých druhů cizích agens, alergenů, bakterií a patogenních virů.

Zánětlivé procesy, které jsou nejčastěji příčinou onemocnění orgánů ORL, mohou být u dětí i dospělých. Pravidelně časté onemocnění orgánů ORL svědčí o problémech s imunitním systémem. Slabá imunita postrádá viry, které nejprve zasáhly uši, krk, nos. Při absenci správné léčby se virus rozšiřuje po celém těle a v některých případech má nezvratné následky.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je otolaryngolog?

Kdo je otolaryngologist - lékař, který se zabývá výzkumem a léčbě nemocí, které mají vliv na nos, krk, uši, krk, hrtan, průdušnice a nachází se v blízkosti anatomické oblasti. Také otolaryngolog se zabývá diagnostikou a prevencí onemocnění orgánů, patologií a poruch ENT.

Zánětlivé onemocnění orgánů ORL výrazně oslabují imunitní systém a negativně ovlivňují práci celého organismu. Pokud neznáte onemocnění ORL, pak se rozvinou do chronických onemocnění. Nesprávná léčba může rovněž způsobit patologické a chronické onemocnění, a to jak u výše uvedených orgánů, tak celého organismu.

Kdy mám jít na otolaryngologa?

Když je třeba se obrátit na otolaryngologa - otázku, která se zajímá o lidi s problémy s OBO těla. Pokud máte alespoň jeden z následujících příznaků, musíte vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

 • Nemoci uší - pokud máte pocit mírného brnění v jednom uchu, slyšíte špatně nebo vás narušuje vypouštění síry z ucha, okamžitě se poraďte s otolaryngologem. Pamatujte, že čím déle zpomalíte výlet lékaři, tím závažnější jsou důsledky dokonce i nejvíce frivolní nemoci.
 • Zánětlivá onemocnění hrdla - zpravidla je to hlavní důvod pro kontakt otolaryngologa. Pokud často trpíte tonzilitidou, máte purulentní tonzilitidu, máte problémy s hrtanem nebo štítnou žlázou, požádejte o radu a kompletní léčbu pro jejich.
 • Trpíte dušnost dýchání nosem, máte časté závratě, poruchy spánku, těžké chrápání, poruchy růstu obličejového skeletu, nebo low-horečkou a, pak budete potřebovat nápovědu otolaryngologist.

Jaké testy mám vzít, když půjdu do otolaryngologa?

Chystáte se s Laurem scházet, pak zvážíme, jaké testy musíte provést, když se obrátíte na otolaryngologa. Představujeme vám standardní soubor testů:

 • Plodiny a výtěry - od nosohltanu, nosu a krku po meningokoky, stafylokoky, streptokoky na mikroflóře.
 • Užívání materiálu z maxilárních dutin, mandlí, výtok z ucha.

Pro úplnou diagnózu onemocnění může otolaryngolog předepsat řadu dalších testů, které pomohou identifikovat příčiny nemoci a účinné metody léčby.

Jaké diagnostické metody používá otolaryngolog?

K určení nemoci a stanovení správné léčby provádí každý lékař řadu diagnostických metod. Podívejme se na diagnostické metody, které používá otolaryngolog. 

 • Počítačová tomografie je rentgenová metoda, která umožňuje získat vrstvený obraz orgánů a tkání.
 • Ultrazvuk se používá k diagnostice tkání v důsledku ultrazvukových vln. Výhodou této metody je, že nemá negativní účinek a lék na tělo.
 • Audiometrie a Rhinoscopy.
 • Endoskopické metody jsou nejpřesnější diagnostické metody, které dokáží přesně určit nemoc. Chcete-li provést diagnózu pomocí této metody, vezměte tkáň na biopsii.
 • Magnetická rezonance je další spolehlivá diagnostická metoda, která působí na tělo pomocí elektromagnetických vln založených na silném magnetickém poli.

Co dělá otolaryngolog?

Máte-li problémy s uší, nosem nebo krkem, musíte se s Laurou setkat. Podívejme se na to, co dělá otolaryngolog nebo lékař ORL.

 • Provádí diagnostiku onemocnění a předepisuje léčbu orgánů ORL.
 • Provádí chirurgické operace. Do kompetence lékaře patří chirurgická intervence s abscesy a hematomy v nosu nebo uchu. Otolaryngolog provádí propíchnutí maxilárního sinu, oplachování, otevření nádorů, odstranění polypů, hematomů.
 • Otolaryngolog provádí operace na krku, tj. Se zabývá adenotomií, tonsillektomií.
 • Lékař může provádět operace na uších a opravit polohu nosní přepážky. Otolaryngolog provádí operace zlepšující sluch, ovládá střední ucho.

Jaké nemoci jsou léčeny otolaryngologem?

Chystáte se na schůzku s otolaryngologem, pak potřebujete vědět, jaké nemoci ošetřuje otolaryngolog. Takže v kompetenci lékaře, léčení onemocnění ucha, hrtanu, nosu, maxilárního sinu, hltanu. Nemoci, které jsou léčeny otolaryngologist:

 • Problémy s nosofarynxem - rinitida (chronická, alergická, akutní), sinusitida.
 • Choroby hrdla jsou tonzilitida, tonzilitida, zánět žláz, včetně hnisavého.
 • Onemocnění uší - otitida, odstranění síranových zátek, serózní otitis a další nemoci.

Poradenství od otolaryngologa

Poradenství otolaryngologisty je aktuální doporučení pro zachování ideálního zdraví orgánů ORL. Představujeme vám nejúčinnější doporučení a rady otolaryngologa.

 • Udržujte vlhkost v místnostech - pro zachování ochranných funkcí těla by vlhkost v místnosti neměla být nižší než 45%. V opačném případě dochází k suchému a otevřenému přístupu k patogenům a bakteriím.
 • Zakalivaniya - tato metoda prevence a udržování zdraví umožňuje snadné setkání s chladem a bojem proti mikrobům. Pravidelná fyzická aktivita a cvičení jsou zárukou pohody a nálady.
 • Pokud zažíváte zima, pak je to signál těla o zánětlivých procesech. Nejčastěji je běžné nachlazení předchůdcem řady dalších složitějších onemocnění. K ochraně těla před běžným nachlazením podporuje imunitní systém, konzumuje vitamíny a vede zdravý životní styl.
 • Při příchodu chladného počasí je nutné chránit uši a krk před chladem. Nosit klobouk, a to vás ochrání před zánětem středního ucha. Tepláky a záněty žláz nebo hnisavé bolest v krku se necítí.

Otolaryngolog je kvalifikovaný odborník, který pomáhá při léčbě onemocnění orgánů ORL. Také otolaryngologist provádí chirurgické operace ke zlepšení zdraví nosu, krku, uší. Pravidelné vyšetření v otolaryngolóze poskytuje příležitost sledovat zdraví orgánů ORL a udržovat ji na vysoké úrovni.

trusted-source[4]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.