^

Zdraví

Otolaryngolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Otolaryngolog je doktor, který léčí onemocnění ORL. Lékařská práce je spojena s orgány sluchu a zápachu, stejně jako s hlavou, krkem a krkem. Podívejme se na zvláštnosti práce otolaryngologa, na jaké choroby se ošetřuje lékař a kdy se s ním zachází.

Otolaryngolog je lékař, který se specializuje na diagnostiku a léčbu různých onemocnění, které jsou spojeny s orgány ORL, to jsou uši, krk, hlava, nos, krk. Zdraví orgánů ORL má zvláštní význam, protože uši, nos a krk vytvářejí křižovatku dýchacích a zažívacích traktů. Tyto orgány nejprve reagují na působení různých druhů cizích agens, alergenů, bakterií a patogenních virů.

Zánětlivé procesy, které jsou nejčastěji příčinou onemocnění orgánů ORL, mohou být u dětí i dospělých. Pravidelně časté onemocnění orgánů ORL svědčí o problémech s imunitním systémem. Slabá imunita postrádá viry, které nejprve zasáhly uši, krk, nos. Při absenci správné léčby se virus rozšiřuje po celém těle a v některých případech má nezvratné následky.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je otolaryngolog?

Kdo je otolaryngologist - lékař, který se zabývá výzkumem a léčbě nemocí, které mají vliv na nos, krk, uši, krk, hrtan, průdušnice a nachází se v blízkosti anatomické oblasti. Také otolaryngolog se zabývá diagnostikou a prevencí onemocnění orgánů, patologií a poruch ENT.

Zánětlivé onemocnění orgánů ORL výrazně oslabují imunitní systém a negativně ovlivňují práci celého organismu. Pokud neznáte onemocnění ORL, pak se rozvinou do chronických onemocnění. Nesprávná léčba může rovněž způsobit patologické a chronické onemocnění, a to jak u výše uvedených orgánů, tak celého organismu.

Kdy mám jít na otolaryngologa?

Když je třeba se obrátit na otolaryngologa - otázku, která se zajímá o lidi s problémy s OBO těla. Pokud máte alespoň jeden z následujících příznaků, musíte vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

 • Nemoci uší - pokud máte pocit mírného brnění v jednom uchu, slyšíte špatně nebo vás narušuje vypouštění síry z ucha, okamžitě se poraďte s otolaryngologem. Pamatujte, že čím déle zpomalíte výlet lékaři, tím závažnější jsou důsledky dokonce i nejvíce frivolní nemoci.
 • Zánětlivá onemocnění hrdla - zpravidla je to hlavní důvod pro kontakt otolaryngologa. Pokud často trpíte tonzilitidou, máte purulentní tonzilitidu, máte problémy s hrtanem nebo štítnou žlázou, požádejte o radu a kompletní léčbu pro jejich.
 • Trpíte dušnost dýchání nosem, máte časté závratě, poruchy spánku, těžké chrápání, poruchy růstu obličejového skeletu, nebo low-horečkou a, pak budete potřebovat nápovědu otolaryngologist.

Jaké testy mám vzít, když půjdu do otolaryngologa?

Chystáte se s Laurem scházet, pak zvážíme, jaké testy musíte provést, když se obrátíte na otolaryngologa. Představujeme vám standardní soubor testů:

 • Plodiny a výtěry - od nosohltanu, nosu a krku po meningokoky, stafylokoky, streptokoky na mikroflóře.
 • Užívání materiálu z maxilárních dutin, mandlí, výtok z ucha.

Pro úplnou diagnózu onemocnění může otolaryngolog předepsat řadu dalších testů, které pomohou identifikovat příčiny nemoci a účinné metody léčby.

Jaké diagnostické metody používá otolaryngolog?

K určení nemoci a stanovení správné léčby provádí každý lékař řadu diagnostických metod. Podívejme se na diagnostické metody, které používá otolaryngolog. 

 • Počítačová tomografie je rentgenová metoda, která umožňuje získat vrstvený obraz orgánů a tkání.
 • Ultrazvuk se používá k diagnostice tkání v důsledku ultrazvukových vln. Výhodou této metody je, že nemá negativní účinek a lék na tělo.
 • Audiometrie a Rhinoscopy.
 • Endoskopické metody jsou nejpřesnější diagnostické metody, které dokáží přesně určit nemoc. Chcete-li provést diagnózu pomocí této metody, vezměte tkáň na biopsii.
 • Magnetická rezonance je další spolehlivá diagnostická metoda, která působí na tělo pomocí elektromagnetických vln založených na silném magnetickém poli.

Co dělá otolaryngolog?

Máte-li problémy s uší, nosem nebo krkem, musíte se s Laurou setkat. Podívejme se na to, co dělá otolaryngolog nebo lékař ORL.

 • Provádí diagnostiku onemocnění a předepisuje léčbu orgánů ORL.
 • Provádí chirurgické operace. Do kompetence lékaře patří chirurgická intervence s abscesy a hematomy v nosu nebo uchu. Otolaryngolog provádí propíchnutí maxilárního sinu, oplachování, otevření nádorů, odstranění polypů, hematomů.
 • Otolaryngolog provádí operace na krku, tj. Se zabývá adenotomií, tonsillektomií.
 • Lékař může provádět operace na uších a opravit polohu nosní přepážky. Otolaryngolog provádí operace zlepšující sluch, ovládá střední ucho.

Jaké nemoci jsou léčeny otolaryngologem?

Chystáte se na schůzku s otolaryngologem, pak potřebujete vědět, jaké nemoci ošetřuje otolaryngolog. Takže v kompetenci lékaře, léčení onemocnění ucha, hrtanu, nosu, maxilárního sinu, hltanu. Nemoci, které jsou léčeny otolaryngologist:

 • Problémy s nosofarynxem - rinitida (chronická, alergická, akutní), sinusitida.
 • Choroby hrdla jsou tonzilitida, tonzilitida, zánět žláz, včetně hnisavého.
 • Onemocnění uší - otitida, odstranění síranových zátek, serózní otitis a další nemoci.

Poradenství od otolaryngologa

Poradenství otolaryngologisty je aktuální doporučení pro zachování ideálního zdraví orgánů ORL. Představujeme vám nejúčinnější doporučení a rady otolaryngologa.

 • Udržujte vlhkost v místnostech - pro zachování ochranných funkcí těla by vlhkost v místnosti neměla být nižší než 45%. V opačném případě dochází k suchému a otevřenému přístupu k patogenům a bakteriím.
 • Zakalivaniya - tato metoda prevence a udržování zdraví umožňuje snadné setkání s chladem a bojem proti mikrobům. Pravidelná fyzická aktivita a cvičení jsou zárukou pohody a nálady.
 • Pokud zažíváte zima, pak je to signál těla o zánětlivých procesech. Nejčastěji je běžné nachlazení předchůdcem řady dalších složitějších onemocnění. K ochraně těla před běžným nachlazením podporuje imunitní systém, konzumuje vitamíny a vede zdravý životní styl.
 • Při příchodu chladného počasí je nutné chránit uši a krk před chladem. Nosit klobouk, a to vás ochrání před zánětem středního ucha. Tepláky a záněty žláz nebo hnisavé bolest v krku se necítí.

Otolaryngolog je kvalifikovaný odborník, který pomáhá při léčbě onemocnění orgánů ORL. Také otolaryngologist provádí chirurgické operace ke zlepšení zdraví nosu, krku, uší. Pravidelné vyšetření v otolaryngolóze poskytuje příležitost sledovat zdraví orgánů ORL a udržovat ji na vysoké úrovni.

trusted-source[4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.