^

Zdraví

Lékařská turistika

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lékařská turistika v naší době se stala jedním z nejoblíbenějších typů rekreace pro turisty. Předtím lidé často chodili na dovolenou pouze na návštěvu moře, stejně jako na slunečných letoviscích, na různých památkách a historických místech, nyní mnoho začalo věnovat větší pozornost vlastnímu zdraví. Právě proto turisté často kupují poukázky do nemocnic a sanatoria, kteří tam chodí jako součást zdravotních zájezdů.

Léčebný zdravotní turismus

Léčebný zdravotní turismus se nyní rozvíjí na velmi vysoké úrovni v mnoha různých zemích. Mnoho měst má jedinečná centra, která pomáhají překonat nejrůznější nemoci, stejně jako poskytování kvalitní diagnostiky. Léčebné zájezdy do Indie jsou velmi populární, což kromě odborných specialistů potěší zdravé klima (zvláště je výhodné pro lidi s onemocněním dýchacích cest). Turisté se často dostanou dobře do Thajska a Izraele. 

trusted-source[1], [2], [3]

Rozvoj cestovního ruchu pro zdravotní turistiku

Metoda lázeňské léčby za účelem léčby pomocí přírodních zdrojů je známá již od dávných dob. Pak v místech přístupu na povrch minerálních vod postavili lidé nenáročné budovy, které byly prototypy současných balneologických center. Zvěsti o tom, že tyto zdroje mají léčivé vlastnosti, se velmi rychle rozšiřovaly mezi lidmi, což vedlo k tomu, že na toto místo se shlukli pacienti z celého světa.

Balneologie se poprvé objevila kolem 5. Století před naším letopočtem. V této době vyvinul Herodotus způsoby použití, jakož i údaje o použití léčivých minerálních tekutin. Aristotle také psal o tomto tématu. Plutarch poznamenal přítomnost terapeutických termálních pramenů na ostrově Evbey, na které se shlukli i pacienti z nejvzdálenějších oblastí. Současně začala výstavba prvních budov, ve kterých byli ubytováni cestující, kteří přišli na zdravotní procedury.

Po období bronzové se již zachovaly věcné důkazy, že během tohoto období byly prováděny terapeutické postupy s pomocí minerálních pramenů. Archeologové nalezli pozůstatky budov postavených v blízkosti pramenů oxidu uhličitého v oblasti, která se nyní nachází v centru letoviska Santa Morsch ve Švýcarsku. V Řecku byly objeveny a vykopány zříceniny starých vodních klinik.

Římané vybudovali zařízení pro zlepšení zdraví v lokalitách minerálních pramenů na území, ve kterém byli dobili. Dosud existují zbytky zřícenin takových budov z doby římského vlastnictví. Například zbytky nemocnic nacházejících se na místě současných středisek zálivu Sinjorz, stejně jako Beyle Erkulane v Rumunsku (Budapešť) jsou dobře zachovány. Kromě toho jsou zříceniny bývalých římských zdravotních středisek umístěny v střediscích jugoslávských středisek Dobrna a Varazdisko Toplice na břehu jezera. Balaton v Maďarsku, v německém Wiesbadenu a švýcarském Badenu, v Britském lázni a francouzském ex-le-Bene, stejně jako Timgode v Alžírsku a Hisar v Bulharsku.

Nejznámějšími středověkými centry léčby byly Aachen a Plombier-Ben. Kromě nich se také velmi oblíbily minerální prameny, které se nacházejí v Cauterets a Spas, a od 13. Století. Pacienti se znovu dostali k zdrojům Abano Terme, které byly v minulosti známé. Kolem poloviny 14. Století. Zdravotní středisko v Baden-Badenu se stalo populární a také se objevil Karlsbad (nyní se toto zdravotní středisko nazývá Karlovy Vary).

V průběhu XVI-XVIII. Století se prováděla práce na vytváření zdravotnických center v plném rozsahu - balneologických středisek a bahenních lázní. Od století XVI. V Karlových Varech začali nabízet pacienty a byl zde také jasný harmonogram léčby. Ve Francii od počátku 17. Století. Byla provedena inspekce v resortu, která je zodpovědná za monitorování stavu stávajících léčebných center a také pořadí provozu těchto středisek.

V 17.-19. Století se největší intenzita rozvíjela cestovní ruch zlepšující zdraví v evropských zemích. Během tohoto období bylo první sanatorium otevřeno výhradně pro děti - v přímořském letovisku Margate (Velká Británie). Další podobné dětské nemocnice začaly stavět ve Francii a také v Itálii.

Koncem 19. A počátku 20. Století se dnes objevuje většina populárních evropských wellness center, které kromě léčby nyní zahrnují turistické a zábavní programy.

trusted-source[4], [5]

Druhy lékařské turistiky

 Každé zdravotnické středisko má samostatnou specializaci v závislosti na některých faktorech. Patří mezi ně typy terapie a rehabilitace používané v různých centrech, stejně jako jaký druh přírodních a léčivých zdrojů má resort. Zdravotní turismus lze provádět různými metodami, jejichž typy jsou popsány níže:

 • Druh regenerace balneografií, který využívá minerální vodu a terapeutické bahno;
 • Balneoklimatická rehabilitace, v níž se kromě minerálních pramenů využívají léčebné vlastnosti klimatu;
 • Balneologická rehabilitace, která využívá minerální vodu, která se používá nejen dovnitř, ale i externě;
 • Bahno zdraví, ve kterém terapeutické bahno je používáno jako terapie;
 • Klimatokumy terapeutické zotavení, které využívá lesa-stepní / stepní klimatické podmínky, stejně jako léčebné vlastnosti fermentovaného mléka, nazvané kumys;
 • Klimatické zotavení, při kterém se klima používá k léčbě.

Wellness turistická turistika, stejně jako jiné druhy turistického odpočinku, organizují turistické společnosti. V tomto případě jsou různé druhy zdravotní turistiky často kombinovány rekreanty.

Lékařská turistika je také považována za sportovní a rekreační zájezdy s rekreačními aktivitami. Rekreační rekreační turistika je odpočinek, který pomáhá obnovit fyzický a emocionální stav těla. Tento typ odpočinku je v mnoha zemích považován za nejběžnější.

Lékařský turismus na Krymu

Krym má vynikající klimatické a přírodní podmínky, které musí vytvářet zařízení typu sanatoria. Krymské lázně mohou být rozděleny do dvou typů podle profilu nemocnic a přírodních zdrojů v oblasti:

 • Pobřeží jižního Krymu;
 • Primární stepní zóna.

Jižní pobřeží Krymu je nazýváno částí pobřeží, které se nachází na úpatí krymských hor (od Kandahárských hor na severovýchodu a končit s Cape Aya v jihozápadní části). Hlavními středisky turistické a rekreační rekreace tohoto regionu jsou města jako Jalta, Sudak, Alushta, stejně jako Alupka; kromě nich jsou přiděleny osady Foros, Simeiz, Gurzuf, Koreiz a Partenit, stejně jako Gaspra.

Jižní pobřeží kombinuje optimální vlhkost a příznivou teplotu. A v Jaltě je obvykle velmi slunečno (asi 276 dní v roce), díky čemuž je vždy dostatek ultrafialového záření.

Pěstování v horských lesích, stejně jako v parcích rostlin uvolňuje látky, které mají pozitivní vliv na lidské tělo. Moře také nasycuje vzduch solí a ionizuje ho - díky kombinovaným účinkům moře a rostlin se tedy pobřeží stane obrovským přírodním inhalátorem.

Lékařská turistika v Rusku

Středisko ruské zdravotní turistiky (jsou zde sanatoria s léčivým bahnem i minerální prameny) jsou Krasnodarské území, stejně jako Kavkaz. V jiných ruských oblastech existují léčebné sanatoria:

 • Anapa je blátivé a klimatické lázně, které se nachází na území Krasnodar. Hlavní hojivou silou tohoto regionu je mírné klima Středomoří;
 • Aršan - umístěný v Buriatíu populárním balneologickým centrem obnovy;
 • Belokurikha - známé balneologické centrum Altai;
 • Vladivostokské bahenní lázně, stejně jako klimatické lázně, které se nacházejí v zálivu Amur;
 • Klimatické kliniky Kabardinka a Gelendzhik, umístěné na pobřežní čáře Černého moře;
 • Darasun je oblíbené balneologické centrum v oblasti Chita;
 • Yeiskské klima-balneo-bahenní zdravotní středisko, které se nachází v regionu Krasnodar. - na pobřeží Azov;
 • Kavkazská centra balneologie s minerálními prameny, která se nachází v oblasti Stavropol (Zheleznogorsk a Yessentuki, kromě Pyatigorsk, a také Kislovodsk);
 • Resortové kliniky v oblasti Kaliningradu - blátivé a klimatické střediska Otradnoye, Zelenogorsk a Svetlogorsk;
 • Kuldur je známá balneologická klinika na území Khabarovského území, kde se pro terapii používají horké prameny;
 • Nalčik (Kabardino-Balkaria) - zdravotní středisko pro klima a balneo-bláto;
 • Kamčatka Nachika, kde se nachází lázeňské léčebné středisko, které nabízí služby pro použití teplé vody a fytoterapii, a Kamčatka Paratunka, kde se nachází balneo-bláto centrum;
 • Klimatické lázně v Bolshoi Sochi, které se nacházejí po celé délce pobřeží Černého moře (145 km) - Dagomys, stejně jako Adler a Krasnaya Polyana spolu s Hostou;
 • Teberda z regionu Stavropol - horské klimatické centrum na Kavkaze;
 • Oblast Tuapse (pobřežní čára Černého moře, stejně jako území Krasnodar) - thalassoterapie, stejně jako klimatická klinika;
 • Shmakovka (okres Primorsky) - centrum lázeňství;
 • Elton, který se nachází v regionu Volgograd. - bahenní koupele.

Lékařská turistika v Essentuki

V Essentuki se nachází známé balneologické středisko, které se nachází v oblasti tzv. Kavkazských minerálních pramenů (jižní část Stavropolského území). Nemocnice se nachází v údolí řeky. Bastard v nadmořské výšce 640 metrů.

Specializovala tuto kliniku na léčbu onemocnění zažívacího traktu a metabolických poruch. Velmi často se zde léčí lidé s diabetem.

Ti, kteří chtějí zlepšit své zdraví v době dovolené, nabízejí řadu programů založených na léčivých vlastnostech alkalických solných solí a uhlíku, stejně jako sulfidové bahno z bahna v jezeře Tambukan.

Nyní je v této oblasti více než 10 minerálních pramenů. Některé z nich mohou být použity v procesu vytváření balených minerálních vod k prodeji, jiné mohou mít léčivý účinek pouze tehdy, pokud jsou aplikovány okamžitě na místě.

Brzké uzdravení také přispět k léčivé vlastnosti místnímu klimatu - zde turisté získat čistý vzduch a teplá suchá léta na pozadí voňavé, bohatě kvetoucí zeleně. K dispozici jsou 2 parkové areály v parku: Victory Park a hlavní park. Druhý se objevil se sem v roce 1848 - jsou umístěny dolní a horní vanou, hlavní pitnou galerie minerální pramen №4, a kromě toho, pavilon s gymnastika, inhalace a separaci, která se provádí mechanicko-terapii, stejně jako aerosolyary.

Zdravotní turistika v Bělorusku

Hlavní specializace zdravotnických nemocnic v Bělorusku jsou: onemocnění dýchacích orgánů a svalové a kosterní, kardiovaskulární a nervové systémy. Navíc léčí poruchy endokrinního systému a gastrointestinálního traktu, poruchy gynekologické povahy a orgánů krevního oběhu, kožní onemocnění, problémy s viditelnými orgány a metabolismem.

Bělorusko disponuje velkým počtem sanatorií oblíbeným mezi turisty. Mezi ně patří následující místa:

 • "Jezero", které se nachází na Bílém jezeře v borovém lese. Toto centrum se vyznačuje přítomností aquaparku a kromě toho těší turistům svou klidnou a malebnou přírodou;
 • "Borovoe", ve kterém turistům nabízíme celou řadu různých služeb, které jim umožňují uvolnit a zlepšit své zdraví;
 • "Pridneprovský", což je největší sanatorium v Bělorusku, které má velmi silný zdravotnický základ;
 • Jedním z nejstarších center je sanatorium "Krinitsa", které se specializuje na eliminaci kardiovaskulárních problémů. Nachází se nedaleko od Minska;
 • V komplexu "Mládež" je jedna z nejmodernějších běloruských hydropathických institucí;
 • Sanatorium "Ruzhansky" je skvělé pro rodiče s dětmi;
 • "Bug", která je jednou z největších běloruských klinik v Bělorusku.

Naroch, který je považován za nejoblíbenější běloruské letovisko - zde odpočívají nejen Bělorusci, ale i hosté země. Centrum se nachází na břehu stejnojmenného jezera. Na jeho území se nachází 11 komplexů zlepšujících zdraví, z nichž nejznámější jsou "Sosny", "Priozerny" a "Belaya Rus".

Lékařský cestovní ruch v Evropě

Nejoblíbenější zdravotní turistika je v Evropě. Místní sanatoria a zdravotní střediska se již dlouho stávají nejlepšími na světě. Využívají zkušené profesionály a samotná střediska mají nejnovější vybavení. Kromě toho se tyto sanatoria vyznačují vynikající ekologií. To vše v souhrnu a je důvodem pro tak vysokou poptávku po zdravotních poukázkách.

Nejoblíbenější center evropské zdravotní turistiky je sanatorium, které se nachází v podhůří Alp (francouzské Vichy, stejně jako Rakousko, severní Itálii a Německu), západní region v České republice (Karlovy Vary), Maďarsku, stejně jako na izraelské Mrtvého moře.

Lékařská turistika v České republice

Česká republika je považována za stav terapeutických minerálních pramenů, nachází se zde jeden z nejznámějších středisek na světě - Karlovy Vary. Zde jsou pacienti úspěšně léčeni problémy s metabolismem, gynekologickými onemocněními, onemocněním trávicího systému a muskuloskeletálním systémem. Rašelina a hojivé bahno se také používají k léčbě.

Ale kromě tohoto střediska v České republice existují i další wellness centra - tam jsou také lékařské zájezdy do Třebo, Mariánských Lázní a Teplic.

Zdravotní turistika ve Španělsku

Zdravotní turistika ve Španělsku je zaměřena především na pobřežní oblasti, ale ve vnitrozemí je mnoho středisek. Mnoho lázeňských center ve Španělsku zaměstnává odborníky na nejvyšší úrovni a provádí se řada procedur.

Mezi specializace španělských nemocnic, jedním z nejpopulárnějších je thalassoterapie. Jedná se o jeden z druhů alternativní medicíny, který využívá k léčbě léčivých vlastností mořské vody i pobřežních klimatických podmínek. Mořská voda používaná ve španělských nemocnicích je považována za jeden z faktorů, který pomáhá eliminovat nejrůznější nemoci. Thalassoterapie pomáhá snížit bolest, urychluje zotavení a zlepšuje celkový stav těla.

Nejoblíbenější wellness centra, ve kterém se konají thalassoterapie léčby jsou zařízení umístěné na pobřeží Costa Dorada, Costa del Sol, Costa Blanca, Costa Brava, jakož i na Kanárských ostrovech.

Zdravotní turistika v Bulharsku

V bulharském městě Sandanski v nadmořské výšce 240 m se nachází zdravotní středisko "Sveti Vrach". Nachází se jihozápadně od Sofie (asi 170 km) na úpatí pohoří Pirin. Klimatické podmínky této oblasti v kombinaci s přítomností minerálních pramenů ji činí nejzdravějším v celém Bulharsku. Toto centrum je považováno za jedno z nejlepších nemocnic v Evropě, které bojují s bronchiálním astmatem. Zde se zde nacházejí hydrokarbonát-síran sodný, hypertermální a také fluorové minerální prameny. V tomto sanatoriu přijdou k léčbě kožních zánětů, onemocnění ledvin, kolitidy a gastritidy, degenerativních zánětlivých procesů v kloubech, stejně jako onemocnění dýchacích cest.

120 km jihovýchodně od Sofie v horském masívu v horách se nachází Velingrad, který se nachází 800 metrů nad mořem. V tomto centru se nachází 70 hypertermálních minerálních pramenů, ačkoli patří k chemickým složením fluoru a sodíku a síranu a uhličitanu. Místní lázně pomáhají odstranit artro-revmatické a gynekologické nemoci, stejně jako onemocnění dýchacího ústrojí a periferních NA.

Město Hisarya se nachází 170 km východně od Sofie, (vzdálenost od Plovdivu je 45 km). Nachází se 364 metrů nad mořem, vedle údolí růží, uprostřed pohoří Sredna Gora a Stará planina. V tomto centru se nachází 22 minerálních pramenů (lehce mineralizovaná voda, její složení je síran-hydrouhličitan sodný se zvýšenou alkalickou reakcí). Takové zdroje účinně léčí onemocnění ledvin a jater a kromě tohoto onemocnění trávicího systému a žlučníku. Klimatické podmínky, voda a vzduch mají také pozitivní vliv na tělo a přispívají k oživení.

Nachází se 230 km jižně od Sofie Ognyanovo (mezi horami Pirin a Rhodopi). Na tomto místě je krásné podnebí s krásnou přírodou, stejně jako prameny minerálních vod s léčivými vlastnostmi. Zde jsou účinně léčeny neurologické onemocnění, poruchy muskuloskeletální funkce, gastrointestinální a exkreční onemocnění, stejně jako metabolické poruchy.

Zdravotní turistika v Indonésii

Lékařský cestovní ruch v Indonésii se skládá z klimatoterapie a masážních procedur, při kterých se používají různé bylinky.

Zdravotní turistika v Kanadě

Zdravotní turistika v Kanadě je turistická dovolená v místech, která jsou známá svým léčebným klimatem, různými typy léčebných postupů, stejně jako vynikající infrastrukturou a nádhernou přírodou.

Střediska Kanady obvykle léčí problémy s metabolismem, onemocněními kardiovaskulárního systému a dýchacího traktu, stejně jako porušení muskuloskeletálních funkcí. Také v těchto centrech je možné podstoupit postupy omlazení, posílit imunitu a celkové zdraví a provést opravu postavy.

Vývoj terapeutické turistiky v Kazachstánu

Vývoj zdravotního cestovního ruchu na území Kazachstánu byl založen na umístění minerálních pramenů a léčivého bahna.

Nejpopulárnější v zemi je balneologické centrum Saryagash, které se nachází v jižní části Kazachstánu. Zde jsou zdroje minerálních sodíkových a hydrokarbonátových vod, které pomáhají při léčbě gastrointestinálních onemocnění. Infrastruktura sanatorií Saryagash je vyvíjena na nejvyšší úrovni. V tomto centru je nejpohodlnější odpočinout v období od května do června.

Ve východní části Kazachstánu je několik balneologických center. Zde se nacházejí prameny s termální radonovou vodou (teplota +34 / + 42 ° C), která úspěšně léčí muskuloskeletální poruchy, dermatologické choroby a problémy s centrálním nervovým systémem.

Zdravotní středisko Barlyk-Arasan se nachází v blízkosti jezera Alakol. V této oblasti je 12 pramenů termálních vod (některé zdroje dosahují teploty + 43 ° C). Kromě léčby pomocí léčivých zdrojů se zde používají metody orientální medicíny, ve kterých se používají parohy z jelenů, maraly a wapiti.

Zdravotní středisko Arasan-Kapal se nachází na hranici dvou regionů - Východního Kazachstánu a Almaty. Zde se vyskytují radioaktivní zdroje chlorid-sodík-síran s nízkou koncentrací. Pomáhají eliminovat gynekologické nemoci a poruchy v práci kardiovaskulárního systému, stejně jako problémy s metabolismem.

Kazašské zdravotní střediska se nacházejí hlavně na březích jezer a nádrží, stejně jako v oblastech horských pásem (jezera Shchuchye a Borovoye, Almaty předměstí, podhůří Alatau). Kromě léčby bahnem a léčivou vodou se zde používá laser, fyzikální a klimatoterapie, balneologické procedury, cvičební terapie, terapeutické masáže a další metody.

trusted-source[6], [7]

Centra pro cestovní ruch zdravotní turistiky

Lékařská turistika je v evropských zemích velmi rozvinutá. Hlavními středisky zdravotního cestovního ruchu jsou střediska ve střední i východní Evropě. V zemích bývalého sanatoria sots.lagerya zbytek je vyvíjen na vysoké úrovni - je zde spousta léčivé klimatické zdroje, které pomáhají léčit celou řadu nemocí, provádět rehabilitační procedury a provádět prevenci nemocí.

trusted-source[8], [9], [10]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.