Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Malassezia furfur - příčinný činitel seborey

Lékařský expert článku

Infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Malassezia furfur je druh houby, který způsobuje lupy. Houba může způsobit seborrhea a atopickou dermatitidu.

Tento druh houby "nepadl z oblohy". Stál po mnoho staletí na pokožce velkého počtu lidí, kteří s ním mírumilovně koexistovali a neprokázal svůj patogenní účinek.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Příčiny malassezia furfur

Poprvé byl malassezia furfur popsán odborníkem v oboru mikrobiologie Eichstedt v roce 1846. Po objevení tohoto druhu houby vznikly potíže s kultivací a její fyziologické vlastnosti nebyly zkoumány.

Dr. Benham v roce 1939 dokázal pochopit, že podmínka pro vývoj a fungování malassezie furfur potřebovala tuky. Definice byla dále komplikována skutečností, že tento typ houby má dvě formy vitální aktivity - myceliální a kvasinky.

Vědci Guillot a Gueho v roce 1996 dokázali vytvořit taxometrickou sérii. Zaznamenali 104 kmenů Malassezie na charakteristikách DNA, která byla určena metodami PCR.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Patogeneze

Pro růst "mladých" buněk epidermis reagují tzv. "Buildery" buňky - keratinocyty. Když se objeví houba, která působí na keratinocyty, obnovení buněk se zpomaluje. Účinek spočívá v urychleném odlupování "starých" buněk, které se uvolňují ve formě vloček a tvoří lupy. Životní cyklus patogenní houby malassezia furfur je přibližně 28 dní. Proces odlupování se obvykle neobjeví.

Se seborrhea, malassezia furfur začne léčit hojné vylučování pokožky hlavy. V důsledku životně důležité aktivity vznikají volné mastné kyseliny, které dráždí kůži a způsobují její odlupování. V důsledku toho dochází k zánětu a svědění kůže v důsledku rozkladu tukové tkáně malassezia furfur.

Nadměrné pocení a kožní tuk přispívají k vývoji malassezie furfur. V každém případě s tímto typem plísňových infekcí je nezbytné co nejdříve předepisovat léčbu, která je účinná v počáteční fázi a může zabránit rozvoji nemoci a jejímu přenosu.

Houba malassezia furfur není jedinou příčinou lupů. Při vzniku lupů dochází k současnému spouštění několika patogenních faktorů a patogenetických mechanismů, které porušují správné fungování pokožky hlavy. Kromě výše zmíněné seborrhy mohou mít významný vliv i individuální genetické vlastnosti, hormonální poruchy a nevhodná péče o vlasy a pokožku hlavy. Nadměrné vystavení slunci, znečištění ovzduší, nemoci a mnohočetné poruchy imunity, špatná výživa, nedostatek vitamínů a mikroživin, stres atd.

Vzhledem k problémům s biologickým růstem nejsou prakticky vyšetřovány fyziologické funkce malassezie furfur. Jeho hlavním rysem je, že houba není schopna fermentovat cukry. Hlavním zdrojem sacharidů je tuk. Mikroorganismus může růst jak v aerobních, tak v anaerobních podmínkách. Předpokládá se, že buňka obsahuje mastné kyseliny, ale neslouží jako zdroj energie a nepodílí se na metabolismu. Pro svou výživu houba používá lipidy zevnitř epidermálních buněk.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36]

Symptomy malassezia furfur

Symptomy malassezie furfur jsou rozmanité. Lokalizace seboroické dermatitidy je rozsáhlá, ale nejčastěji onemocnění postihuje pokožku pokožky pokrytou vlasy. Může být zjištěn na hranici růstu vlasů, obočí a řas a také ovlivňuje kůži v oblastech růstu knírek a vousů. Kůže nosolabiálních a zádových záhybů, sluchové kanály, jsou často oblasti, kde dochází k lokalizaci lézí. Nejčastěji postižená kůže v hrudníku a záhybech těla.

Houba může ovlivnit pokožku genitálií a konečníku.

Hladké oblasti pokožky, které postihly seboroickou dermatitidu, vypadají jako zanícené zóny. Na pokožce hlavy, pokryté vlasy, jsou záněty kůže s částečnou ekdýzou. Někdy léze jsou pokryty krusty hemoragického původu. Nemoc je doprovázena svrbením, což je docela intenzivní. Pokud dojde k sekundární infekci, dojde k vyčerpání.

Progrese seboroická dermatitida je úzce spojen s akutní exacerbací infekcí horních cest dýchacích, zneužívání potravin, které obsahují stravitelných sacharidů a kvasinek, jako hub.

Diagnostika malassezia furfur

Diagnóza malassezie furfur zahrnuje následující typy studií: mykologické, imunochemické, alergické.

Hlavními analýzami jsou mykologické vyšetření. S jejich pomocí určit typ a typ houby. V této analýze se provádí škrábání, odebere se vzorek s bavlněným tamponem a provedou se různé laboratorní testy.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Kdo kontaktovat?

Léčba malassezia furfur

Pro účinnější léčbu pacientů s malassezií furfuro je nutné:

  • dodržování stravy s nízkým obsahem snadno stravitelných sacharidů;
  • omezení použití produktů, které způsobují vaření;
  • vyloučení ze stravy složek obsahujících droždí.

To znamená minimalizovat použití: mouky, nikoli zneužívání piva, šampaňského, vína, kvasu. Složení konzervovaných džusů, zeleniny v konzervách, mořských plodů obsahuje houby kvasnic. Velká spotřeba cukru zrychluje procesy fermentace a reprodukce patogenní flóry.

Použití topických mastí, které mají antifungální účinek. Například terbinafinové masti, klotrimazol, pyrithion zinečnatý a další mají pozitivní terapeutický účinek. Zapojení do léčby seboroické dermatitidy je přirozeně důležitou složkou, protože tyto léky nemají systémový toxický účinek a nemají abstinenční syndrom. Navíc s každodenními hygienickými postupy je nutné používat speciální kosmetiku. Například gely a mýdlo pro sprchu, které mají antifungální účinek. Šampony - Nizoral, Friederm, kožní uzávěr), které jsou doporučovány pacientům pro pravidelné užívání ke snížení populace malassezia furfur.

V současné době existují následující způsoby, jak bojovat proti lupům:

  • První je cytostatická metoda, která snižuje tvorbu buněk ve vnější vrstvě epidermis. Používají se šampony obsahující octopyrox, dehet. Tato metoda spočívá v potírání viditelných vloček, ale samotná příčina není vyloučena. Když přestanete používat tyto nástroje, vrásky se opět vrací.
  • Druhá je keratolytická metoda - účinek je založen na exfoliaci buněk. Používají se specifické šampony obsahující látky jako je kyselina salicylová a síra. Účinnost je podobná první metodě popsané výše. Pokud jsou však tyto léky často zakázány, vedou k ztenčení a atrofii pokožky hlavy.
  • Třetí je antimykotická metoda, která řídí růst populací Malassezia furfur hub. Účinnost je charakterizována projevem poklesu počtu houbových populací, což umožňuje normalizovat množství houbové mikroflóry na povrchu kůže. Tato metoda terapie je založena na vlivu a kontrole původních příčin lupů. Metoda je založena na antimikrobiálním účinku látek, které rychle vstoupí do stratum corneum epidermis, kde se hromadí. Použité terapeutické šampony obsahující ketakonazol.

Prevence

Prevence nemocí způsobených malassezií furfur zahrnuje obecná doporučení, jako jsou:

  • Udržení zdravého životního stylu, dodržování stravy, práce a odpočinku, vytvrzování těla - to vše přispívá k posílení imunity.
  • Včasné užívání antimykotik;
  • Správná taktika léčby somatických patologií.
  • Dodržování osobní hygieny a antimykotické manipulace s osobními předměty, aby se zabránilo opakované infekci.

Prakticky všechna houbová onemocnění jsou léčitelná, i když ne tak rychle, jak bychom rádi. V některých případech vyžaduje úspěšná terapie poměrně dlouhou dobu. Díky doporučeným doporučením se budete moci co nejvíce chránit před účinky houby malassezia furfur.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54]

Předpověď

Prognóza nemocí způsobených houbou malassezia furfur, s včasným a správným ošetřením, je příznivá.

trusted-source[55]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.