^

Zdraví

Triholog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Růst a ztráta vlasů u člověka nastává po celý život. Každý den člověk ztrácí 5 až 8 desítek vlasů: zpravidla spadlé vlasy opět rostou a při bolestivé ztrátě takového sebepoškozování se nepozoruje. Tyto a mnoho dalších problémů s vlasy se zabývá speciálním lékařem - trichologem.

On ví o všem, co naše prameny a pokožka hlavy potřebují vypadat nejvíce.

Kdo je tricholog?

Specialista tricholog se nejprve objevil v západních zemích před více než stoletím. Postupně se tento směr lékařství stále více stával v poptávce: začaly se stavět trichologické centra, vědecké a vzdělávací instituce, kde byly trénovány profesionální tricholové. Například v Anglii a nyní existuje trichologický institut a síť trichologických klinik.

V naší zemi se taková úzká specializace začala vytyčovat až v 90. Letech 20. Století, tedy v poslední době. Ve většině zdravotnických zařízení trichologists uvedené dermatocosmetology zástupcům, protože hlavním úkolem lékařského povolání - je učit se vše, co je spojeno s našimi kadeře a vlasové pokožky, například struktura fázích růstu vlasů a tak dále.

To je ve skutečnosti tricholožka lékařka-dermatologa, úzce zaměřená na diagnostiku, prevenci a terapii vlasů a kožních chorob pod vlasy. Představitelé profese musí být vždy vědom všech nejnovějším vývoji v oblasti zdravotnického výzkumu pramenů, stejně jako použití v odborné praxi všechny inovativní metody a prostředky, aby plně obnovit a zlepšit stav vlasů.

Kdy mám kontaktovat trichlóga?

Pokud nejste nadšeni svými kudrlinky, máte strach o jakékoliv problémy s vlasy nebo se jim nelíbí jejich vzhled, pak se můžete bezpečně přihlásit k schůzce s tricholožkou. Nezapomeňte, že zdravé kudrlinky nejsou jen krásné, jsou zrcadlem celého stavu lidského zdraví.

Nezapomeňte kontaktovat trichlóga, pokud znáte tyto příznaky:

 • vlasy jsou rozděleny, roztrženy, vypadají, ztluhují, ztrácejí lesk a objem;
 • kůže na hlavě se točí, zapálí se, na něm se objevují skvrny, na ní se objevují lupy, mění se mastné vlasy.

Změny se srstí mohou být spojeny s následujícími podmínkami:

 • hormonální změny v těle (těhotenství, kojení, puberta, menopauza atd.);
 • infekční onemocnění kůže na hlavě;
 • nedostatek některých látek v těle;
 • chronické nemoci nebo použití silných léků;
 • poruchy funkce endokrinního systému;
 • genetická predispozice.

Konzultační specialisté určují skutečný stav vašich kadeřnic, objevují podstatu problému a účinně rozhodují o další léčbě.

Jaké testy musím vzít, když se obrátím na trichlóga?

Spravedlní schůzka s tricholožcem nevyžaduje žádné předběžné testy. Pokud se během příjmu ukáže, že pro objasnění diagnózy není dostatečné rutinní vyšetření, rozhodne sám lékař o jmenování určitých laboratorních vyšetření. Může to být analýza úrovně určitých hormonů, biochemie krve atd.

V některých případech může být nutné konzultovat Ostatní obory - neurologa, endokrinolog, gastroenterologa, protože vlasy nemoci může dojít v důsledku problémů v zažívacím, nervového a endokrinního systému.

Pokud trpíte chronickými nemocemi, řekněte to svému lékaři. Přineste také seznam léků, které užíváte nebo jste užívali nedávno. Pokud jste nedávno podstoupili obecný test krve nebo obecný test moči, můžete s vámi také vzít výsledky.

Zvláštní příprava na přijetí trichlóga není nutná.

Jaké diagnostické metody používá tricholožka?

Hlavním důrazem na diagnózu stavu kůže a vlasů je důkladné vyšetření. Tam je také dotazování pacienta, během něhož doktor objasňuje některé nuance:

 • stížnosti;
 • trvání nemoci;
 • dynamiku a průběh onemocnění;
 • dědičná predispozice;
 • související patologie;
 • rysy jídla a tak dále.

S ohledem na vyšetření, lékař upozorňuje na přítomnost poškození nejen v oblasti vlasů, ale také na nehty, řasy, obočí a tak dále. Doktor Upozorňuje se prvky erupce, stav vlasové mastné kořínky a vlasy tipů, vzhled pokožky a další znamení. Již na základě vyšetření a dotazování může odborník stanovit 90% správné diagnózy.

Poté může tricholog aplikovat metodu instrumentálního výzkumu - počítačové mikroskopie. Jaká je tato metoda? Speciální fotoaparát, který je připojen k počítači, měří obraz získaný z mikroskopu a zobrazuje jej na monitoru. Pacient sám má příležitost sledovat vlastní vlasy pod několika zvětšeními. Pouze tehdy, kdy bude probíhat léčba, bude možné sledovat pozitivní dynamiku terapie stejným způsobem a srovnávat výsledky.

Další metodou diagnostiky může být trichogram, který se používá hlavně pro ztrátu vlasů. Pro studii jsou vlasy pacientů odstraněny (asi sto), jsou vyšetřovány pod mikroskopem, aby se zjistily fáze jejich růstu. To umožňuje určit korespondenci fází vývoje vlasů s normou.

Ve většině případů lékař posílá pacienty na podání hormonálních a imunologických vyšetření. Stanoví se hladina hormonů štítné žlázy, pohlavních hormonů, feritinu, transferinu, testuje se obsah androgenu v moči, posuzuje se stav imunitního systému.

Méně často doktor může nabídnout pacientovi přehled o obsahu minerálů v krvi, stejně jako rady jiných odborníků.

Plná a kompetentní diagnóza umožňuje nejen správnou diagnózu, ale i předepsání odpovídající účinné léčby.

Co dělá tricholožka?

Lékař-tricholog se zabývá nejen tím, že předepisuje léčebný režim pro problémy s chlupatým povrchem. Dokáže sám provádět postupy, rozvíjet individuální péči o pokožku hlavy a pokožku hlavy.

Na úvodní konzultaci lékař bude věnovat pozornost stížnostem pacienta, určí, kdy jste poprvé mít problémy s vlasy nebo kůži, bude objasnit genetickou predispozici k takovým problémům jako genetický mechanismus hraje důležitou roli v kondici vlasů.

Lékař se jistě zeptá na komplikovanost vaší profese, na stres a deprese, na povahu vaší stravy. Může určit, zda pacient používá nějaké léky, ať už onemocněl chronickými nemocemi.

Dále, pokud to bude nutné, lékař určí diagnózu. Možná to budou laboratorní testy nebo jiné studie. Teprve potom bude moci jmenovat kvalifikované a účinné řešení stávajícího problému.

Tricholog může vést ambulantní příjem pacientů s dermatologickými, mykologickými, trichologickými poruchami. Jeho kompetence zahrnuje také preventivní a klinické a instrumentální vyšetření.

Jaké choroby tricholog ošetří?

Nejčastější nemoci, které tricholožka zachází:

 • Lupiny - běžná onemocnění, až donedávna neměla žádný spolehlivý důvod. Není to tak dávno, byl objeven a identifikován původce lupů - to je oportunistické plísňové infekce Pityrosporum Ovale (jiný název - Malasezia Furfures). Kromě přítomnosti lupů se pacienti často doporučí o svědění hlavy nebo o zčervenání kůže, pak můžete mluvit o seborrhea.
 • Seborrhea je onemocnění kůže, při kterém dochází k nadměrné slinění a změnám v složení mazových sekrecí. Často příčinou tohoto stavu je hormonální nerovnováha v těle.
 • Hirsutismus - nadměrný růst (závislé na androgenu) u žen. V takových případech se vlasy abnormálně zvětšují v obličeji, prsou, břicho, dolní části zad, boky. Příčinou tohoto stavu je nadměrná produkce androgenů (zejména testosteronu). To se často vyskytuje během těhotenství nebo během menopauzy.
 • Trichotillomania - obsedantní tahání vlasů v důsledku psychóz nebo posedlostí. Někdy se toto onemocnění nazývá "dospívající stres".
 • Dědičné patologie jsou onemocnění zděděná dědičností. Mezi těmito chorobami patří trichoklazie, torze vlasů, monitethrix, trichorexis, atrichia atd.

Pravidlem je tricholog zpravován na následující otázky:

Tricholožní poradenství

 • Konstantní opotřebení čelenky a paruky může pomoci zvýšit ztrátu vlasů.
 • Časté a dlouhodobé pobyty pod slunečními slunečními paprsky s otevřenou hlavou mohou vést k sušení vlasů, křehkosti a časným ztrátám.
 • V zimě se nedoporučuje chodit bez čelenky, protože chladný vzduch křeče povrchovými cévami pokožky hlavy, což zhoršuje trofické vlasové folikuly.
 • Pokud jsou vlasy mastné, je třeba je umývat častěji, ale používat speciální prostředky pro mastné vlasy. Je vhodné vypláchnout tyto vlasy výtažkem barvy heřmánku nebo okyselenou vodou. Nedoporučuje se tyto vlasy umývat v horké vodě, ale pouze v teplé vodě.
 • Chcete-li zvlhčit vlasy jednou týdně, je užitečné připravit masky z fermentovaných mléčných výrobků - kefír, jogurt.
 • Vysoušeč vlasů by měl být používán pouze v nouzových případech. Nejlepší sušení pro vlasy je přirozené sušení při pokojové teplotě.
 • Často dochází k vypadávání vlasů v důsledku nedostatku křemíku, což je prostě nezbytné pro normální růst vlasů i nehtů. Jezte syrové ovoce spolu se slupkou, nakrájeným chlebem, zeleninou, zeleninou, plody.
 • Kartáče a hřebeny by měly být měkké, bez ostrých tyčí, aby nedošlo k poškození pokožky hlavy a vlasových folikulů.
 • Pokud pravidelně barvíte vlasy, použijte šampony a oplachovací přípravky pro barevné vlasy - to vám umožní opravit poškozené prvky pramene.

Nebojte se, pokud máte problémy s vlasy, obraťte se na příslušného lékaře. Profesionální ve svém oboru jistě najde cestu z nepříjemné situace, a to s využitím individuálního přístupu k jednotlivým pacientům. Navzdory úzké specializaci je tricholožník vždy požadován - každý, kdo není lhostejný ke zdraví a kráse jeho kudrlin, se na něj dovolává.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.