^

Zdraví

Masti pro odlehčení

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bedsores se objevuje u mnoha pacientů a je považován za spíše závažný důsledek mnoha nemocí, které jsou doprovázeny prodlouženou imobilizací osoby. V 70% případů se vyskytují u starších pacientů.

Speciální mast z dekubitu pomáhá zlepšit přívod krve do tkání, léčit povrch kůže, umýt nekrotické hmoty z ran.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace Masti z ložisek

Zpravidla se doporučuje používat masti pro léčbu tlakových vředů všech stupňů. Zpočátku různé léky pomáhají zpomalit vývoj infekčního procesu v ráně, zlepšují krevní oběh v ráně. Pokud pacient již zahájil druhou fázi dekubitu, pak stojí za to věnovat pozornost prostředkům určeným k sušení ran. Pro třetí a čtvrtou fázi jsou masti vybrány pro čištění vředů a odstranění hnisu.

trusted-source[5], [6], [7]

Formulář vydání

Mezi nejoblíbenější způsoby léčby dekubitů patří masti zvláštní místo, protože mají spoustu výhod:

 1. Zrychlují proces hojení ran.
 2. Mějte relativně nízké náklady.
 3. Zlepšete trofické tkáně.
 4. Pomáhá eliminovat bolest a jiné nepříjemné pocity.
 5. Učiním baktericidní účinek, čímž eliminuji patogenní bakterie.

Názvy masti z ložisek pro pacienty na lůžku

Solkoseryl. Náprava, která má zlepšit trofismus tkání a jejich regeneraci. Aktivní deaktivní látkou je deproteinizovaný dialyzát, který se získává z krve mladých zdravých telat.

Použijte drogu pouze na poškozenou oblast pokožky. Před použitím drogy je nutné očistit rány. Aplikujte na kryt rovnoměrně malou vrstvu dvakrát denně (může být třikrát, jak doporučuje odborník). Terapie trvá až do hojení tlakových vředů.

Pokud máte předispozici k rozvoji alergických reakcí a nenesete součásti nápravy, nemůžete je použít. Nevhodné pro těhotné ženy. Zřídka se vyskytují vedlejší účinky ve formě marginální dermatitidy nebo kopřivky.

Algophine. Masť je založena pouze na přírodních složkách: sůl mastných kyselin, deriváty chlorofylu, činidla vytvářející film a karotenoidy. Masť má silný protizánětlivý účinek a také stimuluje regeneraci tkání.

Pro rozmazání pouze pokožky s ranami bez ovlivnění zdravého povrchu, je-li to nutné, lze použít tampon nebo obvaz.

Někteří pacienti mají během léčby Algofinem pocit pálení v oblasti aplikace. Neexistují žádné kontraindikace pro použití, masť se doporučuje i těhotným ženám.

Methyluracil. Aktivní složkou přípravku je dioxomethyltetrahydropyrimidin, díky němuž jsou nukleové kyseliny redukovány. Masť podporuje rychlou regeneraci poškozené tkáně.

Dávkování v léčbě stanoví lékař podle individuálních příznaků každého pacienta. Pokud máte předispozici k rozvoji alergických reakcí a individuální intolerance látek, které tvoří základ drogy, je její použití kontraindikováno. Někteří pacienti si stěžují na projev alergie na methyluracil jako vedlejší účinek.

Mefenát. Přípravek je založen na následujících účinných složkách, které se používají při léčení tlakových vředů: sodná sůl mefenaminu a vinylin.

Masť se používá pouze na pokožce, kde jsou podložky se speciální špachtlí, obvykle jednou denně (ale mohou být aplikovány až třikrát za 24 hodin). Doba trvání léčby je přibližně patnáct dní. Pokud je třeba léčbu pokračovat, je další léčba pod dohledem lékaře. Produkt můžete aplikovat pod obvaz.

Jediná kontraindikace: individuální nesnášenlivost. Někteří pacienti mohou vykazovat: podráždění, alergii, otok, mírnou necitlivost.

Alantan Plus. Lék je založen na dvou účinných látkách: alantoin a dexpanthenol. Díky této kompozici mast má hojivý účinek, čistí zranění z nepotřebné keratinové depozice, stimuluje regeneraci.

Doporučuje se používat jeden až několikrát denně. Dávkování je předepsáno lékařem. Léčba pokračuje, dokud příznaky nezmizí a rána se úplně nezhojí.

Lék se nedoporučuje používat u pacientů, kteří trpí častými alergiemi, zejména dexpanthenolem a alantoinem. Někdy v procesu léčby se může tento lék vyskytnout: alergie, přecitlivělost kůže.

trusted-source[8], [9]

Masti pro dekubit se stříbrem

Masti, které obsahují stříbro, se obvykle používají k ošetření zálivu v první fázi. Nejoblíbenější z nich jsou následující drogy.

Dermazin. Přípravek, který má antibakteriální účinek. Léčivou látkou, která je součástí léku, je stříbrný sulfadiazin.

Masku můžete aplikovat pod bandáž nebo bez ní s tenkou vrstvou dvakrát denně až do úplného vyléčení. Pokud používáte obvaz, měli byste je denně měnit (několikrát).

Léčba by neměla být aplikována na pacienty s nesnášenlivostí k základním látkám, a to až do jednoho roku, během porodu. Někdy se objeví použití přípravku: svědění, pálení, alergie.

Sulfargin. Má antibakteriální účinek. Aktivní složkou je stříbrný sulfadiazin. Má baktericidní účinek proti mnoha gram-negativním a gram-pozitivním bakteriím (Klebsiella spp., Escherichia coli, Staphylococcus spp., Proteus spp. , Atd.)

Před použitím tohoto léku nezapomeňte odstranit hnis a nekrotické hmoty. Použijte jednou nebo dvakrát denně pod bandáží nebo bez bandáže. Namažte postižené oblasti malou vrstvou. Doba léčby je stanovena lékařem. Obvykle - nejméně 3 týdny.

Lék může vést k nepříjemným následkům, pokud se užívá k léčbě těhotných žen, malých dětí (do jednoho roku), pacientů s nesnášenlivostí ke složkám. Někdy se vedlejší účinky vyskytují zřídka: poruchy trávení s vývojem průjem nebo zácpa, nevolnost a zvracení, leukopenie, bolest, pálení kůže, alergie.

Masť Argolsulfan

Léčba je založena na účinné látce antibiotikum sulfatiazol. Kvůli tomu je inhibován růst patogenních organismů a jejich reprodukce. Navíc mast obsahuje také ionty stříbra, které pomáhají posilovat základní vlastnosti sulfatiazolu.

Lék je analgetikum. V případě potřeby můžete použít obvaz. Aplikujte několikrát denně s malou vrstvou tlakových vředů. Léčba pokračuje, dokud nezmizí všechny rány.

Omezení pro použití masti je nesnášenlivost její hlavní složky. Nemůžete zacházet s jejími malými a předčasně narozenými dětmi. Nežádoucí účinky léku: nepříjemné pocity na kůži (pálení, svědění), alergie.

Masť Stellanin

Lék je antimikrobiální, protizánětlivý, regenerační. Léčivo je založeno na účinné látce - diethylbenzimidazoliumtriiodide.

Při aplikaci masti se ujistěte, že vrstva zcela pokrývá ložiska. Doba léčby a dávkování jsou individuální a závisí na stupni procesu rány. Může být použita pod bandáží.

Léčba je kontraindikována u thyreotoxikózy, akutního jaterního selhání, při léčbě těhotných a malých dětí (do jednoho roku věku). Někteří pacienti, kteří užívali přípravek, poznamenali, že vyvinuli alergii, pokožka je často svěděná a spálená.

Masť se zinkem

Dermatoprotektant, který obsahuje aktivní složku - oxid zinečnatý. Má poměrně výrazný protizánětlivý účinek.

Pro ošetření je masť nanášena v tenké vrstvě na lůžka od jednoho do dvoukrát po dobu 24 hodin. Lékař může v případě potřeby dávku zvýšit. Léčba trvá, dokud se rány zcela nezhojí.

Nápravu lze použít téměř každý, pokud nemáte alergii na zinek. Někdy pacienti upozorňují, že použití masti vede k výskytu nepříjemných příznaků: otoky kůže, svědění kůže a další alergické reakce.

Masť Višnevského

Aktivními účinnými látkami tohoto přípravku jsou xerogeny, březový dehet, ricinový olej. Masť se aktivně používá k léčbě ran, vředů, akné mladistvých, furunkulózy, psoriázy, ložisek u pacientů na lůžku.

Při léčbě dekubitové masti by měla být aplikována tenká vrstva pouze na postižené oblasti pokožky. V tomto případě musí být rány nejprve dezinfikovány. Terapie je individuální, takže dávka a doba trvání obvykle předepisuje lékař.

Léčba je kontraindikována pro použití s netolerancí alespoň jedné z jejích hlavních složek. Mezi hlavní vedlejší účinky patří: alergické reakce (svědění, propláchnutí kůže, pálení, podráždění).

Síra mast

Aktivní složkou léčivé látky je síra. Má antiparazitický a antimikrobiální účinek. Aktivně se používá k léčbě akné, stejně jako k léčbě a prevenci záchvatů u pacientů na lůžku.

Látka může být použita od tří let. Aplikujte na postižené oblasti pokožky v malém množství dva až třikrát denně. Terapie pokračuje, dokud není rána uzdravena.

Masť je kontraindikována pro použití s nesnášenlivostí její hlavní složky. Také to nemůže být použito pro léčbu v raném dětství a během těhotenství.

Mezi hlavní vedlejší účinky užívání drogy patří: alergické reakce (pálení, svědění, otoky).

Masti z odlitků německé výroby

Lékárny v poslední době zavádějí nové a nové prostředky pro účinné léčení dekubitů. Jedním z takových léků je německá masť "Brownunin".

Tento antiseptický a dezinfekční prostředek, jehož účinnou složkou je povidon-jod. Je aktivní ve vztahu k široké škále hub, bakterií (včetně mykobakterií tuberkulózy), virů.

Dávkování je zcela individuální a předepisuje ošetřující lékař v závislosti na závažnosti stavu pacienta.

Masť je kontraindikována u hypertyreózy, selhání ledvin, adenomu štítné žlázy. Také masti nemůžete používat během těhotenství, kojení, s nesnášenlivostí jeho součástí.

Mezi nežádoucí účinky lze rozlišit hyperemii a pálení, jejichž vzhled je třeba zrušit.

Farmakodynamika

Vezměme v úvahu farmakodynamiku a farmakokinetiku mastí z ložisek na příkladu populárního léku Algofin.

Masť je tvořena pouze přirozenými přírodními složkami, je tedy naprosto bezpečná pro zdraví pacienta. Různé antimikrobiální aktivita proti většině aerobních a anaerobních bakterií (stafylokoky, streptokoky, peptokokki, Pseudomonas aeruginosa, Clostridium), jakož i proti houbám Candida.

To se také liší v protizánětlivém, stimulujícím, regeneračním a reparačním působení. Snižuje otok postižené tkáně tak, aby byl rychle vyčištěn z nekrotických hmot a léčil se.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Farmakokinetika

Farmakokinetika léku nebyla studována.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Dávkování a aplikace

Dávkování je často individuální a závisí na závažnosti onemocnění a jeho stadia. Zpravidla se mast aplikuje nejméně dvakrát denně v malém množství. Někdy je nutné dezinfikovat a vyčistit zranění před použitím.

Příprava masti z dekubitu v domácnosti

Alternativní medicína nabízí několik účinných masti, které lze připravit doma. Zde jsou některé z nejoblíbenějších receptů.

 1. Vezměte stejné množství vodky a olivového oleje. Směs pro vytvoření viskózní konzistence a potřísněte postiženou pokožku 2-3x denně. Léčba trvá od deseti do dvanácti dnů.
 2. Vezměte jednu lžičku měsíčku (sušené květiny) a rozemlejte mlýnkem na kávu. Smíchejte s vazelínou (50 g). Aplikujte 1-2 krát denně na postiženou kůži, dokud není rána zcela vyléčena.
 3. Vezměte 100 g rostlinného oleje (nejlépe olivový olej), malý kus včelího vosku. Mícháme, abychom získali stejnoměrnou hmotnost a ochlaďte. Mazat masti získanou maskou několikrát denně.
 4. Vezměte dvě lžíce olivového oleje a přidejte dvě jemně nasekané žárovky. Přísady je třeba vařit při nízké teplotě po dobu 20-25 minut. Pak přidejte do kostela polovinu roztavené svíčky. Dvakrát nebo třikrát denně rozmazávejte postiženou kůži.
 5. Vezměte 200 g včelího vosku, 20 sekcí žárovek s luskovinou, jedle sírou a 1 litr olivového oleje. Smíchejte všechny přísady masti, s výjimkou cibule, a vařte na malý oheň po dobu půl hodiny. Pak přidejte cibuli a vaříme dalších 40 minut. Chladni, namnožte a aplikujte na kůži.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Masti pro profylaxi ložisek

Nejúčinnějším prostředkem pro prevenci tlakových vředů je "Actovegin" masť.

Aktivní složkou léčiva je látka, která se získává z krve mladých telat (deproteinizovaný hemoderivát). Neobsahuje toxické složky. Díky svému složení pomáhá urychlit hojení tkání. Proto je tato masť často používána k prevenci a léčbě tlakových vředů.

Pro prevenci dekubitů se mast aplikuje tenká vrstva na pokožku pacienta, aplikuje se obvaz, který se musí denně měnit (třikrát až čtyřikrát). Lék je dobře snášen jak dospělými, tak i dětmi. Je kontraindikováno, aby léčba byla použita k netoleranci hlavních komponent. Mezi hlavní vedlejší účinky se uvolňuje pouze alergie. Lze použít masti během těhotenství, ale pouze na doporučení ošetřujícího lékaře.

Kontraindikace

Většina mastí pro léčbu a prevenci odlehčení je pro pacienty bezpečná, takže jedinou kontraindikací pro jejich použití je netolerance jednotlivých složek. Také léky nepoužívejte během těhotenství bez doporučení lékaře. Pokud jste náchylní k manifestaci různých alergických reakcí, stojí za to použít masti opatrně.

Některé masti mají jiné kontraindikace: věk dětí, selhání jater, hypertyreóza. Před použitím si pečlivě přečtěte pokyny.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Vedlejší efekty Masti z ložisek

 1. Alergie.
 2. Spálení místo aplikace.
 3. Svědění a zarudnutí.
 4. Podráždění a opuch kůže.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Podmínky skladování

Masti z dekubitu by měly být uloženy v místech nepřístupných malým dětem při teplotách pod +30 stupňů.

trusted-source[35], [36], [37]

Skladovatelnost

Trvanlivost takových léků je obvykle tři až pět let. Nedoporučuje se používat masti po uplynutí této doby.

trusted-source[38], [39]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Masti pro odlehčení" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.