Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mycetoma patogeny

Lékařský expert článku

Infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Mycetom (maduromikoz, malurskaya Stop) - chronický hnisavý zánětlivý proces, podkoží a okolních tkání. Aktivátory jsou mycetom dematsievye houby (eumikoticheskaya mycetom) nebo aktinomycety (aktin a tsetoma) rody Actinomyces, Nocardia, Sireptomyces, Actimomadura. Mezi houby nalezeno Pseudallescheria boydii, Aeremomum (Cephalosporium) Jidciforme , Madurella grisea, Phialophora cryanescem, Exophiala jrcmselmei, Scedosporium apiospermum Leptosphaeria senegcdensis.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Patogeneze a příznaky mycetomu

Infekce probíhá prostřednictvím poškozené pokožky. Postupně tvarované papuly, hluboké uzliny a abscesy. Devastující proces ovlivňuje fascii, svaly a kosti. Vyvíjí se fibrinózní tkáň. Nejčastěji postižené jsou dolní končetiny. Noha se zvětšuje a deformuje.

Mioetomie epidemiologie

Mycetoma patogeny žijí v půdě a na rostlinách. Přenášejí se prostřednictvím kontaktu. Také je možný aerogenní přenos s poškozením dýchacího ústrojí. Miketoma je častější u tropů a subtropů.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Mikrobiologická diagnostika mycetomu

V hnisovém, bioptátovém, ošetřeném roztokem KOH se objevují charakteristické barevné zrnky (průměr 0,5 až 2 mikrony), septa hyfy a chlamydospory hub. Hyfy z Pseudallescheria boydi jsou obtížně odlišitelné od Aspergillus. V přítomnosti aktinomycetů jsou pozorovány kopy a větvení tenkých bakteriálních vláken. Sexuální stadium P. Boydii je doprovázeno tvorbou cleistothecie (100-200 μm), která rozkládá a uvolňuje světle hnědé eliptické ascospory.

Léčba mycetomu

Miketoma je léčena itrakonazolem. Možná resekce postižené tkáně.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.