^

Zdraví

A
A
A

Nevyvíjející se těhotenství: příčiny a příznaky

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Stav, v důsledku čehož dochází k zastavení růstu plodu a jeho intrauterinní úmrtí, se nazývá zmrazené nebo nevyvinuté těhotenství. Taková patologie během těhotenství je považována za jednu z forem potratu. Při nedokončeném těhotenství dítě umírá v matčině lůně a jeho výjezd z děložní dutiny nedochází. Bezduchý plod může zůstat v děloze po dlouhou dobu a bez lékařského zásahu ji nenechá. Při spontánním potratu je plodové vejce vysunuto z děložní dutiny s odpovídající symptomatologií.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Příčiny nedokončené těhotenství

Žádná z žen není pojištěna proti potratu. Nástup nedokončeného těhotenství může nastat v každém trimestru, v jakémkoli věku budoucí matky. Po 40 letech se riziko potratu zvyšuje na 40%. Příčiny, které ovlivnily vyblednutí vývoje embryí, mohou být různé. Častěji tato genetická patologie není kompatibilní s životem plodu. Ale budou určeny pouze odborníkem - gynekologem nebo genetikem.

Mezi nejběžnější faktorů způsobujících smrt plodu, v úvahu: genetické poruchy, infekční onemocnění, imunologické odmítnutí plodu, endokrinní patologie matek, pracující v těžkých a toxických průmyslu. Pokud blednutí těhotenství nastane dvakrát nebo vícekrát za sebou, říkají, o obvyklém potratu. Ale dokonce i několik potratů nevylučuje možnost porodu zdravého dítěte. Je třeba zjistit okolnosti toho, co se děje, a ne zoufalství.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Symptomy nedokončené těhotenství

Na začátku gestačního období, v prvním trimestru, jsou charakteristické znaky nevyvinutého těhotenství matoucí individuální citlivost charakteristická pro většinu žen, které čekají na dítě:

 • překlopení mléčných žláz prakticky zmizí (obě prsa se měkčí);
 • snížená závažnost nevolnosti, zvracení a jiné známky časné toxikózy;
 • frekvence emetické naléhavosti je snížena,
 • Vnímání ostrých pachů,
 • klesá a téměř zmizí ospalost a slabost.

Pro I trimestru jsou kritické 3-4 týdnu těhotenství, kdy se oplodněné vajíčko připojené ke stěně dělohy, v 8-11týdnů nadále tvořit mnoho životně důležitých systémů (trávicí, kosti, urogenitální a další.), Vytváření pupeční šňůry. Během těchto období se projevují genetické problémy v plném rozsahu, což vede k vážným následkům.

Ale ne každá těhotná žena bude věnovat pozornost takovým drobným změnám ve zdraví. Z tohoto důvodu embryo zemře, ale není okamžitě určeno. Na nějaký čas mnoho žen očekává dítě a neví, co se stalo. Během gynekologického vyšetření je stanoven rozpor v načasování gestace a velikosti dělohy. Aby se ujistil, že nesrovnalost není způsobena smrtí plodu plodem, je předepsáno ultrazvuk (ultrazvuk).

Strašným znakem nevyvinutého těhotenství je rozmazaný vaginální výtok z růžové až hnědé, bolest v dolní části břicha a změněný tón dělohy. Konečný verdikt o přítomnosti nevyvinutého těhotenství bude proveden na ultrazvuku. Absence palpitace je stanovena na 5-6 týdnů, deformované (často prázdné) plodové vejce a nekonzistence výsledků ultrazvuku s gestačním věkem. Opakovaná ultrazvuková diagnóza může být naplánována za týden, aby se diagnostika odstranila. Pokud během 7 dnů nedojde k žádné pozitivní dynamice (růst plodového vajíčka), embryo se nezobrazí, pak bude těhotenství považováno za "zmrazené". Lékař zvolí taktiku pro další léčbu.

První známky nedokončeného těhotenství v počátečních fázích

První známky nedokončeného těhotenství v ranném těhotenství lze diagnostikovat analýzou hladiny HCG (lidského choriového gonadotropinu). Dynamika hraje zde důležitou roli. Pokud dojde k vývoji embrya bez patologií, pak se ukazatele hCG zvyšují téměř denně.

Měření bazální teploty v případě podezření na zmrazené těhotenství nebude informativní. V těhotenství s normálním průběhem je bazální teplota 37,3-37,5 ° C a pokud těhotenství nedosáhne, teplota klesá.

Ultrazvuk také nebude informativní, protože ve velmi malých termínech fetální vajíčko a embryo nebudou vizualizovány.

Nekompatibilní těhotenství ve druhém trimestru

V počátečních stádiích gestace je možnost ukončení vývoje plodu mnohem vyšší než v druhém trimestru. Ale i v tomto období těhotenství se dítě "mizí" těhotenství docela často. Kritická pro druhý trimestr je považována za dvě období - 16-18 týdnů a 22-24 týdnů.

Příčiny, které způsobily úmrtí plodu ve druhém trimestru, jsou: dědičná genetická patologie, nevhodný životní styl (kouření, alkohol a zneužívání návykových látek), hormonální poruchy, různé infekce.

Genetické poruchy se obvykle projevují v raných fázích těhotenství (6-7 týdnů). Pokud je patologie závažná, embryo ve většině případů nepřežije až do druhého trimestru. Genetické abnormality matky a otce jsou velmi obtížně identifikovatelné a v jakém okamžiku ovlivňují vývoj dítěte nelze předvídat.

Také pro normální vývoj embrya je rovnováha hormonů velmi důležitá: pokud je rovnováha porušena, ovoce zastavuje vývoj.

Častěji se vyskytuje před 8-10 týdny, ale stane se i v II. Trimestru. Během těhotenství dochází k oslabení imunitního systému a stupně zranitelnosti těla. Penetrace patogenů některých infekcí placentární bariérou může vést k úmrtí plodu. Takové nebezpečí přetrvává po dobu 9 měsíců. Proto je nutné být velmi opatrní na jakékoli infekce, aplikovat preventivní opatření a vyhledat odbornou pomoc včas.

Za zmínku stojí opět správný způsob života, který je nezbytný pro vedení budoucí matky. Stres, práce na počítači, kouření, alkohol nebo drogy, nedostatek spánku většinou vyvolává vyblednutí těhotenství kdykoli.

Vzhled vaginálního krvácení, bolesti bolesti v podbřišku, zastavení zvětšení prsou (to se stává měkká, protože to může být přiděleny kolostrum) pocit, zimnice, horečka, třes, těžké slabosti, zmizí všechny známky toxicity, absence poruch - to je velmi dobrý důvod pro okamžitou lékařskou pomoc. Gynekolog definuje Fading plod v trimestru II nesoulad splatností a velikosti dělohy, vaginální změny barvy a nedostatku slyšitelné srdeční tep přes stetoskop. Těhotné v tomto případě, bez prodlení, poslal do ultrazvuku, a pokud je to nutné, naléhavě hospitalizován. Známky nevyvinutého těhotenství v druhém trimestru jsou, bohužel, pozdě. Dlouhou dobu blednutí plod neprojevuje, ale již existuje silná otrava těla rozpadových produktů matky. Žena se musí okamžitě obrátit na odborníka, aby snížila pravděpodobnost tragických následků. Od 18-20 týdnů se plod pohybuje, musí se opakovat více než 9krát denně. Pokud jsou pohyby menší nebo chybí, je to příležitost k návštěvě lékaře.

Během normálního těhotenství se prsa významně zvyšuje a v případě problémů s plodem se snižuje a zjemňuje.

Pokud lékař neposlouchá srdeční tep pomocí stetoskopu, není nutné předem paniky, protože tučná vrstva někdy zabraňuje auskultaci. Ultrazvuk v tomto případě bude velmi vhodný.

Normální poševní výtok jasné nebo bělavé barvy, není příliš těžké, ale pokud si přidělit více, jsou tmavé nebo s příměsí krve, to je nouze o okamžité návštěvě prenatální kliniku.

Léčba těhotenství v nezměněném trimestru II je rychlá.

Známky nevýrazného těhotenství ve třetím trimestru

Případy nedokončeného těhotenství ve třetím trimestru se vyskytují méně často než v časném gestačním věku. Je to proto, že plod byl již dostatečně vytvořen. Riziko nezlepšeného těhotenství v třetím trimestru však stále zůstává. Čím starší je žena, tím větší je pravděpodobnost vývoje potratu, obzvláště kritického ve třetím trimestru - 26-28 týdnů.

Předporodní způsobuje smrt plodu ve třetím trimestru může být: infekční choroby (zarděnky, chřipka, toxoplazmózu, cytomegalovirus, syfilis, kapavka atd.), Poruchy hormonální, fetální genetické abnormality, onemocnění urogenitální a kardiovaskulárního systému. Zvláště nebezpečné je antifosfolipidový syndrom je charakteristickým rysem, který je tendence ke vzniku krevních sraženin, včetně děložních cév, čímž se plod nedostává kyslíku a živin a umírají.

Prvním a nejnebezpečnějším znakem nedokončeného těhotenství ve třetím trimestru je absence projevů plodu (míchání) po dobu delší než 6 hodin. To je velmi vážný důvod k obavám. K vyloučení úmrtí plodu je přidělen tocophe. To buď potvrzuje nebo odmítá strach. Ultrazvuk na dlouhou dobu beremennosti je také informativní. Hnědý výtok z vagíny s "zmrzlým" těhotenstvím v III. Trimestru je důsledkem zanedbávání procesu, který začal dávno.

Na načasování velké rozvíjející těhotenství může projevit bolesti v podbřišku nebo bederní oblasti, změnil tón dělohy, výtok (vodové, krvavý, nahnědlý) roztíratelné charakteru.

Pravděpodobnost macerace zesnulého plodu a jeho rozklad je velmi vysoká. Pak se symptomy intoxikace a vysoká tělesná teplota spojují s některými známkami nevyvinutého těhotenství třetího trimestru za předpokladu, že neexistuje ARVI. Komplikace s infekcí nedokončeného těhotenství z dlouhodobého hlediska může být septickým stavem. Při nejmenším úzkosti a špatných podezřeních na zmrazené těhotenství je nutné okamžitě obrátit na odborníka. Nechte znovu potvrdit, že vše je normální s plodem a budoucí matkou.

Zřetelné známky nevyvinutého těhotenství

Jasné známky "zmrzlé" těhotenství v počáteční fázi jsou:

 • nesrovnalosti plodového vajíčka, velikost dělohy a načasování těhotenství;
 • krvavý nebo hnědý výtok z pochvy;
 • výsledky ultrazvuku (ovoce chybí ve vajíčku plodu, deformuje se vejce plodu)
 • stabilizace nebo snížení hCG;
 • subjektivní pocity s vyhynulým těhotenstvím v počátečních stádiích:
 • tahání nebo křeče bolesti v dolní části břicha;
 • významné snížení nebo zastavení příznaků toxikózy (nauzea, zvracení, "citlivost" na ostrý zápach);
 • zachycení krvavého vaginálního výtoku.

Gynekologické vyšetření : gestační období a velikost dělohy jsou značně nesouvisející; bazální teplota klesá; změní se barva vaginálních stěn.

Známky o "zmrazeném" těhotenství k pozdějšímu datu:

 • prodloužené absence v plodu (více než 6 hodin);
 • Není to slyšitelný stetoskopem nebo fetální srdce není detekováno tokografem;
 • existuje rozdíl mezi gestačním věkem a velikostí dělohy.

Subjektivní pocity :

 • fenomén charakteristický pro toxokozu zmizí, napětí v mléčných žlázách klesá a někdy se kolostrum vylučuje;
 • bolesti v břiše a břichu;
 • teplota těla stoupá bez zjevného důvodu;
 • skvrny od vagíny.

Gynekologické vyšetření : lékař určí, kolik z rozdílu diskrepantní gestační věk a velikost dělohy, vaginální stěny zjišťuje změnu barvy, lehké otevírání děložního čípku a z pohlavního ústrojí.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Diagnostika nedokončené těhotenství

Pokud existuje podezření na "zmrazené" těhotenství v jakémkoli období, bude ultrazvuk studie poměrně informativní.

Závěr o ukončení vývoje embrya v malém období těhotenství se provádí ultrazvukem v takových případech:

 • anembrojské zjištění plodového vajíčka v dolní části dělohy;
 • jeho deformace, deformovaný obrys;
 • Embryo je mnohem menší než normální velikost, která je pro toto gestační období charakteristická;
 • U 5-6 týdnů je ultrazvuk již určen srdečním tepem nebo jeho nedostatkem v plodu.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.