^

Zdraví

Obří hluk

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obří hniloba je červ, který parazitizuje v lidském těle hlavně v játrech, což způsobuje akutní a chronické porušení jater a dalších orgánů. Tento parazit je rozšířený v Africe a Asii, ale existují také možné případy infekce v Rusku a na Ukrajině. Je třeba znát některé rysy jeho cyklu, které předpovídají nejen průběh příznaků, ale také možné metody prevence v různých fázích.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Struktura obří náhoda

Obrovská třepačka nebo Fasciola gigantica jsou parazity, které patří kuřatům nebo plochým červům rodu Trematodes. Vlastnosti jejich životního cyklu a struktury umožňují spojit je v jednom rodu s jinými parazity - schistosomy, opisthorhové.

Zvláštnosti struktury obrovského fluke jsou takové, že z jejich třídy mohou mít tyto parazity největší velikost. Délka dospělého exempláře obrovského fluke může být asi sedm centimetrů. Jejich tělo má podlouhlý tvar ve tvaru tulipánového listu - na konci je zúžení. Barva červů může být v závislosti na podmínkách od světle růžové až šedé. Jméno "flukes" těchto parazitů se dostalo proto, že trhají na přední straně břišního konce. Mezi těmito výhonky je ústní konec, kterým přichází jídlo. Trávicí systém je uzávěr, tzn. Že je trávicí trubice, kde probíhají hlavní procesy trávení jídla. Dále se tato potravina pohybuje střevem po celé délce těla a po trávení zpět je vyhozena otvorem úst. Tyto vlastnosti umožňují dlouhodobý parazitismus v omezeném prostoru bez přístupu kyslíku. Tato lokalizace je také vysvětlena nedokonale vyvinutým systémem hematopoézy a dýchání, který nám umožňuje dlouhodobě zůstat bez kyslíku a migrovat se přes lidské cévy, podáváním červených krvinek a jiných krevních buněk.

Obří fasciola reaguje na pohyb a změnu tvaru těla v důsledku rozvětveného nervového systému. Začíná se v blízkosti perorálního výplachu v podobě prstence nervového tkáně, ze kterého po celé délce celého těla dochází k nervovému gangliu. Takže všechny orgány jsou tímto ganglionem inervovány a také je poskytována reakce analyzátorů.

Reprodukce parazita je složitá, jelikož je obrovský příval hermafrodit. Existují jedinci mužského a ženského pohlaví. Pro rozmnožování je nutné, aby existovaly příznivé podmínky pro to, a nějaký čas projít k oplodnění vajec. Dále, zvláštnosti změny hostitelů nám umožňují projít po sobě jdoucími etapami rozvoje fasciolae.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Životní cyklus obří náhoda

Životní cyklus obřích začíná s hlavním hostitelem, kterým jsou velké a malé dobytek - kozy, ovce, krávy, býky, buvoly. Tito červi jsou lokalizováni ve střevech dobytka a poté po určitou dobu přetrvávají a dozrávají a stanou se sexuálně zralými. V tomto stavu jsou schopni migrovat stěnou střeva a vstoupit do systému portální žíly. Takže parazit vstoupí do jater, kde je jeho konečné umístění lokalizováno. Tam parazit reprodukuje a vydává vejce, která se mohou dostat zpět do střeva systémem žlučovodů a vystupovat s výkaly. Takže s výkaly jsou přidělena vejce, která nejsou pro člověka patogenní až do úplného zrání. Dále vejce vstupují do sladké vody, kde je potřeba teplá voda pro další vývoj. Ve vodě se larva rozrůstá a rozvíjí po dobu dvou dnů, pak je nutné, aby vstoupila do těla měkkýše. Tam je další vývoj fluke, kde dosáhne stupně larvy invazivní pro lidi.

Způsoby infekce lidí s obrovským výkyvem jsou omezeny na nepřímé cesty, když se člověk náhodně setká s terénem, kde se nachází parazit. V tomto případě můžete zažít stravu tím, že budete jíst zeleninu, ovoce, zeleninu, která má na svém povrchu larva fasciolae. Je také možné kontaminovat občasným používáním vody, v níž tyto parazity vznášejí. Tyto vlastnosti životního cyklu je třeba vzít v úvahu, aby byly známy hlavní způsoby přenosu a jak předcházet nemoci.

trusted-source[10], [11], [12]

Symptomy

Charakteristická lokalizace parazita v těle konečného hostitele podporuje stejnou lokalizaci v lidském těle. Proto existují určité specifické příznaky fasciolózy, které jsou charakteristické pro porážku této skupiny močálů.

Po vstupu do lidského střeva se obrovské fasciolové vejce vyvíjejí a rostou, pak vstupují do submukózní vrstvy v larválním stádiu a vstřebávají se do krve. Při průtoku krve přes systém portální žíly vstupuje parazit do jater, kde je aktualizován. Existuje další růst larv, jejich aktivace - v tomto stavu se mohou pohybovat po kanálech a vstupují do žlučníku, během něhož je normální uspořádání potrubí a jejich vztah narušen. Funkce výtoku žluči je na prvním místě narušena a jako sekundární proces dochází ke stagnaci žluči a je narušena funkce jater.

Inkubační doba trvá od několika dnů do pěti až sedmi týdnů. V takovém případě si člověk nemusí vzpomenout na skutečnost, že diagnostika je velmi obtížná. Toto období trvá od okamžiku vstupu do střeva před aktivaci v játrech a porušení jeho funkce.

Akutní stadium onemocnění se rozvíjí v jednostupňovém masivním poškození jater s významným počtem parazitů. V tomto případě jsou příznaky velmi výrazné. Existuje žloutenka, která způsobuje, že se pacienti mohou poradit s lékařem. Je doprovázena svěděním pokožky, protože je vyjádřeno uvolňování žlučových kyselin do krve. Současně existují příznaky bolesti v pravé nebo pravé horní části kvadrantu, závažnost bolestivého syndromu se zvyšuje s použitím tučných potravin. Bolest může být také tupá, mírná. Častým příznakem je alergická vyrážka. Tento příznak je často pozorován kvůli schopnosti helminthů způsobit zvýšenou alergizaci těla, což se častěji projevuje rozptýlením vyrážky po celém těle se svěděním kůže. Také s akutním průběhem se mohou objevit dyspeptické jevy - hořká chuť v ústech, nevolnost, zvracení, bolest břicha a nepohodlí stolice podle typu průjmu.

Taková rozšířená klinika je však méně častá než latentní tok. Často s malým počtem parazitů se vyskytují jen málo vyjádřené příznaky, možná pouze astneoplastický syndrom, který nelze vysvětlit. V tomto případě se vytváří chronická forma, která je charakterizována pomalým konstantním uvolňováním vajec do lumen střeva a pak reinfekcí. Tímto způsobem nedochází k žádným příznakům ze strany jater, jsou vyjádřeny pouze změny alergické reaktivity a tvorba predispozice k tvorbě kamení a chronické cholecystitidy v žlučníku.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Diagnostika

Diagnóza této patologie by měla být úplná a včasná, protože v počáteční fázi vývoje je snadnější jednat na malém počtu červů. Na počátku je nutné pečlivě shromáždit anamnézu, zjišťovat možné etiologické faktory infekce. Vzhledem k inkubační době je nutné zjistit anamnézu za poslední dva měsíce. Poté je třeba vyšetřit pacienta a podrobně vysvětlit stížnosti. Při vyšetření můžete identifikovat pozitivní cystické příznaky, něžnost v pravém horním kvadrantu, ale játra by se neměla zvyšovat.

Instrumentální diagnostické metody jsou více informativní, pokud jde o diagnostiku nejen parazitární fascioly, ale také pokud jde o hodnocení stavu žlučovodů a jater. Při ultrazvuku jater a žlučovodů je určeno rozšíření průdušnice, vznik projevujících se stínů v projekci těchto kanálů, porušení odtoku žluče a reaktivní žlučník. Na základě toho lze podezření na přítomnost parazita. 

Laboratorní krevní test není specifický, ale existují také možné změny ve formě eozinofilie, které mohou potvrdit etiologii helminthické invaze. Při těžké žloutence potřebuje pacient biochemický krevní test. Zjišťuje se zvýšení hladiny bilirubinu v důsledku jeho přímé frakce, stejně jako zvýšení alkalické fosfatázy jako příznak cholestázy a intraparazitické parotytis fluke. Nejspecifickou a nejcitlivější metodou pro diagnostiku obrovitého fluke je krevní test a polymerázová řetězová reakce. To určuje kvalitativní a kvantitativní přítomnost červu v těle ve formě jeho DNA. To vám umožňuje identifikovat protilátky nebo samotný antigen v lidském těle a přesně identifikovat patogen. 

Jedná se o hlavní metody diagnostiky této patologie, která musí být použita s počátečními příznaky onemocnění, aby se zabránilo chronickému průběhu patologie. 

trusted-source[17], [18], [19]

Léčba

Léčba jakékoliv invaze helminthy by měla být prováděna pouze ve spojení s jinými přípravky, které připravují gastrointestinální trakt pro dehylmézu. Proto musíte začít s dietou, která čistí střeva. V době ošetření je nutné zcela omezit sladké potraviny z mouky. Musíte jíst kaši a vařenou zeleninu, která stimuluje střevní peristaltiku. Poté se doporučuje provést kurz piercingové terapie. K tomu je nutné provést jediný kurz s použitím laxativ. Je lepší užívat bylinné přípravky s laxativním účinkem. Poté se doporučuje použít kurs s léčbou sorbenty po dobu tří dnů. Můžete použít Sorbex, White Coal, Polysorb. Po takovém průběhu purifikační terapie se dostanete k léčbě nejvíce helminthické invaze. Používejte anthelmintické léky, které mají převažující účinek na ploché červy a jejich larvální formy.

  1. Geoxychol je léčivo, které je zvláště aktivní v lokalizaci parazitních červů v játrech. Je k dispozici ve formě prášku. Léčebný režim pro toto léčivo může být třídenní, pětidenní a desetidenní léčba. Třídenní schéma je nejúčinnější, protože umožňuje vytvořit maximální koncentraci drogy v co nejkratším čase. V tomto případě je lék předepisován v denní dávce 0,2 miligramu na kilogram tělesné hmotnosti pacienta. Lék se užívá třikrát denně. První dávka by měla být podána po lehké snídani, rozpustí prášek sklenicí teplého mléka. Po třech dnech léčby je třeba dodržet dietu nejméně po dobu jednoho týdne, což ušetří výsledek a zlepší odpověď těla na léčivo. Při léčbě tohoto léku je třeba sledovat nejen dynamiku klinických příznaků, ale také biochemickou analýzu s hladinou bilirubinu a transamináz.
  2. Thiabendazol je širokospektrální anthelmintické činidlo, které je účinné nejen proti dospělým červům, ale i proti larvám. Tento lék je dostupný ve formě tablet o hmotnosti 500 miligramů, dávka léku - dvě tablety dvakrát denně s průběhem léčby po dobu tří dnů. Maximální dávka léčiva pro jeden cyklus by tedy neměla překročit 6 gramů. Možné vedlejší účinky při podávání léku při těžké helminthické invazi - nauzea, bolesti břicha, svědění kůže, stejně jako těžká intoxikace se zvýšenou mízní uzlinou, závratě a podkožní teploty. Děti mladší pěti let by neměly užívat tento lék, ani nemohou být užívány během těhotenství.

Vzhledem k převládajícímu poškození jater a porušení intrahepatického odtoku žluče se doporučuje používat hepatoprotektory a léky ke zlepšení odtoku žluči. Pro tento účel se doporučuje použít "Ursofalk" pro zlepšení odtoku žluči, který normalizuje funkci kanálu a zmírňuje příznaky žloutenky. Ze skupiny hepatoprotektorů můžete použít "Enerliv", "Játra", "Gepabén", "Heptrál". Spolu se zlepšením jaterních funkcí je nutné normalizovat činnost střeva po očistné dráze, což pomůže rychlejší eliminaci parazita. Probiotika se proto také používají při komplexní terapii.

Prevence obří náhoda

Prevence infekce obrovským dvoudílným může být nespecifická a specifická. Nešpecifické metody prevence jsou velmi jednoduché - musíte dodržovat hygienická pravidla, vypít ovoce a zeleninu před konzumací a zabránit příjmu vody z neupravených zdrojů. Specifická profylaxe může být provedena jakýmikoliv antiparazitárními léky dvakrát ročně na jaře a na podzim s použitím preventivních dávek léčiva.

Obří hniloba je parazita ze skupiny plochých červů, která je lokalizována v játrech a žlučových cestách se sníženou funkcí odtoku žluči a rozvojem klinických příznaků. Infekce osoby není často, protože konečným vlastníkem je skot. Symptomy patologie mohou být skryté nebo zřejmé, což vyžaduje správnou diagnózu. Léčba obrovských šelestů by měla být zaměřena na vyloučení parazita, obnovení funkce jater a střev.

trusted-source[20]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.