^

Zdraví

Odstranění pigmentových skvrn

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hyperpigmentace na pokožce je velmi nepříjemný jev, protože mnozí z nás mají sen o bezvadné hladké pokožce bez viditelných vad. O tom, zda je možné odstranit pigmentované skvrny, zda je možné vypořádat se s takovou rozšířenou vadou, budeme v tomto článku detailně mluvit o mnoha metodách moderní medicíny.

Metody odstraňování věkových skvrn

Za prvé, samotný vzhled skvrn na kůži je nejčastěji spojován s akumulací melaninové látky v určitých oblastech tkání. To nastane v důsledku nerovnováhy hormonů v těle (zejména v průběhu těhotenství), s poruchami trávení, porušení jater, jakož i nadměrnou nadšení pro opalování a soláriem.

Věkový faktor také hraje roli: společně se stárnutím těla zpomaluje celkový metabolismus, schopnost vylučovat toxické látky, které se hromadí v omezených oblastech pokožky, se ztrácí v čase.

Problém pigmentovaných skvrn je řešitelný, je možné a nutné bojovat proti tomuto jevu. Existuje mnoho alternativních receptů pro léčbu hyperpigmentace, velké množství a moderní lékařské metody. Profesionální technologie odstranění hyperpigmentace hardwaru termolýzu (laserové korekce závada), fotoexcitaci (za použití pulsní zábleskových jednotek) mesotreatment (kurz mikroinjekce vitaminové směsi), stejně jako různé peeling ošetření pomocí laseru, chemické, enzymatické a mechanické metody. Jedním slovem je to na vás. A my se pokusíme zvážit nejpopulárnější způsoby, jak bojovat proti kožním skvrnám.

Zařízení pro odstraňování pigmentových skvrn

Problémy hyperpigmentace v plném rozsahu jsou řešeny pomocí speciálního přístroje Quantum. Toto zařízení ve svém účinku a účinnosti převažuje nad některými dalšími systémy korekce kožních defektů. V procesu léčby je toto zařízení ošetřeno impulsními světelnými toky postižené kůže, pigmentace se rozpouští, kůže vypadá svěží a mladší.

Postup je prakticky bezbolestný, provádí se bez použití léků proti bolesti. Jednou stačí, abyste získali trvalý účinek a dlouhou dobu zapomínali na problém.

Hardwarová metoda odstraňování pigmentovaných skvrn také zmírňuje akné, vyhlazuje pleť a odstraňuje jemné vrásky.

Mírná hyperémie po postupu není nebezpečná a trvá několik dní.

trusted-source[1], [2]

Prostředky pro odstranění pigmentových skvrn

Odebrat tmavých skvrn v domácnosti, aniž by se uchylovat k službám klinik a kosmetických salónů, je možné pomocí moderních kosmetiky: bělící krémy, pleťové masky, pleťové vody, exfoliační křoviny a séra. Použití těchto léků vyžaduje určitou péči, protože agent došel na nepigmentované části kůže, může způsobit značné objasnění zóny vedle na místě, které vypadá docela neestetické vzhled. Bělicí kosmetika zpravidla poskytuje dočasnou pomoc, efekt netrvá dlouho a vyžaduje trvalou aplikaci. Nedoporučuje se při delším pobytu na slunci pomocí kosmetiky, jako je ultrafialové paprsky mají sklon k aktivaci syntézu melaninu, a všechny pokusy zbavit hyperpigmentace může být marné.

Krém pro odstraňování pigmentových skvrn

Vzhled tmavých skvrn na kůži, zejména v obličeji, je pro ženy velmi nepříjemný. Mimochodem, kosmetika, která skutečně řeší tento problém, je poměrně málo. Bělící krémy z větší části buď nemají správný účinek, ani pomáhají, ale ne dlouho. Působení těchto krémů určených především pro blokování syntézy melaninu v tkáních nebo odlupování pigmentované části pokožky.

Zvolit efektivní krém, který je vhodný pro vás a vaše pleť, měli byste opatrně použití nejprve na malé ploše pigmentace, aby nedošlo k vyvolat alergickou reakci, a to zejména v citlivou pokožku. Používání bělící kosmetiky je žádoucí v zamračených dnech, nebo aby se zabránilo zasažení slunečních paprsků na pigmentovaných místech během léčby.

V dražších krémách se kromě aktivní složky, antialergických, angioprotektivních látek, vitamínů obvykle přidávají.

Nejčastějšími aktivními složkami uklidňující krémy jsou:

 • deriváty hydrochinonu (zabraňují funkční kapacitě melanocytových buněk, spíše toxických látek, tento krém vyžaduje obezřetnost v aplikaci);
 • deriváty melanosimy (přírodní látky účinné a zcela neškodné pro pokožku);
 • Deoxyarbutin (extrakt z rostlin, ovlivňující melanosyntézu);
 • provitamin A (nejsilnější antioxidant, inhibuje syntézu pigmentu);
 • látka blízká vitaminu A tretinol (zlepšuje strukturu kůže, syntetizuje kolagen, nicméně může vyvolat podráždění a nadměrný odlupování tkání);
 • různé kyseliny povrchového účinku (citron, octová, jablka atd.).

Je třeba poznamenat, že v krému jsou obsaženy aktivní složky, tím účinnější je.

Velmi oblíbené jsou takové americké krémy jako Lakshma a South Beach skin solution, které lze použít prakticky ve všech částech těla, včetně intímních oblastí. Prostředky se aplikují od rána a večera před spaním, k čištění a vysušení pokožky, jemným třením do požadované oblasti až do maximální absorpce. Výsledek se objeví po 15-20 dnech, ale ke konsolidaci výsledku je žádoucí pokračovat v léčbě do 2-3 měsíců. Krém je schopen zachránit nejen skvrny, ale i malé jizvy nebo stopy zranění a popálenin.

Kosmetika Elure, včetně neagresivní, ale účinné látky melanosimu, mají rovněž aktivní bělící účinek. Taková kosmetika se používá v několika fázích, v závislosti na stupni procesu, takže krém je vyráběn v několika kontejnerech použitých v pořadí. Díky jemnému působení tohoto prostředku je pleť čistá a získává dobře upravený vzhled. Po použití vyčistěcí kosmetiky se doporučuje aplikovat opalovací krém s SPF na pigmentovanou plochu nejméně 30 jednotek, aby nedošlo k další syntéze melaninu s ultrafialovým světlem.

Bělící krémy mohou být použity nejen k ošetření vad, ale také k prevenci hyperpigmentace. Použití takových léků je však kontraindikováno u těhotných a kojících žen.

trusted-source[3]

Elosova technika

Snad nejšetrnější moderní způsob odstranění hyperpigmentace je metoda Elos. Jedná se o proces selektivní koagulace epiteliálních buněk, které mají vyšší procento hnědého pigmentu.

Elos - společné použití laserových a RF technologií, avšak tato metoda pracuje na heterogenní skvrny, s různým stupněm nasycení a hodnoty. Doba trvání takového postupu se může lišit od 10 do 40 minut, v závislosti na rozsahu procesu. Chcete-li se zcela zbavit zbytečných skvrn, budete muset několikrát zopakovat tuto schůzku a pokaždé, když bude tvář čistá a čistá. Musíme však mít na paměti, že odborníci důrazně doporučujeme použití bělících technik během těhotenství a kojení, v období akutních infekčních chorob, cukrovky, patologií kůže na ošetřované plochy, stejně jako zvýšená citlivost kůže a tendence k keloidní výrůstky tkáně.

trusted-source[4], [5]

Odstranění pigmentovaných skvrn pomocí laseru

Tento známý způsob, jak se zbavit hyperpigmentace, je zářením světelné vlny určité síly propagované polovodičovým laserem. Látka melanin má vysokou citlivost na účinky laserového záření, takže pigment v průběhu času je výrazně vyjasněn až do úplného zmizení.

Odstranění pigmentovaných skvrn pomocí laseru nevyžaduje speciální přípravu, procedura je bezbolestná a nezpůsobuje žádné zvláštní nepohodlí. Senzace jsou individuální, v závislosti na citlivosti pokožky pacienta. Zpracování laserovým zářením probíhá v 3-4 stádiích (ošetření jemnými krystaly pod tlakem, bodové rozdrcení melanocytů), jednostupňový měsíc. Pysky odfarbují pigmentovanou kůži, takže po určité proceduře může dojít k mírnému otoku a zarudnutí, které během týdne zcela zmizí.

Při velké hloubce lézí se doporučuje zvýšit množství laserové expozice, aby se dosáhlo konečné likvidace pigmentu. Navíc efekt laseru výrazně zlepšuje celkový stav pokožky, omlazuje a zlepšuje jejich tón. Před a po operaci je nutné chránit kůži před účinky ultrafialového paprsku.

Hlavní výhody použití laserové metody:

 • nízké riziko infekce v místě expozice;
 • absence poruch celistvosti tkáně;
 • možnost použití metody na jakémkoli druhu pokožky;
 • absence jizvy tkáně po postupu;
 • bezbolestnost;
 • významná účinnost metody;
 • absence rehabilitačního období;
 • s povrchovým uspořádáním pigmentu může postačovat jeden postup;
 • délka laserových vln je vypočtena individuálně pro každého pacienta, aby nedocházelo k rušení blízkých tkání.

K určení výsledku po laserové terapii může odborník, který provedl tento postup, doporučit použití dalších krémů, masky a peelingových technologií. Mnoho lidí zvažuje použití vyjasňující kosmetiky po takových postupech povinné. Abyste zabránili opakování pigmentových skvrn, doporučuje se chránit pokožku před slunečním zářením, opalovat se a nepoužívat solárium.

Laserová metoda bude vaši pokožku hladkou, čistou, svěží a výrazně mladší.

Odstranění pigmentovaných skvrn bleskem

Odstranění pigmentových skvrn bleskem není méně účinná metoda založená na impulzním působení směrového paprsku světla, který nedává ultrafialové záření. Dopad blesku je mimořádně měkký a pohodlný, do procesu jsou zapojeny pouze povrchové vrstvy pokožky, takže poškození tkání je minimální. Impulsní záře přispívá k výrobě dodatečných dávek kolagenu, kyseliny hyaluronové a elastinu v pokožce, což má pozitivní účinek na pleť a umožňuje odstranit jemné vrásky a vyvolat omlazující účinek.

Chcete-li úplně zbavit pigmentace, je třeba provést přibližně 6 procedur, v závislosti na saturaci a velikosti odstraněného místa. Období rehabilitace po ukončení procedury je krátké a pacientům je to poměrně dobře tolerováno.

Odstranění pigmentovaných skvrn dusíkem

Odstranění pigmentových skvrn kapalným dusíkem je lokální účinek na tkáně postižené melaninem studenou metodou přímého kontaktu s extrémně chladnou látkou. Kontakt vede ke zničení tkáňové vrstvy a lokální intercelulární interakce.

Pro tento postup použijte tenký nebo široký aplikátor s jemným adsorpčním koncem, který je dočasně ponořen do kapalného dusíku a poté rychle nanesen na ošetřenou oblast pokožky. Pigmentované tkáně umírají a brzy odlupují a vystavují čistou a zdravou pleť. 1-2 postupy jsou prováděny v závislosti na závažnosti hyperpigmentačního procesu.

Kůže se zotavuje a zdravě vypadá po dobu 2 týdnů.

Odstranění pigmentových skvrn alternativními prostředky

Můžete se pokusit odstranit pigmentové skvrny jinými způsoby. Jedná se především o postupy zaměřené na objasnění potřebných oblastí pokožky.

Nejčastějším lékem je citrónová šťáva, která se zředí vodou a použije se jako mléko. Můžete jednoduše otřít postiženou kůži malým plátkem citronu. Pro zesvětlení pigmentu použijte také kyselou kysanou smetanu, syrovátku, aplikujte tenké talíře čerstvé okurky.

Známé bělicí činidlo - hydroperit nebo peroxid vodíku - se aktivně používá jako samostatné činidlo a v kombinaci s kašovitou kaší, tvarohem, kávy, kosmetickým jílem.

Vynikajícím prostředkem pro odstranění a prevenci skvrn jsou vývary bylin. Pro tyto účely, vařit listy petrželky, pampelišky, milkweed, jahody z výpočtu 3 polévkové lžíce. Lžíce listů na sklenici vroucí vody. Taková odvar je otírána na obličej nebo se aplikuje jako komprese na potřebnou plochu pokožky.

Představujeme Vám několik populárních alternativních receptů:

 • kvasnicový peeling - suché kvasinky se chovají v polovině s citrónovou šťávou a aplikují se na čistou pokožku po dobu 15-20 minut, opláchněte teplou vodou;
 • mandlový peeling - 50 g v páře a mleté mandle se smísí se 2 čajové lžičky citrónové šťávy a stejné množství vroucí vody, aplikované na kůži po dobu 15 minut, dvakrát týdně použití;
 • komprese mléka - kombinujte tři lžíce domácího mléka s jednou lžící alkoholu, aplikujte na pigmentovanou oblast po dobu 15-20 minut;
 • maska tvarohu - polévková lžíce beztučného tvarohu smíchaného s 10 kapek roztoku amoniaku a 10 kapek peroxidu vodíku, aplikujte 15 minut;
 • stlačte s citronem a medem - 1 polévkovou lžíci medu smíchanou se šťávou z poloviny citronu, nasaďte požadovanou pokožku po dobu 20 minut;
 • maska kosmetické hlíny - běžná chemická kosmetická hlína se smíchá s poloviční lžičkou sody, několika kapkami boritého alkoholu a mastence;
 • Vitamínová maska - lžíce rybízu, mletá v mixéru a smíchaná s lžící medu pokryje pokožku po dobu 30 minut;
 • masku z petržele - zeminy a petrželky v poměru 1: 1, rozemletá na mixéru v mixéru, nanesená na pigmentovanou zónu po dobu 25-30 minut.

Alternativní látky jsou zpravidla účinné, jsou-li používány nepřetržitě.

Maska pro odstranění věkových skvrn

Obrovská paleta populárních obličejových masek. Například maska z buničiny grapefruit, směs perhydrol s kafrovým olejem, mleté mandle v mletí kávy s citrónovou šťávou.

Dobrý efekt poskytuje maska jemně nasekané petrželky s kefír. Obecně platí, že kyselé mléko je dokonale vhodné pro bělení kůže, zejména v kombinaci s kyselými plody, neslazenými jablky a škrobovými kořeny.

Masky se aplikují nejméně půl hodiny, v tuto chvíli je žádoucí lehnout se, zapnout lehkou hudbu a zcela se uvolnit. Po odstranění směsi z povrchu kůže naneste na obličej výživný krém. Doba trvání léčby je přibližně 1-2 měsíce. Postup by se měl přednostně opakovat pro preventivní účely.

Odstranění věkových skvrn

Pigmentační skvrny související s věkem se objevují ve stáří, časové oblasti, nasolabiální trojúhelník, častější jsou zadní plochy rukou.

Nejběžnějším projevem těchto skvrn jsou senilní lentiginy, bledě hnědé pigmentace, které se objevují jako důsledek změn souvisejících s věkem, zhoršení celkového metabolismu, zpomalení procesů vylučování toxických látek z těla.

Odstranění pigmentových skvrn souvisejících s věkem se provádí konzervativně pomocí keratolytických krémů a komplexů vitamínů, stejně jako všech existujících hardwarových technologií.

Před použitím k odstranění hyperpigmentace související s věkem je nutné vyloučit možnost zhoubného charakteru kožních útvarů, aby se zabránilo degeneraci zdravých tkání. Proto musí být hardwarové techniky prováděny pod dohledem odborníka.

Odstranění věkových skvrn na obličeji

Nejčastějším projevem věkových skvrn na obličeji jsou pihy - světle hnědé skvrny různých velikostí, často malé. Svalová pigmentace začíná již v dětství a má určitou cyklicitu: na jaře jsou projevy výraznější, protože pod vlivem ultrafialového záření se aktivuje pigmentový melanin. V zimě se objevují méně místa.

Vědci vysvětlují vzhled pythů přítomností dědičné predispozice.

Odstranění příznaků hyperpigmentace na obličeji se provádí stejnými metodami jako na všech ostatních částech těla.

Odstranění pigmentových skvrn na rukou

Vzhled pigmentových skvrn na rukou je často spojen s dřívějšími zánětlivými procesy v tkáních, mikrotrauma, drobné popáleniny povrchových vrstev kůže. Příčinou může být také dlouhodobé vystavení ultrafialovému záření, patologii cévního systému (zejména u starších osob).

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit projevů hyperpigmentace na rukou, návštěvy kosmetického salonu nebo speciální kliniky. Nicméně, pokud máte dostatek trpělivosti, můžete odstranit skvrny a domácí prostředky pomocí komprese nebo masky kůže.

Můžete koupit bílou hlínu v lékárně, zředit vodou na konzistenci zakysané smetany, přidat několik kapek citronové šťávy a aplikovat na pigmentované náplasti pokožky. Na vrcholu masky je třeba pokrýt celofán, aby nedošlo k rychlému vyschnutí směsi. Po 20 minutách vyčistěte, můžete se po 2-3 dny opakovat.

Dalším dobrým prostředkem je zinková mast, která se používá dvakrát denně denně. Výsledek je dostatečně rychlý a trvalý.

Odstranění pigmentových skvrn na těle

Pigmentované skvrny na těle jsou častěji rozmístěné v oblasti zad, nohou, pohlavních orgánů. V současné době je známo, že mnoho metod tradiční medicíny a alternativních receptů bojuje proti hyperpigmentaci.

Před výběrem metody, jak se zbavit skvrn na těle, je důležité zjistit příčinu jejich vzhledu. Může to být vnější faktor (popáleniny, trauma, omrzliny), stejně jako některé nemoci vnitřních orgánů. Pokud máte provokativní onemocnění, musíte nejdříve navštívit terapeuta a podstoupit vhodnou léčbu a teprve pak začít odstraňovat ohnisky pigmentace. Pokud tomu tak není, objeví se znovu body a všechny následné pokusy o jejich zbavení budou neúspěšné.

Cena za odstranění pigmentových skvrn

Náklady na odstranění pigmentovaných skvrn přímo závisí na stupni závažnosti skvrn, jeho velikosti a hloubce léze, původu a struktury. Uvažujme o přibližných cenách hlavních metod odstraňování hyperpigmentace:

 • povrchový chemický peeling obličeje, dekoltová oblast, horní končetiny - od 30 do 60 dolarů;
 • střední peeling - od 100 dolarů;
 • hluboký peeling - od 150 dolarů;
 • mezoterapie obličeje - od 50 do 100 $;
 • mezoteloterapie obličeje + oblast dekoltu - od $ 80 do $ 135;
 • Elos odstranění pigmentace obličeje - od 100 dolarů;
 • Elos odstranění jednoho místa na obličeji - od 25 dolarů;
 • Procedura Elos v oblasti rukou - od 80 dolarů;
 • fototerapie pro hyperpigmentaci - od 5 dolarů za blesk.

Při použití na žádost pacienta se za poplatek platí různé metody anestézie.

Recenze na odstranění věkových skvrn

Komentáře k použití hardwarové technologie při odstraňování pigmentových skvrn jsou většinou benigní. Jako pozitivní body, rychlost, účinnost a relativní bezbolestnost postupů se zaznamenává absencia cévních změn pokožky po hojení. Je pravda, že s hlubokým postižením vnitřních vrstev pokožky bude třeba po určité době opakovat zvolenou metodu, takže v některých případech je třeba mít trpělivost a bohužel další finanční prostředky.

Můžete si zvolit levnější metodu depigmentace - léčbu alternativními recepty. Doba trvání léčby, nedostatek pevného výsledku však často nutí obrátit se na specialisty, na kosmetologické centrum a kliniky. Alternativními prostředky v tomto případě je lepší použít k prevenci recidiv hyperpigmentace.

Moderní medicína nabízí dostatečný počet způsobů léčby nadměrné pigmentace tkání. Existuje mnoho různých technologií, hlavní je vybrat ten správný, který je pro vás to pravé. Je důležité přistupovat k problému komplexním způsobem a odstranění pigmentovaných skvrn přinese očekávaný výsledek.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.