Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odstranění zubního kamene alternativními prostředky

Lékařský expert článku

Orální chirurg, zubař
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.06.2018

Všichni chceme mít zdravé a krásné zuby. A my všichni upřímně věříme, že děláme veškeré úsilí, abychom zajistili, že náš úsměv bude svítit se zdravím a bělostí. Ale jak ukázala praxe během průzkumu a preventivního vyšetření, 80% lidí se správně nebo nedostatečně nezajímá o ústní dutinu. V tomto ohledu identifikovalo 50% respondentů zbytky zubního kamene. Po zpracování výsledků vyplnění dotazníku lidí s přítomností vytvrzených usazenin bylo zjištěno, že pouze 20% pacientů je připraveno na zubní kliniku pro profesionální čištění zubů. Zbývajících 80% dává přednost tomu, aby ponechalo vše, co je, nebo bojovalo s vytvrzeným povrchem samotným. Internet je plný receptů na odstranění zubního kamene alternativními prostředky. A teď budeme zvažovat účinnost každého z nich.

trusted-source[1], [2], [3]

Zubní pasta jako alternativa k zubnímu kazu

V souladu s každou značkou přípravků pro péči o ústní dutinu je určitě zubní pasta, která podle výrobce pomůže nejen bělit zuby, ale také zbavit tak nepříjemného jevu jako je zubní kámen. Jsou tyto informace pravdivé? A z čeho se tyto zubní pasty skládají? Chcete-li odpovědět na tyto otázky, musíte nejprve pochopit, jaký je původ tvrdé desky. Zubní kámen je přirozený proces vytvrzování měkkého plaku. Skládá se z minerálních látek, které jsou upevněny jako lepidlo zbytky potravin a bakterií. Vytvoření tvrdého povlaku měkkým trvá jen dva týdny. Proto je velmi důležité udržovat ústní hygienu. Nejčastěji pasty zubní pasty obsahují velké množství abrazivních látek, které "odtrhávají" zubní desku. Problém však spočívá v tom, že společně s povlakem tyto pasty odstraní ochrannou vrstvu z smaltu zubů, takže zubaři důrazně nedoporučují používat tento druh těstovin po dobu delší než měsíc. Abrazivita je označena speciálními symboly, jmenovitě RDA. Zubní pasty s RDA menší než 100 jsou běžné zubní pasty pro každodenní použití. Je-li RDA vyšší než 100, pak tato pasta může být nazývána bělení a pomáhá předcházet zubnímu kamínku. Může se zubní pasta s vysokým RDA zbavit zubního kamene? Pokud jde o ano. Například těstoviny s abrazivitou nad 200 jednotek s konstantním použitím mohou odstranit malé tvrdé usazeniny, ale pouze nadměrné. Subgingivalové kameny lze odstranit pouze s odborným čištěním zubů v zubní ordinaci. Kromě toho, pokud máte velké množství zubního kamene, pak i nejvíce abrazivní zubní pasta bude bezmocná. Podobně může zubní pasta na kontrolu zubního kamene obsahovat enzymy, pyrofosfáty, štěpení zubního plaku a prvky aktivního kyslíku.

Jak si vybrat zubní pastu k boji proti zubnímu kamínku?

Při výběru zubní pasty k boji s tvrzeným plakem musíte věnovat pozornost:

 • úroveň RDA - čím vyšší je, tím větší jsou abrazivní látky a množství je odpovídajícím způsobem větší. Chcete-li účinně odstranit tvrdé desky, potřebujete RDA o více než 100 jednotkách, ale je třeba poznamenat, že u citlivých zubů by toto číslo nemělo přesáhnout 25 jednotek;
 • přítomnost fluoridu nebo fluoridů - ačkoli to jsou užitečné látky, ale ve velkých dávkách působí toxické. Ukazatel těchto látek v zubních pastách by neměl přesáhnout 0,1 až 6%;
 • SLS - laurylsulfát sodný je pěnivý prostředek, který negativně ovlivňuje tělo. V ideálním případě by měla být nepřítomná;
 • Přítomnost triclosanu - antibiotika, která měla zabít patogenní mikroflóru, ale zároveň zabíjí patogenní a užitečné „občany“ z našich úst, která má vliv na rovnováhu kyseliny a alkalické v ústech;
 • uhličitan vápenatý - používaný jako abrazivní látka, ale pokud je ve složení vedle fluoru nebo fluoridu, pak uhličitan vápenatý neutralizuje jeho účinek (ve skutečnosti je taková zubní pasta k ničemu).

Spodní linie: zubní pasty jako alternativa k odstraňování zubního kamene fungují velmi, velmi slabě. S pomocí nich můžete odstranit jen malé množství tvrdého plaku, ale je velmi snadné poškodit smalt.

Dekorace a infuze jako alternativa proti zubnímu kamení

Naše alternativní medicína může vždy nabídnout mnoho možností pro léčbu nejrůznějších problémů. Vytvrzené měkké plakety nejsou výjimkou. Po přezkoumání literatury vybíráme a analyzujeme několik příkladů alternativních opatření proti zubnímu kazu. 

 1. Čistota, jako alternativa k zubnímu kamení. Zdroje alternativní medicíny říkají, že k tomu, abyste se zbavili zubního kamene, musíte vypít ústa dvakrát denně s odvarováním rostliny. Zjistíme to. Celandín obsahuje organické kyseliny, které zabraňují ukládání zubního kamene, ale jejich koncentrace v živném prostředí je tak nízká, že je nepravděpodobné, že by bylo možné rozpustit již existující vytvrzený plak. Kromě toho je celandin velmi toxický pro tělo, způsobuje inhibici centrálního nervového systému, proto by měl být používán s velkou péčí. 
 2. Rostou kořene a fazolovým lístkem jako alternativou proti zubnímu kameni. Další způsob potírání tvrzeného plaku, který musí být vzat interně. Kořen lopuchu obsahuje kyselinu palmovou a kyselinu stearovou, stejně jako látky regulující metabolismus. Listy fazolí obsahují kyselinu alantoovou bohatou na vitamíny a stopové prvky. Tento alternativní prostředek je založen na normalizaci minerálního metabolismu, takže nebude schopen odstranit existující zubní kámen. 
 3. Odvar z ořech (jeho kůra), podle alternativní medicíny, může také vyrovnat se s ukládáním zubního kamene. Pro úspěšný účinek je doporučeno udělat silný vývar a namočit do něj zubní kartáček a zuby kartáčovat po dobu nejméně pěti minut. Snad by tato metoda pomohla vyrovnat se s rozkvětem v době, kdy nebyly žádné zubní pasty, ale nyní s objevením inovativních technologií je tato metoda neúčinná. Kromě toho kůra vlašského ořechu má tmavou barvu a může být obarvená porézním smaltem. 
 4. Odkapávání přesličky, alternativně proti zubnímu kamení. Podle názoru alternativních léčitelů, prasečí pole normalizuje metabolismus minerálů a přispívá k menšímu nárůstu tvrdého plaku, a proto by mělo být provedeno interně. V praxi však její aplikace kromě diuretického účinku neprodukuje žádný jiný účinek. Mimochodem, přeslička na polích nelze použít pro osoby s akutním a chronickým onemocněním ledvin. 
 5. Odkapávání lipových květin s košem slunečnice. Vápno květu je známo pro své protizánětlivé vlastnosti, a slunečnice koše jsou bohaté na organické kyseliny. Právě kvůli těmto vlastnostem takový odvar doporučuje vypláchnout ústní dutinu alespoň dvakrát denně. Tento alternativní anti-zubní pasta není schopen odstranit stávající tvrdé usazeniny, ale zabrání vytváření nové desky.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Další alternativní látky proti zubnímu kameni

Kromě odvarů a infuzí bylin, alternativní medicína navrhuje použití jiných způsobů potírání kalených ložisek, jmenovitě: 

 1. Směs citronové šťávy s ředkvičkou. Podle názoru alternativních léčitelů takový "elixír" rychle odstraní vytvrzenou desku. Ano, obsahuje agresivní kyseliny, takže se aktivně podílí na odstraňování zubního kamene, ale také poškodí zubní sklovinu a odstraní její ochrannou vrstvu. Všichni zubní lékaři jednohlasně opakují, že po jídle ovoce je přísně zakázáno stříhat zuby, protože smalt se po působení ovocných kyselin stává volným a velmi citlivým. 
 2. Použití medu jako alternativu proti zubnímu kazu. Med je velmi bohatý na užitečné látky, má baktericidní a antioxidační účinek. Zdroje alternativní medicíny doporučují propláchnout ústní dutinu roztokem medu ve vodě (jedna polévková lžíce na sklenici vody). Náš názor je, že konzumace medu uvnitř poskytne mnohem více prospěchu zubům a celému tělu než takovému pochybnému "přenosu produktu". 
 3. Aplikace březové šťávy jako alternativního prostředku k odstraňování zubního kamene. Alternativní medicína tvrdí, že k tomu, aby zmizel tvrdý potah, musíte vypít poloviční sklenici břízy alespoň dvakrát denně. Birchová šťáva je silný antioxidant a výborně stimuluje metabolismus. Zdá se, že i tohle léčitelé spodviglo činí tento výrobek v prostředku proti boji s pevnými sedimenty. Ale, bohužel, jak ukázala praxe, bříza není schopna odstranit stávající zubní kámen.

Závěry o použití alternativních činidel proti zubnímu kazu

Po analýze složení rostlin a pečlivém prozkoumání jejich vlastností jsme dospěli k závěru, že žádná z navržených metod odstraňování zubního kamene jinými prostředky se nemůže vypořádat se zubním lékařem s profesionálním vybavením. A někdy mohou dokonce vést k negativním důsledkům ve formě citlivosti smaltu. Proto neztrácejte nervy a čas na takové pochybné metody, ale spíše si schůzku v zubní ordinaci, kde rychle, kvalitativně a absolutně bezbolestně pomůžete se zbavit vytvrzené desky.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.