^

Zdraví

Odvary na suchý a vlhký kašel

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 14.03.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odvary z léčivých rostlin, kterým v nedávné minulosti lékárníci říkali odvar (latinsky decoctum - odvar), lze využít při komplexní terapii různých onemocnění a odvary proti kašli se používají k léčbě onemocnění dýchacích cest.

Indikace Odvary na kašel

Odvary se doporučuje užívat na  suchý kašel  (neproduktivní), dále produktivní nebo  vlhký kašel  – při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích způsobených respiračními infekcemi, včetně akutních forem laryngitid a tracheitid. Léčivé byliny jsou široce používány  při bronchitidě  - akutní, chronické a obstrukční.

Používejte Odvary na kašel během těhotenství

Odvary proti kašli s kořenem lékořice, proskurníku, elecampanu, stejně jako listy podbělu, šalvěje, tymiánu (tymiánu) a oregana během těhotenství jsou kontraindikovány.

Přečtěte si více:

Kontraindikace

Za prvé, jakékoli bylinné odvary proti kašli jsou kontraindikovány za přítomnosti alergií a sklonu k alergickým reakcím.

Kořen lékořice je kontraindikován při funkční insuficienci jater a/nebo ledvin, vysokém krevním tlaku, žaludečních vředech, nedostatku draslíku.

Kontraindikace použití tymiánu (tymiánu) jsou: cholecystitida, žaludeční vřed; problémy s játry a štítnou žlázou, užívejte během těhotenství a kojení a také během menstruace.

Listy jitrocele, oregano a kořen elecampane by se neměly používat se zvýšenou kyselostí žaludku a květy heřmánku - s nízkou kyselostí, akutní cystitidou a nefritidou.

Zánětlivá onemocnění jater a ledvin, ale i arteriální hypertenze a děti do pěti let ukládají zákaz používání listů šalvěje.

Obecně platí, že odvary proti kašli pro děti se nepoužívají do tří let.

Vedlejší efekty Odvary na kašel

Užívání bylin může způsobit nežádoucí účinky ve formě alergií (s kožními vyrážkami a jinými projevy).

Pálení žáhy může způsobit odvar z jitrocele a kořene elecampanu; tíha v játrech - podběl; otok a zvýšený krevní tlak - kořen lékořice; nevolnost - bylinka tymián a šalvěj.

Předávkovat

Neexistují žádné informace o předávkování odvary proti kašli.

Interakce s jinými léky

Jakékoliv bylinné odvary proti kašli by se neměly užívat v kombinaci s léky tlumícími kašlací reflex (Tusuprex, Sinekod, Glauvent aj.).

Podmínky skladování

Hotový vývar skladujeme na chladném místě nebo v lednici; datum expirace nepřesáhne dva dny.

Recepty na odvar proti kašli

Bylinné odvary proti kašli se získávají vařením rostlinných materiálů (různých částí rostlin) k extrakci – extrakci jejích biologicky aktivních látek do vody.

Standardní množství suché trávy, listí, květů nebo drcených kořenů a oddenků na 250 ml vody je jedna polévková lžíce. Surovina se nalije vroucí vodou a vaří se od okamžiku varu po dobu 10-15 minut na mírném ohni. Objem vody se během této doby zmenšuje, proto se doporučuje – zvláště pokud se odvary proti kašli připravují pro děti do 10 let – přidávat vroucí vodu na konci vaření tak, aby objem hotového odvaru byl alespoň 200 ml). Po odstavení z ohně se nádoba s vývarem uzavře víčkem a během chladnutí se louhuje.

Jak připravit a vzít odvar z podbělu na kašel, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8309739/podrobně v publikacích:

Odvar z listů jitrocele (velkého nebo kopinatého)  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5388152/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4075699/ je popsán v článku -  Jitrocel na kašel

Na suchý kašel pomáhá odvar z lékořicového kašle - odvar z kořene lékořice (Glycyrrhiza glabra), kterému se také říká kořen lékořice. Jednou z nejúčinnějších rostlin na suchý kašel je také kořen proskurníku lékařského (Althaea officinalis).https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3498851/

V případech, kdy se sputum obtížně vykašlává, lze použít odvar z oregana (Oreganum vulgare), podrobnosti viz -  Oregano kašel při bronchitidě . Zkapalňuje sputum a usnadňuje jeho odstranění.odvar z jetele lučního nebo červeného jetele (Trifolium rubens), kompletní informace v materiálu -  Červený jetel kašel na bronchitidu .

Dává stejný efekt:

Také se připravuje:

Na kašel je vhodné použít vícesložkový hrudní odvar - lékárna  Hrudník kolekce na kašel , který obsahuje kořen proskurníku, listy podbělu, nať oregana (sbírka Prsa č. 1); kořen lékořice, listy jitrocele a podběl (sbírka prsa č. 2); kořeny proskurníku a lékořice, plody anýzu, listy šalvěje a pupeny borovice (sbírka prsa č. 3).

Mimochodem, odvar z borovice na kašel s hustým sputem se již dlouho etabloval jako poměrně účinný expektorans pro bronchopulmonální zánět. Jen se nepoužívá odvar z šišek, ale jmenovitě z pupenů borovice - jak uvnitř (třikrát až čtyřikrát polévková lžíce), tak k inhalaci (jednou denně před spaním).

K přípravě odvaru z kalina na kašel se používají čerstvé, sušené nebo zmrazené bobule. Někomu pomáhá odvar z jablek na odkašlávání (používá se jablečná slupka). Na vykašlávání vody si můžete udělat odvar z ovsa, ale  za účinnější se považuje oves s mlékem proti kašli .

Mezi dostupné alternativní prostředky pro léčbu bronchitidy patří odvar z jámy proti kašli, tedy z ječných krup: dvě polévkové lžíce na 500-600 ml vody. Když se cereálie vaří, vývar se filtruje a užívá se 100 ml třikrát denně, je to možné s přidáním medu.

Odvar z lípy na kašel nepomůže: je antipyretikum, užívá se při horečce. Odvar z heřmánkového kašle se nepoužívá, ale pokud se kašel rozvine s angínou, faryngitidou nebo laryngitidou, pak je užitečné takovým odvarem nebo nálevem kloktat.

Jak může pomoci cibulový odvar proti kašli (který se doporučuje vařit dostatečně dlouho), je těžké si představit, ale cibulová šťáva (která se uvolňuje, když se rozdrcená cibule smíchá s cukrem) opravdu ulevuje od kašle.

Ke zmírnění kašle se používá i odvar z brambor na vykašlávání, respektive pára pocházející z brambor vařených ve slupce (které dýchají zakrytím hlavy ručníkem). Takové inhalace jsou jedním z nejčastějších domácích léků na onemocnění dýchacích cest doprovázené kašlem.

Analogy

O analogech odvarů proti kašli v publikacích:

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Odvary na suchý a vlhký kašel" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.