^

Zdraví

Oleje k inhalaci

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.07.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Inhalace jsou součástí terapie různých respiračních onemocnění a nejlépe se hodí přírodní esenciální oleje k inhalaci obsahující bioaktivní sloučeniny s léčivými vlastnostmi.

Asi tři desítky esenciálních olejů – s prokázanou klinickou účinností – jsou oficiálně uznávány Evropským lékopisem a mezi ně patří oleje často používané k léčbě respiračních onemocnění nejen v doplňkové medicíně.

Indikace k provádění

Mezi hlavní indikace k inhalaci éterických olejů patří nachlazení a chřipka s kašlem, rýma a angína, katary horních cest dýchacích, laryngitida, tracheitida, laryngotracheitida a tracheobronchitida, epiglotitida, faryngitida, peritonzilární abscesy; zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida).

Inhalace s éterickými oleji se používají při zánětech dolních cest dýchacích především jako pomocná metoda léčby kašle při akutní a chronické bronchitidě a bronchiolitidě, dále chronické obstrukční plicní nemoci a zápalu plic.

Éterické oleje obsahují terpeny a terpenoidy, seskviterpenové laktony, estery karboxylových kyselin, fenylpropanoidy a další sloučeniny. Složení éterických olejů určuje jejich komplexní účinky: inhalací - inhalací - procházejí biologicky aktivní látky průdušnicí do průdušek a odtud do průdušinek a plicních sklípků (kde je krev obohacena kyslíkem).

Takže nejmenší molekuly, které se snadno dostanou do všech částí dýchacího traktu, pomáhají bojovat proti virovým a bakteriálním infekcím, zmírňují záněty a příznaky, jako je kašel, rýma a bolest v krku.

Kromě toho se látky vdechované silice mohou dostat do krevního oběhu a mají uklidňující nebo tonizující účinek na centrální nervový systém.

Oleje k inhalaci se používají na suchý kašel, rýmu:

Mukolytické a expektorační silice pro inhalaci při bronchitidě:  Oleje pro léčbu bronchitidy .

Oleje zmírňující záněty k inhalaci do krku jsou podrobně rozebrány v materiálu -  Použití éterických olejů při bolestech v krku .

Jaké oleje se používají k inhalaci?

Pokud je kašel suchý, doporučuje se používat esenciální oleje z eukalyptu, máty peprné, oregana (oregano), čaje a hřebíčku, bazalky, kadidla. Při vlhkém kašli pomohou oleje, které působí jako expektorans: cedr atlaský, borovice lesní, rozmarýn lékařský, máta peprná, tymián (tymián plazivý), vavřín ušlechtilý, tea tree a stejný eukalyptus kulovitý.

Éterické oleje pro nosní inhalaci - jedle, cedr, cypřiš, eukalyptus, máta - jsou nejen silnými antiseptiky, ale fungují také jako dekongestanty, to znamená, že zmírňují otoky sliznic nosní dutiny. Podrobněji viz -  Léčba nachlazení inhalacemi .

Eukalyptový olej  k inhalaci je ceněn pro své antivirové a antimikrobiální vlastnosti a protizánětlivé působení, které zajišťuje cyklický ester - monoterpen 1,8-cineol nebo eukalyptol (který tvoří 73 % všech chemických složek tohoto oleje). [1]

Inhalace s tímto olejem zmírňují a tiší kašel při jakýchkoli onemocněních dýchacích cest. A mnoho odborníků se domnívá, že je to nejlepší olej pro inhalaci, protože byla prokázána nejen jeho schopnost zmírnit bronchospasmus a snížit intenzitu zánětlivých procesů (blokováním prozánětlivých cytokinů), ale také zničit nahromaděné tracheobronchiální tajemství a vyčistit dýchací soustava.

Základem  mátového oleje  jsou terpenoidy mentol a menthon (celkem - 65-87% složení); je zde také 1,8-cineol (5-12 %). Mentol při vdechování vytváří chladivý pocit, který může zklidnit škrábání a bolest v krku a zmírnit ucpaný nos. Mátový olej k inhalaci pomáhá v boji proti virové infekci, zlepšuje mukociliární pročištění dýchacích cest a uvolňuje svaly průdušnice, což usnadňuje dýchání při kašli. Menton (terpenketon) neutralizuje působení volných radikálů, to znamená, že je to antioxidant. [2]

Tea tree oil  k inhalaci při bolestech v krku nebo kašli není o moc horší než eukalyptový olej (ačkoli obsahuje 4,5x méně 1,8-cineolu) a z hlediska antivirové a antibakteriální aktivity daleko předčí mátový olej, protože obsahuje téměř 30 % terpinen-4-olu. [3]

Při akutní bronchitidě s neproduktivním kašlem zeslabuje jedlový olej k inhalaci její záchvaty a při produktivním kašli usnadňuje výtok sputa a uvolňuje bronchospasmus. [4]

Esenciální olej z atlaského cedru, který se používá k inhalaci při kašli, pomáhá ředit sputum a při rýmě - husté nosní tajemství. Podobný účinek, díky vysokému obsahu 1,8-cineolu (téměř 45 % z celkového složení), má rozmarýnová silice.

Stejně jako samotné rostliny obsahují esenciální oleje z oregana a tymiánu silné antibakteriální složky – terpeny karvakrol a thymol odvozené od fenolu. Mnoho bylinných léků proti kašli obsahuje výtažky z těchto léčivých bylin.

Esenciální olej ze šalvěje k inhalaci, obsahující asi 15 % eukalyptolu, dále thujon (22-60 %), alfa-pinen, borneol a kafr, je účinným expektorans. Převaha monoterpenketonu thujonu, který negativně ovlivňuje centrální nervový systém, však použití této silice omezuje, protože může vyvolat křeče. Proto lze tento olej použít pouze pro tzv. Studené inhalace, kdy se na tampon nakape pár kapek oleje a jeho páry se vdechnou. [5]

Směs esenciálních olejů značky Olbas a jejího synonyma (vyrábí se v Ruské federaci) - Dyshi olej k inhalaci - obsahuje oleje z máty peprné, eukalyptu, jalovce, hřebíčku, cajeputu (druh čajovníku) a gualterie, dále L-mentol. Olej je určen k prevenci infekcí dýchacích cest: užívá se inhalací za studena. Pokyny pro olej Dyshi naznačují, že jej mohou používat děti od 12 měsíců, ale hřebíčkový olej je kontraindikován pro děti do dvou let a mátový olej a L-mentol - do pěti let.

Některé zdroje doporučují použití rakytníkového oleje k inhalaci při bolestech v krku, tento olej však není éterický olej a neobsahuje těkavé těkavé sloučeniny (obsahuje omega mastné kyseliny a karotenoidy). Racionálnější je mazat zanícené mandle tímto olejem. Přečtěte si více -  Rakytníkový olej na angínu . [6]

Neméně problematické je použití broskvového oleje k inhalaci - ze stejných důvodů, ale lze jej použít k promazání nosních cest se suchou nosní sliznicí nebo ke změkčení krusty v nose při rýmě u dětí. [7]

Oleje k inhalaci během těhotenství

Esenciální oleje k inhalaci jako jalovec, hřebíček a cajuput jsou kontraindikovány pro těhotné ženy. Dále se v období porodu nepoužívají oleje z máty peprné, oregana, tymiánu, šalvěje, jedle, cedru, tea tree (kvůli hormonálnímu a neurotonickému působení), cypřiše (v první polovině těhotenství).

Více informací v materiálu -  Inhalace v těhotenství .

Seznam esenciálních olejů, které jsou kontraindikovány pro kojící ženy, je o něco méně, ale je třeba si uvědomit, že šalvějový esenciální olej snižuje laktaci.

Inhalační oleje pro děti

Schopnost používat oleje k inhalaci u dětí závisí na jejich věku, protože plicní laloky stále rostou až do věku tří let a bronchopulmonální systém je plně vytvořen až ve věku sedmi let.

Esenciální oleje jsou extrémně účinné látky a jejich použití u dětí vyžaduje zvláštní péči. Z bezpečnostních důvodů je kontraindikováno použití eukalyptového oleje k inhalaci – do věku jednoho roku (v některých doporučeních i do tří let); do dvou let - hřebíček; do tří let - jedle; do pěti let - tymiánový olej; do pěti let - mátový a rozmarýnový olej; čajovníkový olej - do 10 let a oreganový a cedrový olej - do 12 let.

Jak inhalovat esenciální oleje

Léčivé vlastnosti látek obsažených v molekulách éterických olejů se projevují během odpařování, proto se provádějí inhalace horké páry

Mezi příjmem potravy a léků a začátkem procedury je třeba dodržet dvouhodinový interval. Veškerá příprava spočívá v naplnění nádobky horkou vodou (pro dospělé t + 60 °C, pro děti t + 40 °C), přidáním přiměřeného počtu kapek esenciálního oleje a následným vdechováním výparů (záklon hlavy nad nádobu a přikryjte ji ručníkem). Při kašli se nadechujte ústy a vydechujte nosem; u rýmy je tomu naopak.

Doba trvání procedury, která se provádí jednou v lenosti, by u dospělých neměla být delší než pět minut, u dětí do sedmi let - dvě minuty, do sedmi let - jedna minuta. A průběh léčby by neměl přesáhnout tři až pět dní (v závislosti na stavu a doporučení lékaře).

Jednotlivá dávka esenciálního oleje přidávaného do vody (na jednu sklenici) je uvedena v jejich návodu a je obvykle: pro eukalyptový olej - 4/2 kapky (dospělí / děti); jedlové nebo cedrové oleje - 4/2; čajovník nebo tymián - 2/1; mátový olej - 3/2; oregano -2/1; cypřiš - 2/1.

Přes veškerou primitivnost této „technologie“ je účinná, i když je jistě pohodlnější takové procedury dělat pomocí inhalátoru.

Mimochodem, inhalátor na esenciální oleje musí být pára nebo tepelné odpařování, nebo to může být inhalátor Makholda (inhalátor Makholda), určený pro takové postupy.

Odborníci radí dát si pozor na nekompetentní doporučení používat éterické oleje do kompresoru nebo ultrazvukového rozprašovače: nejsou vhodné pro inhalaci s éterickými oleji, protože nedochází k odpařování těkavých látek. Více se dočtete v publikaci -  Inhalace při bronchitidě s rozprašovačem a také v materiálu -  Inhalace při nachlazení .

Pro rozptýlení éterických olejů ve vzduchu v interiéru (aby je bylo možné volně vdechovat) existují domácí horké difuzéry (které ohřívají olej a uvolňují jeho účinné látky) a studené difuzory - elektropneumatická zařízení, jako je Nebulizing Essential Oil Difuzer.

Kontraindikace pro provádění

Inhalace s éterickými oleji mají kontraindikace:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • přecitlivělost těla a alergie v anamnéze;
 • krvácení z nosu;
 • vykašlávání krvavého sputa;
 • kardiologická a pulmonologická onemocnění chronické povahy;
 • stav po mrtvici.

Inhalace je kontraindikována:

 • s eukalyptovým olejem - na průduškové astma, černý kašel, vysoký krevní tlak, onemocnění jater a žlučových cest;
 • s mátovým olejem - při bronchospasmu, astmatu a poruchách spánku;
 • s jedlovým olejem - na žaludeční vředy, anginu pectoris, záněty ledvin, epilepsii;
 • s tea tree olejem - pro hypotenzi a poruchy autonomního nervového systému, stejně jako pro hormonálně závislé nádory;
 • s cedrovým olejem - na zánět ledvin a neurózy;
 • se šalvějovým olejem – při velmi silném kašli, ledvinových problémech a epilepsii;
 • s oleji z oregana a tymiánu - se srdeční arytmií a ischemií myokardu.

Následky po zákroku

Většina esenciálních olejů se po vdechnutí rychle vstřebává, může procházet hematoencefalickou bariérou a interagovat s receptory v CNS a následně ovlivnit další funkce. I když podle odborníků zrychlený metabolismus a krátký poločas aktivních sloučenin esenciálních olejů minimalizují riziko jejich hromadění v tkáních dýchacích cest.

Negativní následky po proceduře - při nesprávném použití éterických olejů - se mohou objevit ve formě bolesti hlavy, nevolnosti, podráždění sliznic dýchacích cest a alergických reakcí, bronchospasmu a astmatického záchvatu, stejně jako vývoj sedativ účinek.

Nebezpečné respirační komplikace jsou možné po proceduře mátovým olejem při inhalační léčbě kataru horních cest dýchacích nebo bronchitidy u dětí. Také problémy s dýcháním a centrálním nervovým systémem u dětí mohou být způsobeny inhalací eukalyptového oleje.

Péče po zákroku

Po inhalaci éterických olejů si dobře vypláchněte ústa teplou vodou a umyjte si obličej.

Jíst je možné nejdříve hodinu a půl po inhalaci. Rovněž se ve stejnou dobu nedoporučuje pít vodu, hlasitě mluvit (namáhání hlasivek), cvičit a chodit (v chladném počasí).

Navzdory pozitivním recenzím o vysoké účinnosti takových postupů je nutné po konzultaci s lékařem a podle jeho předpisu uchýlit se k použití esenciálního oleje pro inhalaci.  

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.