^

Zdraví

Ortéza na ruce

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zpravidla se do zánětlivých procesů v kloubech a měkkých tkání, periartikulární statické ortézou na zápěstí (dlahy, palmární kistederzhatel pneumatiky), zmírňuje bolesti.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Proč používat kartáček na ortézu?

Ortéza na zápěstí snižuje lokální záněty a bolesti, zajišťuje správné umístění zápěstí a kloubů ruky během spánku (prevence zraněných instalací a kontraktů).

Indikace: artritida zápěstí, metakarpální a interfalangeální klouby; nefixované stavy ulnové odchylky prstů stupňů I-III podle Zeyfrid; tendonitida a tendosynovitida v oblasti zápěstí; syndrom karpálního tunelu; stenóza teodosynovitidy ohybu prstů ("prsty"); laterální epikondylitida.

Kontraindikace: přetrvávající deformity kloubních povrchů.

Příprava není nutná.

Metody a následná péče

Ortézy na kartáč mohou být sériově nebo individuálně vyrobeny. Pro individuální výrobu se používají různé termoplastické a polymerizační materiály. Jako model, použít ruku v neutrální poloze: rozšíření na zápěstí v úhlu 25-30 °, palec přidělené, metakarpofalangální a interfalangeální klouby v ohybu v úhlu 15-20 °. Nutně odstraňte nefixovanou ulnární odchylku prstů. V akutní periodě artritidy je ortéza na rukou používána neustále, s výjimkou doby cvičení. Jeho cílem je zachovat plný objem ručních pohybů. V subakutním období se vyučující používá několik hodin během dne a v noci.

Preventivní úloha statických ortóz na ruce s ohledem na postup ulnární odchylky byla studována jen málo. V řadě prací se však ukázalo, že v raných stadiích onemocnění sníží noční imobilizace pravděpodobnost ulnarní odchylky.

Faktory ovlivňující efektivitu. Použití ortéz na rukou je nejúčinnější v časných stádiích onemocnění.

Komplikace. Dlouhodobá nepřetržitá imobilizace může vést k rozvoji podvýživy svalů.

Alternativní metody. Ortéza na zápěstí se často používá na pozadí lokální léčby glukokortikoidy. Pokud jsou konzervativní opatření neúčinná, je indikována chirurgická léčba.

Ortéza na zápěstí a první prst

Zánětlivé a destruktivní změny v I metakarpofalangeálního a záprstí-karpální kloub, jen periartikulární struktury také často vede k významnému narušení funkce ruky vzhledem k výrazným bolesti a nestability palce.

Účel. Snížení bolesti, zlepšení funkce a prevence vývoje kontraktů stabilizací metakarpofalangeálního a metakarpálního kloubu.

Indikace: poruchy kloubů prstu s revmatoidní artritidou; "Přitisknutí" prstu; De Quervainova choroba.

Příprava není nutná.

Metody a následná péče. V artróza a artritida použita polotuhý nebo tuhý výztuhu na štětec, vzrušující I metakarpofalangeálního a karpometakarpálního kloubu, takže palec volný zápěstí.

Je-li De Quervain nemoc používá, aby podepřel kombinované kartáčové imobilizaci karpometakarpálního kloubu palce polohy vodičů a středně radiokarpální - v poloze malé rozšíření a radiální odchylky. Interfalangeální kloub zůstává volný. Režim střídání s cvičením.

Efekt. Snížení bolesti a zlepšení funkce.

Faktory ovlivňující efektivitu. Použití fixačních prostředků je účinné v časných stádiích onemocnění. Nebyly signifikantní rozdíly v účinnosti jejich modifikací.

Komplikace nejsou popsány.

Alternativní metody. V 80-90% případů je topická aplikace glukokortikosteroidů účinná. Pokud je ortéza na zápěstí neúčinná, je indikována chirurgická léčba.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.