Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ovariální těhotenství

Lékařský expert článku

Gynekolog, specialista na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 26.06.2018

Patologie uvedená v tomto článku se týká jednoho z typů ektopického hnojení oocytů. Ovariální těhotenství je diagnostikováno poměrně zřídka a představuje pouze jedno procento všech případů mimomaternicového těhotenství.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Příčiny vaječníkové těhotenství

Tento klinický obraz je pozorován, pokud vajíčko nemá čas opustit vaječník a je uvolněno z folikulu, ale bylo již oplodněno spermatem. Další plánované dozrávání vajíčka začíná, zatímco se už nehýbe dále, ale pokračuje v rozvoji, připojené k vaječníku.

Neexistují žádné změny v těle ženy vedoucí přímo k patologii, o které se jedná, ale lze obecně mluvit o zdrojích, které mohou vyvolat mimoděložní těhotenství.

Příčiny vaječníkové těhotenství jsou různé. Jak je patrné z oblasti výzkumu a pozorování, vyvolání odchylky od normálního průběhu těhotenství může:

 • Odložené infekční onemocnění, které se objevilo na děložních tkáních, stejně jako v případě zánětu endometria.
 • Studené pohlavní orgány.
 • S rozvojem obstrukce vejcovodů.
 • Mohou to být důsledky předchozího chirurgického zákroku prováděného na panvových orgánech nebo genitálech.
 • Ovariální těhotenství může vyvolat změny ovlivňující genetickou a endokrinní oblast lidského těla.
 • Přítomnost cyst nebo polycystických forem.
 • Vrozené nebo získané nedostatečné rozvoje ve vývoji vaječníků.
 • Důsledky terapeutické terapie s použitím silných léků.
 • Terapie provedená, aby zbavila ženy neplodnosti.

Jak vyplývá z pozorování, devět případů z deseti se objevilo bez jakýchkoli zřejmých důvodů, to znamená, že těhotenství vaječníků se vyvinulo "náhodně".

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Symptomy vaječníkové těhotenství

Těhotenství tohoto typu postupuje bez negativních příznaků. Vývoj samotného embrya probíhá bez zjevných odchylek, prakticky bez odchylek od přirozeného těhotenství dělohy. Dokonce i v pozdějším termínu začíná žena cítit rozrušení dítěte. Takové pojmy jsou dosaženy díky skutečnosti, že tkáně vaječníků jsou dostatečně elastické a jsou schopné protahovat se do určitého bodu. Ale tato idyla se děje prozatím.

V okamžiku, kdy embryo dosáhla kritické parametry velikosti (vaječníky stěna není schopen další úsek, dosáhne svého limitu), žena začne cítit příznaky ovariálního těhotenství, které se začínají objevovat:

 • Vzhled zjevných příznaků časné toxikózy.
 • Zvýšené mléčné žlázy a jejich zvýšená bolest.
 • Dlouhotrvající bodové špinění z pochvy.
 • Nejsilnější bolesti v dolní části břicha, přesná bolest, lokalizovaná v místě vývoje těhotenství.
 • Bolest začíná postupně rozdávat bederní oblasti a / nebo tlustého střeva (konečník). Útok může trvat několik minut až několik hodin. Na pozadí útoku je slabost, závratě, nevolnost.
 • Prudký pokles krevního tlaku.
 • Vzhled bolestivé defekace.
 • Organismus těhotné ženy prochází do stavu bezvědomí nebo předkusu.

O něco později, když se velikost parametrů plodu zvýšila, byla žena vystavena vnitřnímu krvácení, bolest se stala intenzivnější. Jeho růst může vyvolat ztrátu vědomí z bolestivého šoku. Tato symptomatologie může být doprovázena zvýšenou teplotou těla ženy. Komplex výše uvedených projevů svědčí o prasknutí orgánů.

Dokonce i při prvním výskytu nepohodlného stavu by těhotná žena měla vyhledat radu od jejího pěstounky, gynekologa, který vede těhotenství. A pokud se situace vymaní z kontroly a manifestace příznaků se zhorší, je nutné okamžitě volat po naléhavé lékařské péči.

Diagnostika těhotenství vaječníků

Musíme okamžitě objasnit skutečnost, že mimořádné těhotenství a konkrétně jeho typ vývoje, který je v tomto článku zvažován, je velmi nebezpečný. Je hrozbou nejen pro zdraví nenarozeného dítěte a jeho matky, ale také zvyšuje riziko úmrtí ženy.

Ve většině případů dítě nepřežije, ale včasné poskytnutí lékařské péče obětem zvyšuje šanci ženy přežít. Koneckonců, v době roztržení vaječníku je silné krvácení. A pokud se jeho čas nezastaví, pacient bude jen krvácet.

Proto i při nejmenším podezření na mimoděložní těhotenství podstupuje žena při porodu okamžitou hospitalizaci. Vlivem prudké ostrých bolestí v ileu je podezření na vnitřní prasknutí. Převážně se tato symptomatologie vyskytuje čtyři týdny po okamžiku zpoždění v menstruaci - ale to není dogma.

V tomto případě, vizuální kontrolu ženské porodníka - gynekologa na židli se speciálním zrcadlem ukazuje Dr. Měkkost děložní tkáň a krk (což ukazuje na přítomnost těhotenství). V tomto případě jejich odstín dává cyanózu.

V procesu palpace zjišťuje zkušený gynekolog jednostranné zvýšení velikosti a zvýšenou bolestivost vaječníku. V tomto případě není tělo jasně tvarováno.

Specialista začíná porovnávat čas posledního měsíčního a velikostního parametru dělohy. Jejich nekonzistence je důvodem pro jmenování namátkové doplňkové zkoušky.

Přesnost formulace správné diagnózy je možná pouze s pomocí ultrazvuku (ultrazvuku) ženských pohlavních orgánů. Lékař - diagnostik, pomocí speciálního zdravotnického prostředku, pečlivě zkoumá orgány malého pánve, děložní dutinu, stav endometria. Ultrazvuk dokáže rozpoznat oplodněné vajíčko a jeho místo fixace.

Pokud jsou všechny příznaky těhotenství není detekován embryo v děloze je diagnostik monitoruje přítomnost krevních sraženin a tekutiny v peritoneální dutině, nebo oblast za dělohy se lékař diagnózu - mimoděložní těhotenství.

Těhotná žena také nezbytně prochází analýzou moči a krve na obsah lidského chorionického gonadotropinu (hCG), stejně jako pro stanovení hladiny progesteronu. Lidský chorionický gonadotropin je speciální hormonální protein produkovaný obalenými buňkami rostoucího plodu po celou dobu těhotenství. Jeho přítomnost a dostatečné množství umožňuje udržení normálního průběhu těhotenství. To hCG snižuje proces, vyvolává vzhled menstruace a umožňuje vám udržet dítě.

Existují určité normy, na kterých se porovnává. V tomto případě kvalifikovaný odborník ví, že progesteronový index v případě mimomaternicového těhotenství je o něco menší než v případě normy.

Zkouška se opakuje po 48 hodinách. To porovnává hodnoty hCG. Jestliže jeho charakteristika zůstala nezměněna, pak tato skutečnost potvrzuje pouze ektopické hnojení oocytů.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Ovariální těhotenství na ultrazvuku

Po prohlášení o budoucí mumii na účet lékaře - gynekologovi v konzultacích žen, odborník nutně jmenuje pacienta USA dělohy. Tato studie, provedená v počátečních stádiích těhotenství, by měla chránit před jakýmkoliv dalším vývojem jakékoliv patologické odchylky.

Je třeba také poznamenat, že tam může být takový klinický obraz, když je test ukázal dvě kapely, která odpovídá kladné odpovědi na oplodnění vajíčka, zatímco ultrazvuk říká opak - embryo v děloze není. Tento rozpor je jedním z indikací vývoje mimomaternicového těhotenství.

Proto se studie provádí opatrněji. Vaječníkové těhotenství je určeno, pokud je vajíčko plodu umístěno v projekci vaječníku. V takovém případě lékař - diagnostik obvykle sleduje, že embryo s děložní sliznicí je přímo spojeno s vaječníkem v zádech.

Ale stojí za to trochu uklidnit ženy. Přítomnost symptomů bolesti není povinným indikátorem těhotenství vaječníků. Tato symptomatologie se může projevit kvůli řadě dalších onemocnění (například u polycystózy).

Kdo kontaktovat?

Léčba těhotenství vaječníků

V případě dokonce mírného zhoršení zdravotního stavu by těhotná žena měla okamžitě požádat o vyšetření u jejího porodníka-gynekologa. Pokud se stav ženy rychle zhoršuje, je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud není nastavený žádný čas mimoděložní těhotenství, pak se po určité době (obvykle je tato doba asi měsíc) těhotenství může předběhnout ostrou bolest v břiše a výskytu krvácení z dělohy.

V takové situaci je časový úsek již spuštěn hodiny a minuty.

K dnešnímu dni, v závislosti na závažnosti klinického obrazu patologie, existují dvě metody v arzenálu lékařů, které určují léčbu těhotenství vaječníků: chirurgie a léky.

Ve světle léčby léky se podávají léky s určitou farmakologickou orientací. Jedním z takových léků je methotrexát, jehož injekce umožňují provokovat smrt embrya a resorpci již vytvořených tkání. Použití tohoto léčiva umožňuje udržet vaječníky a folikulovou trubku matky, která se nezdarila, v bezpečném stavu. Taková léčba umožňuje ženě opětovně otevírat dítě a bezpečně ho vydržet.

Doposud se tento lék zatím nepoužívá tak aktivně při léčbě mimomaternicového těhotenství: země SNS dávají pouze 5 až 8%, zatímco toto číslo v zahraničních klinikách se pohybuje od 25 do 33%.

Cytostatická léková látka ze skupiny antagonistů kyseliny listové předepisuje lékař, pokud jsou splněny určité podmínky:

 • Stabilní hemodynamický stav těhotných.
 • Absence hemodynamicky silného krvácení.
 • Potvrzená ultrazvuková diagnostika - ektopická lokalizace vajíčka plodu.
 • Absence děložního umístění oplodněného vajíčka.
 • Absence konstantních symptomů bolesti.
 • V případě, že neexistují žádné kontraindikace užívání methotrexátu.

V této technice medicamental ošetření ovariální těhotenství je možné pouze v případě, ultrasonografie ukázala dimenzování ovocné vejce, které nejsou větší než 3,5 mm, jakož i údajů o lidského choriového gonadotropinu (hCG) pod 5000 mIU / ml.

Methotrexát je podáván těhotné ženě po diagnostice vývoje mimoproliferačního embrya ve formě injekčního roztoku, který se vyrábí intramuskulárně nebo intravenózně.

Injekce se provádí jednou. Po třech až čtyřech týdnech žena obvykle začíná první menstruaci.

Kontraindikace použití tohoto léku může být zvýšena nesnášenlivost těla těhotné jedné nebo více složek léčiv, jakož i v případě, v historii má obstrukční onemocnění gastrointestinálního traktu, těžkou jaterní a / nebo renální dysfunkce, a parazitárních infekčních onemocnění virového, plísňového nebo bakteriální povahy a řada dalších.

Operační léčba zahrnuje způsob, jak se zbavit tohoto problému tím, že zlikviduje embryo. Spolu s tím může být také odstraněn orgán, ve kterém byl plod vyvinut. V tomto případě vaječník.

Většinou, jestliže existuje otázka ohledně chirurgického způsobu řešení tohoto problému, chirurg-gynekolog jde do operace k odstranění embrya a klínovitého resekování vaječníků. V tomto případě nastane částečná excize vaječníku. Po nějaké době úplně obnoví své funkce, což v budoucnu dovolí ženě, aby si otevírala, vyvedla a porodila dítě.

Pokud však situace zašla příliš daleko a lékaři sledují závažný klinický obraz, operace bude mít vážnější důsledky. Chirurg musí provést ovariektomii - operaci k odstranění vaječníků, které se účastní mimořádného těhotenství.

Prevence těhotenství vaječníků

Od mimoděložního těhotenství není pojištěn, žádný představitel o spravedlivém pohlaví v plodném věku. Některá doporučení, která způsobují prevenci těhotenství vaječníků, však mohou být stále poskytována:

 • Je třeba dodržovat bezpečný sex, který umožňuje předcházet infekci sexuálně přenosnými nemocemi, sexuálně přenosnými nemocemi. To vám umožňuje chránit pohlavní orgány žen před porážkou.
 • Včasná diagnostika a včasná léčba pohlavně přenosných chorob.
 • Zachování zdravého životního stylu. Odmítnutí špatných návyků.
 • Pokud žena plánuje mít dítě, ale je ohrožena, stojí za to navštívit gynekologa před koncepcí, podstoupit test a podstoupit neustálý lékařský dohled po počátku.
 • Při nejmenším vzhledu nepohodlí v období nosení dítěte je nutné okamžitě konzultovat odborníka pro konzultaci a vyšetření. Čím rychleji je detekována patologie, tím snazší jsou následky jejího zastavení.

Pokud je provedena nepříjemná diagnóza, je nyní nutné soutěžit o uchování reprodukčních orgánů. Za to by měla být bezodkladně:

 • Proveďte test moči pro stanovení hladiny lidského chorionického gonadotropinu (hCG), po dvou až třech dnech by měla být tato analýza opakována.
 • Je nutné podrobit se ultrazvukovému vyšetření k určení typu těhotenství: děložní nebo ektopické. Pokud je to nutné, výsledky podstoupí léčbu.
 • Samodiagnostika a samoléčba v případě podezření na patologický průběh těhotenství jsou nepřijatelné. Ztráta času může stát ženě v práci nejen zdraví, ale i život.

Prognóza ovariální těhotenství

Pokud je žena zodpovědně zodpovědná za své zdraví a za její nenarozené dítě, pak se v nejmenší nepřítomnosti okamžitě obráti na kvalifikovaného lékaře. Tento krok umožňuje, aby prognóza vaječníků byla dostatečně příznivá. Následně zůstává plně schopna pojmout, udržet a vyrábět zdravé dítě. Statistiky ukazují, že 50 - 85% těchto žen se v budoucnu může stát mumií. 10 - 20% případů vykazuje opakované mimoděložní těhotenství.

Pokud je situace spuštěna a lékaři pozorují poněkud těžký klinický obraz patologie, zatížen těžkým krvácením, pak se riziko vážných komplikací a dokonce i úmrtí oběti dramaticky zvyšuje.

Z diagnózy - ovariální těhotenství - žádná žena není pojištěna, která se chce stát matkou a produkovala zdravé dítě. Podstatou však není, že tato patologie může mít vliv na každého, ale přijetím včasných a přiměřených opatření k vyřešení problému, který vznikl. Proto je lepší být v bezpečí a konzultovat s lékařem radu než ignorovat signály těla a ztratit nejen dítě, ale i vaše zdraví a případně i váš život. Proto, drahé ženy, buďte více ohleduplní k vašemu zdraví a zodpovědnější. Koneckonců, zpoždění při hledání pomoci od kvalifikovaného lékaře může být příliš nákladné. A budou muset zaplatit své zdraví a někdy i život!


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.