Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Plaketa na zubech: příčiny a jak se zbavit?

Lékařský expert článku

Orální chirurg, zubař
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.06.2018

Fascinaci úsměvu je nemožný bez zdravých a dokonale bílých zubů, takže je věnována spousta času takovým problémům, jakými jsou plaketa na zubech. Nesprávně organizovaná ústní hygiena vede k objevení nepříjemného zápachu a slizkého nažloutlého povlaku na zuby, dásně a jazyk.

Plaketa na zubech je hmotou zbytků jídla, částice ústní sliznice a také užitečné (pomáhající procesu trávení) bakteriím a patogenům. Pokud nejsou první známky plaku včas vyloučeny, pak se po určité době zhutní a vytvrdí a výsledkem bude zubní kámen, odstraněný pomocí moderních zubních metod.

Plaketa se nachází v měkkém a tvrdém typu a v závislosti na barvě se vyznačuje odstíny bílé, žluté, hnědé, černé a zelené. Bez ohledu na barvu se film na zubech skládá z 80-85% vody s příměsí fluoridů, vápníku a fosfátů anorganické povahy.

trusted-source[1], [2]

Příčiny plaku na zubech

Je zajímavé, že deska na zubech je tvořena nejen v dospělosti, zvyšuje se přímo v poměru k počtu špatných návyků, ale také není méně častá v období dětství, adolescentů a vyskytuje se i u kojenců.

Zubní lékaři identifikují následující příčiny plaku na zubech: 

 • nesprávná, nedostatečná péče o ústní dutinu nebo její nepřítomnost je hlavním důvodem výskytu plaku. Zuby by měly být čištěny nejméně dvakrát denně, přičemž zvláštní pozornost věnujte vnitřnímu povrchu zubů a těžko dostupným místům. Klíčem k úspěchu je správně zvolený kartáč a pasta; 
 • vniknutí potravinářských částic mezi zuby a dásně zóny - použití nitě pomáhá, aby se zabránilo hnití zbytků potravin (jako výsledek, zubního kazu) a chrání před zubním plaku v mezizubním prostoru; 
 • používání měkké stravy - přispívá k tvorbě plaku u dětí, pevné potraviny samotné se podílejí na samočistění zubů; 
 • zapojení pouze jedné strany čelisti při procesu žvýkání neumožňuje přirozené čištění "líné" strany; 
 • nesprávný skus, dentální onemocnění a dásně - faktory, které zvyšují riziko vzniku plaku; 
 • Kouření - škodlivý zvyk způsobuje vznik nesmazatelného pryskyřičného filmu na zubech, dásněch a sliznicích, na kterých zůstávají všechny potraviny a patogenní flóra se drží; 
 • problémy s trávicími přírodními a endokrinními poruchami - způsobují nerovnováhu ústní dutiny; 
 • alergické projevy a poruchy metabolismu - například když se voda-sůl, pH-rovnováha slin mění, její dezinfekční schopnost je narušena; 
 • hormonální změny - důsledkem je problém zelené plakky, který se vyskytuje častěji v období dospívání.

trusted-source[3], [4]

Proč je na zubech nájezd?

Specifičnost moderního způsobu života, přítomnost různých připoutaností v mnoha ohledech vysvětluje, proč je na zubech nájezd. Jíst a pít s barvivy, zneužívání tabáku a alkoholu, nikdy nekončící lásku osvěžující kávu a silný čaj - to vše zbavuje zuby přirozenou bělost a přitažlivosti. Barevné látky jsou připevněny k hromadění plaku, kalení a vytváření zubního kamene. Nedostatek pevných potravin ve formě ovoce a zeleniny, bohatých na vlákninu, zabraňuje přirozenému čištění zubů.

Přirozené negativní návyky a nutriční preference nejsou jedinými důvody vzniku zubního plaku. Nemoci vnitřních orgánů a systémů, příjem antibiotik, práce ve škodlivé výrobě (metalurgické podniky) také vyvolávají plaketu na zubech. Například, přítomnost střevní dysbacteriosis je plná vzhledu tmavého raidu i v dětství. Chcete-li se zbavit houbové infekce v ústní dutině, je možné pouze normalizací střevní mikroflóry.

Faktory ovlivňující tvorbu a distribuci zálohy: 

 • kvalitativní vlastnosti potravin; 
 • anatomie a morfologie povrchu zubu; 
 • vlastnosti slin; 
 • počet spotřebitelných fermentovatelných sacharidů; 
 • stav dásní a přítomnost zánětlivých procesů; 
 • rysy motorické aktivity jazyka, rtů, čelistí při žvýkání a rozhovoru.

Plaketa mezi zuby

Vyhněte se zubnímu kazu, zánětu dásní, parodontálním onemocněním, je možné pravidelně čistit prostor mezi zuby. Maximální hromadění lepkavých bílých sedimentů, nazývaných ve stomatologii alby (bakterie a proteiny ze slin), se objevuje právě v mezizubním prostoru.

Odstraňte zuby mezi zuby samy o sobě a nechte nit nebo dentální nit. Každodenní používání jednoduchého zařízení, zejména v případě těsné aplikace zubů, vás ušetří z mnoha problémů s orálním zdravím. Štětec a oplachy jsou samozřejmě velmi důležité, ale pouze zubní nití dokáže efektivně vyčistit oblast pod dásní. A rozmanitost nití činí postup pohodlně a rychle. Pokud jsou zuby velmi těsné, je lepší použít plochou dentální nit. S variabilním interdentálním lumenem je ideální "superfloss" příze, která se táhne, přizpůsobí se úzkému mezeru a kvete, kde jsou zuby umístěny širší. Alternativou k dentální nitě, která odstraňuje plášť mezi zuby, je speciální stříkačka na vodu.

Tmavá plaketa na zubech

Tmavý film na smaltu získává barvu z pigmentu, který se dodává spolu s nikotinovou pryskyřicí od kuřáků, "zbarvením" jídla a nápojů. Tmavá plaketa na zubech je důsledkem metabolických poruch, problémů s metabolismem fosforu, vitamínu D a vápníku. Sliny mají ochrannou, čistící, dezinfekční funkci. Nedostatečná slinění slouží jako impuls pro šíření patogenní mikroflóry, která naopak vyvolává tvorbu plaků.

Obvyklý fenomén u dětí - tmavá deska na zuby šedých odstínů často naznačuje hypoplazi zubů nebo dysbiózu. Vypořádání se s problémem doma nebude fungovat (aktivní čištění přispívá ke zhoršení procesu), vyžaduje odbornou pomoc a specifickou terapii. Dospělí pacienti mohou být doporučeni dentální dýhy (plasty z keramiky), které zavírají defekty z fasády předních zubů.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Černá deska na zubech

Detekce černé desky u dětí naznačuje narušení funkce zažívacího traktu nebo dysbiózy, poškození červů nebo přítomnost houbové mikroflóry v ústech.

Černá deska na zubech v dospělosti mluví o závislosti na cigaretách, zneužívání kávy, alkoholu. Kromě špatných návyků je barvení zubů černým filmem usnadněno: 

 • dlouhodobé užívání antibiotik (např. Užívání "tetracyklinu" po dobu dvou nebo více týdnů); 
 • těžký průběh onemocnění - poškození jater, dysfunkce sleziny, virové infekce, abscesy, dyskineze žlučových cest, atd .; 
 • změna acidobázické rovnováhy v ústní dutině; 
 • škodlivé pracovní podmínky (obchody s kovy, montážní plochy kovových konstrukcí atd.); 
 • drogová závislost; 
 • přítomnost produktů mědi v ústech; 
 • nepravidelná stolice a známky intoxikace tělem; 
 • onemocnění metabolického a endokrinního systému (štítná žláza, diabetes mellitus); 
 • alergické projevy; 
 • parazitické nemoci (giardiáza / toxoplazmóza); 
 • chemoterapie; 
 • vzácná návštěva zubaře.

Je třeba poznamenat, že je možné odstranit černý pigment na zubech stanovením základní příčiny estetické vady a odpovídající léčbou odhalené patologie. Černá deska na zubech se nepodává čistícím pastám s bělícím efektem, takže je lepší, abyste neztráceli čas a peníze, ale okamžitě využijte pomoc profesionála.

trusted-source[9]

Žlutá vrstva na zubech

Zuby každé osoby mají svůj vlastní přirozený pigment, takže přirozená barva zubů může být odstíny žluté. Žlutá sklovina naznačuje překypování minerálů (například lidé, kteří používají pouze minerální vodu nebo žijí v oblasti, kde je voda z vodovodu bohatá na minerální soli a železo). V tomto případě je charakteristickým znakem skloviny jeho tvrdost, takže není možné jej bělit bez poškození zubů. Žlutá deska na zubech může být dědičným faktorem. Pokud mají zuby rodičů žlutou barvu, mají děti stejný odstín.

Druh měkké plakety je žlutý plak na zubech, často se tvoří u kořenů zubů z následujících důvodů: 

 • špatné návyky (cigarety, nápoje s kofeinem apod.) - počáteční fáze barvení skloviny, která se snadno odbarví. Zajímavé je, že odstín od fanoušků vodní fajky se objevuje ještě rychleji a cigaretový filtr stále obsahuje část pryskyřice; 
 • nadměrná šílenství pro cukr a výrobky obsahující cukr - sladký zub by měl být opatrnější a pravidelně navštěvovat zubaře; 
 • časté změny stravy - první zuby reagují na změnu chuťových preferencí a nedostatek vyvážené stravy, což vede k vzhledu plaku; 
 • trauma - zčervenání zubu jako důsledek mrtvice například indikuje poškození oblasti pulparu; 
 • nedodržování hygienických pravidel; 
 • věkové změny; 
 • nosit příčky bez řádné péče (ucpané jídlo je neustále v kontaktu s smaltem, samotný držák je vyroben z nekvalitních materiálů).

Bílá plaketa na zubech

Nejběžnější je bílý plak na zubech. Měkké usazeniny se objevují u všech lidí, hromadí se za den nebo se tvoří v noci. Jedná se o směs zbytků jídla, částice ústní sliznice a bakterií, plaketa neškodí zdraví a je snadno odstraněna během čištění zubů.

V případech nedostatečné nebo nesprávné hygienické péče přichází taková deska na zuby do stupně tuhnutí, čímž vzniká zubní kámen. Velké množství patogenů vede k rozvoji kazu a výskytu špatného dechu.

Důvody pro bílé usazeniny na smaltu mohou být: 

 • nedostatek vitamínů; 
 • nedostatek vyvážené stravy; 
 • konzumace převážně měkkých potravin (zejména v dětství); 
 • nesprávné sanitace ústní dutiny.

Pokud se nemůžete vyrovnat s bílou na zubech, je nejlepší konzultovat zubaře, který doporučuje efektivní péči o váš konkrétní případ.

Hnědá deska na zubech

Společník kuřáků, milovníků kávy a silného čaje - hnědá deska na zubech. Barvicí složky nápojů a nikotinové pryskyřice tvoří druh filmu, který je obtížně čistit běžnou hygienou. Odstraňte hnědý plátek pouze při návštěvě zubní ordinace.

Selhání výměnné povahy, které způsobuje produkci železa v slinách, kde naopak dochází k produkci hnědé soli z potravy, vede také k vzhledu hnědých usazenin.

Hnědá smalta se vytváří, když: 

 • vyplachování úst s roztokem manganu; 
 • dlouhodobá expozice chlorované vodě a roztoku jódu; 
 • expozice rtuti / olovo; 
 • inhalace niklu / manganu / železné páry; 
 • detekce kyslé nekrózy; 
 • výskyt rhesus-konfliktu v těhotenství (smalt dítěte může mít také hnědý odstín kvůli zničení červených krvinek).

Hnědá deska na zubech je obtížné sami odstranit. Kromě kosmetického čištění je důležité zjistit a odstranit skutečnou příčinu vnější vady.

Plaketa po extrakci zubů

Zubní extrakce je poněkud traumatická manipulace. Hojivý proces vytvořené studny probíhá s tvorbou krevní sraženiny, která chrání povrch rány před infekcí. Bílá plaketa po extrakci zubu vláknitého charakteru naznačuje poškození gingivální tkáně a vznik nekrózy. Taková deska je naprosto přirozená reakce organismu, pod ním je hojivý proces a výroba nových buněk.

Opatrnost by neměla bílá patina na zuby, ale výskyt bolestivého syndromu a první známky vylíčení. Taková symptomatologie může naznačovat alveolitidu (zánět dentální díry). Při konzultaci provede zubař dezinfekci pomocí speciálních roztoků, které odstraňují hnisavé usazeniny. Lékař bude v případě potřeby doporučovat lék na rychlou obnovu obranyschopnosti těla a šetrnou stravu, která vylučuje příjem horkých, kořeněných a hrubých potravin.

Srdce zubů z kouření

Jedním z negativních výsledků kouření je zubní plaketa se specifickou pigmentací smaltu. Vůně kuřačky je charakterizována tmavě hnědými nebo černými odstíny, nemůže být odstraněna normálním kartáčováním kartáčkem na zuby.

Tmavá deska na zuby, vytvořené z kouření zneužívání tabáku, když se v důsledku sedimentace nikotinové žvýkačky, amoniaku a fenolové složky a dehtu smaltu. Tabákový kouř se škodlivými sloučeninami tvoří lepivý film, na kterém jsou "částice" potravin, bakterií, mrtvé buňky ústní sliznice. Akumulace se měkká hmota vytvrdí a transformuje do zubního kamene. Zpočátku postihla hrdlo zubů a zóny a nezúčastňovala se procesu žvýkání jídla. Při nedostatečné hygieně se plaketa stává výraznějším a špinavějším odstínem.

Symptomatická vůně kuřáka je vizuálně odhalena:

 • periodontální tkáň bez příznaků zánětu; 
 • pigment tmavě hnědé barvy se nachází v cervikální oblasti; 
 • tam je hnilobný pach; 
 • gingiva světle růžová a mírně zvlhčená.

Srdce zubů z kouření vyžaduje povinné profesionální čištění, protože může způsobit onemocnění dásní a zubů, stejně jako nepříjemný zápach z úst.

Oranžová deska na zubech

Zelená a oranžová deska na zubech způsobená houbami se objevuje hlavně v dětství a dospívání. Plísňová infekce produkuje barvivový pigment, v případě zeleného rozkvětu - chlorofylu a oranžovou barvu - chromogenní bakterie. Léčba této patologie je prováděna zubařem a pediatrem.

Náplast červenavého odstínu označuje dědičnou chorobu - porfyrii, která je spojena s porušením pigmentace měkkých tkání. Častou komplikací onemocnění je zbarvení skloviny v červené barvě. Podobný vzorec je pozorován při traumatu zubu s krvácením a prasknutím pulpálního vaku.

Oranžová deska na zubech je tenká linie, která se nachází v cervikální části korunky nejčastěji na řezáku. Stín se pohybuje od žluté až po cihlářově červenou. Pigment se objevuje jako výsledek vnějších faktorů: 

 • potraviny s barvivy (červené odrůdy vína, káva, čaj atd.); 
 • užívání léků; 
 • perorální oplachování roztoky - etakridin, manganistan draselný a chlorhexidin.

Plaketa na zubech z kávy

Pro možnost rozveselit silnou kávu musíte platit bělost zubů. Vzhled žlutého, hnědého a černého povlaku je spojen s přítomností pigmentu v oblíbeném ranním nápoji. Pokud se k počtu hrnek kávy přidá cigaretový dým, negativní výsledek se rychle projeví ve formě stabilního tmavého filmu na zubní sklovině.

Úplně odstraňte zuby ze zubů z kávy v zubní ordinaci. Aby se zabránilo vzniku estetické vady, doporučujeme: 

 • snížit množství spotřebované kávy;
 • existuje více produktů obsahujících vlákninu (zeleninu, ovoce);
 • pravidelně navštěvujte zubaře;
 • používat profesionální bělící pasty (například fyziologický roztok);
 • aplikujte zubní nit a ústní vody.

Nepříznivé účinky plaku z kávy v případě nedostatečné hygieny jsou nepříjemný zápach, kalení filmu a tvorba zubního kamene. V tomto případě nemůžete bez zvláštních metod čištění.

Zubní kámen a plak jsou nebezpečné bakterie. Živé mikroorganismy produkují kyselinu, která oslabuje smalt zubu, což zase přispívá k vzniku kazu.

Plaketa na zuby dítěte

Bílá deska na zubech dítěte je považována za nejčastější. Mírné usazeniny konzistence se tvoří během období spánku a skládají se z potravin, bakterií a epiteliálních částic. K udržení ústní hygieny v tomto případě stačí k čištění zubního kartáčku obvyklým čištěním.

Barva žluté a hnědé desky naznačuje možnost zubního kazu, jejíž příčinou je slizování bradavek a pití sladkých nápojů v noci. Rodiče potřebují zkontrolovat režim dávkování a věnovat pozornost péči o ústní dutinu.

Plaketa na dítěti zuby zelené, žluté, hnědé odstíny mohou být houbové povahy. Zelený film je typický pro děti do tří let věku, má destruktivní účinek na pelikulu (ochranný plášť zubu), takže to nemůžete udělat bez konzultace s zubním lékařem. V důsledku dysbakteriózy vzniká tmavá nebo černá deska. Pediatr ošetřuje tuto patologii.

Preventivní opatření: 

 • ujistěte se, že vzduch v dětském pokoji není suchý; 
 • zvykněte 3leté dítě, aby správně kartáčoval zuby pastou; 
 • dítě musí dostat dostatečné množství vody; 
 • Během dne je pro dítě užitečné žvýkat tvrdou zeleninu nebo ovoce; 
 • Nosní průchody by měly být opatřeny normálním dýcháním; 
 • Nepite dítě v noci mlékem nebo džusem; 
 • včas, z bradavky a láhví - hlavní příčiny "lásky kazu" (má hnědý odstín a vyvíjí se na 4 až 6 zubech vpředu, vyznačující se rychlým zubním kazem).

Plaketa na mléčných zubech

Problém plaku dětských zubů vyplývá ze zvláštností složení dětských slin, které mají negativní vliv na sklovinu. Plaketa na mléčných zubech se někdy objevuje kvůli porážce zubních podkladů během nitroděložního vývoje. Přítomnost barevných usazenin na smaltu může naznačovat různá onemocnění těla a také být dědičným faktorem. Výskyt doteku slouží jako příležitost k odkazu na dětského stomatologa.

Komplikace kojeneckých zubů jsou v klinické praxi běžné: 

 • pulpitis - patogenní mikroorganismy ovlivňují zubní buničinu (žíly, nervy, tepny). V případě mléčných zubů (buničina dětí není tak citlivá), patologie může být asymptomatická, ale mikroorganismy mohou proniknout hluboko do zubního kořene, způsobit hnilobu a gangrénu; 
 • kazu - změkčení skloviny. K léčbě kazu mléčných zubů je nutné, protože bakterie způsobují pokles obranyschopnosti těla, podporuje rozvoj onemocnění ORL; 
 • parodontitida - zánět kosti, doprovázený silnou bolestí, horečkou, otoky na tváři.

Plaketa na zubech u batolat slouží jako útočiště mikroorganismů, které vedou k tvorbě kazu a jeho vážným následkům. Je třeba ošetřit zubní zuby a nepoškozovat poškozený zub. Předčasné odstranění zubu způsobuje problémy s nesprávným skusem.

Kromě utěsnění mléčných zubů používají zubní lékaři stříbrné techniky, které jsou relevantní v případě "lásky kazu", což často vede ke zčernaléní zubní skloviny. Při použití povrchových kazů je remineralizováno ošetření roztoky minerálních složek.

Co mám dělat, když mám zuby na desce?

Plaketa na zubech je záminkou, jak se zbavit špatných návyků. Nicméně, mnozí z nás nejsou schopni přestat kouřit, konzumovat alkohol (červené víno), prověřovat každodenní stravu nebo se vzdát kávy.

Co mám dělat, když mám zuby na desce? Za prvé, jděte na konzultaci s zubním lékařem. Koneckonců, vše je individuální, ale pouze odborník pomůže správně řešit kosmetickou vadu. Za druhé, pravidelně konzumují zeleninu a ovoce bohaté na vlákninu. Dokonce i když přirozené čištění nepomůže vyrovnat se s povlakem, poškození těla ji nepřinese, naopak - jenom množství vitamínů. Za třetí nepijte sladkou sódu a po každém jídle vypláchněte ústa (dokonce jen s vodou). Chcete-li aktivovat slinění, použijte žvýkačku, která neobsahuje cukr. Za čtvrté očistěte zuby nejméně dvakrát denně s pastami obsahujícími fluorid. Naučte se pečlivě pečovat o mezizubní prostor pomocí vhodné zubní nitě. Nezapomeňte odstranit desku z jazyka nebo veškeré úsilí o udržení hygieny bude marné.

Jak se zbavit plaku na zubech?

Zubní lékaři po celém světě opatrně upozorňují na domácí bělení zubní skloviny, což může být pro vaše zuby nebezpečné. Částečně odstranit estetickou vadu pomůže bělení past. Účinnost čištění závisí na odstínu plaku, stavu skloviny a dásní, individuálních vlastnostech těla a obvyklém způsobu stravování. Výběr zubní pasty se často provádí pokusy a omyly.

Jak se zbavit desky na zubech v domácnosti? Rozvoj ruských vědců - bělicí pasty "mexidol dent" (na bázi citrátu vápníku a mexidolu) s následujícími výhodami přijde k pomoci: 

 • pečlivě a pečlivě odstraňuje povlak na zubech v důsledku rostlinné složky papainu; 
 • obnovení barvy dochází bez poškození skloviny; 
 • pasta zabraňuje opětovné akumulaci plaku; 
 • stabilizuje acidobazickou rovnováhu; 
 • neobsahuje fluor; 
 • bez chlorhexidinu, který zabíjí patogenní a zdravou mikroflóru ústní dutiny a tím sníží imunitu.

Plaketa může být také eliminována technikami dentální techniky, například pomocí ultrazvuku.

Čištění zubů z plaku

Pro důkladné čištění zubů různých ložisek je třeba dodržovat následující doporučení zubních lékařů: 

 • věnujte zvláštní pozornost vnitřnímu povrchu předních zubů, umístěte kartáč vertikálně a pohybujte jej shora dolů; 
 • Správná poloha zubního kartáčku ve vztahu k gumové lince je úhel 45 stupňů. Při čištění horních zubů by měl být pohyb kartáčů směrem dolů nahoru a dolů směrem shora dolů; 
 • pokrývat nejvýše dva zuby; 
 • Nepoužívejte přílišnou sílu, abyste zabránili zranění dásní; 
 • při práci s vnější, vnitřní a žvýkací plochou se ujistěte, že pohyby nahoru a dolů jsou krátké (přibližně polovina zubu).

Čištění zubů z plaku zahrnuje použití pasty s fluoridem, zubní nití a čištění jazyka. Velikost zubního kartáčku by měla umožnit dosáhnout zubů moudrosti a jeho štětiny by měly být měkké se zaoblenými konci. Změňte štětce každé tři měsíce, bez ohledu na jejich opotřebení. Chcete-li odstranit desku z jazyka, můžete si koupit speciální kartáč, škrabku nebo použít běžnou lžičku. Ideální pro čištění povrchu mezi zuby a nad dásní dásní umožňuje zubní nit. Vyberte si pro sebe byt (s hustou aplikací zubů), kulatý (s široce nastavenými zuby) nebo "superfloss" (přizpůsobí se různému mezizubnímu prostoru). Upřednostněte vlákno s voskem nebo bez něj - rozhodněte se sami. Pokud vaše prsty nepodloudí kvůli artritidě, použijte cívky nebo držáky nití, které jsou všeobecně prodávány v lékárnách.

trusted-source[10], [11], [12]

Odstranění plaku od zubů ultrazvukem

Čištění zubů ultrazvukem je bezbolestná profesionální procedura, vrácená bílá smaltovaná barva. Přístroje na bělení obdržely měřítko jmen. Princip jejich provozu je založen na práci motorového generátoru, který generuje a vysílá ultrazvukové vibrace na speciální špičku s frekvencí přibližně 100 milionů. Pohyby / minutu. Vibrační vlna ničí tvrdé zubní usazeniny.

Odstranění plaku ze zubů ultrazvukem s následnou kontinuální zásobování vodou (někdy antiseptikum) přes trysky pro chlazení samotného zařízení a povrch zubu, návaly plaku a zabránit jeho pádu do periodontálních kapes. Postup se ukončí leštěním, aby se odstranila mikroskopická nerovnost. To se provádí speciálními pastami a kartáčem.

Parametry ultrazvuku (frekvence a amplituda) se vybírají individuálně v závislosti na stupni znečištění. Doporučuje se provádět terapii alespoň 1-2krát ročně. Mezi nevýhody ultrazvuku patří bolestivost u pacientů s nízkou prahovou citlivostí a při léčbě subgingiválních ložisek. Je-li to žádoucí, lze použít lokální anestezii.

Ultrazvuková čisticí deska na zubech není vystavena: 

 • v dětství; 
 • s častým nachlazením; 
 • stávající problémy s kardiovaskulární povahou a přítomností kardiostimulátoru; 
 • u těhotných a kojících matek; 
 • se zubními implantáty; 
 • V případě onemocnění přenášených kontaktem a transfúzí krve.

Odstranění desky ze zubů doma

Zvyšte účinnost regulace usazenin na zubech pomocí elektrického kartáčku na zuby a odstraňte plak z důvodu vibrací.

Pokud zaznamenáte vysokou suchost v ústech, je nejlepší provést preventivní opatření: použijte žvýkací gumu bez cukru, speciální kandysu pro aktivní salivaci, častěji pijte vodu v malých sapcích. Jako přírodní dezinfekční prostředek sliny pomáhají vyrovnat se s patogenní mikroflórou a zabraňují tvorbě zubních usazenin. Chybějící slinění může být způsobeno léky (antidepresiva, antihistaminika atd.), Výsledkem nedávné terapie (ozařování rakoviny) a dalšími nemocemi.

Odstranění desky ze zubů doma: 

 • prostředky pro oplachování - „perideks“ (předpis na základě chlorhexidin 0,12% roztok) a „Listerine“ (komerčně dostupný, je alkoholová kompozice z oleje mentolu, eukalyptu a tymián); 
 • složení pro leštění zubů - smíchejte čajovou lžičku soda s peroxidem vodíku, dokud se nevytvoří konzistence podobná pastě. To znamená ošetření zubů bavlněným tamponem. Nepoužívejte často, aby nedošlo k poškození skloviny; 
 • tinktury z kořene lopuchu a slupky z kukuřice - 1 polévková lžíce. Drcené suroviny nalít sklenici vařící vody a stát půl dne. Pít třikrát denně, předehřátý; 
 • deska na zubech je vyloučena lžičkovým popelem, který je prsty očistěn nejméně dvakrát denně. Buďte opatrní, produkt je schopen korodovat gumu.

Cena odstranění plaku ze zubů

Náklady na bělení se liší v závislosti na použité metodě, vybavení a stavu plaku. Moderní technologie a náklady na odstranění plaku ze zubů: 

 • odstranění plaku a zubního kamene pomocí laseru - 30-120g / zub; 
 • ultrazvukové čištění - 15-40grn / zub (průměrná cena za zpracování celé ústní dutiny - 400grn); 
 • bělicí postup na zařízení Air-Flow činí 600 grn pro obě čelisti.

Švýcarské vybavení Air-Flow nejenže kvalitativně odstraňuje povlak, ale také umožňuje odstranění pigmentace, lakování, zvýraznění výplní a koruny i na nejnepřístupnějších místech. Technika kombinuje vzduchový a vodní paprsek s hydrogenuhličitanem sodným, který současně čistí a leští zubní sklovinu.

Profesionální kvalitní čištění odstraňuje zubní plak na zubech, odstraňuje zápach a krvácení z dásní, je prevence paradentózy, zubní kaz, umožňuje dosáhnout určité objasnění sklovinu. Hygienické čištění zubů v zubním úřadě nepoškozuje zuby, pečeť, zubní protézy.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.