Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Poporodní psychóza

Lékařský expert článku

Gynekolog, specialista na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Postnatální psychóza je stav, ve kterém je žena trýzena manickým syndromem, aby udělala něco s sebou nebo s dítětem. Je způsobena komplikacemi po porodu. Je důležité, aby žena s problémy této povahy byla pod dohledem vysoce kvalifikovaného odborníka. Tato podmínka není vždy splněna. Protože ne všechny mumie mají podezření, že mají problém. Ano, a rozpoznat příznaky psychózy není vždy snadné.

Kód ICD-10

Jiné nemoci matek klasifikované jinde, ale komplikující těhotenství, porod a šestinedělí (O99). Tato položka zahrnuje podmínky, které vedly ke složitému porodu. Příčina může být také skrytá v péči poskytované porodní asistentkou. Proto vyloučení infekčních a parazitárních onemocnění, stejně jako trauma, která se během porodu vyčerpala.

 • O99.0 Anémie komplikující těhotenství, porod a poporodní období. Státy zařazené pod D50-D64
 • O99.1 Další nemoci krve a hematopoetických orgánů a určité poruchy zahrnující imunitní mechanismus, které komplikují těhotenství, porod a poporodní období. Státy zařazené pod číslem D65-D89
 • O99.2 Onemocnění endokrinního systému, poruchy příjmu potravy a metabolické poruchy, které komplikují těhotenství, porod a šestinedělí.
 • O99.3 Poruchy duševního a nervového systému komplikující těhotenství, porod a šestinedělí.
 • O99.4 Nemoci oběhového systému komplikující těhotenství, porod a šestinedělí.
 • O99.5 Nemoci dýchacího ústrojí komplikující těhotenství, porod a šestinedělí.
 • O99.6 Nemoci trávicího ústrojí komplikující těhotenství, porod a šestinedělí.
 • O99.7 Nemoci kůže a podkožní tkáně komplikující těhotenství, porod a šestinedělí.
 • O99.8 Další specifikovaná onemocnění a stavy, které komplikují těhotenství, porod a šestinedělí.

Příčiny poporodní psychózy

Hlavní důvody spočívají v somatických a psychogenních faktorech. Obrovskou roli hraje přitěžující dědičnost. V tomto případě hovoříme o přítomnosti někoho z vlastní duševní nemoci a poruch. Problém může vzniknout na pozadí složitých porodů. Zvláště pokud jsou doprovázeny silnými fyzickými stresy. To vede nejen k duševním poruchám, ale ik hormonálním změnám. Často problém ovlivňuje vegetativní systém a vede k posunům. Výsledkem je psychóza.

Těžká a prodloužená práce, posun proteinů a ztráta krve vedou k řadě abnormalit. Ovlivnění psychózy je schopen dehydratace, změny tlaku a narušení funkce jater. Skrýt vše, co je možné, dokonce i při obvyklém přepracování, nedostatku spánku a obtížné situaci v rodině. A konečně, ne všechny ženy jsou připraveny na porod a mateřství. To je potlačuje a vede k různým myšlenkám v hlavě. Některé osobní vlastnosti mohou přispět. Může se jednat o podezření, úzkost a předchozí závažné duševní poranění.

trusted-source[1], [2], [3]

Patogeneze

Je třeba poznamenat, že nejsou pozorovány patologické patologické a patofyziologické změny. Hlavním rysem poruchy je přítomnost depresivního a stresujícího stavu v posledních týdnech těhotenství. Zástupce spravedlivého sexu se začíná obávat, přemýšlet nad nadcházejícím narozením a vítat se. Někdy je tento stav komplikován přítomností rodinných problémů. To vše psychogenně ovlivňuje těhotnou. Situaci doplňují určité rizikové faktory.

Pokud během těhotenství prudce stoupne hladina hormonů odpovědných za průtok krve a v době narození mateřský kontrakt, pak na konci procesu nastane běžný emocionální pokles. To vede k tomu, že se žena cítí nepříjemně. Nerozumí tomu, co se děje. Hlavním úkolem je podporovat to a nedávat emoci nad hlavou. V takovém případě se situace začne zlepšovat a tělo se vrátí do normální práce.

Symptomy poporodní psychózy

První věc, kterou žena začne obtěžovat maniakální projevy. Mania je stav bolestivě vzrušeného vzrušení. Je charakterizována přítomností obsedantních myšlenek, stejně jako představení, která se nezakládají na žádné skutečné události. Mania může mít paranoidní charakter. V některých případech je megalomanie, ale pro mladou matku to není typické.

Halucinace. Tento příznak je nejběžnější. Často jsou sluchové halucinace otravné, vizuální nejsou tak běžné.

Žena může abnormálně odrážet. Její stav se mění a předchází těžké depresi. Neexistuje možnost organizovat se, začít normálně myslet. Žena se stává obtížně formulovat svůj vlastní názor. Rozhovor se stává nesouvislým.

Nedostatek adekvátní sebeúcty. Ženy často nedokáží posoudit jejich stav. Proto je třeba přesvědčit oběť, aby se obrátila na lékaře. Samozřejmě, vyhněte se hádkám a skandálům nebude úspěšné. Ale přesto je zde možnost zmírnit stav mladé matky. Kromě toho žena nechce jíst vůbec. Konečně, nejtěžším příznakem je myšlenka na sebevraždu a touhu dělat cokoli s vlastním dítětem. Tato funkce je jednou z nejběžnějších.

První znaky

První symptomatologie se začne projevovat během několika prvních týdnů. Žena je neustále v špatné náladě, zvláště se zhoršila ráno. Probuzení příliš brzy, snížení chuti k jídlu. Kromě toho je vždycky pocit viny, sebevraždy bez důvodu. Existuje mnoho negativních myšlenek v mé hlavě až po sebevraždu.

Je snadné si všimnout ženské psychózy. Chová se s dítětem špatně. Dráždí ji, slyšíte nepřerušené pláče. Žena je schopná zranit dítě. Nevylučujte narušení soustředění, kolísání nebo nerozhodnost při přijímání důležitých rozhodnutí.

Žena trpí duševní poruchou nazývanou agedonia. Je charakterizován nedostatkem pocitů radosti. Existuje úzkost, nadměrná obava o vlastní stav a zdraví dítěte. Podrážděnost a nadměrná nervozita jsou vždy přítomny. Spánek je rozbit, ztracen, zájmy v životě, je zde nadměrná únava. Najednou se objevují sebevražedné myšlenky. Ženy odmítají mít sex, protože mají strach z opětovného otěhotnění.

trusted-source[4]

Akutní poporodní psychóza

Tento stav je často spojen s těžkým porodem. Ženy dostávají takzvané porodní poranění a nemohou je opustit po dlouhou dobu. Vyskytuje se při dlouhých narozeních, které trvají několik hodin až dnů. Duševní změny se nevyskytují okamžitě a to je hlavní nebezpečí. První projevy lze identifikovat po několika dnech nebo týdnech.

Po propuštění z nemocnice se mladá matka vrátí domů v depresivní náladě. Místo radosti je plná negativních emocí. Ona není spokojena s vzhledu dítěte, můžete vidět jak lhostejnost a agrese jeho směrem. Vztah k příbuzným v čase se také může změnit. Dokonce i sebemenší problémy se spánkem mohou znamenat problém.

Postupem času se chování žen stává divným a dokonce neobvyklým ve vztahu k dítěti. Takže matka nemusí dítě vůbec přistupovat, nebo naopak, aniž by to chvíli opustila. Někdy začne myslet negativně na někoho ze své rodiny, říkají, že by chtěli dítě poškodit. Existují myšlenky, které se dítě snaží ukrást, zabít. Nejnebezpečnější věcí je, že žena může začít s léčbou dítěte za nepřiměřenou nemoc bez důvodu. V tomto případě se používají velmi silné léky, které mohou způsobit nenapravitelné škody.

Kromě deliria se v průběhu času objevují halucinace. Výsledkem je, že mladá matka již nemůže reagovat na své činy. Může bezpečně vyhodit dítě z okna nebo mu způsobit nenapravitelné škody. Pokud ženu nepomůžete včas, bude její stav velmi zhoršen. Změny mohou postupovat, což vede k nepředvídatelným důsledkům.

trusted-source[5]

Postpartální schizofrenická psychóza

Tento stav je zvláště nebezpečný. Koneckonců, kromě skutečnosti, že žena zažívá potíže spojené s narozením dítěte, začne navštěvovat vážná myšlenka, aby se ho zbavila. Tento stav může být často způsoben příjmem steroidních hormonů. Obvykle k odstranění psychózy se snaží používat hormonální léky, ale může způsobit její následky. Byly zaznamenány případy, kdy žena získala akutní schizofrenní psychózu. V tomto stavu je pacient plný obav a halucinací.

Pravá poporodní psychóza a je hlavní postpartum schizofrenie. Takový stav může nastat v jakémkoli věku, bez ohledu na počet narozených dětí a jejich závažnost. Může se projevit nespecifická křehkost nervového systému, úzkost a neurotické poruchy. Navíc může dojít k prudkému nárůstu konfliktu, který úzce souvisí s tématem plodnosti. Je třeba poznamenat, že obraz psychóz není monotónní. V každém jednotlivém případě se projevují jejich problémy a symptomy. Hlavní věc je zaznamenat odchylky v čase a ne zhoršit situaci.

Důsledky

Nejnebezpečnějším následkem v tomto případě je nenapravitelné poškození dítěte. Tento stav nemůže ovlivnit zdraví žen. Jednoduše řečeno, nepřekročí duševní poruchu. Postupem času může zmizet a mladá matka se vrátí do svého obvyklého života. Ale musíte jí dát vhodnou pomoc. Koneckonců bez něho hrozí vážné zranění dítěte.

Psychózy jsou různé. Některé ženy prostě nespí dobře, jíst a nemají v nich žádný život. Možná je to nejbezpečnější forma. Když tam jsou posedlosti, mladá matka křičí na dítě, beats, měli byste jí dát lékařskou pomoc. Tento stav je charakteristický pro schizofrenickou epizodu. Matky se často pokoušejí vyhozet dítě z okna, atd. To je velmi děsivé. Když žena znovu získá vědomí, možná si ani nepamatuje své vlastní skutky. Proto je důležité, aby jí neublížila sama ani dítě. Včasná pomoc nebude mít důsledky.

trusted-source[6], [7], [8]

Komplikace

Poporodní psychóza je poměrně častým stavem. Může být nazván jako těžké narození a některé mentální odchylky u žen, přítomné ještě před okamžikem plodnosti. Je důležité sledovat mladou matku a pomoci jí všemi možnými způsoby. Snižování stavu samo o sobě je nebezpečné jak pro její život, tak pro zdraví dítěte. Pokud se objeví podivná symptomatologie, nemůžete opustit mladou matku sama s dítětem, aby se předešlo vzniku sebevražedného scénáře.

Komplikace po psychóze jsou přítomnost závažných duševních poruch. Pokud matka nezačne včas na léčbu, její stav se začne zhoršovat. V tomto případě se riziko zvyšuje. Protože ve všech případech se mladá matka nemůže samostatně vrátit do normálního života. Psychóza je vážným porušením. Počkejte, dokud neprojde samostatně, je velmi riskantní. Je třeba pít řadu sedativ, aby se jí žena dostala do svých smyslů. Při včasném vyřešení problému jsou komplikace zcela vyloučeny.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Diagnóza poporodní psychózy

Objektivní patologické příznaky nejsou pozorovány. Obvykle se při shromažďování anamnézy věnuje zvláštní pozornost přítomnosti depresivních onemocnění u příbuzných. Pokud tomu tak je, pak v téměř 50% případů nastane poporodní psychóza.

Po odebrání historie se provádí fyzické vyšetření. Je nutné určit stupeň závažnosti stavu. Pak pokračujte v laboratorním výzkumu. Je důležité provést krevní test, bakteriální kulturu. To určuje hladinu leukocytů, ESR a dalších složek, které ovlivňují lidský stav.

Následuje další screening. Jedná se o speciální vyšetření matky, po níž můžete zaznamenat její depresivní stav. Zvláštní symptomatologie je pozorována v 6. Týdnu po porodu. Po provedení hlavního výzkumu je předepsáno kvalitní léčení. Pokud existují pochybnosti, proveďte další studie. To platí pro případy, kdy žena před porodem měla mentální postižení.

trusted-source[14]

Analýzy

První věc je anamnéza života pacienta. Obvykle nejsou patologické známky a není tak snadné určit přítomnost abnormalit u ženy. Proto jsou shromažďovány podrobné informace o jejích příbuzných. Faktem je, že jestliže má někdo v rodině duševní poruchu nebo trpí psychózou, je riziko, že bude mít stejný problém u partrientní ženy, skvělé. Prakticky v 50% případů se situace opakuje. Po shromáždění všech potřebných informací začnou vyšetřovat pacienta. Některé značky jsou jasné. Tento okamžik je důležité opravit. Protože formy psychózy mohou být různé, včetně zatížení.

Jakmile jsou podrobnosti shromážděny, přejděte k analýze. Nepředstavují nic vážného. Jedná se o běžný krevní test, stejně jako bakteriální kultura podle označení. Je důležité vyšetřit mumii a identifikovat její známky deprese. Neexistují žádné další zkoušky nebo manipulace. Ve většině případů je klinika "na tváři".

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Instrumentální diagnostika

V tomto případě neexistují žádná speciální diagnostická opatření. Stačí stačit shromáždit informace o pacientovi a provést fyzickou prohlídku. Takže pravděpodobnost vzniku psychózy se zvyšuje, pokud někdo v rodině trpí vážnými poruchami. Zvláště se často projevuje v případech, kdy někdo má postpartum psychózu. Pravděpodobnost opakování situace je až 50%. Samozřejmě mohou být zatěžující důsledky, pokud žena trpí depresí.

Po shromáždění informací je třeba vyšetřit pacienta. K tomu nejsou potřebné žádné nástroje. Stačí jednoduše vizuálně posoudit jeho stav. Na základě získaných údajů se vyhodnotí závažnost určitých příznaků. Je důležité, zvláště pečlivě vyšetřit ženu poprvé týdny po porodu. Maximální výskyt negativních příznaků je pozorován v 6. Týdnu. Správná diagnóza a kvalitativní léčba eliminuje psychický stres a vrátí ženu do normálního života.

Diferenciální diagnostika

Je třeba poznamenat, že poporodní psychóza ve většině případů indikuje přítomnost sepse. Tento stav vyžaduje naléhavou diferenciální diagnostiku. Ve většině případů by vyšetření mělo být hospitalizováno v nemocnici. Je důležité, aby zdravotnická instituce měla možnost poskytovat jak gynekologickou, tak psychiatrickou péči.

Není vyloučeno, že skutečnost, že psychóza je spojena s bipolární afektivní poruchou. Tento stav byl nazýván maniodepresivní psychózou. Často se vyskytuje u žen, které mají schizofrenii nebo jiné duševní poruchy. Ve většině případů nebyly před porodem diagnostikovány.

První symptomy se projevují v podobě pronásledované mánie, těžké deprese a schizofrenních projevů. Takové příznaky se vyskytují již ve druhém týdnu po porodu. Pacienti mohou trpět nekontrolovaným strachem, halucinacemi. Mladá matka se může bát stavu jejího dítěte.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Kdo kontaktovat?

Léčba poporodní psychózy

Většina žen by měla být hospitalizována. To je jediný způsob, jak je zvládnout a předepsat kvalitní léčbu. Pokud existuje možnost, pak jsou matka i dítě hospitalizovány. Bohužel, ne každá zdravotnická zařízení se může pochlubit tím, že má oddělení pro lidi s duševními poruchami, jejichž stěny mohou být jak mladá matka, tak její dítě.

Abyste zmírnili stav ženy, předepište speciální antipsychotika a stabilizátory nálady. Zpravidla by během období užívání léků neměla žena kojit dítě. Když se stav začne postupně stabilizovat, je důležité obklopit postižené příbuzné s podporou. V žádném případě nemůže být mladá matka vinná. Ve většině případů není takový stav vůbec ovládán.

Úplné zotavení se objeví o rok později. Vše závisí na složitosti situace a stavu samotného pacienta. Obvykle nejzávažnější příznaky přerušují během 2-12 týdnů. Po zotavení často dochází k období deprese a úzkosti. Vyrovnejte se s tím, pomozte podpořit blízké lidi.

Léky

Antidepresiva pomáhají snižovat projevy příznaků. V tomto případě však není nutné dítě kojit, takže jeho sedativum není předán. Psychotropní léky jsou předepsány výhradně tehdy, když je to naprosto nezbytné. To se provádí po vyšetření psychiatra a pod jeho dohledem.

Pokud nadměrná úzkost a agitovanost trpí, užívají se amitriptylin a pirazidol. S výskytem adynamických příznaků stojí za to věnovat pozornost paroxetinu a citalopramu. Terapie by měla začít s minimálními dávkami, což snižuje pravděpodobnost úplného zakalení mysli. Časem se dávka zvyšuje, dokud není pozorován potřebný terapeutický účinek.

 • Amitriptylin. Dávka léku by měla být podávána individuálně. Obvykle se stanoví na 50-75 mg denně, to je 2-3 tablety. Dávka může být upravena v závislosti na stavu pacienta. Kontraindikace: přecitlivělost, srdeční selhání, akutní onemocnění jater a ledvin, peptický vřed. Nežádoucí účinky: zácpa, sucho v ústech, bolesti hlavy, nevolnost.
 • Pyrazidolu. Dávka je také předepsána individuálně. Přiřaďte minimální dávku. Obvykle je to 50-75 mg 2-3krát denně. Časem se dávka může zvýšit i snížit. Kontraindikace: akutní zánětlivé onemocnění jater, hypersenzitivita, krevní onemocnění. Nežádoucí účinky: sucho v ústech, pocení, tachykardie.
 • Paroxetin. Lék se užívá jednou denně ráno. V počáteční fázi je jedna tableta dostačující. Dávka se vybírá individuálně po dobu 2-3 týdnů po zahájení léčby. Kontraindikace: těhotenství, laktace, přecitlivělost. Nežádoucí účinky: zácpa, sucho v ústech, poškození zraku, retence moči.
 • Citalopram. Agent má stejnou akci jako Paroxetin. Musíte ji užívat v ranních hodinách jednou denně. Časem může být dávka upravena v závislosti na stavu osoby. Kontraindikace: přecitlivělost. Nežádoucí účinky: sucho v ústech, nevolnost, zvýšené pocení.

Alternativní léčba

Alternativní medicína může mít neuvěřitelný účinek a uklidit nervový systém. Ale je to možné pouze v těch případech, kdy symptomologie není vyslovována. Při schizofrenické epizodě pomohou pouze antidepresiva.

Ženy, které trpí psychózou, je častěji užívat lázně s infuzí topolových listů. Stačí, abyste převzali hlavní složku a nalijte ji vroucí vodou. Po vnesení infuze do koupelny. 

Stojí za pozornost infuze kořene ženšenu. Připravte to jednoduše. Stačí, aby hlavní složku nalijte vroucí vodu a nalijte ji, dokud nebude zcela varena.

Peppermint byl vždy považován za nástroj číslo jedna proti nervozitě. Můžete jej přidat do čaje a jíst bez omezení. Můžete pít přímo infuze mátou. Dostatek půl sklenice ráno a večer. Koreň čekanky má podobnou akci. Je nutné vzít lžíci produktu a nalijte sklenici vroucí vody. Vezměte lžíce šestkrát denně.

trusted-source[27], [28], [29]

Bylinné ošetření

Bylinné ošetření je velmi účinné, ale pouze v případě, že osoba má určité znalosti v této oblasti. Koneckonců, mnohé bylinky mají jedovatý účinek a jsou schopné ublížit. U psychóz, nervových poruch se doporučuje dávat pozor na spory.

 • Trachea sporisha. Vezměte jednu lžíci této ingredience a nalijte ji dvěma šálkami vroucí vody. Pak nechte vařit hodinu. Vezměte výrobek v malém množství před jídlem.
 • Mincovna. Je nutné vzít lžíci hlavní ingredience a nalít ji sklenicí vroucí vody, pak vařit na nízké teplotě po dobu asi 10 minut. Lék se užívá ráno a večer. Pomáhá vyrovnávat se s depresí a poskytuje veselí po celý den.
 • Thymus. Pro přípravu účinného léku si vezměte 5 gramů trávy a nalijte přes něj 500 ml vroucí vody. Poté podávejte infuzi v uzavřeném obalu asi 30 minut. Hotový výrobek je používán 2-3 krát denně v malých porcích po celý týden. Významné zjednodušení přichází prakticky okamžitě. Po podání žádosti je provedena přestávka po dobu několika týdnů, po které se kurz opakuje.

Homeopatie

Homeopatická léčba duševních poruch je velmi populární. Docela často se homeopatie používá společně s barvicí terapií. To ovlivní stav osoby pomocí určitých barev. Dopad na biologické aktivní body, zóny a systémy.

K odstranění základního problému se používá řada různých léků. Tak jsou široce používány Aconitum napellus, Belladonna a Medorrhinum.

 • Aconitum napellus (zápasník) D3, D6, D12. Tento lék je široce používán pro úzkostné poruchy, měl by být přijat do 10-15 dnů. Člověk se cítí lépe ve volné přírodě. Zhoršení je možné díky hlasitým zvukům, tabákovému kouři a studenému vzduchu.
 • Belladonna (belladonna) D3, D6. Odstraňuje nadměrnou podrážděnost, nervozitu, schopnost zobrazení. Nejčastěji se droga podává lidem, kteří mají zjevnou odchylku od hlavy. Zvláště v těch případech, kdy má pacient pocit plnosti v hlavě, bolesti.
 • Medorrhinum (gonorrheal nosode) D30, C200, C1000. Tento lék je silný. Ukazuje se pouze v chronickém průběhu duševní poruchy.

Detailní léčbu by měl upřesnit homeopat lékař. Obecně se doporučuje uchýlit se k tradiční medicíně. Tím se zabrání možným následkům a mladá matka se vrátí do normálního života.

Homeopatie je skutečně schopna mít pozitivní účinek. Ale výběr jednoho nebo druhého způsobu léčby, stojí za zvážení všech výhod a nevýhod. Protože v sázce je život mladé matky, nebo spíše její duševní stav. V případě jakýchkoli nesprávných akcí existuje riziko, že ho opustíte tak, jak je. Chci říct, že nemusíte eliminovat duševní poruchu, ale naopak to zhoršuje.

Operační léčba

Chirurgický zásah do této formy poruchy nemá smysl. Koneckonců problém spočívá přímo v nervové soustavě ženy. Ve většině případů to nemá žádný vliv. Vzhled psychózy je spojen s těžkým porodem a ne s matčinou připraveností sledovat dítě. Mnoho žen je velmi obtížné nést proces plodnosti, poté potřebují spoustu času na zotavení. Důležité je podporovat mladou matku v těchto obdobích a nedovolit, aby se problém zhoršil.

V závažných případech se používá léčba. Uklidní nervy a zcela přinutí nervový systém. K tomu použijte jak šetrné léky, tak i antidepresiva. Zvláštní léčbu předepisuje pouze ošetřující lékař po úplném vyšetření pacienta a odběru anamnézy. Je důležité zaznamenat závažnost příznaků. Operační léčba se neuplatňuje vzhledem k tomu, že prostě nemá smysl.

Prevence

Prevence tohoto stavu zahrnuje použití prediktivní diagnózy s přihlédnutím k některým faktorům. Je tedy nutné zjistit přítomnost deprese u pacienta, stejně jako příbuzných a příbuzných. Je pravděpodobné, že někdo z prostředí má vážné nervové poruchy nebo depresivní stavy. Důležité je zjistit, zda se takové problémy vyskytly v jednom z příbuzných ihned po porodu. To pomůže předejít druhému scénáři a včas "uložit" mladou matku z plaku negativních příznaků.

Identifikujte psychologickou situaci v rodině, hlavní věc je, že není neúspěšná. V takovém případě je třeba změnit místo bydliště nebo všechny příbuzné, aby se staly více sjednocené a neumožňovaly hádky a konflikty během těhotenství ženy.

Zvláštní roli hrají psycho-traumatické příhody, které se mohou objevit jak před, tak po těhotenství. Nebezpečné situace nastávají přímo během doby, kdy dítě dosáhne. Mohou ovlivnit proces doručování a zhoršit situaci.

Nedostatek spánku, únava, narození dítěte mimo manželství - to všechno zanechává otisky matky psychiky. Tyto situace je třeba vyloučit a snažit se obklopit ženu při porodu pozitivními emocemi. To pomůže zachránit situaci.

Předpověď počasí

Pokud byla léčba adekvátní a včasná, postpartální psychiatrická porucha probíhá dobře. Je léčitelná a ve většině případů se žena vrátí do svého obvyklého života. V 75% případů dochází k úplnému zotavení po předchozím psychóze.

Je třeba si uvědomit, že mnoho žen je vystaveno vlivu zhoršující se dědičnosti. To zhoršuje situaci a může vést k rozvoji vážných důsledků. Prognóza v tomto případě může mít nepříznivý průběh. Nejčastěji se to týká lidí trpících schizofrenií. V tomto případě narození vyvolává výskyt negativních symptomů a zhoršuje stav ženy. Riziko výskytu duševních poruch v průběhu času je skvělé. Není to nutně silný projev abnormalit v poporodním období, mohou se objevit mnohem později. Proto je důležité konzultovat s psychiatrem další léčbu. Tím se zabrání závažným následkům a prognóza bude příznivá.

trusted-source[30], [31]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.