Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Reumatoidní faktor v krvi

Lékařský expert článku

Revmatolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Referenční hodnoty (norma) koncentrace revmatoidního faktoru v krevním séru stanovené metodou nefelometrie jsou menší než 14 IU / ml.

Třídy IgG, IgM, IgA nebo IgE protilátek proti reumatoidním faktorům reagují s IgG fragmentem Fc. Vzniká jako výsledek stimulace s agregovaným modifikovaným IgG nebo působením exogenního zkříženě reagujícího antigenu v rozporu s imunoregulací. Komplexní IgG + revmatoidní faktor, který se fagocytovány, která je uložena v perivaskulární prostoru, stimulaci buňkami zprostředkované cytotoxické reakce, které vede k zánětu.

Zvýšení koncentrace revmatoidního faktoru v krvi je charakteristické pro revmatoidní artritidu (až u 90% pacientů); závislost titru revmatoidního faktoru na délce onemocnění nebyla odhalena. Detekce přítomnosti revmatoidní faktor odpovídající potvrzuje klinickou diagnózu revmatoidní artritidy, ale může být séronegativní forma. Zvýšení titru revmatoidního faktoru je stanoveno nejdříve 6-8 týdnů po klinických projevech. Negativní výsledek studie neumožňuje vždy vyloučit diagnózu. Přítomnost revmatoidního faktoru u pacientů s potvrzenou diagnózou revmatoidní artritidy indikuje těžkou formou onemocnění (pokračuje s výrazným zánětlivého procesu v kloubech, často s jejich zničení). Revmatoidní faktor může být detekován v nízkých titrech na infekční mononukleóza, akutní zánětlivé stavy, systémový lupus erythematodes se onemocnění kloubů, Sjogrenův syndrom, sarkoidóza, hepatitida.

Zvýšení koncentrace revmatoidní faktor je možné s Feltyho syndrom - zvláštní forma revmatoidní artritidy, vyznačující se tím, leukopenie a akutní nástup; Ještě v syndromu (pozitivní v 20% případů) - juvenilní formy revmatoidní artritidy, který je klinicky Postupuje se jako Feltyho syndrom, ale na rozdíl od něj s následným leukocytóza.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.