^

Zdraví

Rozpuštění žlučových kamenů s léky

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Předpokládá se, že rozpouštění žlučových kamenů pomocí odstranění cholesterolu, který je součástí žlučových kamenů, a to použitím přípravky žlučových kyselin dochází micelární zředěním, tvoří kapalnou krystalickou formu nebo oba procesy současně.

Micelární ředění se zdá být hlavním mechanismem rozpouštění žlučových kamenů přípravků chenodeoxycholová kyselina, zatímco tvorba kapalné krystalické fáze je důležité při užívání drog kyseliny ursodeoxycholové.

Rychlost rozpouštění žlučových kamenů závisí do značné míry na obsahu žlučových kyselin, poměru povrchu k objemu kamenů (proto se rychleji rozpouštějí více malých kamenů) a na pohyb žluče, tj. Rychlost vyprazdňování žlučníku (kinetický faktor).

Během rozpouštění se na povrchu kamenů postupně hromadí nesrozumitelný materiál, který zpomaluje proces rozpouštění. V těchto případech někteří autoři zvažují další využití litotrypsie účelné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Rozpuštění žlučových kamenů kyselinou ursodeoxycholovou

K dnešnímu dni, vyvinul jasnou indikaci a pacienta výběrová kritéria pro litholytic terapii s kyselinou ursodeoxycholové (UDCA, ursosan), jejichž dodržování zvyšuje jeho účinnost až o 80-100%. Je třeba poznamenat, že více než 20% všech pacientů s cholelitiázou splňuje tato kritéria. Hlavní podmínky pro úspěšné rozpuštění žlučových kamenů:

  • Cholesterol (rentgenové negativní kameny);
  • velikost kamenů nejvýše 10 mm;
  • průchodnost extrahepatálního žlučového traktu a konzervovaná nebo málo změněná funkce žlučníku (koncentrace a kontraktilita);
  • Žlučník je naplněn betonem, který nepřesahuje 25% jeho objemu na prázdném žaludku.

Tyto podmínky vyžadují povinné vysvětlení pomocí ultrazvuku:

  • Homogenní, nízká echo struktura kalkulu (za přítomnosti akustického odstínu od předního povrchu kamene nebo nad jeho středem, není zobrazena litolytická terapie).
  • Kulatý nebo oválný tvar kalkulu (pacienti s pyramidální nebo plochou konfigurací kamenů jsou vyloučeni).
  • Povrch kamenů se nachází v blízkosti bytu nebo v podobě "morušového bobulí".
  • Intenzivní, špatně znatelný akustický stín za kameny,
  • Pomalu klesání kamene po změně polohy pacienta
  • Velikost kamene není větší než 10 mm.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Rozpuštění žlučových kamenů ursosanem

Jeden z nejúčinnějších moderních léčiv pro léčbu litholytickou terapií je URSOSAN (UDCA). Zde je schéma její aplikace: Průměrná dávka léčiva pro rozpuštění žlučových kamenů je 10 mg / kg tělesné hmotnosti. Obvykle je denní dávka se užívá jednou večer, který je spojen se syntézy cholesterolu cirkadiánního rytmu vrcholu v noci, stejně jako maximální dobu odpočinku funkční žlučníku. Doba trvání léku až do úplného rozpuštění kamene a nejméně dalších tří měsíců, aby se zabránilo opakování tvorby kamenů. Celková doba léčby je tedy 6-12 měsíců nebo více.

Předpokládá se, že nepřítomnost redukce velikosti kamenů po dobu 6 měsíců, stejně jako jejich úplné rozpuštění během 2 let, je základem pro zastavení litolytické terapie.

Po úspěšném provádět a dokončit léčba by měla být sebeuspokojení lékař a pacient, protože u 10% pacientů v průběhu prvního roku, je pravděpodobné, že k relapsu, tak, aby se zabránilo opakování takových pacientů by měla být dvakrát ročně projít ultrazvuk. Mezitím je známo, že snížení velikosti a počtu kamenů, které jsou považovány za indikátorem účinnosti závisí nejen na rozpouštědel účinků léčiva, ale také z odborné zkušenosti ultrazvuku, vyhodnotit účinnost léčby, typ zařízení, polohy pacienta v době studie, atd Navzdory skutečnosti, že litholytická terapie je nákladná, rozpuštění žlučových kamenů s léky umožňuje udržet fungující žlučník.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.