^

Zdraví

A
A
A

Stenóza karotické arterie

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tepny dodávají krev, nasycené kyslíkem, vnitřní orgány. S pomocí karotických arterií, které se nacházejí na obou stranách krku, je do mozku dodávána arteriální krev. Stenóza karotických arterií je idiopatická nebo v důsledku aterosklerózy, zúžení jedné nebo dvou tepen.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Příčiny stenóza karotidové arterie

Mezi hlavní příčiny a rizikové faktory pro rozvoj stenózy karotických arterií angiologové volají:

 1. Dědičný faktor (pokud byla u členů rodiny zjištěna ateroskleróza, potom mohou jejich přímí příbuzní vyvinout stenózu karotické arterie).
 2. Starší věk - zpravidla se tato nemoc častěji projevuje u lidí starších 70 let.
 3. Sexuální znaky - obvykle stenóza karotidy je častější u žen.
 4. Hypertenze.
 5. Nicotinová závislost.
 6. Diabetes mellitus typ 1 nebo typ 2.
 7. Hypodinamie.
 8. Nesprávná strava
 9. Nadměrné metabolické poruchy.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Symptomy stenóza karotidové arterie

Konkrétní příznaky této choroby jsou chybějící, ale existuje řada příznaků, které mohou naznačovat mini-cévní mozkovou příhodu nebo TIA:

 1. Rychlé a náhlé zhoršení zrakové ostrosti. V tomto případě může být okamžitě ovlivněno jak jedno oko, tak jedno oko.
 2. Necitlivost jedné poloviny obličeje. Mohlo by dojít k slabosti rukou a nohou na jedné straně.
 3. Osoba nemusí pochopit, co mu ostatní říkají. Jeho projev se stává nesouvislý a málo pochopitelný.
 4. Porušení koordinace pohybů.
 5. Zmatek, vertigo.
 6. Problémy s polykáním.

Stenóza vnitřní, celková, pravá nebo levá vnitřní karotická arterie se ve většině případů vyvine v důsledku aterosklerotického plaku, hypercholesterolémie.

Často aterosklerotické pláty této lokalizace mohou vést k rozvoji ischemické mrtvice a odpovídajících příznaků: necitlivost končetin, obličeje, závratě, bolesti hlavy.

Diagnostika stenóza karotidové arterie

Pro diagnostiku stenózy karotidové arterie se používají následující diagnostické metody:

 1. Ultrazvuk je studie, která pomáhá studovat karotidové tepny pro zúžení.
 2. Metodou antigrafie je invazivní vyšetření, které se provádí vložením speciálního katétru do tepny na rameni nebo noze. Prostřednictvím ní se zavede speciální kontrastní látka a provede se řada rentgenových snímků. Tato metoda pomáhá nejen zjistit, kde je tepna zúžené, ale také pečlivě zvážit všechny detaily léze.
 3. MRA - se zavedením kontrastního činidla se skenuje karotidová arterie. Díky magnetické rezonanční angiografii může radiolog získat více informací o konstrikci.
 4. CT - tato metoda se používá pouze tehdy, existuje-li riziko vzniku ischemické cévní mozkové příhody nebo přechodných ischemických záchvatů.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Léčba stenóza karotidové arterie

Především by měl pacient zcela změnit svůj obvyklý způsob života. Je třeba se vzdát kouření, zneužívání alkoholu, kontrola hladiny cholesterolu v krvi pomocí hypocholesterolemické diety.

Také předepsané a léky. Mezi nejoblíbenější mezi nimi patří antiagregáty. Tyto prostředky mohou snížit riziko komplikací v podobě infarktu myokardu a mrtvice. Nejčastěji jsou pacientům předepsána kyselina acetylsalicylová, clopidorgel, dipyridamol. Také předepsané léky ze skupiny antikoagulancií, například warfarin.

Operace v stenóze karotické arterie

Obvykle je volbou pro aterosklerotickou stenózu karotických arterií karotidová endarterektomie. Provádí se pouze u pacientů s hladinou stenózy karotidové arterie více než 50%.

Při operaci angiosurgeon dělá malý řez na krku a odstraňuje trombotické hrudky a aterosklerotické pláty. Dále šití tepny a aplikace stehů.

Stentování - postup umístění v zúženém stavu v důsledku aterosklerózy, části karotidové arterie stentu (potrubí z kovu buněčné struktury).

Uvnitř arterie se stent postupně otevírá, tlačí zúžený úsek a obnoví lumen, zlepšuje krevní oběh a okysličení mozku. Po 1-3 dnech po stentním postupu je pacient zpravidla propuštěn domů.

Prevence

Prevence této nemoci zahrnuje:

 1. Správný způsob života a zvláštní hypocholesterolemická strava.
 2. Nekouříte ani zneužívejte alkohol.
 3. Pokuste se častěji cvičit a chodit.
 4. Vždy provádějte preventivní vyšetření u odborníků.
 5. Kontrola hladiny glukózy v krvi.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36]

Předpověď

Při včasné diagnostice a správné léčbě může být stenóza krční tepny dostatečně rychle vyléčena. Je však třeba poznamenat, že po terapii musí pacient vést správný životní styl a vzdát se škodlivých návyků.

trusted-source[37], [38], [39], [40]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.