Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tablety, které odstraňují svědění: kůže, v intímních místech, s alergiemi

Lékařský expert článku

Alergista, imunolog, pulmonolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Svědění může doprovázet mnohé nemoci a stavy - alergie, záněty, kožní infekce a dokonce i patologické stavy vnitřních orgánů. Pacienti jsou často připraveni na mnoho, třeba jen ke snížení vzplanutí svědění kůže, protože tyto pocity se někdy stanou prostě netolerovatelnými. Existují účinné léky - například tablety ze svědění?

Takové léky existují, ale jsou vybírány individuálně, v závislosti na povaze svrbení - od hlavní příčiny nepříjemných pocitů.

Klasifikace ATC

D04A Препараты для лечения зуда (включая антигистаминные препараты и анестетики)

Indikace Tablety ze svědění

Tablety ze svědění mohou být předepsány ve dvou případech:

 • při všeobecných nebo běžných patologických stavech, které jsou doprovázeny rozšířeným svěděním;
 • u onemocnění kůže, které jsou doprovázeny lokalizovaným pruritusem.

První řada onemocnění zahrnuje:

 • selhání ledvin se sníženými metabolickými procesy;
 • biliární kongesce při hepatitidě nebo cholecystitidě, stejně jako v přítomnosti kamenů v žlučových cestách;
 • hormonální nerovnováha;
 • krevní onemocnění - například lymfogranulomatóza;
 • endokrinní onemocnění - například onemocnění štítné žlázy nebo diabetes mellitus.

Lokální svědění může doprovázet tyto nemoci:

 • svrab;
 • poškození vší a jiného hmyzu;
 • ekzém;
 • houbové kožní nemoci;
 • seborrhea;
 • alergická kopřivka a atopická dermatitida.

Svědění může být pozorováno nejen na kůži, ale také v oblasti konečníku (s parazitárními chorobami, hemoroidy atd.), V oblasti vnějších genitálií ( s drozdem ).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Formulář vydání

Předkládáme vám přehled nejběžnějších tabulek ze svědění.

 • Suprastin - je vhodný k léčbě alergického svědění a nepohodlí způsobených kousnutím hmyzem. Aktivita tablet je patrná až za půl hodiny a trvá přibližně 4 hodiny. Přípravek Suprastin se doporučuje používat v dospělosti a dětství. Kontraindikované těhotné a laktující ženy léčivé látky, stejně jako pacienti trpící bronchiálním astmatem.
 • Tavegil je silný antipruritikum. V menší míře může na rozdíl od přípravku Suprastin způsobit ospalost. Účinek přípravku Tavegil trvá přibližně 11-13 hodin od okamžiku přijetí. Přípravek Tavegil může být předepsán dospělým a dětem od 6 let. Kontraindikace: onemocnění plic, období těhotenství a krmení dítěte.
 • Fenkarol je antihistaminika, která vykazuje svůj účinek během 30-60 minut po podání tablet. Lék může způsobit žízeň, ospalost, bolest v hlavě. Fenkarol jmenuje od 3 let věku. Omezení: těhotné a kojící ženy.
 • Claritin je lék, který patří derivátům Loratadinu. Claritin se užívá jednou denně a účinek tablet se stává viditelným po 60 minutách a trvá nejméně 10 hodin. Nežádoucí účinky tohoto léku jsou vzácné. Claritin lze užívat od 3 let.
 • Clarotadin je další tabletka svědění na základě Loratadinu. Clarotadin neovlivňuje centrální nervový systém a nezpůsobuje ospalost, ale užívání tablet může být doprovázeno bolesti srdce a dyspepsií. Účinnost léku se zvyšuje po dobu 30 až 120 minut a pozoruje se 10 až 24 hodin. Přípravek Clarotadine není předepsán těhotným ženám a dětem do 2 let.
 • Ketotifen je známé protialergické činidlo, které lze použít jako tablety proti svědění. Tablety se užívají ráno a večer, mohou však způsobit ospalost, rozmazané vidění, zhoršenou orientaci, snížení krevního tlaku a narušení srdečního rytmu. Ketotifen není předepsán těhotným a kojícím pacientům, dětem mladším 3 let.
 • Zaditen jsou antialergické tablety proti svědění s výrazným účinkem. Aktivní účinek léčiva trvá 4-5 hodin. Přípravek může způsobit příznaky sedace, závratě a podrážděnost. Při užívání těhotenství se lék nedoporučuje.
 • Nalkrom - lze předepisovat na atopické nemoci plicního systému, stejně jako na alergii na potraviny. Naklrom může způsobit krátký kašel, dočasné zhoršení zraku, suchost sliznic. Nedoporučuje se užívat lék dětem mladším 5 let a těhotným ženám.
 • Clemastin - pilulka svědění, podobná Tavegilovi. Antipruritický účinek dosáhne svého maxima 6 hodin po užití tablet a pozoruje se přibližně 11 hodin, někdy až 22-24 hodin. Clemastine způsobuje pocit ospalosti. Nepoužívá se k léčbě dětí mladších jednoho roku.
 • Peritol - účinné tablety proti svědění na bázi cyproheptadinu. Lék je předepsán všem pacientům, počínaje věkem 2 let, čímž se obchází období těhotenství a kojení. Není vhodné užívat pilulky u lidí s duodenálním vředem, pylorní stenózou, glaukomem, bronchiálním astmatem. Činnost společnosti Peritol trvá přibližně 8 hodin.
 • Pipolfen je známé lék pro systémovou alergii. Tablety ze svědění jsou velmi účinné, ale mohou způsobit ospalost, úzkost, podrážděnost, zhoršené vědomí a děti mohou mít záchvaty. Tablety nejsou povoleny pro vstup do dětí mladších 6 let, těhotných a kojících žen.
 • Erius je antihistaminikum založené na desloratadinu (primárním metabolitu Loratadinu). Přípravek Erius nemá sedativní účinek a má prodloužený účinek: na zmírnění svědění užívejte jednu tabletu denně. Lék může být podáván dětem a dospělým, s výjimkou období těhotenství a kojení. Z vedlejších účinků nejčastější bolesti v hlavě a suchosti sliznice v ústech.
 • Telfast - charakterizovaný dlouhodobým působením a nízkým rizikem ospalosti. Léčba je určena zejména pacientům s chronickými svědícími kožními chorobami. Telfast není určen dětem mladším 12 let, ženám v období nošení a kojení dítěte, u osob s kardiovaskulární, jaterní a ledvinovou chorobou.
 • Prednisolon je typickým zástupcem glukokortikosteroidů pro vnitřní podání. Tablety eliminovat svědění alergií, autoimunitních procesů, houbových infekcí a jiných kožních lézí, lupénka, atd Prednison by neměl být používán po dlouhou dobu, nebo mohou mít nepříznivé účinky: .. Edém, myasthenia gravis, změny krevního tlaku, vředy, křeče, atd Tablety jmenovat lékaře , počínaje co nejnižším dávkováním.

Tablety z análního svědění

Tablety s análním svěděním se předepisují pouze tehdy, když nedochází k lokálnímu použití antipruritických léků - masti nebo krémy. Vždy se léčba začíná lokálně a jen jako poslední možnost pokračuje v přijímání tablet.

Svědění v konečníku může být způsobeno hemoroidy nebo análními trhliny. Nejčastěji příčinou tohoto svědění je helminthiosis nebo červy. V druhém případě je nejlepší způsob, jak se zbavit svědění, provést úplný průběh antiparazitární léčby.

Při závažném kontinuálním análním svědění může lékař předepisovat léky blokující opioidní receptory, které zahrnují například naltrexon. Lék má dostatečně silný antipruritický účinek, ale má řadu vedlejších účinků: může to být bolest v hlavě, záchvaty, poruchy trávení, žízeň.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Tablety ze svědění se psoriázou

S psoriázou je svědění ve většině případů poměrně silná a obtížná. Proto tablety z svědění psoriázy musí mít silnou antipruritika aktivitu. Patří sem například léky inhibující kalcineurin. Tyto tablety potlačují vlastnosti enzymu podílejícího se na přenosu vápníku do buněčné struktury - to je proces, který je přítomen při zánětu. Použití takových tablet umožňuje zablokovat působení cytokinů, které způsobují svědění kůže u psoriázy. Navíc tablety ze svědění inhibují produkci látek, jako jsou serotonin, histamin atd.

Tablety inhibitory kalcineurinu, které pomáhají při pruritu při psoriáze, nejčastěji obsahují léky, jako jsou Ciclosporin a Tacrolimus.

Antihistaminové tablety ze svědění

Antihistaminika inhibují působení histaminu - biogenní amin, který způsobuje, že imunitní reakce v odezvě na vstup alergenů do těla. Takové léky účinně eliminují svědění spojené s alergickým procesem v těle. Speciální tablety z alergické svědění snížit propustnost kapilár, snižuje závažnost edému, zmírnit zarudnutí a, samozřejmě, přispět ke zmírnění svědění - a to se stává již 30-40 minut po interní použití tablet.

Hlavní skupiny antialergických léků jsou následující:

 • Antihistaminika první generace - Suprastin, Diazepam, Tavegil, Dimedrol. Tyto pilulky dokonale odstraňují nepříjemné svědění, ale téměř vždy způsobují ospalost, letargii a sníženou účinnost.
 • Generace antihistaminik II a III - Loratadin, Cetirizin, Fexofenad g / x. Uvedené tablety ze svrbení jsou snadno přenášeny organismem a nezpůsobují apatie a ospalost.

trusted-source[13]

Farmakodynamika

Při závažném svědění někdy selhávají externí přípravky. A tady přicházejí na pomoc pilulky ze svědění, které mají systémový (obecný) účinek na tělo.

Aby se odstranil nepříjemný pocit, lékař může předepsat tablety, které patří do jedné z farmaceutických skupin, v závislosti na tom, co je způsobeno svěděním - alergie, parazity, zánětlivé reakce atd.

Všechny pilulky ze svědění nefungují stejným způsobem, takže jedna tableta je napomáhána jednou tabletou a druhou tabletou druhou. Aby správně zvolili tablety ze svědění, vzhledem k příčině a mechanismu účinku léku je nutné provést úplné diagnostické vyšetření.

Jako tablety proti svědění můžete použít:

 • antialergické (antihistaminiové) tablety;
 • hormony - glukokortikoidy;
 • analgetika;
 • blokátory opioidních receptorů;
 • tablet inhibitory kalcineurinu.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]

Farmakokinetika

Tablety ze svědění jsou zpravidla dobře absorbovány v zažívacím traktu a jejich účinek je pozorován po dobu 30-40 minut po dosažení maximální koncentrace v krevním řečišti. Někdy se toto období rozkládá na 60-90 minut.

Biologická dostupnost účinných složek tablet proti svědění je přímo úměrná přijatému dávkování léčiva.

Většina léků se absorbuje déle, jestliže je v době příjmu v žaludku velké množství potravy: klinický efekt netrpí.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]

Používejte Tablety ze svědění během těhotenství

Během těhotenství a kojení systémové léky, které jsou tabletami ze svědění, se obvykle nepoužívají. Těhotným a kojícím ženám se doporučuje používat lokální přípravky a to pouze pod dohledem lékaře.

Kontraindikace

Tablety z pruritu mohou být kontraindikovány:

 • s tendencí k alergii na složky vybrané drogy;
 • s poruchami jater a ledvin;
 • při glaukomu s uzavřeným úhlem;
 • s tendencí k zadržování moči.

Další možné kontraindikace je třeba přečíst v pokynech pro konkrétní přípravek.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Vedlejší efekty Tablety ze svědění

Častým vedlejším účinkem antialergických tablet ze svědění je ospalost, ale nejnovější generace léků jsou zbaveny tohoto nepříjemného účinku. Ospalost však není jediným možným vedlejším účinkem. Takže během léčby se může objevit vzhled:

 • alergická reakce;
 • závratě, bolesti hlavy;
 • búšení srdce;
 • dyspeptické poruchy.

trusted-source[29]

Dávkování a aplikace

Tablety z pruritu jsou určeny s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacienta. Obvykle je léčebná schéma lékařem: pokud předepisujete nadměrnou dávku léku, můžete zvýšit již vyjádřené vedlejší účinky a malá dávka může být neúčinná. Proto je třeba vypočítat dávkování tablet z pruritu jasně a správně, zcela se spoléhat na kvalifikaci lékaře.

Pokud se během prvních 24 hodin léčby nedosáhne dlouho očekávaného zlepšení, má smysl přehodnotit vhodnost užívání vybraného léku: možná by měl být předepsán další silnější lék.

Důrazně se doporučuje, aby nebyl léčen samostatným svěděním.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]

Předávkovat

Náhodně nebo úmyslně vzít velké množství tablet ze svědění může být smrtelné: obzvláště s antihistaminikami. Například předávkování přípravkem Suprastin vede k vývoji příznaků podobných otravě atropinu: pacient vykazuje poruchy koordinace, halucinace, záchvaty, athetózu. V dětství se symptomy rozvíjejí rychle a mají negativnější prognózu.

Při užívání velké dávky Loratadinu se objeví především anticholinergní příznaky: časté srdeční selhání, bolest v hlavě.

Pokud máte podezření na velkou dávku tablet ze svědění, měli byste okamžitě učinit opatření k očištění žaludku. Může to být jeho promývání a příjem drcených tablet aktivovaného uhlí s vodou. Symptomatická léčba se provádí pod dohledem lékaře.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40]

Interakce s jinými léky

Tablety ze svědění se nedoporučují, aby byly vzájemně kombinovány, jestliže výsledek jejich interakce není znám.

Nedoporučuje se kombinovat tablety se svrbením s alkoholickými nápoji a léky na bázi alkoholu. Některé léky navíc nekombinují antibiotika, hypnotika atd.

Než začnete užívat jakékoli tablety, měli byste si pečlivě přečíst pokyny a dodržovat doporučení lékaře, který lék předepisuje.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46]

Podmínky skladování

Téměř všechny tablety ze svědění mohou být uchovávány v obvyklém teplotním režimu až do + 25 ° C. Nemůžete zmrazit léky, bez ohledu na to, tablety nebo kapsle.

Je třeba přísně kontrolovat nedostatečného přístupu dětí a psychicky narušených osob do místa jejich skladování tablet od svědění - po náhodném užívání těchto léků může mít za následek extrémně nepříznivých důsledků.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51]

Skladovatelnost

Tablety ze svědění mohou být uloženy po dobu přibližně 3 let od data uvolnění, ale přesná doba trvanlivosti by měla být uvedena v anotaci k určitému léku. Tablety s prodlouženou dobou použitelnosti, stejně jako ty, které jsou skladovány v nesprávných podmínkách, jsou okamžitě odstraněny: užívání takových léků může skončit špatně.

trusted-source[52], [53]

Farmakologická skupina

Средства, нейтрализующие кожный зуд

Farmakologický účinek

Противоаллергические препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Tablety, které odstraňují svědění: kůže, v intímních místech, s alergiemi" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.