^

Zdraví

Tablety z vysokého cholesterolu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 10.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Při léčbě hypercholesterolemie léky používané léky, které snižují hladinu cholesterolu a lipoproteinů v krvi - různých farmakologických vlastností hypolipidemik, nebo tak, jak jsou často nazývány, prášky pro vysoký cholesterol. Tato recenze hodnotí léky, které obvykle předepisují lékaři.

Indikace pro použití tablet z vysokého cholesterolu

Hlavními indikacemi pro použití tablet z vysoké hladiny cholesterolu - úroveň jeho obsahu v krvi nad 5,5-6 mmol na litr na pozadí existujících chorob kardiovaskulárního systému, včetně aterosklerózy, hypertenze, ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu.

Kromě toho, tato skupina léků jsou určeny ke snížení hladiny cholesterolu, kdy přebytek adipostaze tuková tkáň (obezita), patologie jater a slinivky, diabetes mellitus a chronického selhání ledvin, v různých typech hyperlipoproteinemie a hypertriglyceridemie.

Názvy tablet z vysokého cholesterolu, které jsou nejčastěji předepsány pacientům s výše uvedenými nemocemi, jsou následující:

 • Atorvastatin (Atoris, Liprimar, Torvakard), lovastatin (Lovasterol, Mevacor, Mefakor), simvastatin (simvastatin, Zocor, Zorstat) Rozuvastin (Crestor) - statinы;
 • Gemfibrozil (Gevilon, Gipoliksan, Ipolipid, clopidogrel) fenofibrát (Benprofibrat, lipidy, lipofilní, Nolipaks, Protolipan) - skupiny fibrátů modifikátory lipidů (fibráty);
 • Nicotinomid (Niacinamid, Nikamid, Nicofort, Nicovite) kyselina nikotinová (vitamin PP) a její deriváty;
 • Cholestipolové léky, které váží žlučové kyseliny;
 • Fenbutol (Laurelkol, Lesterol, Sinestan atd.) Deriváty butylfenolů;
 • Ezetimib (Ezetrol) je selektivní inhibitor absorpce cholesterolu.

Farmakodynamika tablet z vysokého cholesterolu

Různé skupiny léků snižujících hladinu lipidů mají odlišný mechanismus účinku. Farmakodynamika tablety vysoké hladiny cholesterolu, které patří do skupiny statinů, vztaženo na inaktivaci enzymu, který reguluje jeden z prvních stupňů biosyntézy cholesterolu v játrech a střevech. Za prvé, kvůli poklesu aktivity tohoto enzymu je produkce cholesterolu v těle snížena. Za druhé, na membránách s vysokým cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinu jaterních buněk zvyšuje počet receptorů sloučenin protein-mastné (LDL) cholesterolu vazbu a zajistit jejich transport z krevního oběhu do tkání.

Farmakodynamika gemfibrozil a další fibráty základní usnadnění problém metabolismu lipidů a odbourávání tuků (triglyceridů) a LDL pracovat sloučeninu kyseliny fenofibrové (patřící do třídy amfipatické karboxylových kyselin). Tyto látky aktivují LPL (lipoproteinová lipáza) - enzym, který reguluje obsah tuku v krvi. A již LPL ovlivňuje intracelulární alfa receptory (PPAR-α), které modulují metabolismus sacharidů a lipidů a diferenciaci tukové tkáně.

Funkce kyseliny nikotinové jako neproteinové enzym zapojený do redoxních procesů v těle, včetně štěpení sacharidů a tuků k zajištění energie. Zvýšení obsahu kyseliny nikotinové vede k aktivaci lipoproteinové lipázy, a v důsledku toho pro zvýšení využití lipidů a snížení triglyceridů a lipoproteinů v krevní plazmě.

Farmakologický účinek kolestipol vázání žlučových kyselin v trávicím traktu poskytuje nerozpustný o vysoké molekulové hmotnosti základní anexové pryskyřice microheterogeneous strukturu, která zabrání opětovnému vstřebávání cholesterolu ve žluči a střeva. To vede k odstranění cholesterolu z těla střevem ak poklesu jeho obsahu v krvi.

Deriváty butylfenolů (Fenbutol atd.) Nejen inhibují tvorbu cholesterolu, ale také redukují jeho absorpci během trávení. A farmakodynamika znamená selektivní inhibici absorpce cholesterolu ze střeva (ezetimib), vzhledem ke zvláštní blokování proteinu, který je zodpovědný za transport cholesterolu do jaterních buněk.

Farmakokinetika tablet z vysokého cholesterolu

Pelety účinné látky s vysokou cholesterolu atorvastatin, lovastatin a kol. Statin po perorálním podání jsou absorbovány v gastrointestinálním traktu a do krevního oběhu, aby se dosáhlo nejvyšší koncentrace v Plaza během 90-120 minut. Po vazbě na plazmatické proteiny statinů téměř 96% míra jejich systémové biologické dostupnosti není v důsledku procesu tvorby aktivních metabolitů v játrech na první fází transformace přípravky aktivní složky vyšší než 30%. V játrech se oxidují statiny a poté se sekundární metabolity vylučují střevem (přibližně do 24 hodin).

Farmakokinetika gemfibrozil a všechna léčiva lipidů modifikátor je odlišný od statinem, že jaterní metabolismus výtěžku účinné látky rychleji po 2 Chasa ledvinách je z těla poloviny dávky (zbytek ekskrektiruetsya střeva ve žluči).

Vzhledem k pomalé absorpci ve formě tablet v gastrointestinálním traktu od vysoké hladiny cholesterolu Fenbutol zákona postupně, a poskytuje přípravky této skupiny prodloužené (asi šest měsíců po ukončení pravidelného příjmu) terapeutický účinek, jakožto antioxidantu, a anti-sklerotické účinek - snížení krevního oxidaci lipidů a vyrovnání je do cévní stěny v podobě aterosklerotické plaky.

Pro farmakokinetické absorpčního cholesterolu ezetimibu typické účinné látky s fenoly kyselinou glukuronovou, vytvořené v tenkém střevě a v játrech během samočištění organismu proti cizorodým látkám a škodlivé. Farmakologicky aktivní konjugát ezetimib-glukuronid se váže na proteiny plazmy z krve a vylučuje se ledvinami a střeva po dobu asi 10 dnů.

Dávkování a podávání

Jediný způsob, jak používat tablety z vysokého cholesterolu, je ústní. Je třeba připomenout, že jednotlivé dávky libovolného léku snižující hladinu lipidů určuje pouze ošetřující lékař - na základě krevní testy hladiny cholesterolu.

Standardní denní dávka statinů je 0,01 g (užívaná současně jedenkrát denně), následovaná zvýšením na maximum 0,08 g podle pokynů lékaře.

Obvyklá jednorázová dávka Gemfibrozil 0,3 g (dvakrát denně, půl hodiny před jídlem); Fenofibrát je také podáván dvakrát denně na 0,1 g (během jídel, ráno a večer).

Optimální jednorázová dávka kyseliny nikotinové je 20-50 mg (2-3krát denně); současný příjem methioninu zajistí ochranu jater před akumulací tuku.

Cholestipol (1 g tablety) se doporučuje užívat 5 tablet denně, po 1-2 měsících se denní dávka zdvojnásobí. Fenbutolu je předepsán jedna tableta (0,25 g) dvakrát denně, během jídla. Doporučená denní dávka tablet z vysokého cholesterolu Ezetimib 10 mg (jedna dávka).

Předávkování uvedených léčivých přípravků, jak je uvedeno v pokynech k lékům, může nastat, pokud je dávka předepsaná lékařem překročena, avšak v takových případech nejsou k dispozici žádné informace.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Kontraindikace pro použití

Tablety z vysokého cholesterolu, kromě individuální přecitlivělosti na účinné látky léčiv, mají následující kontraindikace:

 • statiny: výrazná nebo existující anamnéza jater, ledvin, nemoci muskuloskeletálního systému;
 • fibráty: problémy s žlučovými cestami, autoimunitní biliární cirhóza;
 • kyselina nikotinová a její deriváty: akutní forma žaludečních vředů a duodenálních vředů, ledvinové kameny, hepatitida;
 • léky, které váží žlučové kyseliny: narušená absorpce tuků v střevě (steatotermie), věk dětí;
 • deriváty butylfenolů: onemocnění jater a / nebo ledvin, věk do 14 let;
 • selektivní inhibitory absorpce cholesterolu: jaterní nedostatečnost jakékoli etiologie, věk do 18 let.

Používání tablet z vysokého cholesterolu během těhotenství je zařazeno do seznamu kontraindikací hypolipidemických léků všech farmakologických podskupin, včetně kyseliny nikotinové.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Nežádoucí účinky

Tablety z vysoké hladiny cholesterolu ze skupiny statinů mohou mít nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy a závratě, sucho v ústech, pálení žáhy, nevolnost, průjem, bolesti břicha; poruchy činnosti jater (zvýšení koncentrace transmazálních jaterních enzymů), pankreatu a srdce (tachykardie); diabetes mellitus, nespavost, křeče a bolesti svalů; snížení zrakové ostrosti (až do vývoje katarakty), impotence, kognitivní poruchy.

Užívání gemfyrozilu může doprovázet nevolnost, žaludeční nepohodlí a průjem; kožní reakce (dermatitida); bolesti hlavy, svalů, kloubů, žaludku; dysfunkce jater a žlučníku; anémie, leukopenie, anémie, stejně jako snížení počtu buněčných prvků (hypoplasie) kostní dřeně. Další lék této skupiny, fenofibrát, je spojen s uvedenými vedlejšími účinky hrozby rozvoje cholelitiázy.

Když se používá kyselina nikotinová ke snížení cholesterolu, je možné snížit krevní tlak, vykázat přebytek kyseliny močové v krvi, zvýšit intracelulární enzymy jater a jeho tukovou degeneraci. Příjem tablet Cholestipol může způsobit nevolnost a zvracení, zácpa nebo průjem, kopřivka a zánět kůže. V případě dlouhodobé léčby tímto léčivem je v těle možný nedostatek vitamínů (A, D, E, K).

Zažívací problémy a srdeční arytmie nežádoucí účinky Fenbutola a Ezitimib látka může způsobit bolest hlavy, nevolnost, bolesti svalů a nadýmání a průjem, a alergické vyrážky na kůži.

Interakce s jinými léky

Identifikované výrobci tablet Atorvastatin, lovastatin, interakce simvastatinu s jinými léky se skládají ze zvýšení koncentrací v krevní plazmě současným užíváním antibiotik a fungicidů. Kombinace statinů s hormonálními antikoncepcemi zvyšuje koncentraci těchto látek v plazmě a při nepřímých antikoagulancích zkracuje dobu srážení krve.

Absolutní neslučitelnost gemfibrozilu s lovastatinem: může se objevit selhání ledvin v akutní formě a svalové dystrofie. A u pacientů, kteří používají hormonální léky k ochraně před těhotenstvím, je možné závažné porušení metabolismu lipidů. Fenofibrát zvyšuje účinek antikoagulačních kumarinových sérií a derivátů fenylidandionu, stejně jako léků obsahujících salicyláty a tablet z diabetu.

Cholestipol, vázání žlučových kyselin ve střevě, narušuje normální absorpci jiných perorálních léků, aby se předešlo tomu, že všechny ostatní léky musí být užívány o 1-2 hodiny dříve.

Všechny výše uvedené tablety z vysokého cholesterolu mají stejné podmínky pro uchovávání: suché, chráněné před jasným světlem a nepřístupné dětem, obvyklé pokojové teploty (nejvýše + 25-28 ° C).

Datum vypršení platnosti je také standardní: dva roky od data vydání uvedeného na obalu.

Viz také článek Léčba vysokého cholesterolu: nejčastější metody

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Tablety z vysokého cholesterolu" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.