Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Thermopsol proti kašli

Lékařský expert článku

Internista, pulmonolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.02.2021

Léčivá rostlina termopsis kopinatý si již dlouho všimli alternativní léčitelé a začala se používat k léčbě onemocnění dýchacích orgánů doprovázených neproduktivním kašlem. Infuze trávy se sodou pomohla rychle ji přenést na produktivní a odstranit většinu hlenu z dýchacích cest. Není těžké připravit infuzi, ale je ještě snazší polknout hotovou tabletu, která se skládá z prášku suché bylinné termopsis a hydrogenuhličitanu sodného, tj. Obyčejné sody. Tablety Termopsol proti kašli jsou naprosto přirozené, ale nejsou synonymem pro „neškodný“. Bylina je jedovatá, jedním z jejích alternativních názvů je arsen nebo opilá bylina, což naznačuje, jaké účinky může příliš způsobit. Toxické vlastnosti byliny umožňují její použití v boji proti helmintiáze - souběžně s kašlem se můžete zbavit červů.

Uživatelé se především zajímají o otázku: Tablety Termopsol, z nichž suchý nebo mokrý kašel? Bylinkový prášek má místní dráždivý účinek na sliznice dýchacích orgánů, zajišťuje aktivnější peristaltické pohyby malých průdušek a blikání řasinek a soda, která je druhou účinnou látkou v každé tabletě, zředí hlen, takže začíná rychle zhasínat. Tento účinek je cenný právě u suchého štěkajícího kašle, kdy se husté a viskózní sputum hromadí ve velkém množství v horních dýchacích cestách a ztrácejí schopnost samočistit. Tablety Termopsol na kašel se proto nepoužívají dlouho, dokud nevstoupí do produktivní fáze a většina nahromaděného hlenu nevyjde. Po dobu pěti dnů používání kašel vůbec nezmizí, ale bude se mu snadněji dýchat, záchvaty kašle se stanou méně častými a snadnějšími a začne intenzivní kašel. Ve fázi zbytkových účinků již nejsou tablety přípravku Thermopsol a další expektoranty zapotřebí. Tělo si poradí samo, neustálé zvlhčování vzduchu v místnosti a v této fázi mu může pomoci časté pití.

Klasifikace ATC

R05CA10 Комбинированные препараты

Účinné látky

Термопсиса сухого экстракт

Indikace Thermopsol proti kašli

Tento léčivý přípravek je předepisován pacientům se zánětlivými onemocněními horních a dolních částí dýchacích orgánů (tracheitida, bronchitida, pneumonie) s obtížným oddělením tracheobronchiální sekrece za účelem zředění a zvýšení účinnosti kašle. Obvykle jako součást komplexní terapie.

Formulář vydání

Tablety Thermopsol obsahují dvě složky - prášek byliny Thermopsis lanceolatae herba (6,7 mg), který stimuluje vykašlávání, a soda (250 mg), která má sekretolitický účinek. Jako pojivo se používá bramborový škrob a mastek. [1]

Farmakodynamika

Suchý travní prášek díky obsahu isocholinových alkaloidů v něm stimuluje bronchiální žlázy a hladké svaly dýchacích cest a poskytuje silný expektorační účinek. Středně aktivuje sekreční funkci žaludečních žláz, což je spojeno s nežádoucím vedlejším účinkem, který se vyvíjí u lidí trpících peptickým vředem.

Alkaloid pachikarpin podporuje zvýšené dýchání, avšak při použití tablet v doporučené dávce je tento účinek poměrně mírný a podporuje evakuaci sputa z dýchacích cest. Pachikarpin aktivuje peristaltiku hladkého svalstva, která podporuje vylučování sputa. Ale také tonizuje svaly dělohy. Ještě předtím, než se široce používala ke stimulaci porodu, by těhotné ženy neměly léčit svůj kašel „neškodnou“ bylinkovou termopsis.

Alkaloid anagirin stimuluje dýchací centrum a termopsin stimuluje emetikum. V mírných dávkách také urychluje odstranění hlenu a rychle ulevuje pacientovi. Ve vysokých dávkách se mohou objevit nežádoucí účinky, takže je třeba pečlivě prostudovat pokyny k léku. [2]

Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) snižuje viskozitu hlenu, což přispívá k jeho úspěšné eliminaci.

Farmakokinetika

Tableta, která se dostane do žaludku, se rychle rozpustí působením žaludeční šťávy. Jeho složky jsou absorbovány do systémového oběhu stěnami tenkého střeva a mají rychlý účinek, přičemž průtok krve vstupuje do mozku a působí na dýchací a zvracení centra, stejně jako stimuluje peristaltiku hladkého svalstva. Soda má mukolytický účinek. Komplexní účinek přispívá k rychlému (účinek léku podle recenzí začíná do hodiny po požití) uvolnění dýchacích cest z hlenu, jehož odstranění se provádí vykašláváním. Distribuce složek léčiva v těle nebyla podrobněji studována.

Používejte Thermopsol proti kašli během těhotenství

Vzhledem k alkaloidu pachikarpinu obsaženému v bylině termopsis, který může způsobit kontrakci hladkého svalstva dělohy a jeho hypertonicitu, jsou pilulky na kašel kontraindikovány u těhotných žen kvůli zvýšenému riziku potratu a předčasného porodu, stejně jako inhibici respiračních funkcí.

Pro kojící matky není použití léku žádoucí kvůli schopnosti alkaloidů pronikat do mateřského mléka a v důsledku toho způsobovat nežádoucí reakce u kojeného dítěte.

Kontraindikace

Těhotenství a kojení, senzibilizace na složky tablet, vředová choroba, pruhy krve ve sputu, věk mladší než 12 let.

Vedlejší efekty Thermopsol proti kašli

V doporučených dávkách mohou složky léčiva způsobit reakce přecitlivělosti a maximum - nevolnost, pokud je dávka překročena - zvracení a útlum dýchání, zadržování moči, zácpa.

Dávkování a aplikace

Doporučená dávka pro dospělé pacienty je jedna tableta, pro starší děti a dospívající - polovina tablety. Polykejte celé třikrát denně, pijte hodně vody a pijte hodně tekutin po celý den, abyste zlepšili vykašlávání. Doba přijetí by neměla přesáhnout tři až pět dní. Na začátku užívání se může kašel zesílit, avšak pokud po stanoveném období nedojde ke zlepšení stavu, musíte o tom informovat svého lékaře.

Je třeba poznamenat, že u dospělých pacientů se selháním ledvin by měla být dávka snížena na dvě tablety denně, u dětí je lepší dát přednost analogu s bezpečnějším profilem.

  • Aplikace pro děti

Podle pokynů není užívání tablet povoleno, dokud dítě nedosáhne věku 12 let, ačkoli u této skupiny pacientů nebyly provedeny spolehlivé studie.

Předávkovat

Svalová slabost, hyperhidróza, bledost, cyanóza, závratě, zvracení, zvracení, poruchy střev a močových orgánů, dysfunkce ciliárních svalů, v závažných případech - respirační deprese, poruchy vědomí a afektu, mdloby, halucinace, křeče.

Symptomatická léčba - sorbenty, odstranění zbytků léčiva ze žaludku a střev pomocí laváže a klystýru, solných laxativ. V závažných případech musí být přivolána sanitka. V nemocnici jsou příznaky předávkování zastaveny injekcemi atropinu, lze použít blokátor opiátových receptorů naloxon a dýchací centrum je stimulováno použitím respiračních analeptik.

Interakce s jinými léky

Nedoporučuje se používat tablety Thermopsis současně s sorbenty, protože snižují expektorační účinek.

Také není předepsán v kombinaci s léky, které potlačují kašel, například obsahující kodein.

Podmínky skladování

Ujistěte se, že dodržujete podmínky skladování léčiva stanovené výrobcem: skladujte při pokojové teplotě nejvýše 25 ° C na místech chráněných před přímým slunečním zářením a nedostupných pro děti a zvířata.

Skladovatelnost

Lék byste neměli používat, pokud uplynula doba použitelnosti uvedená na obalu. Obvykle jsou to čtyři roky od data vydání tablet. 

Analogy

Mukolytické léky mají podobný účinek. Přirozeně je to Mukaltin. Jeho aktivní složkou je kořen lékořice. Vyrábí se nejen v tabletách, ale také ve formě sirupu. Je předepsán dětem od jednoho roku a je vhodný pro delší použití.

Bronchipretová směs (extrakt tymiánu a tinktura listů břečťanu) má rostlinný základ. Předepisuje se od šesti let, průběh léčby je dva týdny.

Tablety Sinupret (hořec, prvosenka, šťovík, bezinka, verbena) jsou určeny hlavně k odstranění sekrecí z horních částí dutin, avšak lék má také obecný secretolytický účinek. Předepisuje se od šesti let, trvá jeden až dva týdny.

Existuje také mnoho chemikálií, například chemikálií na bázi acetylcysteinu. Názor na ně je však nejednoznačný, od léků s neprokázanou účinností až po zabijácké léky.

Obecně by měl být výběr léku konzultován s lékařem. Důležitou roli hraje věk pacienta, tolerance určitých složek, závažnost onemocnění.

Recenze pilulek jsou velmi dobré (96% pozitivní). Výkon je zdůrazněn: pět dní uvedených v pokynech je dost na to, aby došlo k vážným zlepšením - zmizení sípání, obnovení schopnosti dýchat zhluboka. Někteří to dělají dokonce za tři dny. Je pravda, že zbytkové jevy ve formě kašle zůstávají po určitou dobu, ale je to přirozené. V těžkých formách dospělí někdy užívali až pět tablet denně (podle doporučení lékaře). Téměř nikdo nenaznačoval žádné nevýhody, jeden pacient byl po nalačno mírně nevolný. Někteří „odvážní“ rodiče dali svým dětem celou tabletu nebo se s nimi léčí děti do 12 let. Říkají, že to nemělo žádné nepříjemné následky, i když takový extrém není oprávněný.

Farmakologická skupina

Отхаркивающие средства растительного происхождения

Farmakologický účinek

Отхаркивающие препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Thermopsol proti kašli" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.