^

Zdraví

Transplantace rohovky: postup, prognóza

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Transplantace rohovky (transplantace rohovky pomocí keratoplastiky) je prováděna za účelem:

  • zlepšení optických vlastností rohovky a zraku, například nahrazení rohovky, která se uzdravila po vředu rohovky; zakalený (Fuchsova dystrofie nebo otok po operaci kataraktu); s zakalenou rohovkou v souvislosti s ukládáním neprůhledných abnormálních stromálních proteinů (např. Při dědičné stromální dystrofii rohovky); s nesprávným astigmatismem, s keratokonusem;
  • obnovit anatomickou strukturu rohovky, aby se uchovalo oko, například v perforaci rohovky;
  • léčba choroby odolné vůči terapii, například se závažným houbovým vředem rohovky; nebo zmírnit bolesti, například když cítíte cizí tělo kvůli opakujícímu se roztržení puchýřů v bulózní keratopatii.

Nejčastější indikací k transplantaci rohovky - je bulózní keratopatie (pseudofakických, endoteliální dystrofie Fuchs afakicheskaya), keratokonus, re-transplantaci, keratitida (virových, bakteriálních, mykotických, Acanthamoeba, perforace) a stromální dystrofie rohovky.

Obvykle se nevykonává výběr tkáně. Tkáň, která je podezřelá z infekce, by neměla být použita.

Transplantaci rohovky lze provést pomocí celkové anestezie nebo lokální anestézie s intravenózním podáním sedativ.

Místní antibiotika se užívají po operaci po několik týdnů a lokální glukokortikoidy - po dobu několika měsíců. Pro ochranu oka před náhodným traumatem po transplantaci nosí pacient obvaz, brýle a sluneční brýle. U některých pacientů může být v počátečním pooperačním období sníženo astigmatismus rohovky úpravou švu nebo částečným odstraněním švu. Dosažení maximální zrakové ostrosti může trvat až 18 měsíců kvůli změně refrakce po odstranění švu, hojení ran a / nebo korekci astigmatismu rohovky. U mnoha pacientů je dosaženo dřívějšího a lepšího vidění nosením tuhých kontaktních čoček přes transplantaci rohovky.

Komplikace zahrnují infekce (intraokulární nebo rohovku) filtraci ránu, glaukom, odmítnutí štěpu, selhání štěpu, vysokou refrakčních vad (astigmatismus a / nebo krátkozrakost) a recidivu onemocnění (jako je například herpes simplex, dědičné stromatu rohovky dystrofie).

Bylo hlášeno 68% odmítnutí transplantátu. Pacienti vykazují snížené vidění, fotofobii, bolesti v oku a zarudnutí oka. Odmítnutí transplantátu je lokálně léčeno glukokortikoidy (např. 1% prednisolonu v hodině), někdy s další periokulární injekcí (např. 40 mg methylprednisolonu). Pokud se odmítnutí štěpu vyjádřeno, jsou přiřazeny další kortikosteroidy (např. Prednison 1 mg / kg 1 krát za den) a někdy intravenózně (například methylprednisolon 3-5 mg / kg 1 krát za den). Obvykle je epizoda odmítnutí reverzibilní a funkce transplantace je zcela obnovena. Transplantace může být nefunkční, pokud je epizoda odmítnutí závažná nebo dlouhodobá a po mnoha epizodách odmítnutí transplantátu. Opakovaná transplantace je možná, ale dlouhodobá prognóza je horší než u první transplantace.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Prognóza transplantace rohovky

Frekvenční příznivé dlouhodobé výsledky transplantace rohovky, je v keratokonus, jizvy rohovky, časné bulózní keratopatie nebo dědičnou stromální dystrofie rohovky více než 90%; 80-90% - s pokročilou bulózní keratopatií nebo neaktivní virová keratitida; 50% - s aktivní infekcí rohovky; od 0 do 50% - při chemickém nebo radiačním poškození.

Celková vysoká úspěšnost transplantace rohovky je spojena s mnoha faktory, včetně avaskularity rohovky a skutečnosti, že přední komora má žilní, nikoliv však lymfatickou drenáž. Tyto stavy přispívají k nízké imunologické toleranci. Dalším důležitým faktorem je účinnost glukokortikoidů používaných lokálně nebo systémově k léčbě odmítnutí transplantátu.

Transplantace kmenových kmenových buněk rohovky

Transplantace kmenových buněk v rohovkovém úhlu chirurgicky nahrazuje defektní kmenové buňky na okraji rohovky, když hostitelské kmenové buňky nejsou schopné se zotavit z poškození. Konstantní nehojící epiteliální defekty rohovky mohou být způsobeny takovými stavy, jako jsou silné chemické popáleniny a projevující se nesnášenlivost kontaktních čoček. Tyto vady jsou důsledkem neschopnosti epiteliálních kmenových buněk rohovky regenerovat. Neléčené, trvalé nehojící epiteliální defekty rohovky jsou náchylné k infekci, což může vést k zjizvení a / nebo perforaci. Kmenové buňky epitelu rohovky se nacházejí v základu epitelu na končetině (kde spojivka hraničí s rohovkou). Vzhledem k tomu, že transplantace rohovky se používá pouze v centrální oblasti rohovky, léčba trvalých nehojících epiteliálních defektů vyžaduje transplantaci rohovkových lymfatických kmenových buněk. Lymfatické kmenové buňky rohovky se mohou transplantovat z zdravého oka pacienta nebo z oka dárce mrtvého. Poškozené epiteliální kmenové buňky rohovky pacienta jsou odstraněny částečným vyříznutím limbusu (epitelu a superficiální stroma končetiny). Dárcovská tkáňová tkáň se šila do připraveného lůžka. Transplantované epiteliální lymfatické buňky tvoří nové, které pokrývají rohovku a léčí její epiteliální vady.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.