^

Zdraví

Trichinella

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Parazita Trichinella spiralis (Trichinella spiralis) - třída hlístice (Enoplea), rodina Trichinelloidea, v živých obratlovci masožravci - patogenní pro člověka. Onemocnění způsobené tímto helmintem se nazývá trichinóza.

Podle parazitologů infekčních onemocnění se trichinella vyskytuje na všech kontinentech kromě Antarktidy a případy systémové trichinózy byly dokumentovány ve 55 zemích. Trichinóza je považována za jednu z nejzávažnějších a nebezpečnějších potravinových zoonotických chorob způsobených parazitárními organismy. Míra úmrtí způsobená infekcí Trichinella je 0,2-8%.

Struktura trichinella

Trichinella je relativně malý kulatý šnek: délka dospělých samic se pohybuje od 2,5 do 3,5 mm; samec - od 1,2 do 1,8 mm; průměr těla - 36 mikronů. Forma Trichinella Spiralis (jak naznačuje název) je spirála a červy se mohou otáčet a uvolňovat, zvláště aktivní v přední části těla, která je kuželovitá a kulatá.

Kůže pokryté tělo šnekových svalových tenké epidermis a výše - pevné pokožky se skládá z vláknitého kolagenu proteinu, který je vyrovnávací paměť proti imunitní odpovědi hostitele. V čele dospělého hlístic tam ústí se zatahovací ostrým přívěsku (zavaděče), procházející do jícnu (a následně - v třístupňovém tlustého střeva s trávicích žláz ve svalové stěny).

Nematody Trichinella spiralis mají smyslové orgány: detekce pohybu štětin (mechanoreceptory) a amfidy chemické detekce (chemoreceptory).

Trichinely larvy (o průměru 0,08 mm a průměru až 7 μm) jsou pokryty dvouvrstvou membránou, vnitřní vrstva má velké množství velmi tenkých vláken umístěných paralelně s obvodem larvy. Venku je špičatá římsa.

Trichinella reprodukuje sexuálně v tenkém střevě, ve stěně jehož dospělí žijí přibližně 4-6 týdnů. Během této doby produkuje jeden ženský červa až 1 až 1,5 tisíc larv. Dospělý Trichinella uhyne a vylučuje se z těla výkaly.

Vaječné tělo samice je oplodněno spermatem samce. Každé oplodněné vejce se vyvíjí do celulózy, které se v průběhu morfogenetických změn mění na larválno-plod (trophocyt). Larvy Trichinella vyplňují dělohu ženské červy a po 5-6 dnech ji opustí. Dále proniká do sliznice tenkého střeva az něj do lymfy a krev, které se šíří po celém těle. Tak začíná migrační fáze larvální invaze.

Je třeba poznamenat, že pouze larvy přežívají na pruhované svaly, protože pouze buňky kostní svalové tkáně mohou podporovat existenci parazita. Larva se nejen skrývá v takových buňkách z imunitního systému hostitele, tvoří kolagenovou kapsli, ale také stimuluje vývoj krevních cév kolem postižené buňky, aby získal potřebné živiny.

V ochranné ciště prochází první larva - infekční stádium Trichinella; Zde larva anaerobní může být od 15 dnů do několika měsíců či let, při zachování životaschopnosti kapslí, které vápenatět a podobu intramuskulárních cyst.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Životní cyklus trichinella

Způsoby infekce trichinelou jsou pouze potraviny, to znamená, že parazit vstoupí do lidského těla konzumací masa zvířat infikovaných patogenními larvy uzavřenými v kapslích - cystách. V žaludeční šťávě se kapsle rozpouštějí a larvy volně pronikají do střevní sliznice, kde se v průběhu několika linií rozvíjejí do dospělých červů.

Životní cyklus trichinely se vyskytuje v těle jednoho hostitele (zvíře nebo člověka) a červ nevyžaduje jít ven. Vývoj a kolonizace Trichinella spiralis nastává během čtyř larválních a jedné dospělých fází. První stupeň larvy prochází pružícím svalstvem a sliznicí tenkého střeva - třemi následnými larválními stadii (které představují proces chrupu) a fází dospělého šneku. Nezralá malá Trichinella se živí obsahem sliznic, poškozuje je stylováním a je připravena k reprodukci za 3-4 dny.

Životní cyklus trichinely tedy začíná enterální fází infekce, kdy člověk nebo zvíře jede kontaminované maso obsahující larvy první stupně - sval.

Místo lokalizace trichinel je charakteristické: žvýkání pruhovaných svalů hlavy; okulomotorické svaly na oběžné dráze a orbitu horní čelisti; bránicové svaly, kosterní svaly ramene, krku a bederní oblasti. Možná je to kvůli vysoké hladině vaskularizace těchto svalových skupin a také významnému obsahu myoglobulinů v sarkoplazmě membrán obklopujících buňky kosterního svalstva.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Patogeneze

Invaze larvy střevem a jeho cesta k svalové tkáni způsobuje patogenní účinek trichinel.

Za prvé, pohyb larvy, který "dláždí" cestu na správné místo, je doprovázen nevyhnutelným ničením buněčných membrán, ztrátou cytoplazmy a poškozením organel, což způsobuje buněčnou smrt.

Za druhé, migrace novorozených larv s krví a lymfatickým tokem je může dojít nejen do tkání pruhovaných svalů, ale také do buněk jater, ledvin, plic, myokardu a mozku. A čím více larv "prochází" lidským tělem při hledání vhodného místa ve svalech, tím tvrdší jsou výsledky invaze. Toto je vyjádřeno jako obecný edém, zvýšené vylučování bílkoviny močí (proteinurie), porušení metabolismu vápníku v těle, kardiomyopatie a anomálie centrálního nervového systému.

To znamená, že patogenní účinky Trichinella může vést nejen k parazitní myositidy s stálé bolesti, ale také pro takové život ohrožujících onemocnění, jako je myokarditida, encefalitida, meningitida, nefritida. Trichinella u dětí může způsobit eozinofilní pneumonii nebo bronchopneumonii, myokarditidu, meningoencefalitidu. Číst dále - Trichinóza u dětí

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Symptomy

Klinické příznaky trichinózy jsou do značné míry korelovány s počtem larv, které vstupují do těla, s fází infekce (enterální nebo svalovou), stejně jako se stavem lidského imunitního systému. Takže infekce může být subklinická.

Počáteční příznaky enterického fáze, která se může po požití kontaminovaného masa dojít 24-48 hodin, patří nevolnost a slabost, horečka a zimnice, vyrážka, průjem, nevolnost a zvracení, bolesti břicha, které jsou způsobené invazí sliznici střeva larev a dospělých červy. Tyto příznaky jsou nespecifické a společné mnoha střevní poruchy, takže v mnoha případech fáze infekce (v délce trvání od dvou týdnů až jednoho měsíce) je diagnostikován jako otravy jídlem nebo střevní chřipky.

Manifestace invaze trichonel se mohou pomalu zvyšovat, protože larvy migrují přes lymfatický systém do svalů. Na pozadí střevních příznaků objeví kašel, bolesti hlavy, otok obličeje a očí drahách, krvácení do sítnice nebo spojivky, petechií pod nehty, bolesti svalů, křeče, svědění a papulární vyrážka. Tyto příznaky mohou trvat až osm týdnů.

Prudký stupeň infekce trichinelou může vést k narušení koordinace pohybů rukou; ztráta funkcí motoru (včetně chůze); potíže s polykáním a dýcháním; oslabení pulzu a snížení krevního tlaku; dysfunkce ledvin; vývoj zánětlivých ložisek v plicích, srdci, mozku; nervové poruchy.

Formuláře

Nematody rodu Trichinella infikují širokou škálu savců, ptáků a plazů. Kromě Trichinella spiralis (parazitní tělo konečná hostitelé - domácí prasata a divoká prasata a další komensální a volně žijící masožravci) jsou takové druhy jako helminthy: Trichinella nativa, zjištěné v polárních medvědi, těsnění a mroži v arktické oblasti; Trichinella nelsoni - u afrických predátorů a lovců; Trichinella britovi - v masožravé Evropě, západní Asii a severozápadní Africe; Trichinella murelli - v medvědi, moose a koních v Severní Americe.

Tyto druhy trichinel, které napadají buňky hostitelské svalové tkáně, vytvářejí kolagenové kapsle kolem buněk s larvami škůdců, které zajišťují jejich bezpečný vývoj.

Ale psevdospiralis Trichinella (Trichinella pseudospiralis), parazitování savce v oblastech s mírným podnebím, s morfologickou podobnost s Trichinella spiralis, odkazuje na neinkapsuliruschimsya druhů. Nejčastěji trichinella psevdospiralis jako hlavní vlastníci má dravců, včetně Migrace, který rozšiřuje zeměpisnou oblast parazita.

Kromě neinkapsuliruyuschimsya Trichinella patří trichinel papuae - parazit divokých a domácích prasat a ústí řek krokodýli v Papui-Nové Guineji a Thajsku, stejně jako infekční africké plazi trichinel zimbabwensis.

trusted-source[30], [31], [32], [33]

Diagnostika

Včasná klinická diagnóza trichinel je poměrně obtížná, protože chybí patognomické známky. Kromě toho je diagnóza pro první týden infekce komplikován skutečností, že zvýšení enzymové syntézy kreatinfosfokinázy (CPK) a laktátdehydrogenázy (LDH), detekovatelné v analýze krve, je třeba poznamenat, a dalších infekcí.

A zvýšení hladiny eozinofilních granulocytů v krevním séru, ale je to také není specifická pro trichinelózu, a může ukazovat na jiných parazitárních infekcí, alergií, nebo v případě, že pacient má zhoubný nádor.

Přítomnost v těle larev Trichinella ukazují, Trichinella protilátky (IgG, IgM a IgE), který může být detekován v krvi pacienta během 12 dnů po infekci - pro sérologické vzorky krve studie nepřímou imunofluorescencí a latexovou aglutinací. Více informací v článku - Analýza trichinózy: protilátky proti Trichinella spiralis v krvi

Existuje možnost identifikovat DNA Trichinella pomocí PCR, ale náklady na takovou studii jsou příliš vysoké pro většinu nemocničních laboratoří.

Diagnóza infekce Trichinella také zahrnuje svalovou biopsii, pro kterou je vzorek tkáně odebrán z deltového svalu. Avšak s nepatrným počtem larvů zapouzdřených ve svalové tkáni a inkubačním obdobím 17-24 dní může být odpověď této studie falešně negativní.

Tak nepřímý důkaz nákazy z tohoto parazita může být bilaterální periorbitální edém, petechické krvácení do nehtové ploténky, stejně jako vysoké teploty v kombinaci s historií jíst nedovařené maso.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38]

Léčba

Podle odborníků je léčba trichinel s anthelmintickými léky možná pouze v počáteční fázi infekce, zatímco parazit je v tenkém střevě. Je velmi obtížné vytlačit larvy ze svalových tkání současnými léčebnými prostředky.

Nicméně, toto přidělen antihelminthic lék jako Albenzadol (obchodních názvů, atd Zentel, Gelmadol, Nemozol, Sanoksal.) - jedna tableta (400 mg) v době jídla, po dobu 7-10 dnů. Také úprava Trichinella chování léku mebendazolu (Vormin), která je v prvních třech dnech léčby, vzít 2-4 tablety (0,2 - 0,4 g) - třikrát denně, a v následujících 7 dnů - třikrát denně po dobu 0, 5 g (po 5 tabletách).

Také aplikují současně systémové kortikosteroidy, a to zejména, prednisolon, aby se zabránilo zhoršení zánětlivé reakce spojené s zrychleného clearance endotoxinu (tj. Je tzv. Jarisch-Gerkskheymera). A bolest svalů při trichinelóze se odstraňuje pomocí NSAID.

Alternativní prostředky pro trichinely

Známá helminthická alternativa pro trichinely nepomůže, pokud jsou larvy parazita již ve svalových tkáních. A na gastrointestinální stadium trichinózy se doporučuje užívat odvar lékařských rostlin:

  • sto tisíc deštníku a slona (10 g každé bylinky na 200 ml vroucí vody) - během dne vypijte několik sapátků;
  • květy heřmánku, řebříček, byliny manžeta šumivé a Oddenky kozlíku - mix lžíci jednotlivých bylin, lžíci rostlinného odvozené směsi, zalijeme 250 ml vroucí vody, vaří se po dobu 10 minut, po dobu půl hodiny pod víkem; Vezměte 100 ml dvakrát denně po dobu 3-5 dní.

A ke zmírnění zánětu střeva s průjmem je třeba použít oddenku pýr plazivý, trávy, vrbový byliny (fireweed jehličnany), křídlatky (křídlatka) a Veronica léku. Směs bylin a odvar je připravena, stejně jako v předchozím receptu.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Prevence trichinella

Primární prevence Trichinella infekce - použití kvalitního masa, které prošlo hygienické a veterinární kontroly, s extrémní opatrností použitelné hře, stejně jako vystavit maso na delším tepelném zpracování. Je třeba si uvědomit, že kouření, rychlé pražení (steaky s krví), nebo v páře v mikrovlnné troubě nezabíjí larev Trichinella maso být připraven při teplotě + 70-75 ° C, a to je nejbezpečnější delší vaření.

Zvýšená bezpečnostní opatření vyžadují použití vepřového masa. Parazitologové doporučují zmrazení vepřového masa při teplotě -20 ° C po dobu 7-10 dní (nebo při -15 ° C po dobu tří týdnů), aby neutralizovali tento parazit. V tomto případě by tloušťka kusu masa neměla přesáhnout 10 cm.

Pro prevenci trichinel je důležitá důležitá veterinární kontrola při pěstování hospodářských zvířat pro maso. V zemích EU se rozhodnutím Evropské komise od roku 2005 testuje každá dávka masa dodávaná producenty pro larvy trichinelové spirály.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.