^

Zdraví

A
A
A

Vypálit rty

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pokud jde o obličej, nejjemnější a jemnější části jsou oči a rty. Kvůli své nejistotě, umístění a funkcí jsou rty, které jsou nejvíce náchylné k zranění. Nejčastěji mezi zraněními této části těla je spálenina rtu, která se vyskytuje pod vlivem chemických nebo teplotních podnětů. Jeho důsledky mohou být pocity nepohodlí a bolesti, které způsobují úzkost, zejména během jídel. A všechno by nebylo nic, kdyby to nebylo na tváři. Koneckonců, rány na rtech - to je také silný úder do estetické strany exteriéru.

trusted-source[1], [2]

Epidemiologie

Burns patří mezi nejčastější zranění na světě. V různých zemích se míra poranění hoření pohybuje od 200 do 400 případů na 100 tisíc obyvatel. A hořící rty nejsou posledním místem. Mezi nejčastější patří spáleniny domácnosti na rty s vroucími nebo horkou vodou (asi 30% z celkového počtu). Nejčastěji tento typ zranění postihuje ženy a děti. Chemické popáleniny jsou nejčastější u dětí a dospívajících kvůli jejich zvědavosti, ale nedostatku znalostí v oblasti fyziky a chemie.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Příčiny spálit rty

Nejčastějšími příčinami jsou popáleniny ret Expozice kůže určitých chemických látek (alkoholy, kyseliny, louhy) a účinek dostatečně vysokou teplotu (horkého vzduchu a páry, horké vody, horkého kovu, atd objektů, čerstvě připravené potraviny, světlo, sluneční světlo). V tomto ohledu rozlišujte hlavní typy popálenin: tepelné a chemické.

Tepelné popáleniny v každodenním životě se objevují mnohem častěji chemicky. Vaření a jíst horké jídlo jsou nejčastějšími rizikovými faktory při tepelných popáleninách. Z toho nejčastěji trpí milenci, kteří smaží, vaří, pečou a podle toho ochutnávají jídlo pro chutě a připravenost. A nezvaní "hosté" v kuchyni jsou vystaveni tepelným popáleninám, a to je svou silou netrpělivosti. Proto je spalování rtů vroucí vodou velmi častým jevem, kterým čelí jak dospělí, tak i děti.

Mimochodem, v kuchyni může způsobit malé popáleniny rtů a některé ostré koření, například horké pepř.

Druhou nejčastější příčinou popálenin je kouření. Zvyk kouřit cigaretu bez filtru a dělat to do cíle jen zhoršuje situaci. Někdy v pojistce rozhovoru si člověk nemusí všimnout, že náhodou otočil cigaretu v ruce a tento incident může také vést ke zranění rtů. Podle statistik nejčastěji v takových případech dostává člověk popáleniny dolního rtu.

Poměrně častou příčinou popálení horního rtu je vosková epilace. K tomu dochází v okamžiku aplikace horkého vosku na nasolabiální trojúhelník pro následné odstranění chloupků po ochlazení vosku. Pálení rtu po depilaci se projevuje ve formě zčervenání a pálení pokožky v oblasti horního rtu.

Velmi zřídka dochází k narušení integrity pokožky na rtu pod vlivem elektrického proudu. Ale takový zvláštní typ tepelných popálenin jako spálení rtů - poměrně častý fenomén, zejména v létě.

Při chemických popáleninách se nejčastěji setkáváte s jódem, alkoholem atd. Během zubního ošetření u zubaře nebo při neopatrné domácí léčbě (například hrdlo nebo rány na rtech). Některé léky používané v stomatologii mohou způsobit popálení sliznice, takže vypalování rtů u zubaře není tak vzácný jev. Obvykle se to stane buď s nedostatečnou odborností lékaře, nebo bezstarostností pacientů, kteří mohou náhle škubnout hlavu, nebo ne zavřít ústa při ošetření zubu. V takových případech se stane, že popálenina pokrývá nejen viditelnou část, ale také sliznici vnitřní strany rtu, stejně jako jazyk a někdy i horní nebo dolní oblohu. Mimochodem, toto je také charakteristické pro tepelné popáleniny kapalin.

Spálení rtů s amoniakem a jinými poměrně agresivními léky se obvykle děje při otevření lahví pod nimi za pomoci zubů. Ale amoniak, stejně jako kterýkoli jiný alkohol, může zanechat velmi těžké spálení na ústní sliznici.

Z různých popálenin až po rty, malé děti často trpí kvůli jejich zvyku vytáhnout všechno do úst a ochutnat. Současně se jejich pocit sebeobrany ještě nevyvinul. Sliznice u dětí jsou ještě citlivější a citlivější než u dospělých, takže pery dítěte mohou být spáleny působením ještě nižších teplot, než je přípustné pro dospělé.

trusted-source[10], [11], [12]

Patogeneze

Vysoká teplota s tepelným popáleninám má destrukční účinek na buňky, což způsobuje poruchu jejich fungování a smrt. Mortalita je závislá na teplotě (od 41 do C a výše) a vysoké teploty trvanlivost.

Chemické popáleniny rtů ve většině případů způsobují smrt (nekrózu) tkání v lézi. Složitost symptomatologie procesu hoření závisí na chemické látce a její koncentraci. A alkalie způsobují vážnější a hlubší spáleniny než kyseliny.

Koncentrované chemikálie jsou rychlé, účinky jejich vstupu na sliznici jsou okamžitě viditelné, což nelze říci pro látky s nižší koncentrací. Navíc destruktivní účinek chemických látek na kožní buňky není omezen na dobu styku, trvá po určitou dobu po úplném odstranění látky z povrchu pokožky.

Zapálené rty s krvácejícími prasklinami výrazně narušují kvalitu života. Osoba nemůže plně jíst a komunikovat, má problémy s dýcháním a spánkem. To vše podkopává životně důležité síly člověka. Navíc otevřená rána je vždy cílem útoku virů a mikrobů, které vyvolávají rozvoj souběžných onemocnění.

Nebezpečí chemických popálenin je také v tom, že některé agresivní látky mají toxický účinek a mohou ovlivnit funkci některých orgánů a systémů těla. Takže spálení rtu s chemikáliemi může mít mimořádně nepříjemné následky a komplikace, a to jak v přítomnosti, tak v budoucnu. A zbývající neestetické jizvy jsou daleko od těch nejhorších z nich.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Symptomy spálit rty

V závislosti na teplotě a době expozice jsou pozorovány různé stupně popálení, které se vyznačují obecnými a specifickými příznaky.

1 stupeň je nejjednodušší, objevuje se s krátkodobým vystavením tepelnému faktoru. Při tom dochází pouze k malému zánětlivému procesu, který se projevuje formou zčervenání léze, vznikem rostoucí bolesti, malým otokem a místní horečkou. Tyto stejné příznaky jsou první známky popálení, a to jak prvního, tak druhého stupně.

Při dlouhodobějším vystavení vysokým teplotám je zaznamenáván popáleniny 2. Stupně. To je charakterizováno stejnými příznaky jako v prvním případě, ale jsou doprovázeny vzhledu blistrů s jasnou tekutinou v místě hoření, zejména v centrální části postižené oblasti. Otevření puchýřů odhaluje vředy (eroze) na místě, jejichž povrch může vyschnout a prasknout, což vytváří krvácející bolestivé trhliny.

Pálení rtů třetího stupně výrazně zvyšuje celkovou plochu léze, vředy se liší v jejich hloubce a celkové smrti tkání, někdy s uvolněním hnisu. Bolestivé pocity jsou závažné a vyžadují použití léků proti bolesti. Tam je silný otok sliznice s vytvořením obrácené červené okraje rtů, který se podobá ústí ryb.

trusted-source[18], [19], [20]

Diagnostika spálit rty

Vzhledem k tomu, že popálenina rtu může být způsobena různými faktory, je nutné přesně určit účinnou léčbu poranění, v jehož důsledku došlo k popálení. Potřeba diagnostikovat tento stav vyplývá ze skutečnosti, že přístupy k léčbě tepelných a chemických popálenin se od sebe navzájem liší již ve fázi první pomoci.

Obvykle pro diagnózu jsou dostatečné metody diferenciální diagnostiky založené na sběru anamnézy a externím vyšetření pacienta. V případě chemického popálení může být také potřeba krevní test. Problémy s diagnózou mohou způsobit chemické popáleniny rtů u dětí ve věku 1-3 let, ke kterým došlo, když dospělí nebyli kolem. V takovém případě je obtížné identifikovat chemickou látku, která způsobila popáleniny rtů, protože dítě je v bolesti a nemůže jasně vysvětlit, co se přesně stalo.

Pokud dojde k nehodě, nejdůležitější věcí není panika. A pro to musíte jasně pochopit odpověď na otázku: Co dělat, když spálíte rty na prvním místě? Takže bez ohledu na to, co hoří, první úkolem je vypláchnout postiženou oblast důkladně studenou vodou. Udělejte to pečlivě a snažte se znovu nepotkat spálené místo. Tento postup nejen omezí bolest, ale také pomáhá zmírnit zánět a edém sliznice.

Toto opatření první pomoci je vhodné pro tepelné i chemické popáleniny, s výjimkou popálenin s nehaseným vápnem. V takovém případě je obvyklá tekoucí voda nahrazena speciálně připraveným 20% roztokem cukru, z něhož jsou pleťové vody aplikovány do postižené oblasti.

Navzdory skutečnosti, že voda pomáhá vyčistit vypálený povrch rtů od stimulu, nemůže zcela neutralizovat svůj účinek. Proto je výhodné použít protikorozní metodu, jinými slovy neutralizovat kyselé stimuly alkalickými roztoky a naopak. K alkalickým roztokům lze přičíst roztok mýdla nebo sody, stejně jako slabý roztok kapalného amoniaku, do kyselých roztoků - roztoků kyseliny citrónové nebo octa s vodou.

Další léčba popálení rtu závisí na stupni jeho závažnosti a na povaze samotného hoření. Pokud mohou být úspěšně léčeny doma tepelné popáleniny o hodnotě 1 a dokonce o 2 stupně, pak vyžaduje 3 závažnosti monitorování v nemocnici. To nelze říci o chemických popáleninách, jejichž léčba by měla probíhat pod vedením lékaře.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Kdo kontaktovat?

Léčba spálit rty

Všechny postupy prováděné bezprostředně po úrazu a následná opatření by měla sledovat tyto cíle:

  • Eliminace zánětlivého procesu
  • Snížení bolesti.

Ale nyní síla a hloubka popáleniny vás vyzve k výběru způsobů, jak tyto cíle dosáhnout. Při mírném tepelném spálení (stupeň 1) není léčba v nemocničních jednotkách praktická. Odstranění zarudnutí, otoku a citlivosti může být doma pomocí alternativních metod.

Totéž platí pro popáleniny druhého stupně. Výjimkou je výskyt puchýřů, jejichž otevření vyžaduje pozornost lékaře. V žádném případě není nutné provádět samotné puchýře, protože existuje možnost infekce. Doporučuje se ošetřit erozi v místě puchýřů s antiseptickými přípravky.

Léčba popálenin rtů s použitím roztoku manganistanu draselného, nebo tanin bude mít zpoždění ránu rychle, ale proces bude doprovázen bolestivost v oblasti hoření kvůli vytvoření suchého kůry (pálení a pocit zpřísnění kůže). Proto je-li rána umístěna mimo okraj a je náchylná k sušení, má smysl používat topicky antibakteriální masti.

Pozoruhodný efekt v tomto ohledu má mast na vodorozpustném základě "Levomekol", který má bohaté složení. Přes poměrně nízké náklady na léčivo má vynikající protizánětlivý a antibakteriální účinek. Zároveň se na místě hoření netvoří hustou kůru, náchylné k praskání, rány rychle a téměř bezbolestně prodloužené, a to bez zanechání viditelných jizev.

Masť nemá prakticky žádné kontraindikace, s výjimkou případů přecitlivělosti. Aplikujte ji místně, nanášejte na ránu impregnovanou ubrousku nebo jednoduše rozmačkejte masírovým místem popálenin.

"Levosin" - antibakteriální a protizánětlivá masť, která má také patrný analgetický účinek. Je určen k použití jak v místě otevřeného močového měchýře, tak v oblasti hojivých ran ve stupni 3 hoření. Masť doslova vytáhne hnis z rány a dezinfikuje ji.

Stejně jako předchozí lék je kontraindikován pouze se zvýšenou citlivostí na složky léčiva a aplikován přímo na hořet. K vedlejším účinkům léku lze přičíst pouze alergické projevy ve formě vyrážky na kůži. Použití léku během těhotenství a laktace je možné pouze podle pokynů lékaře.

Dobrý protizánětlivý a regenerační účinek na slizniční buňky je opatřen masti na bázi přírodních pryskyřic a vosku. Pomáhají ráně spálit rty, aby se rychleji utáhly a zabránily tvorbě hnisu. Tyto masti také tvoří druh ochranného filmu, který zabraňuje vstupu mikrobů do léze. Živým příkladem takového léku na popáleniny je masť "Biopin".

Pro ošetření různých popálenin na vnější straně rtu se používá 5% masti. Naneste ji na ránu v množství 1-2 g, v závislosti na velikosti poškozeného povrchu. Kontraindikace k užívání je pouze individuální intolerance drogy. Stejný je spojen s přítomností vedlejších účinků ve formě pálení a zarudnutí.

Mimochodem, podobná, i když méně výrazná akce je také obsažena dobře známým krémem "záchranář", rodákem mnoha souprav domácích lékařů.

Spálení vnitřní strany rtu není náchylné k vysychání. Jako antimikrobiální činidlo, v tomto případě kapalných antiseptika (slabý roztok manganistanu draselného, furatsilina nebo taninu) a heřmánku bujónu pro protizánětlivý účinek ve formě pleťové vody a máchání.

Vypálit rty, zejména 2 a 3 stupně, jsou doprovázeny silnou bolestí. Abychom tyto pocity odstranili, používáme pro nás obvyklé nenákladné léky, jako jsou "Analgin", "Baralgin", "Tempalgin" atd.

Tempalgin je anestetikum, které nejen odstraňuje bolest, ale také pomáhá snížit teplotu, která vzrostla v důsledku popálenin. Kromě toho má léčivo mírný protizánětlivý a uklidňující účinek. Tuto lék můžete užívat od 14 let. Před tímto věkem je lepší se omezit na "Analgin". Denní dávka léku je obvykle od 1 do 3 tablet. Lze užít až 2 tablety, ne více než 5 dní po sobě.

Droga má některé kontraindikace: těžkou poruchou, jaterní nebo srdeční selhání, snížený tlak, problémy s krvetvorby, aspirin astma, těhotenství a kojení, zvýšená citlivost na léčiva. Podle běžné vedlejší účinky patří: bolesti hlavy a závratě, tlakové rázy a poruch srdečního rytmu, pocit pálení v žaludku a sucho v ústech, změny složení krve, a barva moči, alergické reakce.

Alternativní léčba popálenin

Alternativní medicína doporučuje v případě popálenin postupovat následovně. Nejprve pečlivě zkontrolujte ranu a co nejdříve ji ochlaďte čistou vodou nebo chladnými kompresemi. Čím silnější je spálenina, tím jsou prodloužené chladnější koupele potřebné k zmírnění zánětu a bolesti.

Někdy jako analgetikum a dezinfekční prostředek doporučujeme používat alkohol. Ale v případě sliznic může taková léčba jen zhoršit situaci a způsobit další popálení pokožky citlivou pokožkou. Totéž platí pro účinky soli a sodovky na postiženou oblast. Je lepší použít roztoky těchto produktů (1 lžička na vodu), pokud dojde k popálení vnější nebo vnitřní části rtu. Podobný efekt poskytuje i lotion slabého roztoku manganu.

Ale vývar heřmánku nebo třezalky (1 polévková lžíce. L. Herb na šálek vody), vaří po dobu 10 minut, ve formě máchání a pleťové vody může pomoci zmírnit bolesti, snížit zánět a zabránit hnisající popáleniny rány, aniž by došlo k poškození jemné kůže sliznice. Bylinková léčba v tomto případě znamená použití rostlin, které mají protizánětlivé a sedativní účinky, a to jak jako lotiony, tak jako máchání a jako terapeutický nápoj. Tyto rostliny jsou heřmánek, třezalku, řebříček, lopuch, Calendula květiny, jitrocel a další. Odvar z těchto bylin a jejich poplatky pomůže rychle otočit hrozné rány v sotva viditelnou růžovou povrchu.

Ale lopuch a plantain mohou být použity při léčbě popálenin a ve formě kaše z listů rostliny, aplikované na poškozený povrch pokožky. Pro pohodlí je kaše obalená gázou. Z tinktury neplodu a vazelíny (1: 2) můžete připravit nádhernou mast z popálenin a jiných ran. Pomáhá při popálení a rozmazání místa poškození pomocí aloe šťávy.

Na místě hoření můžete dát bramborovou řezu, dýně nebo mrkev, nebo použít na šťávu lotion těchto zeleniny. Dobrým protizánětlivým účinkem je čerstvé černé čaje, ale musí být zcela chlazené, protože pečený povrch je velmi citlivý na teplo a bolest se zhoršuje.

Z olejů má rakytníkový olej dobrý protizánětlivý a hojivý účinek. Na základě oliv a másla můžete připravit masti z popálenin:

  1. Olivový olej a křída se mísí v takových poměrech, že masa má konzistenci krému.
  2. Lžíce másla melou, promícháme s čerstvým vejcem a mícháme, dokud se směs neztuhne a bude vypadat jako krém.

Masti by měly být aplikovány na rány a udržovány, dokud nejsou úplně absorbovány. Pomáhají odstranit zánět a bolest a také zabraňují vzniku jizev z popálenin.

Spálenina rtu, která se projevuje příznaky jako otoky a zarudnutí, odlupování kůže a tvorba puchýřů na sliznicích, je prvním žadatelem o domácí léčbu. Mezi léky nejznámější pro zlepšení situace je "Panthenol", známý již od dětství. Mezi alternativní medicínou, kysanou smetanou, surovou vaječnou bílou, šťávou z aloe, rajčatovým olejem má v tomto případě pozoruhodný účinek.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Homeopatie s popáleninami

Homeopatické, stejně jako jakákoli jiná léčba pro popáleniny, sleduje 2 hlavní cíle: odstranění bolesti a prevence infekce v ráně. Prostředky použité k řešení tohoto problému jsou určeny v závislosti na stupni poškození tkáně. Takže pro popáleniny o 1 stupeň nejaktuálnější budou přípravy arniky a akonitu.

Arnica 30 má analgetický a protizánětlivý účinek. Látka může být užívána jako granule nebo jako masť. Granule se užívají před jídlem nebo po jídle (jednu hodinu před jídlem nebo půl hodiny po ní) po dobu 2-3 kusů. Musí být drženy pod jazykem, dokud nejsou zcela rozpuštěny. V prvních hodinách po spálení se lék užívá každých 10-15 minut, pak se interval prodlužuje na 3,5-4 hodiny nebo více. Masť se aplikuje přímo na poškozenou oblast až do úplného vymizení příznaků popálení.

„Akonit 30“ - protizánětlivé, antipyretické a zmírnění bolesti homeopatické léky použity na popáleniny směrem dovnitř ve formě granulí a externě ve formě tinktury 30-násobném zředění. Granule se užívají půl hodiny před jídlem nebo jednu hodinu po jídle v množství 8 kusů pod jazykem. V prvních dnech se recepce doporučuje každé 3 hodiny. Ze zředěných tinktur uděláte pleťové vody na místo popálenin.

Aconite - jedovatá rostlina, takže její použití by mělo být přísně v dávkách doporučených homeopatickým lékařem. Lék je kontraindikován při nízkém krevním tlaku a návaly horka, stejně jako při individuální nesnášenlivosti s léčivem. Nežádoucí účinky jsou spojeny s poslední kontraindikací. Během těhotenství je nutná konzultace s gynekologem v případě bezpečnosti aplikace daného léku.

Vypalování rtů 2. Stupně s výskytem puchýřů vyžaduje přidání léku, který zabraňuje infekci vředů v místě puchýřů a jejich nadýchání. Pro tento účel předepište homeopatický přípravek "Kantaris" s 30násobným ředěním. Ve formě granulí aplikovaných na 5 kusů pod jazykem. Může být aplikován přímo na místo hoření, zředěním 5 granulí ve vodě nebo ředknutím květů z neplodu. Při lokální aplikaci je na poškozené pokožce pociťováno pálení, ale je to normální reakce. Podobný postup má homeopatický lék "Urtica Urens".

Při chemickém popálení rtu u dospělých a dětí je ukázán přípravek na bázi kyseliny sírové "Sulfurikum atidum" při 30násobném chovu. Kapky neutralizují účinky škodlivých a nebezpečných chemikálií. Použijte po důkladném promytí rány vodou. Uvnitř drogy trvá 2-3x denně mezi jídly. Může se také používat jako vnější pleťové vody, které snižují vstřebávání škodlivých látek do krve.

Prevence

To může znít trochu divně, ale některé typy popálenin lze snadno zabránit, pokud věnujete trochu více pozornosti sebe a vašim dětem. Chemické popáleniny rtů jsou hlavně trauma dítěte, k čemuž dochází především v důsledku viny dospělých. Buďte trochu více pozorní vůči zájmům svých dětí, mohli byste se vyhnout problémům. Obecně a obecně by měly být domácí chemikálie umístěny v obytné čtvrti mimo dosah dětí s obvyklou zvědavostí.

Ano, dospělí by neměli být s těmito látkami opatrnější a nesnažili se otevírat láhve s zuby žíravých látek, což se stává častou příčinou popálenin.

Spáleniny rtů mohou být zabráněny, pokud použijete ochranný krém s vhodným stupněm ochrany před aplikací na pláž, na dacha nebo na procházku v horkém letním slunečním světle.

Uchovávejte v domácí kanceláři potřebné nástroje jako "Pantenol" a "Záchranář". Věřte mi, že vám pomohou v různých situacích více než jednou. Dokonce i když se vám nepodaří zabránit spálení, můžete s pomocí těchto nástrojů samozřejmě výrazně snížit své důsledky.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Předpověď

Vypálit rty - to není život ohrožující zranění. Nicméně, významné bolesti, nepohodlí během rozhovoru a stravování, a možná i známky ve formě jizev jizvy jsou poskytovány vám. Prognóza tohoto stavu závisí na stupni poranění hoření. Popáleniny 1 a 2 stupně obvykle trvají 1 až 5 dní a nezanechávají žádné významné stopy. Po popáleninách třetího stupně s významným povrchem a hloubkou tkáňové smrti mohou zůstat neestetické stopy, které však podléhají obratné ruce plastického chirurga.

trusted-source[36]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.