^

Zdraví

Kombustiolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tepelné a chemické popáleniny jsou připisovány zraněním vyplývajícím z účinků vnějších faktorů, ale nejen kůže osoby trpí popáleninami. Při těžkých popáleninách dochází k výbuchu, který je doprovázen porušením hemostázy (poklesem krevního objemu), hladovění tkání u kyslíku a selháním vnitřních orgánů - tzv. Syndromu systémové (polyorganické) insuficience. A zde je nutná okamžitá lékařská péče, aby se zabránilo komplikacím a smrti. Tato pomoc zajišťuje spalovač - lékař specializující se na léčbu popálení (z latinského spalování - hoření).

trusted-source[1]

Co zachází s lékařem-kbustiolog?

Medical Combustiology - v podmínkách popálenin nebo oddělení intenzivní péče v nemocnici nebo ve specializované vypalování středu (na Ukrajině existuje 11 hořet center) - léčí pacienty, kteří utrpěli popáleniny na jakémkoliv stupni, další - viz. Popálení: obecné informace.

Léčba rozsáhlých a hlubokých popálenin vyžaduje combustiologists hlubokou lékařské znalosti a odpovědnost za zpracování spotřebiče popálení ploch, moderních metod resuscitační a intenzivní péče, mezi něž patří Anti-Shock infuze-transfuzní terapii k úlevě od bolesti a obnovit hemostázu. Vrach Combustiology vyhodnocuje závažnost lézí a drží čištění tělo toxinů (detoxikovaných) hemodialýzou hemosorpce, plazmaferézou a další.

Combustiology úkoly patří čištění zasažené tělo oblastí odumřelé tkáně a boj septický hořet toxemia a použití pro hojení popálenin celý arzenál zdravotnických prostředků - farmaceutické, fyzikální terapii, chirurgické.

Zvláštní funkce má chirurg-kombuustiolog, který především provádí operace pro vylučování nekrózy z mrtvého tkáně, aby se zabránilo dalším komplikacím.

Velmi často rány s popáleninami stupněm III-IV nesmí léčit bez chirurgického zákroku, a obnovit kůži na vypálil site-Combustiology chirurg provádí transplantaci kůže (autodermaplasty), a pokud se to nepodaří - transplantaci jeho náhrad.

Tipy doktora-komustiologa

Nejlehčí popáleniny, které způsobují minimální poškození kůže, jsou označovány jako první stupeň, jsou také nazývány povrchní popáleniny. Nicméně doporučení kombiologa pro tento případ je následující:

 • Pálenou plochu ochlaďte studenou vodou po dobu 5-15 minut;
 • nepoužívejte led, protože prohloubí ránu;
 • Vyhněte se dlouhodobému chlazení vodou, protože to vede k hypotermii;
 • Před použitím antimikrobiálních látek nepropichujte blistry;
 • nikdy nepoužívejte bavlněné tampony: bavlněná vlákna se drží rány a zvyšují riziko infekce.

Je nutné poradit se s lékařem, pokud hoření postihuje velkou plochu pokožky (více než 20 centimetrů čtverečních) a pokud je na obličeji nebo na velkém kloubu. Měli bychom mít na paměti, že povrchní spálení v příštích několika dnech může projít hlouběji.

Nejlepší způsob, jak bojovat s popáleninami, je zabránit jim. V mnoha případech jsou popáleniny přijímány doma, což platí zejména pro malé děti. Poradenství combobiologist platí také pro rodiče, protože 90% popálenin u dětí může být zabráněno, pokud:

 • děti nebudou v kuchyni během vaření;
 • Neumisťujte hrnce nebo varnou konvici na horáky;
 • vyčistit zápalky a zapalovače;
 • zasuňte zástrčky do elektrické zásuvky;
 • vyměňte všechny vadné elektrické kabely;
 • Uchovávejte mimo dosah dětí.

Podle odhadů WHO v celosvětovém měřítku vyústí více než 260 000 popálenin ročně. Zranění způsobená požárem jsou čtvrtou hlavní příčinou úmrtí z traumatu mezi 65 lety a staršími.

Dosud nebyly vyřešeny všechny problémy s léčbou popálenin a pokračuje vědecké hledání efektivnějších technik. Klinické specialisty na léčbu popálenin a chirurgie spojuje Evropská asociace hořáků (EBA) se sídlem v Nizozemsku. Každé dva roky se uskutečnil mezinárodní kongres odborníků na léčbu popálenin (poslední, 16. Ročník se konal v září roku 2015 v Hannoveru). K šíření zkušeností nejlepších palivologů je zveřejněn mezinárodní průmyslový časopis Annals of Burns and Fire Disasters.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.