Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Popáleniny: obecné informace

Lékařský expert článku

Ortoped, onkoortoped, traumatolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Popáleniny - poškození kůže a jiných měkkých tkání v důsledku tepelných, radiačních, chemických nebo elektrických vlivů. Popáleniny se vyznačují hloubkou (stupeň I, poškození části dermis a celou tloušťkou dermis) a procento postižených oblastí pokožky z celkové plochy těla. Komplikace zahrnují hypovolemický šok, rhabdomyolýzu, infekci, jizvy a kontraktace. Pacienti s velkými popáleninami (více než 15% plochy povrchu těla) potřebují odpovídající doplňování tekutin. Popáleniny jsou léčeny lokálními antibakteriálními léky, pravidelnými hygienickými a v některých případech kožními plasty. Při spálení kloubů je nutné vyvinout pohyby a dlahy.

Kód ICD-10

Popáleniny závisí na ploše a hloubce léze. Lokalizace popálenin a povaha škodlivého faktoru jsou:

 • T20.0-7 hlavy a krku.
 • T21.0-7 kmen.
 • T22.0-7 oblast ramene a horní končetiny, s výjimkou zápěstí a ruky.
 • T23.0-7 zápěstí a ruka.
 • T24.0-7 kyčelního kloubu a dolní končetiny, s výjimkou kotníku a nohy.
 • T25.0-7 oblasti kotníku a chodidla.
 • T26.0-9 omezený na oční oblast a její adnexa.
 • T27.0-7 respirační trakt.
 • T28.0-9 další vnitřní orgány.
 • T29.0-7 několik oblastí těla.
 • TZ0.0-7 nepotvrzená lokalizace.

V USA v důsledku popálenin každoročně umírá zhruba 3 000 lidí a asi 1 milion hledá lékařskou pomoc.

Burns - velmi častý typ traumatického zranění, se řadí k druhé v celkové struktuře zranění. V Rusku se tedy každoročně registruje více než 300 tisíc případů. V podmínkách moderních válek se také zvyšuje četnost popálenin. Ústavní péče potřebuje 30% obětí. Navzdory určitým úspěchům dosaženým během posledních 20-25 let v léčbě popálenin letalita zůstává dostatečně vysoká a přesahuje 8%. V souvislosti s výše uvedeným problémem je tepelné poškození dáno velkou důležitostí, je předmětem pečlivé pozornosti jak vědců, tak praktických lékařů.

V závislosti na povaze škodlivého činidla se uvolňují tepelné, chemické a elektrické popáleniny. Nejrozšířenější jsou první.

Popáleniny způsobené silných kyselin a bází (kyselina dusičná, kyselina sírová, kyselina chlorovodíková, octová, sodný, draselný a sodný, hašené vápno, atd.), - Nejčastěji dochází k popálení otevřené plochy těla, ale při podávání se může vyvinout a vypálit vnitřní orgány (např., příjem kyseliny octové při pokusu o sebevraždu). Kyseliny zpravidla tvoří povrchové popáleniny s tvorbou suché strupy. Alkalické popáleniny jsou obvykle hlubší a tvoří vlhký chrup. Bubliny se při chemických popáleninách netvoří. Hořet onemocnění nevyvíjí, ale pokud jsou vystaveny jedovaté a žíravé prostředích může dojít k otravě organismu.

Kde to bolí?

Co tě trápí?

Stupně popálenin

V Rusku jsou popáleniny klasifikovány podle hloubky poškození tkání (přijatých v roce 1960 na XXVII. Kongresu chirurgů). Podle této klasifikace se rozlišují následující stupně popálení:

 • I stupeň je charakterizován nástupem edému a hyperemie kůže s různou závažností. Ten se udržuje několik hodin až 2 až 5 dní a končí odmítnutím epidermis.
 • Stupeň II je charakterizován vzhledem bublin naplněných světle žlutou průhlednou kapalinou, v rozporu s celistvostí je vystaven povrch rány růžové barvy, citlivý na dotek. Hloubka léze je smrt a oddělení epidermis od bazální (růstové) vrstvy. Popáleniny hoří po dobu 7-12 dní.
 • Stupeň IIIA je charakterizován povrchovou nekrózou kůže, která je reprezentována povrchem rany světle růžové nebo bělavé barvy se sníženou citlivostí. Následně se po 2-3 dnech vytvoří tenká světle hnědá strupka. Takové popáleniny se uzdravují v důsledku zachování epiteliálních prvků příměsí pokožky (vlasové folikuly, pot a mazové žlázy, jejich vylučovací kanály) v období od 21 do 35 dnů.
 • IIIB stupeň je charakterizována nekrózou všech vrstev kůže a podkožního tuku s epiteliálními prvky, popáleniny jsou prezentovány bledou povrch rány, necitlivost vůči jehlou nebo dotknout míče s alkoholem.
 • IV stupeň je charakterizován nekrózou všech vrstev kůže a hlubších tkání (fascia, svaly, šlachy, kosti). Stejně jako v případě stupně IIIB se na místě hoření vytváří hustá tmavě hnědá nebo černá barva s trombózními žilkami v tloušťce, přičemž je vyjádřen edém okolních tkání.

Stupně Burns I, II, IIIA jsou považovány za povrchní, pod vlivem konzervativní léčby jsou léze epitelizovány v různých časech po poranění (2-4 dny až 3-5 týdnů). Stupně Burns IIIB a IV jsou klasifikovány jako hluboké - pokud je jejich plocha dostatečně velká, pak není možné samostatné hojení, potřebují chirurgickou léčbu.

Diagnostika hloubky popálení na pokožce často způsobuje potíže. To platí zejména u popálenin IIIA a IIIB. Údaje o anamnéze pomáhají objasnit diagnózu. Oběť, pokud to jeho stav dovolí, zjistí okolnosti zranění, povahu útočného agenta, dobu trvání jejího dopadu. Je známo, že popáleniny s vroucí vodou a párou jsou často povrchní. Nicméně v situacích, kdy osoba spadne do kontejneru s vroucí vodou nebo nějakou jinou horkou kapalinou s prodlouženým vystavením účinkům tepelného činidla, je třeba mít podezření, že dojde k hlubokému poškození. Totéž platí pro popáleniny získané v důsledku vystavení plameni. Pokud hoří hořlavým obloukem nebo se vznítí hořlavé kapaliny kvůli krátkému trvání akce, zpravidla jsou povrchní, popáleniny, ke kterým dochází při spálení oblečení na osobu, jsou vždy hluboké.

Hloubka popálení závisí na úrovni tkáně vytápění: pokud je teplota činidla poškozujícího nepřesahuje 60 ° C, za mokra nebo je kollikvatsionnyi nekrózu, který je typický pro dlouhé expozice vařící vody. Při intenzivnějším oteplování dochází k tvorbě suché nebo koagulační nekrózy. Rozsáhlé popáleniny mají intenzitu ohřevu tkání na různých místech různá, takže oběť často vykazují různé stupně popálenin: ve středu rány - IIIB-IV studia, jak se vzdálí od ní - IIIA, pak II a I.

Často v prvních dnech po poranění je obtížné rozlišit popáleniny IIIA stupně IIIB. V těchto případech je diagnostika vyjasněna později (7-10 dnů) po odstranění neživých tkání. Páry stupně IIIA jsou charakterizovány epitelizací ostrůvků a IIIB je plnění vady rány granulační tkání.

Chcete-li vyjasnit hloubku léze, definice citlivosti na bolest (jehlový prick nebo dotýkání povrchu rány koule navlhčené v ethanolu) pomáhá: při povrchových popáleninách to způsobuje bolest, při hlubokých popáleninách to není.

Při diagnostice je velmi důležité stanovení oblasti hoření. Nejběžnější metodou je "pravidlo devíti" a "pravidlo dlaně". S rozsáhlými lézí lepší použít jako první, ve kterém je plocha každého anatomické oblasti jako procento z celkové plochy povrchu těla je násobkem 9. Jsou následující oblasti: hlavy a krku, rameno, přední povrch hrudníku, zad, břicha, dolní části zad a hýždí, stehna, tele a zastávky se rovnají každému 9%; Perineum a genitálie tvoří 1% povrchu těla. Léze s omezeným použitím „typicky dlaně“, přičemž jeho plocha dospělého je asi 1% z povrchu těla. S použitím těchto pravidel, může přesně vypočítat spálit plochu, tím spíše, s rozsáhlými popáleninami přesahujících 30% tělesného povrchu, chyba v měření ± 5% lze zanedbat, protože celková strategie léčení takového nesouladu nebude mít žádný podstatný vliv.

U dětí se berou v úvahu věkové rysy pro určení oblasti hoření.

Nejpřesnější a nejobjektivnější metodou pro určení závažnosti stavu z údajů fyzického vyšetření je výpočet Frankova indexu, podle něhož je 1% povrchového spálení běžně považováno za jednotku a 1% hlubokého hoření za tři.

Pokud je množství od 30 do 70 jednotek, je stav pacienta středně závažný, od 71 do 130 - těžký, od 131 a více - velmi těžký. Se souběžným inhalačním poraněním se k Frankově indexu přidá 15 jednotek s mírnou lézí, 30 - v průměru a 45 - těžkých.

Omezené popáleniny jsou doprovázeny převážně místními poruchami, a když jsou v těle postižených rozsáhlé, existuje komplex obecných a lokálních poruch, které způsobují popálení. Vyvíjí se s povrchními popáleninami o více než 20-25% povrchu těla nebo při hlubokých - více než 10%. Závažnost průběhu, komplikace a výsledek jsou přímo úměrné oblasti hlubokých popálenin. U dětí a pacientů starších a starších věkových skupin se může rozvinout onemocnění s menším poškozením.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Stanovení oblasti hoření

Pro určení oblasti hoření se používají tři metody.

 1. Metoda Glumov (pravidlo dlaně) je založeno na skutečnosti, že lidská ruka je 1% plochy těla.
 2.  Metoda Wallace (obvykle devět) probíhá od postupu Glumova, protože jednotlivé části dospělého lidského těla, násobky 9% celkové plochy těla: hlava a krk - 9%, horní končetiny - 9% dolní končetiny - 18%, přední povrch tělesa - 18 %, zadní plocha kmene - 18%, perineum a palma - 1%.
 3.  Způsob G. Vilyavina (naplnění scénky) na základě grafický obrázek vypálit na lidské schématu 1: 100 nebo 1:10 incidence a odraz hloubky (každý stupeň popálenin projeví jinou barvu).

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Další vedení

U pacientů, kteří podstoupili rozsáhlou (povrch těla 20%) hluboké popáleniny, po propuštění z nemocnice vyžadují odborný dozor Combustiology, sanatoria a rehabilitační léčbu, fyzikální terapie sezení. Mnoho z nich potřebuje rekonstrukční a rekonstrukční operace.

Přibližné podmínky pracovní neschopnosti

Doba pracovní neschopnosti se značně liší: od 7-10 dnů u popálenin prvního stupně v omezeném prostoru na 90-120 dnů s hlubokými popáleninami na ploše více než 20% povrchu těla.

Většina pacientů, kteří dostali hluboké popáleniny na ploše 25-30% povrchu těla, se stává zdravotně postiženým.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Jaká je prognóza popálení?

Prognóza a výsledek léze jsou určeny po posouzení povrchové plochy povrchu a hlubokých popálenin a objasnění diagnózy. Nejjednodušší prognostická metoda pro určení závažnosti spáleniny je "pravidlo sto". Je-li součet věku v letech a celková postižená plocha v procentech se rovná nebo je vyšší než 100, je prognóza je považováno za nevýhodné, 81-100 - pochybné, 60-80 - relativně nepříznivé, a 60 - příznivé.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.