^

Zdraví

Vyšetření kůže

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hlavní stížnost pacientů, která způsobuje pozornost stavu kůže, je svědění. Nejčastěji se vyskytuje současně s kožními změnami, které jsou detekovány během vyšetření (například u psoriázy). Svědění však může být sekundárním projevem onemocnění vnitřních orgánů, které je pozorováno například při onemocněních jater a žlučových cest, lymfogranulomatózy. Svědění může být také prvním příznakem nesnášenlivosti léku, jiných alergických stavů (kopřivka v reakci na určité potraviny atd.). Pruritus může být tak nesnesitelný, že pacienti, kteří ztratili spánek, se uchýlili k nejtěžším opatřením, jsou možné pokusy o sebevraždu. S prodlouženým těžkým svěděním se obvykle nachází na stopách kůže škrábání.

trusted-source[1], [2], [3], [4],

Kdo kontaktovat?

Vizuální kontrola kůže

Změny barvy pleti jsou místní nebo běžné. Blanching a zčervenání kůže se mohou střídat v důsledku kolísání krevního zásobení lidí s labilní vegetativní nervovou soustavou. Trvalá a často se zvyšující bledost je pozorována při poklesu obsahu hemoglobinu v krvi (anémie, anémie ), například při akutní ztrátě krve nebo při různých krevních onemocněních. Bělení s pocitem necitlivosti, například prstů (příznak „mrtvých prstů“), je pozorováno při vazospazmech - Raynaudově chorobě. Kůže a sliznice mohou získat modravý odstín (cyanóza) při srdečním selhání se stagnací krve ve velkém oběhu a zvýšením obsahu obnoveného hemoglobinu v krvi. Zvláštní bledý odstín (barva „káva s mlékem“) získává kůži s neošetřenou subakutní infekční endokarditidou, s urémií, kůže je světle nazelenalá (anémie se zpožděním v kůži urochromů).

Icterické zabarvení kůže je pozorováno při onemocněních jater a žlučových cest v důsledku akumulace bilirubinu v krvi (hyperbilirubinemie), která může být také vytvořena ve velkém množství během rozpadu červených krvinek (hemolýza). Za prvé, na skléře se objeví žloutnutí, pak se šíří na sliznici dutiny ústní, na kůži dlaní a na další oblasti. Při dlouhodobé těžké hyperbilirubinemii může žloutenka získat nazelenalý nebo tmavý ("zemitý") odstín.

V adrenální insuficienci, kůže vypadá opálený, který je také známý v hemochromatosis (zpoždění v tkáních železa). Při konzumaci velkého množství určitých potravin (např. Mrkev obsahující mrkev, rajčata) nebo při užívání některých léků může také dojít ke změnám barvy pleti.

Ztráta pigmentu v určitých oblastech kůže se vyskytuje ve formě vitiligo - depigmentovaných bílých skvrn, často umístěných na symetrických plochách.

Charakteristický vzhled získává pokožka obličeje u mnoha pacientů, kteří zneužívají alkohol: kůže nosu a tváří má purpurově cyanotický odstín, je zde výrazná dilatace cév skléry.

Různé diagnostické vyrážky získávají velkou diagnostickou hodnotu . V případě řady infekčních onemocnění tak často „otevírají“ diagnózu, v jiných případech pomáhají odlišit nemoc. Hemoragie a malé hemoragické (petechiální) léze se vyskytují v různých patologiích, a to nejen v souvislosti s poruchami krvácení. Zčervenání kůže (erytém) má odlišný původ. Takzvaný erythema nodosum na předním povrchu tibie s bolestivým zhutněním oblasti erytematózní kůže je nejčastěji pozorován u sarkoidózy, stejně jako u nádorů, intolerance léků a tuberkulózy. Například pro diagnózu má hemoragická vyrážka velký význam jako projev hemoragické vaskulitidy - primární ( Schönleinova - Genochova choroba ) a sekundární (u chronických onemocnění jater, některých nádorů).

Při vyšetření kůže je možné detekovat trofické poruchy, proleženiny v oblastech, které jsou vystaveny prodlouženému tlaku, stejně jako krtky, nádorové formace ( karcinom bazálních buněk, vzácnější nádory, nádorové metastázy). Pozornost by měla být věnována tetování, během kterého je možné, že viry hepatitidy B a C vstupují do těla, což pomáhá pochopit etiologii zjištěných změn v játrech a dalších orgánech. Pooperační jizvy po otevření abscesů, musí být také fixovány. Stopy drobných popálenin na kůži se často vyskytují u osob trpících alkoholismem.

Při systémových onemocněních pojivové tkáně jsou pozorovány různé kožní změny. Pokud je systémový lupus erythematosus charakterizován výskytem erytematózní vyrážky na tvářích v podobě motýlích křídel, můstku nosu. Se systémovou sklerodermií, zakrytím obličeje, vymizením výrazů obličeje, je zaznamenán výskyt záhybů kolem úst ve formě sáčku.

Livedo (lat. Modřina) - zvláštní stav kůže, charakterizovaný modravou barvou v důsledku síťoviny nebo stromového vzoru cév průsvitných kůží. Existují následující typy (stupně) žít:

  1. mramorování kůže;
  2. mata livedo - livedo reticularis;
  3. treelike livedo - žilkotvaré.

Nejčastěji je žít pozorován v systémovém lupus erythematosus, Sneddonově syndromu, nodulární periarteritidě, navíc může být také pozorován u jiných onemocnění: dermatomyositidy, systémové sklerodermie, infekcí (tuberkulóza, malárie, dyzentérie ); je zaznamenána souvislost s hyperprodukcí protilátek proti fosfolipidům (kardiolipin, fosfatidylserin), diskutován patogenetický význam těchto faktorů ve vývoji života.

Xanthomy ve formě bělavých skvrn, stoupajících nad povrch kůže, jsou spojeny s ukládáním cholesterolu.

Při chronických onemocněních jater ( cirhóza jater ) jsou pozorovány zvláštní dilatace kožních cév ( teleangiektázie ) ve formě "spiderových žil".

Hypersenzitivní kožní reakce (alergie) na různé látky, především na léčiva a potravinářské výrobky, se mohou projevit různými vyrážkami a svěděním, například tzv. Kopřivkou.

Rychlá ztráta vlasů je pozorována například u systémového lupus erythematosus. Hirsutismus, tj. Nadměrný růst vlasů na obličeji, těle, nohou, je pozorován u mladých žen v důsledku přebytku cirkulujících androgenů (mužských pohlavních hormonů). Když hypogonadismus, tj. Pokles funkce pohlavních žláz, jak u mužů, tak u žen, je nedostatečný růst vlasů v oblasti podpažní jamky, pubis.

Hřebíky mohou být upraveny pro různá onemocnění. Nejznámější jsou změny v terminálních falangech prstů, které nabývají vzhledu tzv. Paliček, zatímco nehty vypadají jako konvexní, jako brýle na hodinky (Hippocrates prsty). Podobné změny jsou pozorovány u chronických hnisavých onemocnění ( bronchiektáza,, osteomyelitida ), stejně jako u infekční endokarditidy, chronických onemocnění jater a vrozených srdečních vad. S prodlouženým nedostatkem železa se mohou nehty stát plochými a pak ve tvaru lžíce (koilonhia).

Pocit pokožky

Pocit pokožky se obvykle provádí spolu s jejím vyšetřením. Současně je možné detekovat zvýšenou suchost nebo naopak vlhkost pokožky. Nadměrné pocení je pozorováno s rostoucí tělesnou teplotou, hypertyreózou, hypoglykemií, přílivem u žen během menopauzy, některými nervovými podmínkami, bolestí, strachem. Nadměrné pocení je pozorováno při tuberkulóze, infekční endokarditidě. Někdy se zvýšeným pocením se objeví zvláštní vyrážka ( pichlavé teplo ) ve formě bublin o velikosti maku, pokrývající kůži jako rosa. Pot obsahuje většinu elektrolytů v krvi, ale v koncentraci, která je významně nižší než v plazmě. Někdy studium složení potu může poskytnout cenné diagnostické informace. U cystické fibrózy je tedy pozorován charakteristický nárůst koncentrace chloridu sodného v potu, u diabetes mellitus se zvyšuje obsah glukózy v potu, což předurčuje k infekci kůže ( furunkulóze ).

Při palpaci můžete také zjistit lokální zvýšení nebo snížení teploty kůže. Zvýšená teplota může být spojena se zvýšeným průtokem krve během zánětu, například erysipy, s hlubokou žilní tromboflebitidou nohou. Snížení teploty končetin je pozorováno při porušení průtoku arteriální krve.

Při pociťování pokožky je určen její pružností nebo pružností, která závisí na stavu koloidů a krevního zásobení. Při stárnutí a některých chronických onemocněních se ztrátou tekutin klesá pružnost kůže, je snadné ji vzít do záhybu. V Ehlers-Danlosově chorobě se zejména snižuje ostrost pleti.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Vyhodnocení vzhledu kůže

Vizuální analýza kůže je důležitá pro primární diagnostiku a pro testování kosmetických přípravků. Dnes existuje několik typů systémů, které vám umožní rychle a pohodlně provést objektivní posouzení vzhledu kůže. Hodnocení je založeno na dvou hlavních parametrech: 

  • povrchová topografie a 
  • barva pleti.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Metoda zobrazení (metoda replik)

Odlitek kůže se získá nanesením tenké vrstvy speciální kompozice (nitrocelulózy nebo silikonu) na ni. Kompozice, vytvrzující, tvoří film, jehož vnitřní povrch opakuje povrch kůže. Po provedení otisku se snímá reliéfní plocha, data se digitalizují a analyzují. Určete tedy hustotu vrásek (počet vrásek na jednotku povrchu), jejich plochu a hloubku. Povrch otisku je zvětšen pod mikroskopem a fotografován; Výsledný šedý obraz se digitalizuje a vypočítají se parametry charakterizující texturu kůže.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22]

Přímé optické skenování kůže

Před několika lety byla metoda odlitků možná nejběžnějším způsobem, jak studovat topografii kůže. Nicméně má řadu nepříjemností spojených především s výrobou samotného odlitku. Hledání alternativních metod se tedy nezastavilo. Nová generace technologií ji dnes nahrazuje - bezkontaktní, rychlou, bezpečnou a přesnou, provádějící přímé optické snímání povrchu kůže.

Moderní zařízení jsou vybavena výkonnými počítači se speciálně navrženým počítačovým softwarem, který mimo jiné umožňuje upravovat objemové barevné obrazy.

Jako příklad uvádíme PRIMOS, systém pro optické trojrozměrné analýzy kůže vyvinutý německou společností GFMessetechnik GmbH. Skener PRIMOS je komplexní optické zařízení skládající se ze sady mikromirrorů, které „čtou“ informace ze snímaného povrchu v různých úhlech. Přesnost měření skeneru je impozantní: rozlišuje body, které jsou od sebe ve vzdálenosti od několika milimetrů do několika mikronů! PRIMOS bere topografický obraz povrchu kůže a na základě výsledného obrazu vyhodnocuje reliéf, například určuje stupeň drsnosti, „digitalizuje“ vrásky, jizvy a tak dále.

Dalším příkladem systému přímého skenování je SIAScope, což je pokročilá dermatoskopická metoda   (Astron Clinica Ltd., UK). Na základě spektrální analýzy světla odraženého z povrchu kůže přijímá SIAScope informace o svém stavu. K tomu SIAScope rozsvítí kůži neviditelným nebo téměř červeným světlem, které je bezpečné pro tělo, a pak registruje odražené světlo, konzistentně přijímající 8 obrazů při vlnových délkách od 450 do 950 nm (od modré po téměř červenou). Výsledný kombinovaný obraz je kruh o průměru 11 mm s rozlišením větší než 900 bodů / mm 2. Dále je obraz analyzován podle optického modelu kůže, podle kterého barva kůže závisí na hlavních chromoforech - melaninu a hemoglobinových pigmentech; extracelulární substance dermální vrstvy, složená převážně z kolagenových vláken, také přispívá k pleti. Původní dermoskopický obraz je rozložen spektrálními charakteristikami do několika tzv. SIAgrafů (SIAgraphs), jejichž analýza umožňuje vyvodit závěry o úrovni pigmentace kůže, prokrvení a stavu dermální matrice. Metoda je vysoce citlivá a byla testována na mnoha významných klinikách, kde se osvědčila zejména pro rychlou diagnózu melanomu.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.