^

Zdraví

A
A
A

Difúzní toxická struma (Gravesova choroba): přehled informací

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.07.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Difuzní toxický roubík (Gravesova choroba, goiter, Gravesova choroba) je nejčastějším onemocněním štítné žlázy, ke kterému dochází v důsledku zvýšené produkce hormonů štítné žlázy. V tomto případě je zpravidla rozptýlený nárůst jeho velikosti. Nemoc je častější u městské populace ve věku 20 až 50 let, zejména u žen.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Příčina rozptýleného toxického rohovce

V současné době je difuzní toxický roh (DTZ) považován za orgánově specifické autoimunitní onemocnění. Jeho dědičný znak je potvrzen skutečností, že existuje familiární případy strumy, identifikované protilátky štítné žlázy v krvi příbuzných pacientů, je vysoký výskyt dalších autoimunitních onemocnění mezi členy rodiny (diabetes typu I, Addisonova choroba, perniciózní anémie, myastenia gravis) a přítomnost specifických HLA antigenům (HLA B8, DR3). Vývoj onemocnění často vyvolává emoční stres.

Patogeneze Gravesovy choroby (Basedow choroba) je způsobena dědičnou vadou zřejmě nedostatečné supresorové T-lymfocytů, což vede k mutaci zakázaných klonů T-helper lymfocyty. Odezvu T-lymfocytů v reakci na autoantigeny thyreotropní autoprotilátek formaci. Funkce imunitní procesy v difuzní toxické strumy spočívá v tom, že protilátky mají stimulační účinek na buňky, vede ke hyperfunkce a hypertrofii prostaty, zatímco v jiných autoimunitních onemocnění má autoprotilátky blokující účinek, nebo vázat antigen.

Difúzní toxický roubík (Gravesova choroba) - příčiny

Symptomy Basidovy nemoci

Patogeneze klinických příznaků je způsobena působením přebytku hormonů štítné žlázy na různé orgány a systémy těla. Složitost a rozmanitost faktorů podílejících se na vývoji patologie štítné žlázy určuje rozmanitost klinických projevů onemocnění.

Kromě příznaků světových stran, jako je struma, exophthalmia, tremor a tachykardie u pacientů, na jedné straně, označené podrážděnost, pláč, úzkostlivost, nadměrné pocení, návaly horka, malé kolísání teploty, nestabilní stolici, otok horních očních víček, zvýšené reflexy. Stávají se nepohodlnými, podezřelými, nadměrně aktivními, trpí poruchami spánku. Na druhou stranu se často pozoruje adynamie, náhlá záchvaty svalové slabosti.

Difúzní toxický rohovec (Gravesova choroba) - Příznaky

Diagnostika rozptýleného toxického rohovce

S dostatečnou závažností klinických příznaků není diagnóza zcela pochybná. Správnou a včasnou diagnózu napomáhají laboratorní testy. Difuzní toxický prasečí paprsek je charakterizován zvýšením bazální hladiny hormonů štítné žlázy a snížením TSH. Obvykle je bazální hladina T 3 podporována ve větší míře, než je hladina T 4. Někdy jsou formy choroby, když T 3 výše a tyroxin, celkový a volný, v normálním kolísání.

V případě pochybností, když T 3 a T 4 mírně zvýšil a existuje podezření, hypertyreóza, je vhodné testovat rifatiroinom (TWG). Neexistence zvýšení TSH se zavedením TRH potvrzuje diagnózu difúzního toxického rohovky.

Difúzní toxický rohovec (Gravesovo onemocnění) - diagnostika

trusted-source[11], [12], [13]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba difuzního toxického rohovce

V současné době existují tři hlavní metody léčby difúzního toxického chřipce: farmakoterapie, chirurgická intervence - subtotální resekce štítné žlázy a léčba radioaktivním jodem. Všechny dostupné metody léčby difúzního toxického rohovky vedou ke snížení zvýšené hladiny cirkulujících hormonů štítné žlázy na normální hodnoty. Každá z těchto metod má své vlastní indikace a kontraindikace a měla by být určena pro pacienty individuálně. Výběr metody závisí na závažnosti onemocnění, velikosti štítné žlázy, věku pacienta, souběžných onemocněních.

Difúzní toxický rohovec (Gravesova choroba) - Léčba

Léky

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.