^

Zdraví

Ultrazvuk štítné žlázy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kde udělat ultrazvuk štítné žlázy a proč je nutné pravidelně podstupovat preventivní vyšetření tohoto těla? Štítná žláza je součástí endokrinního systému, nemoc nebo narušení jeho fungování negativně ovlivňuje práci celého organismu. Ultrazvuková diagnostika umožňuje včas identifikovat ložiska patologií a provádět léčbu.

Indikace USU štítné žlázy

 • Práce v nezdravých podmínkách, stresové situace a časté změny klimatických zón.
 • Věk pacienta je více než 40 let, cukrovka a další onemocnění endokrinního systému.
 • Použití hormonálních léků a dědičná predispozice k patologickým stavům štítné žlázy.

Metody ultrazvuku štítné žlázy

Vaskularizaci štítné žlázy lze hodnotit barevným průtokem a pulsní dopplerografií. V závislosti na klinickém úkolu (difúzní nebo fokální onemocnění štítné žlázy) je cílem studie kvantifikovat vaskularizaci štítné žlázy nebo určit její vaskulární strukturu.

Pulzní dopplerografie se používá k měření vrcholné systolické rychlosti a objemu průtoku krve v tepnách štítné žlázy. Dolní štítná žláza teče zezadu se společnou karotidovou tepnou. Horní část fúze na podélném skeneru vypadá jako průřez nádoby společnou karotickou tepnou. Poté se snímač otáčí, aby zobrazil vzestupnou část dolní tepny štítné žlázy a objem dopplerovské sondy se nachází uvnitř tohoto segmentu. Horní štítná žláza, která je umístěna středně k běžné karotidové arterie v horním pólu štítné žlázy, je zobrazena na mírně pozměněném podélném skeneru. Je snadné zjistit v opačném směru toku krve relativně ke společné karotidové arterie. Maximální systolická rychlost (PSS) v cévách štítné žlázy je obvykle 25 cm / s a objem průtoku krve je 6 ml / min na plavidlo.

Rozptýlené onemocnění štítné žlázy lze identifikovat umístěním oblasti barvy nad vyšetřovanou oblast. To umožňuje polokvantitativní posouzení toku krve parenchymu. Standardní nastavení umožňují porovnat konzistenci mezi různými lidmi a stejným pacientem. To nelze dosáhnout při testování na různých strojích nebo s různými nastaveními. Každý odborník na ultrazvuk musí mít zkušenosti s prací na určitém zařízení před vyhodnocením stupně zvýšení průtoku krve.

Difúzní hypervaskularizace v akutním stavu Gravesovy choroby je dobře vyjádřena a může být považována za patognomonickou pro tuto chorobu. Průměrné maximální systolické rychlosti jsou větší než 100 cm / s, objem průtoku krve je vyšší než 150 ml / min. Zvýšený průtok krve v žláze zůstává, i když se pomocí léčebné terapie dosáhne euthyroidního stavu a zmizí jen s časem.

Hashimotova tyroiditida má podobný vzorec v režimu B. Barevný režim s citlivými nastaveními ukazuje zvýšený průtok krve, ale je méně výrazný než při Gravesově nemoci v akutní fázi.

U thyroiditidy nemá zánět de Kervain vliv na celou štítnou žlázu, ale infiltrace nastává při vzniku heterogenního vzoru. U ultrazvuku je identifikován neuspořádaný vzorec s přítomností hyperechoických a hypoechoických oblastí.

Nodulární hyperplazie je charakterizována přítomností hyperechoických a izoechoických uzlin. Často je definován hypoechotický okraj (halo), ale na rozdíl od ohniskových štítů štítné žlázy neprokazuje malignitu procesu. Halo ne vždy odpovídá prstencovitému hypervaskulárnímu vzoru. V některých případech vzniká tento obraz i při absenci halo v režimu B. Ačkoli existuje prstencová hypervaskularizace s většinou adenomů, tento příznak je nespecifický, jak lze pozorovat jak u nodální hyperplazie, tak iu rakoviny.

Většina nádorů štítné žlázy je hypoechologická s přítomností periferní a centrální hypervaskularizace. Abychom mohli posoudit podezření na maligní formu, měly by být ultrazvukové známky malignity interpretovány ve spojení s výzkumnými daty radionuklidů (studeným zaměřením) a klinickým obrazem.

Kritické hodnocení

Standardní metodou vyšetření pacientů s podezřeními na nádory hlavy a krku je CT, která umožňuje současně detekovat nádor a posoudit stav regionálních lymfatických uzlin. U CT však jediné kritérium, které umožňuje diferenciální diagnózu mezi benigními a maligními procesy, je velikost uzlu a možné rozšíření ve formě ráfku po zavedení kontrastního média. Pokud jsou rozměry uzlu v pochybné hodnotě, CT by mělo být doplněno studiem ultrazvuku, který umožňuje získat další kritéria pro srovnávací analýzu.

Ultrazvuk s maligním lymfomem je účinný při stagingu. Nevýhodou je, že výsledky, na rozdíl od CT, nejsou tak snadné dokumentovat. Ultrazvuková metoda navíc nemůže vyhodnotit stav lymfatické tkáně v kruhu Valdeyra, který může bobtnat systémovými onemocněními lymfatického systému a způsobit potenciálně nebezpečné zúžení hltanu.

Barevná duplexní sonografie neposkytuje přesné informace o funkčním stavu uzlin štítné žlázy a pro diferenciální diagnostiku mezi benigními a maligními procesy. Z tohoto hlediska sonografická barevná duplexní metoda nekompletuje biopsii punkové biopsie nebo rádionuklidové studie. Při difúzních onemocněních štítné žlázy, zvláště při Gravesově nemoci, může barevná duplexní sonografie pomoci při hodnocení zánětlivé aktivity a v kombinaci s laboratorními údaji je vhodná pro diagnostiku a kontrolu.

Ultrazvukové vyšetření štítné žlázy se provádí během těhotenství, s nepřiměřenými výkyvy hmotnosti, podrážděnosti a negativních příznaků z kardiovaskulárního systému. Během studie určuje lékař tvar a umístění orgánu, velikost a objem laloků, strukturu, přítomnost novotvarů a zásobení krví. Závěr ultrazvuku není diagnózou, ale pouze informací pro endokrinologa. Tento postup je zpravidla provázen studiem krve na úrovni hormonů a vyšetření celého těla.

Kyjev:

 • Lékařské centrum "MedErbis" - st. R.Okipnoy, 10B, tel. (044) 569-01-22.
 • Diagnostické centrum "Meddiagnostika" - stavitelství Lane, 4, ph. (044) 559-54-00.
 • Klinika "Moje rodina" - st. Voloshskaya, 50/38, tel. (044) 227-73-30.
 • Lékařská klinika Oxford - ul. Glubochitská, 40X, tel. (044) 204-40-40.
 • Síť lékařských klinik "Viva" - ul. Lavrukhina, 6, tel. (044) 238-20-20.

Moskva:

 • Multidisciplinární léčebné centrum "120 pro 80" - st. Lidový dům, 14 let, tel. (495) 565-37-01.
 • Lékařské centrum "SM-klinika" - st. Clara Zetkin, 33/28, tel. (499) 649-46-61
 • Nejlepší klinika kliniky ul. Dolní Krasnoselkaya, 15/17, tel. (499) 705-74-53.
 • Lékařské centrum "Stolitsa" - Leninský prospekt, 90, tel. (495) 255-34-18.
 • Síť diagnostických a léčebných center "Family Doctor" - Borislavský proezd, 19A, tel. (495) 236-71-73.

Petrohrad:

 • Lékařské centrum "Zdraví" - Koroleva Avenue 48/5, tel. (812) 306-27-72.
 • Lékařské centrum "Liana" - moskevská ulice, 36, tel. (812) 575-99-16.
 • Centrum ultrazvukové diagnostiky - Udarnikov Avenue, 21, tel. (812) 244-53-34.
 • "Proficlinic" - Engels Avenue, 50, tel. (812) 553-23-97.
 • Lékařské centrum "Naše klinika" - st. Nový Devyatkino, 101, tel. (812) 610-77-00.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.