Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Štítná žláza

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.06.2018

Štítné žlázy (glandula thyroidea) - nepárová tělo se nachází v přední části krku na úrovni hrtanu a horní průdušnice. Železo se skládá ze dvou částí - přímo (lobus Dexter) a vlevo (lobus sinister), spojených úzkou šíji. Štítná žláza je spíše povrchní. V přední části prsou, pod jazylka jsou spárovány svaly: sterno-štítné žlázy, sterno-hyoidní, lopatkou a hyoidní a jen částečně sternocleidomastoideus, jakož i na povrch desky a predtrahealnaya krční fascie.

Štítná žláza (glandula thyroidea)

Štítná žláza (glandula thyroidea)

Zadní konkávní povrch žlázy se kryje v přední a boční straně dolního hrtanu a v horní části průdušnice. šíje štítná žláza (šíje glandulae thyroidei), spojující pravé a levé lalok, je obvykle na úrovni II nebo III z průdušnice chrupavky. Ve vzácných případech leží isthmus žlázy na úrovni chrupavky průdušnice nebo dokonce oblouku karkoidní chrupavky. Někdy může být isthmus nepřítomný a pak lalůčkové žlázy nejsou navzájem propojeny.

Horní póly pravého a levého laloku štítné žlázy jsou umístěny poněkud nižší než horní okraj příslušné desky štítné žlázy hrtanu. Dolní pól laloku dosáhne hladiny chrupavky V-VI průdušnice. Zadnobokovaya plocha každého laloku štítné žlázy přichází do kontaktu s hrdlem část hltanu, začátek jícnu a přední půlkruh společné krční tepny. Přirozené žlázy se drží na zadním povrchu pravého a levého laloku štítné žlázy.

Z úponu nebo z jednoho z laloků se rozšiřuje nahoru a leží před pytlíkovitou chrupavkou pyramidální část (lobus pyramidalis), která se vyskytuje asi v 30% případů. Tato část někdy dosáhne vrcholem hyoidní kosti svým vrcholem.

Příčná velikost štítné žlázy u dospělého dosahuje 50-60 mm. Podélný rozměr každého laloku je 50-80 mm. Vertikální velikost isthmusu se pohybuje od 5 do 2,5 mm a jeho tloušťka je 2 až 6 mm. Hmotnost štítné žlázy u dospělých od 20 do 60 let je v průměru 16,3-18,5 g. Po 50-55 letech dochází k mírnému poklesu objemu a hmotnosti žlázy. Hmotnost a objem štítné žlázy u žen je větší než u mužů.

Mimo štítné vztahuje vazivového pouzdra - vláknité kapsle (capsula fibrosa), která je přilnavá k hrtanu a průdušnice. V souvislosti s tím dochází k pohybu štítné žlázy během pohybů hrtanu. Uvnitř kapsle prostaty odchýlit pojivové septa - trámce rozdělit tkáň prsu na segmenty, které se skládají z folikulů. Stěny uvnitř folikulů jsou lemovány epiteliálními folikulárních buněk (čtvercovými thyrocites) a uvnitř folikulů je hustá látka - koloid. Koloid obsahuje hormony štítné žlázy, skládající se převážně z proteinů a aminokyselin obsahujících jódu.

Stěny každého folikulu (přibližně 30 miliónů) jsou tvořeny jednou vrstvou tyrocytů lokalizovanou na bazální membráně. Velikost folikulů je 50-500 mikronů. Forma tyrocytů závisí na aktivitě syntetických procesů v nich. Čím aktivnější je funkční stav tyrocytu, tím vyšší je buňka. Tyroty mají ve středu velké jádro, značný počet ribozomů, dobře vyvinutý komplex Golgi, lysosomy, mitochondrie a sekreční granule v apikální části. Apikální povrch tyrocytů obsahuje mikrovilly ponořené do koloidu umístěného v dutině folikulu.

Glandulární folikulární epitel štítné žlázy je větší než jiné tkáně a má selektivní schopnost akumulovat jód. V tkáních štítné žlázy je koncentrace jodu 300 krát vyšší než jeho obsah v krevní plazmě. Hormony štítné žlázy (thyroxinu, trijodthyroninu), které jsou komplexy jodovaných aminokyselin v proteinu mohou být nahromaděné v koloidních folikulů a přidělovány podle potřeby do krevního řečiště a být dodána do orgánů a tkání.

Hormony štítné žlázy

Hormony štítné žlázy regulují metabolismus, zvýšení výměny tepla, zvýšení oxidační procesy a spotřebu bílkovin, tuků a sacharidů, se urychlila separace vody a draslíku se vylučuje, regulují růst a vývoj, aktivuje činnost nadledvinek pohlaví a mléčné žlázy, mají stimulační účinek na centrální činnosti nervový systém.

Mezi tyrocyty na bazální membráně, stejně jako mezi folikuly, jsou parafolikulární buňky, jejichž vrcholy dosáhly lumenu folikulu. Parafolikulární buňky mají velké zaoblené jádro, velké množství myofilamu v cytoplazmě, mitochondrie, Golgiho komplex, granulární endoplazmatické retikulum. V těchto buňkách existuje mnoho granulí s vysokou elektronovou hustotou o průměru 0,15 μm. Parafolikulární buňky syntetizují thyrekalcitonin, který je antagonistou parathormonu, parathormonem. Thyreokalcitonin se podílí na výměně vápníku a fosforu, snižuje obsah vápníku v krvi a zpomaluje uvolňování vápníku z kostí.

Regulace funkce štítné žlázy je zajištěna nervovým systémem a thyrotropickým hormonem předního laloku hypofýzy.

Embryogeneze štítné žlázy

Štítná žláza se vyvíjí z epitelu předního tlustého střeva ve formě nepárového středního výrůstu na úrovni mezi viscerálními oblouky I a II. Až do 4. Týdne embryonálního vývoje má tento výrůst dutinu, což je důvod, proč se to nazývalo štítnou žlázou (ductus thyroglossalis). Do konce čtvrtého týdne toto potrubí atrofuje a jeho začátek zůstává pouze ve formě více či méně hluboké slepé díry na okraji kořene a těla jazyka. Distální kanál je rozdělen do dvou základů budoucích laloků žlázy. Tvářecí části štítné žlázy jsou vytlačovány kaudálně a zaujímají jejich obvyklou polohu. Zachovaná distální část štítné žlázy se stane pyramidální částí orgánu. Snižující se části potrubí mohou sloužit jako rudiment pro tvorbu dalších štítných žláz.

Štítná žláza (glandula thyroidea)

Nádory a nervy štítné žlázy

Do horních pólů pravého a levého laloku štítné žlázy se vešly pravou a levou horní štítné žlázy tepna (pobočka zahraniční krčních tepen) a nižší pólů těchto akcií - pravý a levý nižší štítná tepna (schitosheynyh kmenech podklíčkové tepny). Pobočky štítné žlázy se tvoří v kapsli žlázy a četné anastomózy uvnitř orgánu. Někdy se dolního pólu štítné žlázy, je vhodný tzv nižší štítná tepna, sahající od brachiocefalického kufru. Žilní krev proudí od štítné žlázy z horní a střední žíly štítné do vnitřní krční žíly na spodní štítné žlázy - v brachiocefalického žíly (nebo v dolní části vnitřní krční žíly).

Lymfatické cévy štítné žlázy vstupují do štítné žlázy, pre-horten, pre- a paratracheálních lymfatických uzlin. Nervy štítné žlázy se táhnou od krčních uzlin na pravé a levé sympatické kmeny (s výhodou střední krční uzel, jít podél cév), jakož i nervu vagus.

Věkové črty štítné žlázy

Velikost štítné žlázy u novorozence je mnohem větší než velikost plodu. V průběhu prvního roku života, je určité snížení hmotnosti štítné žlázy, který dosahuje 1,0-2,5 g Před velikostí puberty a štítné žlázy hmoty postupně zvyšuje (až 10-14 g). V době od 20 do 60 let, tělesná hmotnost se nemění, zůstává téměř konstantní a rovná průměrnému '18 Některé snížení hmotnosti a tělesné velikosti ve vztahu k věku atrofie se vyskytuje ve stáří, ale funkce štítné žlázy ve stáří často zůstává neporušený.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.