^

Zdraví

Rodinný lékař

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rodinný lékař je praktickým lékařem, který dokončil multidisciplinární školení a je schopen poskytnout první pomoc všem členům rodiny bez ohledu na jejich věk a pohlaví. Zvažme, jaká je zodpovědnost rodinného lékaře a v jakých případech by měl být léčen.

Postavení rodinného lékaře je zpravidla obsazeno kvalifikovanými odborníky, lékaři a pediatry, kteří absolvovali odbornou rekvalifikaci v oboru "Rodinná medicína" a mají odpovídající osvědčení. Rodinný lékař pracuje ve veřejných zdravotnických zařízeních a poskytuje primární zdravotní péči veřejnosti.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je rodinný lékař?

Kdo je rodinný lékař? Jedná se o lékaře, který zachází a sleduje zdraví všech členů rodiny. Rodinný lékař doporučuje pacientům většinu otázek souvisejících se zachováním zdraví. Jedná se o rodinný lékař, který dává pokyny dalším lékařům, kteří pomohou při diagnostice a léčbě určité nemoci.

Rodinný lékař provádí pravidelné vyšetření svých pacientů. To je nezbytné, aby se zabránilo zhoršování chronických onemocnění, av případě potřeby poskytněte včas lékařskou pomoc a lékařskou pomoc.

Kdy mám jít k rodinnému lékaři?

Kdy mám jít na rodinného lékaře a při léčbě nemocí, které lékař pomůže? Podívejme se na hlavní příznaky, když se musíte obrátit na rodinného lékaře.

 • Oslabený imunitní systém, nehybnost, únava, nepohodlí, nespavost, bolesti hlavy jsou hlavními příznaky, které jsou adresovány rodinnému lékaři. Příčina výše popsaných symptomů je zpravidla porušení cervikálních obratlů. V tomto případě rodinný lékař používá několik metod diagnostiky k potvrzení nemoci, jmenuje pacienta kurz terapeutické masáže a speciální léky, které pomohou odstranit symptomy a léčit příčinu nemoci.
 • Ostré ztráta hmotnosti - zpravidla vzhled těchto příznaků naznačuje gastrointestinální onemocnění, proto vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. U žen může být náhlá ztráta hmotnosti spojena s onemocněním vaječníků.
 • Paralýza, necitlivost končetin, závrat, celková slabost a nerozlišená řeč - to je příznaky blížící se mrtvice. Včasné poskytování zdravotní péče zabrání vážnému poškození mozku.
 • Bolest hlavy, dávání na krku, vysoká horečka, bolest v uších a očí - to jsou příznaky meningitidy. Meningitida je závažné onemocnění, zejména jeho bakteriální forma, která vyžaduje léčbu použitím speciálních antibiotik.
 • Častá zácpa a černá stolice jsou symptomy vředu nebo rakovinných lézí střeva a žaludku. Černé stolice naznačují vnitřní krvácení, které je samo o sobě nebezpečné. Tyto příznaky vyžadují povinnou léčbu a v některých případech i chirurgickou intervenci.
 • Silné a ostré bolesti hlavy, stejně jako migréna mohou naznačovat hemoragii v mozku. Navzdory skutečnosti, že aneurysmy jsou extrémně vzácné, nemůžete přehlédnout symptomatologii, která se projevuje.

Jaké testy mám vzít při návštěvě rodinného lékaře?

Jaké testy je třeba řešit při oslovení rodinného lékaře, je naléhavým problémem pro pacienty, kteří navštíví odborníka. Je třeba poznamenat, že po provedení úvodní prohlídky je vyšetření prováděno rodinným lékařem a testy závisejí na symptomologii onemocnění, které má být léčeno. Standardní testy, pokud se jedná o rodinného lékaře - obecný krevní test a analýza moči. Podívejme se, jaké další testy může předepsat rodinný lékař.

 • Krevní test na HIV, TORCH - infekce, biochemický krevní test.
 • Secí na mikroflóru a citlivost na antibiotika.
 • Sběr materiálu pro výzkum urogenitálního traktu.
 • Test stolice pro střevní infekce.
 • Cytologické vyšetření a biopsie orgánů v závislosti na symptomatologii.

Jaké metody diagnostiky používá rodinný lékař?

Všichni lékaři používají určité metody a technologie pro diagnostiku. Zvažme, jaké diagnostické metody používá rodinný lékař.

 • EKG (elektrokardiografie) - diagnostika srdečních arytmií a rytmů, které jsou způsobeny nemocemi a zraněními.
 • Ultrazvuk (ultrazvuk) je bezbolestná diagnostická metoda, která umožňuje skenování jakéhokoli orgánu nebo části těla, aby zjistila abnormality, které způsobily onemocnění nebo bolestivý příznak.
 • EEG (elektroencefalografie) - diagnostika mozku.
 • MRI a CT (magnetická rezonance a počítačová tomografie) - diagnostika vnitřních orgánů.

A také fluorografie, kolposkopie, mamografie a další diagnostické metody.

Co dělá rodinný lékař?

Co dělá rodinný lékař, je otázka, která se zajímá o pacienty, kteří se poprvé setkali s odborníkem v této oblasti. Především je třeba poznamenat, že jde o univerzálně kvalifikovaného lékaře, který je schopen poskytnout diagnostickou a terapeutickou pomoc ve všech případech onemocnění jak u dospělých, tak u dětí. Úkolem rodinného lékaře je prevence a léčba chronických onemocnění a ochrana před možnými infekcemi všech členů rodiny. Povinnosti rodinného lékaře zahrnují:

 • Vytvoření zdravotnického pracoviště a konzultace s rodinnými příslušníky týkající se zdravého životního stylu a další preventivní práce.
 • Provádění léčby pacientů, kteří jsou hospitalizováni doma nebo na ambulantní klinice. Pravidelná záštitu malých dětí, novorozenců a těhotných žen.
 • Provádění aktivit zaměřených na prevenci imunitního systému a antiepidemických konzultací. Rodinný lékař vydává doporučení pro konzultaci, diagnostiku nebo léčbu jinými lékaři, stejně jako doporučení na sanatorium a lázeňskou léčbu ze zdravotních důvodů.
 • Zapíše se do účtu a udržuje hlášení týkající se poskytnuté lékařské pomoci v mezích všeobecné lékařské praxe v oblasti rodinné medicíny.

Jaké nemoci zachází rodinný lékař?

Pokud se vy nebo některý z vašich rodinných příslušníků dostane do nemocnice, měli byste vědět, jaké nemoci zachází rodinný lékař. Lékař se zabývá poradenstvím všech onemocnění a lézí. Pokud se jedná o svého rodinného lékaře, terapeuta nebo pediatra, jedná se o léčbu nemocí, které jsou součástí jeho lékařské autority.

Lékař se zabývá léčbou nadváhy, onemocnění dýchacích cest, metabolickým syndromem, konzultace o onkologických onemocněních a ateroskleróze. Úkolem lékaře je diagnostikovat onemocnění, najít její příčinu a předepsat správnou léčbu. Pokud je to nutné, rodinný lékař předá referát jiným lékařům a odborníkům, kteří pomohou při léčbě onemocnění členů Vaší rodiny.

Poradenství rodinného lékaře

Poradenství rodinného lékaře je praktické rady a doporučení, které pomáhají udržovat zdraví všech členů rodiny a rozpoznávají příznaky, které vyžadují lékařskou péči.

 1. Je nutné pravidelně absolvovat lékařské vyšetření jak pro děti, tak pro dospělé. Pro děti je to příležitost k rozpoznání abnormalit a patologií v počátečních stádiích vývoje. A pro dospělé - včasná pomoc při léčbě a prevenci nemocí s různou závažností. Nezapomeňte na povinné vyšetření, každá žena, každých šest měsíců musí vyšetřit gynekolog a všichni členové rodiny podstoupí fluorografii.
 2. Čistota je zárukou zdraví. Udržování čistoty v domě a dodržování pravidel osobní hygieny je zárukou dobrého zdravotního stavu. Navíc čistota v domácnosti je povinným pravidlem pro osoby, které jsou alergické na prach nebo trpí sezónními alergickými záchvaty.
 3. Pravidelné cvičení vám umožňuje udržovat zdravý svalový tonus, vyvíjet sílu a vytrvalost. Nabíjení v dopoledních hodinách, jogging nebo vycházky venku před spaním je zárukou pohody a dobré nálady.
 4. Správná a zdravá výživa je dalším pravidlem, jehož dodržování přispěje k udržení imunitního systému, tedy ochranných funkcí těla na vysoké úrovni. Dieta by měla být různá, ale vysoká (bílkoviny, tuky a sacharidy). To je mimořádně důležité pro normální vývoj a růst dětí a pro udržení zdraví a energie pro všechny členy rodiny.
 5. Kromě fyzického zdraví má emoční stav velký význam. Vyvarujte se a nevytvářejte stresující situace. Po náročném pracovním dni se můžete uvolnit. Teplá lázeň, večerní procházka, chutná večeře a společenská setkání s příbuznými jsou ideální metodou zachování emočního a duševního zdraví.

Rodinný lékař je lékař, jehož úkolem je sledovat zdraví všech členů rodiny. V povinnostech lékaře, pacientských konzultací týkajících se symptomů onemocnění, vedení seznámení a vysvětlujících diskusí o relativním zdravém životním stylu u pacientů všech věkových skupin.

trusted-source[4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.