Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest z kůže

Lékařský expert článku

Dermatolog, onkodermatolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Velmi často nazýváme nemoci špatně, správně neidentifikujeme nemocné orgány a hlavně často velmi nevíme, co přesně bolí. Zde je příklad. Zřídkakdy může někdo říct doma varu. Vzhledem k tomu, že způsobují bolest kůže, pak jsou pro většinu z nás tyto dvě nemoci klasifikovány jako kůže, a proto kůže samotná bolí. Ve skutečnosti to není daleko. Choroby jsou kůže, ale ne zraňují kůži jako takovou.

Struktura lidské kůže je poměrně složitá, zhruba řečeno, třívrstvá. Proč je to hrubé? Protože každá vrstva, na druhé straně, se skládá z mnoha součástí, které se rovněž nacházejí ve vrstvách. Všechny součásti struktury pokožky nemusí být důkladně známy, ale přibližně mít představu o hlavních vrstvách - bude to užitečné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Nemoci, které způsobují bolest kůže

Z výše uvedené vrstvené struktury pokožky lze vidět, že mnoho faktorů může sloužit jako příčina onemocnění kůže, od zánětu až po hluboké trauma. Voláním hlavních vrstev pokožky stojí za zmínku kožní přídatky, které jsou také žíly na vlasy, sáčky na vlasy a dokonce i nehty. To vše se nám může zhoršit, zranit a přijmout za opravdovou bolest pokožky. Ačkoli ze všech nemocí můžete jmenovat pouze jednu, která má co do činění s kůží, a my už víme, že "kůže" je vrstva nazvaná dermis - název choroby "hrnek". Aby nedošlo k záměně, všechny nemoci kůže a samotná kůže budou jednoduše označovány jako kožní onemocnění.

Nejčastější kožní onemocnění, která dávají bolesti, jsou:

 • vře
 • karbunkulı
 • panaritium
 • hydrandu
 • lymfadenitidu
 • hrnek

První tři choroby (furunkl, karbunkl a zločinec) patří akutní hnisavý zánět, gidr- a lymfadenitida Také se hnisající, ale může se objevit bez hnisání nejsou ostré, a rostoucí zánětlivé charakter. Zeptejte se podrobněji na každý z těchto zánětů.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Furunculus

Mezi mnoha nebezpečnými bakteriemi získává Staphylococcus aureus širokou popularitu. To je ten, kdo se stává hlavní příčinou vzniku akutního zánětu vlasového vaku s přechodem do okolních tkání. V důsledku zánětlivého procesu se pojivová tkáň stává nekrotickým. Na povrchu kůže se objeví otoky a zarudnutí, pokožka na dotek na tomto místě je horká. Zánět se rozkládá na lymfatické uzliny, které se nacházejí v těsné blízkosti místa léze, což je zvětšuje a je bolestivé. Otok se rychle stává bolestivým tuberkulózou, bolest pokožky, nad ní a nad ní, se zvyšuje, objeví se bílá skvrna v centru tuberkulózy. Takže se vytvoří furuncle. Oblíbená místa jeho vzdělání - krk, záda, okcipitální oblast, někdy tvořená na obličeji. Kromě místních zánětlivých projevů jsou zaznamenány slabiny, bolesti hlavy, poruchy spánku a chuti k jídlu.

Z nejpravděpodobnějších důvodů vzplanutí vředu lze říci:

 • normální kontaminace kůže, padající do mikrotraumas horní vrstvy kůže a způsobující zánět vlasových folikulů;
 • zvýšená sekrece sekrecí z potu a mazových žláz - bradavka a potu upchávají vlasové folikuly, přitahují různé druhy škodlivých mikroorganismů, které přispívají k rozvoji zánětu;
 • porušení metabolických procesů v těle.

Nejnebezpečnějším místem pro vzhled furuncles je tvář. Je to nebezpečné pro možné komplikace. Blízkost mozku zvyšuje pravděpodobnost přechodu zánětlivého procesu na jeho oddělení. Proto při jakékoliv zánětlivé manifestaci na obličeji je třeba před aplikací jakýchkoli opatření vyhledat lékaře.

Furuncleus

Souběžný, mnohočetný vzhled furuncles na velké části těla se nazývá "furunculosis". Furunky mají výrazný zánět, tuberkulo silně stoupá nad celkovou hladinou povrchu kůže. Zánět se protáhne několik dní, zřejmě furuncle "zráží", postupně se vtáhne do purulentního procesu kolem tkáně a dokonce i do blízkosti mazové žlázy. Kukuřice připomíná pevný uzel s špičatým vrcholem. Horní část uzlu je jádrem furuncle. Nad touto tyčinkou má nahromaděný hnis bílou barvu, při otevření furuncle je vidět nazelenalá purulentní infiltrace, což je nejživější diagnostický důkaz furuncle. Při erupcích furunkulózy se výrazně projevuje bolest pokožky, všechny povrchy náchylné k furunkulům jsou nabobtnalé a hyperemické, celkový stav trpí také. Slabost, špatná nálada, horečka, podrážděnost kvůli neustálému nepohodlí z bolestivých pocitů. Bolest je dvojnásobná, v místě zánětu nejprve táhne, pak se objeví malá a konstantní pulsace. Těžké formy furunkulózy jsou komplikovány přidruženou lymfadenitidou blízkých lymfatických uzlin.

Otevření varu v akutní fázi je možné a nezbytné pouze v léčebně za sterilních podmínek. Vřed po odstranění hnisavého infiltrátu zůstává otevřený, pro jeho úplné čištění z hnisu je nutné použít speciální prostředky, například peroxid vodíku, s následným ukládáním mastí. Pokud akutní fáze neužívá žádná terapeutická opatření, zvláště věřící, furunkulóza se změní v chronickou, často relapsující formu.

Jasné příčiny furunkulózy jsou oslabeným imunitním systémem, který je rychle náchylný k útokům stafylokoků. Stafylokoková infekce je v těle přítomna v normálním, zdravém stavu, téměř nepřetržitě, ale nemá negativní účinek, dokud ji imunita neovlivní. Jakmile je oslabení imunitního prostředí, jsou všechny středy chronických lézí kazivých zubů a angíny, cukrovky, a na chyby ve stravě - přímou cestou k furunkuleznym vyrážky.

Karbunkl

Pokud varu - porážce vlasového folikulu a tkání, které jsou kolem něho, když smaragd trpí několika chlupy, s porážkou hluboké tkáně, až do dermis, přičemž zatažení v akné. Během zánětu tedy byla zahrnuta celá skupina chloupků a další prvky struktury pokožky. V důsledku zánětu dochází k rychlé nekróze tkání, která se spojuje do jediného kontinuálního místa. Carbuncle, jestli to mohu říci, je pár kanystrů spojených dohromady.

V případě, že kůže prochází konstantní tření s prvky oblečení, kontaminace obsahující hnilobných mikroorganismů na těchto místech, smaragd se objeví v první řadě - hrdlo (zadní strana z nich), zadní (bederní oblast), ve vzácných případech, člověka. Bolest kůže v těchto oblastech roste přírodu, mírné bolesti k náhlému a trvalému hoření, pokožka má modravý-fialové barvy, v důsledku přítomnosti barvení tkanin, celá postižená oblast otok, za přítomnosti hnisavé inkluzí. Roztržený, mrtvé tkáně, odcházející za otvor ve tvaru nálevky a potom převedením do rány na jehož dně je zkažený šedé infiltrovat ostré hrany nálevky.

Onemocnění je doprovázeno nejen lokálními projevy zánětu, ale také běžnými symptomy nemoci - zvýšení tělesné teploty na vysoké hodnoty, bolesti hlavy a závratě, nevolnost, často vedoucí ke zvracení. V případě více karbunkul může být ke všem popsaným symptomům přidána ztráta vědomí. To je závažnost intoxikace celého organismu v karbunkách.

Totální vysílení, oslabující chronických onemocnění onemocnění zažívacího traktu, jater a ledvin, selhání slinivky břišní (např diabetes) - všechny tyto faktory budou jistě vyjdou na světlo u pacientů s carbuncles.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Panaritium

Dalším onemocněním, akutním a hnisavým, je panaritium - zánětlivý proces kolem nehtové plotny. Nehty, stejně jako vlasové sáčky nebo mazové žlázy, ošetřují přídavky na kůži. U panaritů se lidé často setkávají v každodenním životě, když na hranici kůže a nehtu vzniká červená, silný otok a bolesti v kůži. Dokonce i tam je rozšířená léčba "rostoucí" Panikulové doma. Předpokládá se, že jakmile se panaritium vysloví, je nutné postižený prst snížit na vroucí vodu a rychle jej odstranit. Opakujte tento postup 5-7 krát. Zdá se, že se absces zahřeje, dokud čas nevyplývá a sama o sobě projde. Je nepřijatelné zahřát panarity doma, otevřít to! Experimentovat a hádat, kam hnis jde -všechno nebo dál do kosti - je nebezpečný a plýtvání časem. První a nejdůležitější - Panaritium má několik typů:

 • mělké
 • hluboké
 • paronychia
 • pandakitlitida

Tyto typy panaritu se navzájem liší stupněm pronikání do hloubky kůže a poškozením různých tkání a struktur.

Povrchové panaritium jsou infikované mikrotrhliny, v nichž se patogenní mikrob "usadil" a způsobil zánět. Na kůži, pod kůži a pod nehty - to jsou místa, kde se objevuje povrchová panice. Pokud na kůži nastane panice (pod nejvyšší vrstvou), objeví se následující příznaky a projevy:

 • malá bublina naplněná kapalinou. Barva kapaliny je od zakalené až po nečistou, někdy s velkou převahou krve;
 • zčervenání tkání kolem močového měchýře;
 • bolestivé pocity, připomínající pulzaci. Bolest na kůži není výrazná, ale nepříjemná a stálá; s tlakem na panaritium se bolest zesílí;
 • celková pohoda netrpí moc;
 • několik dní po nástupu hnisavé infekce může jít do hlubší fáze s porážkou více tkání.

Podkožní panaritium se projevuje jako výraznější příznaky. Bolest je vyčerpávající, konstantní s intenzifikací v noci, taháním, střelbou. Dotyk prstu je velmi bolestivý, pacient "chrání" poraněný prst před jakýmikoli pohyby, aby nezvyšoval utrpení. Pokud nepožádáte kvalifikovanou pomoc včas, pak po nějaké době zjistíte, že jakékoli pohyby poškozeného prstu jsou neuvěřitelně bolestivé. To je signál skutečnosti, že nastala fáze hluboké panice.

V tomto případě jsou šlachy, kosti a klouby prstu "zahrnuty" do zánětu. Hluboké panaritium je pro jeho komplikace nebezpečné. Faktem je, že s hlubokým polohou purulentního zaměření je hnis těžko dosažitelný na povrch, který překonává mnoho překážek. Tato skutečnost je také způsobena neuvěřitelnou bolestí způsobenou hlubokou panikou a pocity prasknutí nejen v prstě, ale také zcela v celé dlani.

Bolest pokožky kolem horní části prstů může být prvním příznakem vývoje subunguálního nebo periorálního zločince. Z názvu jasného umístění purulentního centra. Důvody, kterými mohu sloužit, jsou přicházející cizí těla, nyxy nebo rany z peritické zóny nebo samotné nehty. Pokud je zapálená celá okolonogtevní lůžka, pak je to další druh panaricium - paronychie. V těch případech, kdy nebyla poskytnuta lékařská pomoc včas nebo v důsledku nekvalitní léčby, se zánět šíří a zachycuje celý prst najednou - pandaktylitida se rozvíjí. Nejtěžší a nejtěžší forma panária. Výsledkem takové porážky je amputace prstu.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Hydrainedit

Největší a vícenásobné výstupy potních žláz na povrchu kůže se nacházejí v podpaží. Na tomto místě jsou potní žlázy nejčastěji náchylné k zánětlivým procesům. Příčina hydradenitidy je stále stejná - stafylokok. Zánět se vyvíjí s postupným zadržováním nových teritorií, nejprve se jedná pouze o potní žlázu, poté s přilehlými měkkými tkáněmi se zanícuje přechod na hlubokou úroveň. Nedodržování základních pravidel osobní hygieny na pozadí silného pocení, časté intertrigo a slabá imunita jsou hlavními predisponujícími faktory hydradenitidy. Hydraenitida je častější u žen. V podpaží je snadné cítit bolestivé pečeť, připomínající malé koule ve tvaru, kůže získá červenavou barvu. Po nějaké době zmizí hustota uzlů, hnisavý infiltrát rychle proniká dovnitř a zánět se otáčí jinými potními žlázami. Z popsaného procesu vývoje zánětu lze vidět, že onemocnění trvá dlouhou dobu. Když gidradenitový purulentní obsah nevyjde mimo sebe. Léčba je prováděna pouze pod lékařským dohledem

Lymfadenitida

Bolest kůže může být také způsobena zánětem lymfatických uzlin - lymfadenitidou. Lymfatické uzliny jsou součástí imunitního systému, v nich jsou zachovány mnohé patogenní látky, procházejí produkty rozkladu z vitální aktivity buněk, a to jak samotný organismus, tak cizí buňky, toxiny, které do něj vstupují. Když v lymfatických uzlinách existuje patogenní mikroflóra, začíná se rozvíjet zánětlivý proces ve velkých počtech. Jako nezávislý onemocnění je lymfadenitida extrémně vzácná, především působí jako komplikace základní nemoci, která má infekční původ.

Edém tkání a zvětšení samotné mízní uzliny způsobují ostré bolestivé pocity, vysoké hodnoty tělesné teploty zpravidla svědčí o závažné hnisavé povaze onemocnění. Pacienti vykazují všechny příznaky intoxikace z bolesti hlavy a nevolnosti, ztráty chuti k jídlu, slabosti a slabosti. Ve velmi těžkých případech může absces pokrýt celý uzel, roztavit celou lymfatickou tkáň a prolomit. Při vzrůstajícím průtoku krve v celém těle může zánět postihnout vzdálené orgány.

Erys

Pokud dojde k lézám, zraněním, poškrábání na povrchu kůže, zejména v dolních končetinách, ke kterému dochází ke vstupu stafylokokové infekce, vyvine se léze dermis. Příznaky erysipelas jsou:

 • bolesti kůže, svědění a pálení na povrchu poškozené oblasti;
 • vzhled vyčnívajících, s rolovacími okraji, červenými skvrnami;
 • první malé bublinky se žlutým obsahem, které se velmi rychle spojují a tvoří jednu velkou bublinu, těsně naplněnou kapalinou;
 • pocit raspiraniya v postižené oblasti;
 • všechny příznaky intoxikace (od bolesti hlavy až po vysokou horečku).

Pokud se objeví nejmenší podezření na toto onemocnění, okamžitě se poraďte s lékařem. V průběhu léčby bude možné co nejvíce zkrátit trvání zánětlivého procesu a omezit postižené místo.

trusted-source[34], [35]

Struktura kůže

Jak již bylo uvedeno výše, kůže je třívrstvá a skládá se z: epidermis, dermis a hypodermis. Nyní o každé vrstvě podrobněji. To, co jsme zvyklí nazývat "kůží", není nikdo jiný než nejvyšší vrstva nazvaný epidermis. Je to nejtenčí ze všech vrstev pokožky, přestože je sám o sobě pět vrstev a skládá se z vrstev různých buněk. Negativní vliv prostředí je především na horní vrstvě epidermis, stejně jako na rány, infekce, zranění. Proto je bolestivost pokožky často spojována s poškozením její horní vrstvy - epitelu. Nejnižší vrstva epidermis je v kontaktu s krevními cévami další kožní vrstvy, dermis. V tomto dolním nebo vědeckém pojetí bazální vrstvy epidermis existují procesy buněčného dělení a jejich metabolismus. Do jednoho měsíce, se buňky dělí, projít celou dobu jejich životního cyklu a stoupat do té doby, v horní vrstvě, kde ztrácejí jadérek, vlhkost a stávají odumřelé nebo odumřelé buňky - epitelu. Horní buňky jsou odstraněny z povrchu pokožky během vodních procedur v důsledku tření na vnější oblečení. Horní vrstva epidermis je tedy průběžně aktualizována a obnovovací doba je jeden měsíc.

Druhá vrstva se nazývá dermis nebo samotná kůže v nejširším vědeckém smyslu. Jeho složení je velmi bohaté. Zde jsou také mazové potní žlázy a svalová vlákna, cibule a vlasové šachty a samozřejmě kolagenová a elastinová vlákna, která se s podporou intersticiální látky nazývají kostrou kůže. Okamžitě, cévy a nervové zakončení, hmatové a jiné buňky. Bolest kůže zde je vyvolána mnoha důvody. Mohou to být jak hluboké traumata, modřiny, tak zánětlivé onemocnění všech strukturních složek dermis.

Nejnižší vrstvou lidské kůže je hypodermis, je to podkožní tuk. Prostřednictvím této vrstvy lidí, za normálních okolností nebude trpět a zemřít náhlou podchlazení, podkoží šetří energie hladovění, protože v té době, kdy tělo postrádá energii, že „bere“ ji rozdělovat rezervy tukové tkáně z tukové celulóza. Navíc dermis slouží jako tlumič nárazů v čase ostrých nárazů, skoků nebo nárazů. V tom, mimo jiné, obsahují hluboké cévy, nervy a nervové zakončení.

Diagnostika kožních onemocnění

Diagnostika kožních onemocnění je dost jednoduchá, protože celý charakteristický obraz léze je před vašimi očima. Stačí jen seznámit se s příznaky průběhu onemocnění, vizuální obraz a podporu některých testů na mikroflóře, kde se obvykle detekuje stafylokoková infekce. Údaje o celkovém vyšetření krve mohou potvrdit diagnózu, která byla zpočátku doručena na vizuální vyšetření postižené oblasti.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46]

Léčte bolest kůže

Všechny akutní záněty s purulentním projevem jsou léčeny chirurgem. Pokud je zánětlivý proces nevýznamný, například s povrchním panariciem, lehkým stadií furuncle, chirurg předepíše léčbu bez operace. Mohou to být tepelné postupy, mastiční obvazy, použití antiseptických léků, stejně jako udržování antibiotické terapie.

Carbuncles v chirurgické místnosti jsou léčeny antibiotiky s přípravekmi Novocaine, v těžkých případech je jmenování transfuze krve nejlepší metodou léčby. Určit udržovat terapii zaměřenou na zvýšení odolnosti těla.

Při kožních onemocněních je nejprve konzervativní léčba jmenována následným operačním spojením. Pokud je situace zpočátku komplikovaná, okamžitě je indikována chirurgická intervence. Panaritium je obecně řešeno pouze operativním způsobem. Abscesy se otevírají, rány jsou vyčištěny, zranění je vloženo do rány a několik dní je pod obvazem, denní či denní výměna obvazů a odvodnění. Odvodnění je zapotřebí k tomu, aby se zajistilo, že veškerý hnis vychází nezávisle a okraje rány nejsou uzavřeny. Jakmile hnis přestal odejít, rána se stala čistou a začala používat pouze masti. Po celou tuto dobu je léčba podporována antibiotiky.

Pro sebe, hlavní věc, kterou si vzpomínáte, je, že absces by nikdy neměl být otevírán sám, bez ohledu na to, jak by se to mohlo zdát nevýznamné.

Furunkulóza je léčena dermatologem. Žádné domácí masti a krémy nepomáhají s touto chorobou. Před instalací masti, je třeba dezinfikovat hnisavé rány, zabránit vniknutí vody na ní, což znamená, že nepřestanou tvořit vodní procedury, navíc k otírání vlhkým hadříkem namočeným ve slabém antiseptickým roztokem. Až do dozrávání furunku se žvýkat novokainovými přípravky, které uklidní bolest kůže, podporují antibiotika. Pokud jsou furuncles dobře zralé a jejich tyčinka je jasně vyjádřena, pak pozorování je prováděno až do okamžiku jeho samostatného odmítnutí. V případech, kdy se furuncle podobá abscesu (neexistuje žádný nezávislý průlom), se provádí nucená chirurgická disekce. V každém případě se po otevření rány zachází s algoritmem pro hnisavé poranění. Pro následné uzdravení se používají různé mastičky. Kromě lokální léčby je předepisována celková regenerační terapie, spojením vitamínů, správným režimem dne a vyváženou stravou zaměřenou na zachování imunity.

Během léčby hydradienitidy se antibiotika předepisují bez zbytečného odkladu. Pod kontrolou analýzy citlivosti patogenní mikroflóry na antibiotika se požadované léčivo volí a podává v dávkách, které závisí na věku pacienta. Warmup postupy jsou předepsány, například UHF, terapie zaměřená na zvýšení imunitního prostředí. V přítomnosti abscesů se provádí jejich operační otevírání.

Pro eliminaci účinků purulentní lymfadenitida chirurgů uchýlit se k otevření hnisavé oblasti drhnout obsah hnisavé a následné vložení do dutiny rány odvodnění do nově vytvořené hnisavé tekutiny měla volný přístup z rány bez hromadí. Pak je předepsána stejná léčba, jako při léčbě hydrádnění.

Léčebná opatření v erysipelach zahrnují lokální aplikaci antiseptických činidel a křemenných lamp, ošetření ran s deriváty jodu. Léčba zahrnuje antibiotika, analgetika se silnou bolestí.

Jak zabránit bolesti kůže?

Prevence hnisavých kožních onemocnění není příliš složitá. Je nutné dodržovat základní hygienu ve vašem domě, v osobním plánu, posílit imunitu, jíst správné jídlo a postarat se o sílu vašeho těla prostřednictvím fyzických cvičení. V závislosti na sezóně a stáří stojí za to přechod na složité komplexy vitamínů v období léto-podzim, kdy se spotřebuje více ovoce a zeleniny. Nedostávejte silné spáleniny, které způsobují bolest kůže. Takové spálení slunce vedou ke snížení odolnosti pokožky vůči různým infekcím, které vstupují do hlubokých vrstev epidermis, která ztratila svou sílu. 


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.