^
A
A
A

Bakterie pomáhají zbavit se plastového odpadu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

10 January 2022, 09:00

Některé bakterie obsahují specifické proteiny, které mohou degradovat určité typy plastů.

V cirkulaci látek hraje důležitou roli bakteriální flóra. Zejména tyto mikroorganismy rozkládají zbytky zvířat a rostlin a dokonce i plasty. Právě tato skutečnost se o něco dříve stala pro vědce bezpodmínečným objevem.

Specialisté z Chalmers University of Technology v Göteborgu objevili aktivní celosvětový růst mikroorganismů, které mohou degradovat plasty. Při studiu jejich DNA byly nalezeny bakterie – stabilní a odolná molekula schopná trvale se usadit v půdě a atmosféře. Mikrobiální DNA se liší od DNA jiných mikroorganismů a její kódované proteiny mají své vlastní speciální vlastnosti.

Vědci již dlouho věděli, že existují bakterie, které rozkládají plastové polymery – konkrétně byly nalezeny v žaludcích krav. Nyní se odborníci rozhodli vylepšit mikrobiální buňky pro jejich následné využití při zpracování průmyslového odpadu.

Vzorky DNA potřebných mikroorganismů sesbírali vědci z různých částí světa. Těžily se jak v půdě, tak ve vodě. Větší množství potřebných vzorků se přitom našlo v místech, kde se převážně hromadil plast, což je celkem pochopitelné: samotné bakterie se snaží využít, co mohou, ve svůj prospěch. Rozdíly byly pouze v typu plastu podrobeného bakteriálnímu rozkladu.

Je pravděpodobné, že brzy budou specialisté schopni udat cílený směr a adaptovat bakterie na úklid plastového odpadu. Možné je i další vyústění událostí: v průběhu přirozené evoluce se mikroorganismy samy naučí „trávit“ plasty do té míry, že mohou konečně dát věci do pořádku v životním prostředí. Biodegradace je nejúčinnějším způsobem, jak dále kontrolovat miliony tun plastů nahromaděných dnes na zemi, v půdě a ve světových vodách. Skutečnost, že výzkumníci dokázali odemknout potenciál mikrobiomu obyvatel recyklovat plasty, je již důležitým vědeckým krokem a podnětem pro další výzkum.

Navzdory globální dominanci plastu poptávka po jeho výrobě ve světě neustále roste, což stávající ekologický problém dále prohlubuje. Naprostá většina plastů končí na skládkách nebo je distribuována po celém životním prostředí. Podle statistik se každý rok do oceánů dostane asi 11 milionů metrických tun plastu (bez zahrnutí již existujících nahromadění). Navzdory rizikům ekologické katastrofy je však skutečný bakteriální potenciál pro degradaci plastů v různých biotopech stále předmětem zkoumání.

Informace jsou uvedeny na stránce ASM JOURNALS

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.