^
A
A
A

Chladný člověk je obtížnější se soustředit

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

20 December 2018, 09:00

Potlačování duševního a emočního stavu v ARVI a nachlazení může být způsobeno chemickými signály vyslanými imunitním systémem do center mozku.

Každý ví, že nepříjemný stav kdykoliv chladu - ve skutečnosti mnoho z nich se netýká tolik na kašel nebo studená, jako prudký pokles aktivity v podobě apatie, únava, neschopnost soustředit se. Pokus o vysvětlení této situace s výrazem "nemoc odstraní všechny síly" nemá smysl. Koneckonců, nejen fyzické možnosti zmizí: duševní činnost se komplikuje, emoce se vyrovnají, psychika se utlácí.

Pravděpodobně má onemocnění nějaký vliv na mozkovou aktivitu? Nebo důvodem činnosti imunitního systému?

Dr. Thomas Blank a jeho tým provedli řadu studií s hlodavci trpícími dlouhodobou virovou infekcí. Vzhledem k tomu, že se vědci snažili posoudit chování a duševní charakteristiky myší, bylo zahájeno zvláštní testování: nemocná zvířata byla vložena do nádrže na vodu, ze které bylo obtížné, aby se samy dostaly. Co vědci viděli?

Zdraví hlodavci neustále opakovali pokusy vyjít z nádrže. Nemocná myš rychle dokončila boj a utrácela svou energii jen proto, aby zůstala nad vodou a ne utopila se.
 Podle vědců, s nástupem infekčního procesu, imunita zvířat stimulovala produkci beta-interferonu, specifického antivirového činidla. Tato látka je schopna přijít do kontaktu s buněčnými receptory, které tvoří hematoencefalickou bariéru. Při deaktivaci dat receptorů se myši staly odolnější vůči stavu apatie souvisejícím s onemocněním.

Pokud vezmeme v úvahu situaci na molekulární-buněčné úrovni, lze popsat takto: zavlečení infekce imunitní ochrany stimulovány interferon-beta, působí na cévní receptory, a aktivace výrobků immunoproteins CXCL10. Tento protein patří do skupiny cytokinů a oslabuje vlastnosti nervových buněk hippokampu. Nicméně nesmíme zapomínat, že existují i jiné verze imunitní odpovědi, ve kterém nejsou zapotřebí interferon se svými antivirovými vlastnostmi - například se jedná o zánět způsobený mikroby. Zdá se, že zde pracují jiné mechanismy, které způsobují apatie, ospalost a ztrátu účinnosti.

Z pohledu evoluce je situace jasná: psychologická letargie vede k úspoře energie, protože je nutné, aby pacient bojoval proti nemoci. Vědci by se ale chtěli naučit řídit imunitní signály, které vyvolávají vývoj "nachlazení" - protože dnes lidé nemají takovou energii, jak to bylo před sto tisíci lety.

Navíc jsou podobné známky deprese také zjištěny u pacientů s onkologií a autoimunitními chorobami, takže řešení tohoto problému by pomohlo odpovědět na jiné podobné otázky.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.