^
A
A
A

Elektronické cigarety jsou populární nejen mezi kuřáky

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

07 July 2016, 11:45

Podle vědců se v posledních letech značně zvýšil počet lidí, kteří zkoušeli elektronické cigarety. Velkou studii provedli odborníci z Imperial College (Londýn), kteří zjistili, že ve Velké Británii používá každých 6 lidí elektronické cigarety, v procentuálním vyjádření je to 15%, zatímco před 2 lety pouze 8% obyvatel používalo takové cigarety.

Kouření je nebezpečným zvykem pro život a zdraví a elektronická cigareta je považována za jednu z nejúčinnějších metod boje proti němu. Dnes však lékaři projevují obavu, že elektronické cigarety nepoužívají lidé, kteří chtějí přestat, ale právě naopak - mezi mládeží se jako módní prvek používá elektronická cigareta. Navzdory tomu, že odborníci uznali elektronickou cigaretu za bezpečnější než obvykle, skutečnost, že ji užívají lidé, kteří ve svém životě nikdy nekouřili, vyvolává skutečné obavy. Podle odborníků mohou mladí lidé snadno přejít z elektronické cigarety na obyčejné tabákové výrobky, záměrně poškodit vlastní zdraví a kromě toho se zbavit závislosti na nikotinu je docela obtížné.

Podle nového výzkumu, elektronické cigarety jsou stále více populární mezi Evropany a výzkumníci naznačují, že alespoň jedna osoba žijící v Evropě, 10, pokusil e-cigareta, a mnoho z nich i nadále kouřit aby byla zachována jejich image. 

V Imperial College odborníci zdůrazňují, že elektronické cigarety a jejich vliv na lidské zdraví nebyly dostatečně studovány a mnoho nemocí spojených s používáním těchto "módních" zařízení se může projevit až za několik desetiletí.

Podle odborníků výzkum o účincích elektronických cigaret na tělo nejen člověka, který kouří, ale i jiných, nebyl dostatečný a důsledky mohou být nejvíce nepředvídatelné. Krátkodobé studie v této oblasti ukázaly, že z elektronické cigarety existuje zdravotní riziko, ale co budou mít dlouhodobé účinky, nikdo nemůže s jistotou říci. Ale přesto je mnoho lidí ochotno riskovat, zejména nekuřáci. Výsledkem je, že zařízení, původně koncipované jako prostředek, jak se zbavit kouření, nyní přispívá k rozvoji závislosti.

Navzdory varování však počet uživatelů s elektronickými cigaretami stále roste ve světě, pouze ve Velké Británii se počet "elektronických kuřáků" zdvojnásobil. Vědci jsou proto vyzýváni, aby okamžitě začali pracovat na studiu vlivu elektronických cigaret na lidské tělo.

Britští vědci ve své zprávě naznačili, že zdravotní důsledky kouření elektronických cigaret budou ve srovnání s konvenčními tabákovými výrobky vážnější.

Kolem elektronické cigarety provádí mnoho sporů, například Public Health England veřejnosti zdravotnická organizace uznala elektronická cigareta je 20 krát méně škodlivá než běžné cigarety, ale kdo a odborníky z School of Hygiene v Londýně, University of Liverpool nesouhlasí s tímto a zpochybňují bezpečnost elektronických cigaret zůstává otevřená.  

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.